MSI RX 5700 Gaming X - problémy s hlučným ventilátorem

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod JMEH 8. 5. 2020 09:11

Ahoj, pořídil jsem si výše uvedenou grafiku v domnění, že bude vzhledem k chladiči a spotřebě toho Radeonu velice tichá, bohužel nestalo se tak, ikdyž jsem se domníval o opaku. MSI Gaming X se uvádí jako jedny z nejtišších, ale toto mi skutečně moc tiché nepřipadá.
On ten hluk ale není tak o tom, že by se přehřívala a musela zvedat otáčky příliš vysoko, takhle se uchladí jak nic a věřím, že normálně je tato grafika opravdu velice tichá, ale moje úvaha je spíš taková, že mám nejspíš nějaký problém s ventilátorem. Máte klasický aerodynamický šrum a pak tam je ještě takový pulzující, který asi nevydává samotné proudění vzduchu. Připadá mi, jakoby pořádně nějaký ventilátor neseděl a nějak mi tam „lítal“. A cívky to nebudou, jak je nechám zastavit, tak to přestane.
Přikládám ještě zvukovou nahrávku přes mobil ke stáhnutí, trochu jsem tomu ještě přidal, ať ten zvuk víc vynikne, mikrofon to zachytil dobře https://uloz.to/file/WcFby61lqKNr/70883.
Takže bych chtěl poprosit o posouzení, jestli je má úvaha správná nebo je to normální. Nemám to s čím porovnat (se žádnou jinou grafikou), ale normální to asi nebude a třeba ventilátor co mám na věži (Arctic Freezer 34) nic takového rozhodně nedělá. Ani regulace a snížení otáček moc nepomůže.
Pokud mi to potvrdíte, tak jestli má cenu se to pokoušet nějak opravit svépomocí a zkusit to utáhnout nebo to rovnou poslat na reklamaci? Nechci mít pak problémy s tím, že pak tam roztrhnu nějakou plombu při rozdělávání a oni se tím pak nebudou chtít zabývat, protože je možné, že ten ventilátor je prostě vadný, s čímž asi nic moc nenadělám, a tak se jí potom bohužel nevyhnu, jedině ty ventilatory vyměnit za nějaké úplně jiné a lepší, protože toto je dost otravné, všechno naprosto tiché, ale jakmile se roztočí ventilátory grafiky, hned to jde poznat a dává o sobě dosti vědět.
Ještě je možnost tam hodit Accelero Extreme IV, ale podle mého názoru ho nepotřebuji, to by bylo spíš víc práce než užitku a mrhání penězi, ještě si pak bastlit a dodatečně řezat na VRM nějaké pasivy, do toho se mi už upřímně moc nechce, ten Twin Frozr VI by měl pořád stačit s přehledem. Maximálně ty ventilátory a zkusit tam prdnout něco jako je třeba Arctic Fan F9 s PWM regulací, ale vlastnosti asi stejně nebudou skoro o nic lepší než ty Torx 3.0.
Předem děkuji za veškeré reakce.
JMEH
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 8. 5. 2020 09:20

Zahod to a kup si Geforce. Problem solved. Takova 2070S Armor je prekvapive ticha, ne tak jeste Gaming TRiO. A porad je i u 2070S ta moznost Accelera.

Jinak tedy nechapu, na co se ptas. Bastlit to nechces - a v zaruce to je.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod JMEH 8. 5. 2020 10:05

Tak nad výměnou za Geforce jsem samozřejmě uvažoval, ale upřímně co jsem se díval, tak spotřebu má MSI RTX 2070 Super Gaming X vyšší a konstrukce chladiče je stejná jako u té RX 5700, proto moc nevěřím, že bych si nějak extra polepšil (nevím jak dobrý je přenos tepla oproti Radeonu), natož ta Armor s ještě slabším chlazením, to bych musel vzít asi alespoň to Trio. Ale říkám, pochybuju, že je problém v samotné grafice, spíš asi jen smůla na kus, jen jsem chtěl potvrdit, na kolik je asi moje úvaha pravděpodobná, teoreticky by potom stačilo vyměnit kus za kus, pokud je teda správná. Nebo vyměnit ten ventilátor, to by problém nebyl.
Nvidii moc nemusím, takže výměny bych se rád vyvaroval, to bych asi musel hodně zatnout zuby, zvlášť když se teď AMD tak zlepšilo, tak mě to k zeleným táhne ještě o to míň, o vyšší ceně se ani nebavím, to by musela být opravdu prokazatelně lepší, abych změnu značky překousl, vždy jsem měl AMD a už mi asi nějak přirostla k srdci.
JMEH
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eici 8. 5. 2020 10:50

Ak je v záruke a nebude ti 30dní chýbať, pošli ju na reklamáciu, nemáš čo stratiť.
eici
Junior

Odeslat příspěvekod JMEH 8. 5. 2020 11:56

Právě poslat reklamaci = celý měsíc v podstatě bez PC, jelikož bez grafiky to asi moc nepůjde a žádnou jinou momentálně nemám a ani v CPU.
Proto bych chtěl jenom vědět info, jestli se vám takové chování zdá normální nebo jestli by se to nedalo nějak efektivně vyřešit.
JMEH
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 8. 5. 2020 14:53

V tomhle je idealni mit non-F intel. Treba v me situaci ... 9900k ...

-

Nemas, netreba plakat. Proste koupis za 700 prvni grafiku z eshopu. Po vraceni reklamace putis dal treba na Aukru za 500. Ztrata dvou stovek versus mesic uplne bez kompu je myslim ok. Takhle budes jen bez her.

A pokud chces i hrat, kup 1660Super za 6500, prodas za 5500. A nebo zjistis, ze na fullHD vlastne uplne staci.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 8. 5. 2020 14:58

Nebo mít v šupleti stále připravenou R5 230, která se mi tam válí několik let. Případně GT 710 a podobné. Za těch pár korun se může hodit i v budoucnu.

Osobně mám zkušenosti, že MSI často Radeony neumí. Podobný chladič i u žravější Nvidie může být lepší. RX 5700 má sice menší spotřebu, ale může chladit hůře. S tímto konkrétním modelem však nemám zkušenosti. Raději vždy sáhnu po Sapphire, poměr cena/výkon bývá nejlepší. MSI raději jen Nvidii.

Btw upgradoval jsi na 9900K?
i9-9900KS @ 5Ghz + FD S24 | MSI Z370 KRAIT | GIGABYTE RTX 2080 Ti AORUS 11GB @ 2115/16600Mhz | G.Skill Trident Z 32GB @ 3600Mhz, CL16 | SAMSUNG 970 EVO PLUS | Corsair HX1000 | 240 Hz IPS QHD Alienware AW2721D
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JMEH 9. 5. 2020 07:57

No tak ještě je teoreticky možnost https://www.aliexpress.com/item/4000138 ... web201603_ a vyměnit si to sám, snad už by to konečně fungovalo podle původních představ.
JMEH
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JMEH 10. 5. 2020 14:52

Jelikož je to čím dál horší, tak jsem se nakonec rozhodl pro tu reklamaci, ten hluk je už opravdu těžko snesitelný, tak pak dám vědět, jak jsem na Alfě dopadl.
Ikdyž zkusím dát otáčky úplně na minimum co SW vůbec dovolí, stále to otravné "hrkání" trochu slyším a to není ani trojciferná hodnota, navíc s takovou regulací už začínají být problémy s přehříváním, mám slabý výkon chladiče a ta spotřeba je v zátěži na to už moc vysoká... A jak je zvednu ... no ... viz nahrávka výše, není to moc dobré... Sice teploty OK, ale jinak...
JMEH
Kolemjdoucí