Format videa 16:9 vs cinema

Záznam a úpravy zvuku a videa na počítači

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod McEver4 25. 8. 2007 09:38

Natacel jsem video pomoci nekolika kamer. Protoze video melo byt 16:9 tak jsem na vsech kamerach nastavil nataceni ve formatu 16:9, jen na jedne toto nastaveni nebylo. Misto nastaveni formatu 16:9 tam byl mod cinema. Kdyz jsem ho zapnul, tak se obraz zuzil na 16:9.

Prekvapeni prislo az kdyz jsem video stahoval do pocitace. na vsech kamerach kde bylo 16:9 se video stahlo dobre. u kamery kde byl mod cinema se video stahlo ale s cernymi pruhy nahore a dole.

pro stahovani a editaci videa pouzivam program pinnacle.

nevite jak se elegantne zbavit tech cernych pruhu tak abych videozaznam mohl pouzit ?
McEver4
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JendaLinda 25. 8. 2007 17:53

V jakém poměru stran to video ve skutečnosti je? 4:3? V tom případě jedině pruhy oříznout a video zvětšit na plné rozlišení, dojde ovšem k určité degradaci kvality obrazu a je potřeba dát pozor na prokládání.
Co můžeš odložit na zítřek, odlož na pozítří.
JendaLinda
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod McEver4 25. 8. 2007 18:07

video je DVSD 720x576 25.00fps 28800Kbps, tak ze 4:3
ale kdyz ho z kamery pustim do TV tak TV obraz krasne zobrazi na 16:9, a kdyz dam v nastaveni pinnacle aby dal format videa podle prvniho snimku, tak nastavi format 16:9

tak ze by treba nejaky program umel video prevest na 16:9

v jakem programu se tedy dat video oriznout ?
McEver4
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JendaLinda 25. 8. 2007 18:18

Jak video vypadá v programu VirtualDubMod? Je roztažené na výšku nebo normální s černými pruhy?
Co můžeš odložit na zítřek, odlož na pozítří.
JendaLinda
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod McEver4 25. 8. 2007 21:15

no ja moc s programem virtualDubMod neumim, stahnul jsem si ho, video nejde otevrit protoze hlasi ze nemuze otevrit dvsd format.

tak jsem zkousel capture s kamery, program video neukazoval ale stahnul video ve formatu 4:3 s cernymi pruhy.
McEver4
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JendaLinda 26. 8. 2007 07:54

Tak pardon, VirtualDubMod nemá vlastní dekodér DV, ale VirtualDub ano.
Co můžeš odložit na zítřek, odlož na pozítří.
JendaLinda
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jech 28. 8. 2007 09:54

Video z DV kamery je vždy 5:4 (ne 4:3, jak se často nesprávně uvádí). Pokud se z něj má udělat 16:9, jsou na to dva přístupy:

1) Změnit signalizaci poměru z 4:3 na 16:9, což je lepší, ale pro výrobce kamer složitější.

2) Přidat k videu černé pruhy.

Takže Ty teď máš 2 různá videa. Z toho s černými pruhy můžeš udělat anamorfické 16:9, aby se shodovalo s těmi ostatními, ale je to problém. Musíš ho oříznout a potom roztáhnout na výšku. Ale to video je prokládané (interlaced), takže filtr musíš přepnout do patřičného režimu, aby fungoval po půlsnímkách. Kvalita samozřejmě půjde dolů.

Potom potřebuješ nějaký DV kodek (třeba Cedocida), aby si mohl video vyexportovat do DV AVI. Nakonec asi ještě nastanou problémy s poměrem stran toho vyexportovanýho videa.
jech
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků