Špatný airflow? Grafika hrozně smaží!

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Ingnition 7. 3. 2020 02:17

Zdravím,

nejsem v rámci HW a stavění PC vůbec zdatný, pokaždé si to nechám stavět či upravovat od zkušeného. Každopádně před zhruba měsícem a půl jsem začal dělat upgrade svého PC (kompletní sestava viz. můj profil zde). Upgradoval jsem mimo jiné case z původní levné "cetky" Zalman Z1 na drahé ale krásné Fractal Design Vector RS - Blackout Dark TG. No tak nějak jsem od toho očekával, že ten airflow bude prostě lepší než u case za osm stovek. Jenže jak zjišťuji, pravděpodobně tomu tak nebude. Nemám problém s CPU, to si jede krásných 25C, nemám problém s žádným HW, až na grafickou kartu. Mám GIGABYTE GeForce GTX 1070 WINDFORCE OC, 8GB GDDR5 které v původní strace case měla při max. zátěži 72C stabilně, nikdy se mi nestalo že by to těch 72 přehouplo. V této nové case mám ale nárust v totožné zátěži o 10C navíc, takže až 82C! To mi přijde naprosto hrozné, až takové drastické zvýšení. Nemluvě o tom, že to pak hučí jak při startu Boeingu 727 (ačkoliv oproti těch 72C už se to poměrně při 82C ztrácí), ale dělá to hrozný kravál. Navíc mi to nedá a tak nějak mé srdce trpí, že se ta grafika takhle nehorázně smaží. No a teď kde je zakopaný pes?

V case mám celkem 6 ventilátorů. 3 vepředu, 1 vzadu a 2 nahoře. Přední logicky nasávají vzduch do case a jsou to ty původní větráky co jsou dodávané s case. Takže nějaké Fractal Design Dynamic X2 GP-14. A zbytek ten jeden vzadu a dva nahoře jsou dokupovaný Fractal Design Prisma AL-14 ARGB 140mm které zase logicky odvádí teplo ven z case. I přesto že mám v case 6 větráků, grafika trpí mnohem víc než v původní case, kde byly jen pouhý 2 ventilátory!

Můžete mi prosím poradit, co s tím? Nejsou třeba ty 3 ventilátory co byly společně s case příliš slabé a bylo by lepší dokoupit nějaké výkonnější? Nebo kde může být problém? Jaká je vlastně optimální teplota grafické karty v zátěži? Topí vám taková grafika úplně stejně nebo je to opravdu špatná výjimka? Do půl roku mám v plánu upgrade grafiky pravděpodobně na RTX 2080ti, nerad bych aby trpěla stejně jako trpí má současná 1070. Je možné, že i hluk větráků u mé 1070 je způsoben i tím, že už se jedná o 4 roky starou kartu? Mají třeba ty nové high endy lépe řešené chlazení větráků či je to stejné?

Moc děkuji za všechny možné rady a názory. :)
Fractal Design Vector RS - Blackout Dark TG / Intel Core i9-9900K 3,6GHz (5GHz turboboost) / ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING / Corsair Vengeance RGB PRO 32GB (2x16GB) DDR4 3200mhz / GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER AORUS 8G / GIGABYTE AORUS Liquid Cooler 360
Ingnition
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 3. 2020 07:44

Zkrátit to zkus. Toto se nedá.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 7. 3. 2020 08:51

Jakým způsobem jsou větráky regulovány?
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chipoun 7. 3. 2020 12:25

A nemáš foto z různých ůhlů vnitřku case?
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ingnition 7. 3. 2020 21:29

KineCZek píše:Zkrátit to zkus. Toto se nedá.

Sorry, ale raději to detailně popíšu než abych nenapsal podstatné věci. V hrubé zkratce. Ve staré case (za 8 stovek) o dvou větrácích mi jela grafika v zátěži vždy max 72C a nikdy více. V nové case (za 5k) kde mám až 6 větráků (3 vpředu, 1 vzadu, 2 nahoře), vepředu vzduch nasává do case, zadní a horní odvádějí z case teplo ven. V tomhle sestavení v nové case mi prostě grafika začala topit až na 82C v zátěži, což mi přijde krutý.

polda píše:Jakým způsobem jsou větráky regulovány?

Nejsou ničím regulovány (asi), jsou zapojeny do Nexus panelu (hub) na boční strašně case. Všechny jednou tedy staticky na tu samou rychlost. Jediný ventilátor který se reguluje sám je u CPU, ten ale není zapojený do hubu.

Chipoun píše:A nemáš foto z různých ůhlů vnitřku case?

Nemám, pokud to bude ale nutné klidně vyfotím.
Fractal Design Vector RS - Blackout Dark TG / Intel Core i9-9900K 3,6GHz (5GHz turboboost) / ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING / Corsair Vengeance RGB PRO 32GB (2x16GB) DDR4 3200mhz / GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER AORUS 8G / GIGABYTE AORUS Liquid Cooler 360
Ingnition
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 7. 3. 2020 21:53

A měřil si to těsně před prohozením ? Je GPU čistá?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ingnition 7. 3. 2020 22:00

Ano měřil jsem to i hodinu před přehozením. Současně s přehozením se kompletně vyčistila grafická karta, právě i s "rozebráním" větráčků aby se pořádně vyčistily lopatky atd...
Fractal Design Vector RS - Blackout Dark TG / Intel Core i9-9900K 3,6GHz (5GHz turboboost) / ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING / Corsair Vengeance RGB PRO 32GB (2x16GB) DDR4 3200mhz / GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER AORUS 8G / GIGABYTE AORUS Liquid Cooler 360
Ingnition
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 3. 2020 22:20

Takze ve zkratce: "Vymenil jsem skrin deravou jak reseto za terarium a ted se divim, ze vzduch neproudi."


Hm. A kudy by proudil? Skrz to nadherosklo nahore? :hm




//Jak se rozebira vetracek?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ingnition 7. 3. 2020 22:25

Pánové já nejsem v HW a stavění PC vůbec zdatný. Mrzí mě, že všude kde lze něco technického řešit, tak si ze mě dělají *****. Chci se tu o tom normálně a vážně pobavit, kde je zakopaný pes. Když mi řeknete že ta case má prostě špatně řešený airflow, tak řeknu jo aha tak super, vím kde je problém.

Nahoře to žádné sklo nemá, to tam může být pokud nejsou horní ventilátory.

Fajn, nerozebírá se ale byl vyndaný z té grafiky aby se lépe vyčistil. Výsledek? Grafika je zkrátka vyčistěna.
Fractal Design Vector RS - Blackout Dark TG / Intel Core i9-9900K 3,6GHz (5GHz turboboost) / ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING / Corsair Vengeance RGB PRO 32GB (2x16GB) DDR4 3200mhz / GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER AORUS 8G / GIGABYTE AORUS Liquid Cooler 360
Ingnition
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 7. 3. 2020 22:27

Poslat víc otáček do case. jestli sem dobře viděl case má uzavřené víko, jen vzadu je nějaký malý otvor na výfuk. Neblokuje přívod vzduchu zepředu něco? Co přidat jeden větrák zespoda na GPU? Fotky budou asi nejlepší nápověda.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 7. 3. 2020 23:13

Ingnition

Máš určitě dobře osazené ventilátory? Ty musí vždy foukat směrem do své mřížky. Nebyl bys první ani poslední.

Máš to dobře zapojené do toho hubu?
str. 13 souboru PDF
https://www.fractal-design.com/wp-conte ... Web_LQ.pdf

ale kejs je to nádhernej, to se musí nechat...
feanoor
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ingnition 8. 3. 2020 00:20

polda píše:Poslat víc otáček do case. jestli sem dobře viděl case má uzavřené víko, jen vzadu je nějaký malý otvor na výfuk. Neblokuje přívod vzduchu zepředu něco? Co přidat jeden větrák zespoda na GPU? Fotky budou asi nejlepší nápověda.

Case v základu má opravdu jen výfuk vzadu. Já mám ale přidané i dva horní ventilátory, tudíž místo skla se nahradilo mřížkování pro průduch vzduchu. Takže mám 3 ventilátory které se starají o to, aby šel teplý vzduch z case ven. Ve předu nevadí vůbec nic, jsou tam jen připravené pozice pro disky, které mám ale stejně dané mimo. Detailní pohled na case lze vidět v odkazu, co tu postnul feanoor. Jinak zespoda nemám jak umístit ventilátor na GPU. Zkoušel jsem i ty dva horní otočit, aby to bralo vzduch do case a "foukalo" to na GPU ze shora, ale to vůbec nic nezměnilo. Takže jsou daný na výfuk z case ven.

feanoor píše:Ingnition

Máš určitě dobře osazené ventilátory? Ty musí vždy foukat směrem do své mřížky. Nebyl bys první ani poslední.

Máš to dobře zapojené do toho hubu?
str. 13 souboru PDF
https://www.fractal-design.com/wp-conte ... Web_LQ.pdf

ale kejs je to nádhernej, to se musí nechat...

Mám je osazené dobře a přesně podle návodu jak mají být. 3 přední mají mřížky směrované do case, jeden zadní a dva horní mají své mřížky směrované směrem z case. V hubu to myslím nejde ani nijak pokazit. Veškerý hub se pak zapojuje do CPU FAN a to jen z toho důvodu, aby to rychlost koordinovalo podle teploty CPU. Což jsem pak ve výsledku zjistil, že větráky i přes zadání max. výkonu větráku CPU jedou ostatní větráky pořád stejně - takže evidentně je nelze tímto způsobem ovládat.

Jo je nádherný, byla to láska na první pohled :D Jenom mě na tom štve prostě tohle...
Fractal Design Vector RS - Blackout Dark TG / Intel Core i9-9900K 3,6GHz (5GHz turboboost) / ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING / Corsair Vengeance RGB PRO 32GB (2x16GB) DDR4 3200mhz / GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER AORUS 8G / GIGABYTE AORUS Liquid Cooler 360
Ingnition
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 8. 3. 2020 01:43

Větráky case nemůžou jet podle CPU. Proto se zapojují na desce do FAN. V biosu se nastavuje zvlášť.
To vypadá, že větráky musí být PWM jak jsem si prohlid schéma.
A máme 4 pin na 4 pinech?

Jinak bych zkusil zapojit case větráky přímo do mb, co to udělá.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 8. 3. 2020 05:58

Přesně tak, zapoj na zkoušku třeba jen dva nebo si dokup
https://www.czc.cz/noctua-kabel-na-syc1 ... 69/produkt

Ale hlavně mě zarazilo, že používáš na chlazení I9-9900K cooler Fera 3.
Tam bych viděl třeba Noctuu NH-D15, vodní chlazení na míru, ale ne větrák za 7 stovek.
Měl bych spíš obavy o procesor než grafiku.
Ty teploty kolem 25 stupňů se mi vůbec nezdají.
Ten CPU chladič musí hučet jak raketa Saturn 5.
feanoor
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 8. 3. 2020 08:50

A deska je ?
polda
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků