Chytrý převod videa z formátu 4:3 na 16:9

Záznam a úpravy zvuku a videa na počítači

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod radek.kovacik 15. 2. 2009 13:19

Zdravím,
potřeboval bych převést video ve formátu DV AVI z poměru stran 4:3 na poměr stran 16:9. Vím, že se to dá dělat různými programy buď pomocí ořezu zeshora a zespodu nebo natažením do boku. Moje otázka proto zní, jestli se někdo z vás náhodou nesetkal s programem, který by převod mezi těmito dvěma poměry stran provedl automaticky a to tak, že by na to použil "chytrou" metodu mírného ořezu a mírného natažení do stran (přesně tak, jako to dělají některé LCD televize). Zkrátka, že by tam nebyla volba buď tak nebo tak, ale použily by se obě metody, přičemž uživatel by si mohl nastavit jak moc to chce oříznout a jak moc to chce natáhnout (případně i jak velkou část obrazu chce natáhnout). Na internetu se mi podařilo najít program, který přesně toto umí dělat s obrázky, ale pro video jsem zatím takový program neobjevil.
Vím, že se to tady v diskuzi již mnohokrát probíralo, ale i když jsem se snažil přečíst maximum příspěvků, které o tomto problému pojednávají, odpověď na moji otázku jsem nenašel.
radek.kovacik
Junior

Odeslat příspěvekod Aslan 15. 2. 2009 14:37

vím, že tohle jsi asi slyšet nechtěl, ale nech to ve 4:3
(myšleno naprosto vážně)

a) natáhnout? myslíš jako roztáhnout obraz a tím ho totálně zdeformovat a (promiňte mi ten výraz) zprasit?!

b) další (taky nerozumná) volba by teda byl ořez, prostě a prachsprostě odříznout černý pruh nahoře a dole, takže se ti klidně může stát že v záběru někomu uřízneš půl hlavy, a film bude opět působit strašně nepřirozeně...

Závěr: nevím sice z jakého veledůležitého důvodu potřebuješ převádět 4:3 na 16:9, ale obávám se že ať vyzkoušíš cokoliv, výsledkem bude paskvil...
Aslan
Junior

Odeslat příspěvekod djadja 15. 2. 2009 15:51

Bez deformace a ořezu to umí např. ConvertXtoDVD přidáním černých pruhů napravo a nalevo. Vyleze z toho ale standardní DVD video, ale s tím se dá dál pracovat.
djadja
Junior

Odeslat příspěvekod Lukáš V. 15. 2. 2009 16:14

Nech to v původním formátu. Nejen, že rekompresí se připravíš i nějaké detaily, ale mrvit si takhle video naschvál je divné. Když budeš chtít takový snímek přehrát na televizi 4:3, co pak?

A širokoúhlé televize si ten obraz zdeformují samy, podle toho jak to navolíš.
Lukáš V.
Pokročilý

Odeslat příspěvekod radek.kovacik 16. 2. 2009 09:37

Aslan píše:vím, že tohle jsi asi slyšet nechtěl, ale nech to ve 4:3
(myšleno naprosto vážně)

a) natáhnout? myslíš jako roztáhnout obraz a tím ho totálně zdeformovat a (promiňte mi ten výraz) zprasit?!

b) další (taky nerozumná) volba by teda byl ořez, prostě a prachsprostě odříznout černý pruh nahoře a dole, takže se ti klidně může stát že v záběru někomu uřízneš půl hlavy, a film bude opět působit strašně nepřirozeně...

Závěr: nevím sice z jakého veledůležitého důvodu potřebuješ převádět 4:3 na 16:9, ale obávám se že ať vyzkoušíš cokoliv, výsledkem bude paskvil...

To máš pravdu, že tohle jsem slyšet nechtěl... ;-)
Právě z důvodů, které popisuješ pod body a) a b) jsem hledal program, který umí používat obě metody současně nejlépe při jednom průchodu a s uživatelským nastavením konečného výsledku.
Důvod, proč to chci převádět je ten, že formát 4:3 je prakticky mrtvý a protože to budu přehrávat pouze na širokoúhlé televizi, nechce se mi stále měnit nastavení v menu z formátu 16:9 na formát 4:3 a zase zpět. Tak jsem si říkal, že to jednou provždy převedu na 16:9 a bude klid.
radek.kovacik
Junior

Odeslat příspěvekod djadja 16. 2. 2009 10:38

Zdravím,
ConvertXtoDVD umí i uživatelský ořez při převodu videa 4/3 na širokoúhlý formát - čili sám si nastavíš kompromis mezi ořezem a černými pruhy.
Nastavení>Zpracování filmu>Metoda změny velikosti>Uživatelská
Obrázek
djadja
Junior

Odeslat příspěvekod radek.kovacik 16. 2. 2009 12:59

Jenom je škoda, že výstupem programu ConvertXtoDVD jsou soubory na vypálení DVD, čímž to hodně ztrácí na kvalitě nejen kvůli ořezu, ale i kvůli velkým ztrátám při kompresi. Já bych potřeboval, aby z toho vyšel zase AVI soubor v DV kvalitě, který bych mohl ještě případně zpracovat ve střihovém programu.
radek.kovacik
Junior

Odeslat příspěvekod djadja 16. 2. 2009 13:37

Záleží na tom, v jaké kvalitě máš originální video. To už zkrátka nevylepšíš, při nejlepším zůstane kvalita na pohled stejná. Není pravda, že ConvertXtoDVD nějak video degraduje. Vstupní avi soubor v DV kvalitě bude v DV kvalitě i jako vob (což je mpeg2). Souhlasím s tebou, že avi s kodekem XviD nebo DivX se lépe upravuje a střihá (např. ve VirtualDub). Ale s voby to jde taky.
Nakonec si ten originál avi můžeš nejdřív sestřihat a pak převést.
djadja
Junior

Odeslat příspěvekod gebarr 16. 2. 2009 17:44

radek.kovacik: Pokud chceš dál video upravovat ve střihovém programu a chceš skutečně původní video zmrvit, tak můžeš:
1. Založit projekt 16:9 a do něj vložit svoje video 4:3. Tím bude výsledek 16:9 s pruhama na straně, nemusíš nic přepínat a nic nebude oříznutý.
2. Založíš projekt 16:9, vložíš video, roztáhneš dle šířky bez deformace a v případě potřeby si můžeš za pomoci klíčovách snímků s videem hýbat nahoru a dolu, aby si neořezal hlavy.
3. Můžeš video v projektu 16:9 jen roztáhnout a tím to bude jako roztažený TV, nebo přehrávačem. Video ale bude deformovaný.
gebarr
Junior

Odeslat příspěvekod radek.kovacik 16. 2. 2009 18:13

Ještě bych měl otázku k bodu 1:
Když vložím video 4:3 do stejně nastaveného projektu, tak dosáhnu stejného výsledku, jako když ho vložím do projektu 16:9 (tím myslím při zobrazení na TV 16:9), nebo se mýlím?
radek.kovacik
Junior

Odeslat příspěvekod gebarr 16. 2. 2009 18:22

Přesně té otázce nerozumím. Ale podstata bodu 1. je, aby výsledek byl 16:9 s vloženým obrazem 4:3. Viz obrázek.
http://www.businessart.cz/4ku3_v_16ku9.jpg
gebarr
Junior

Odeslat příspěvekod radek.kovacik 17. 2. 2009 13:31

Já jsem to myslel tak, že když vložím video 4:3 do projektu, který bude nastavený taky na poměr 4:3, tak dosáhnu stejného výsledku, jako když ho vložím do projektu 16:9 (tj. že to bude v obou případech na širokoúhlé televizi s poměrem stran 16:9 vypadat tak, jako na tom ukázkovém obrázku). Tím chci říct, že obraz by se zřejmě změnil pouze při zobrazení na televizi, která má obrazovku 4:3, kde by navíc byly vodorovné i svislé pruhy.
radek.kovacik
Junior

Odeslat příspěvekod gebarr 17. 2. 2009 14:32

Nee. Výsledek by byl zase jen 4:3.

Pro názornost ty tři body doplním obrázkama.
Tohle je výsledek vložením 4:3 do projektu 16:9.
http://www.businessart.cz/1.jpg

Tohle při roztažení na celou šířku, bez deformace. S videem se dá hýbat nahoru a dolu, kvůli ořezům hlav atp. To co je poloprůhledné, tak o to přijdeš.
http://www.businessart.cz/2.jpg

Tohle je k bodu 3.
http://www.businessart.cz/3.jpg

Ty kolečka jsou tam kvůli znázornění deformací. K té dochází jen v bodě 3.
Projekt musí být založen jen jako 16:9. Pak na široké TV, budou poměry vždy podle obrázků.

Já osobně bych to řešil zachováním původního videa. V nejhorším případě, jako bod 1.
gebarr
Junior

Odeslat příspěvekod radek.kovacik 17. 2. 2009 16:48

Díky za názorné vysvětlení (nemůžu napsat objasnění, protože jasné mi to není). Mate mne na tom jedna věc. Když jsem si na zkoušku v Pinnacle Studiu vyrenderoval video (které mělo původně poměr stran 4:3) jednou v projektu nastaveném na 4:3 a podruhé v projektu nastaveném na 16:9 (bez použití jakýchkoli dalších filtrů nebo nástrojů), tak mi to televize zobrazila pokaždě stejně a to tak, jak je to vidět zde.
Právě z tohoto důvodu nevím, jaký to má význam, když změním nastavení toho projektu, když televize to zobrazí vždycky stejně. Nebo je snad možné, že si ty postranní pruhy DVD přehrávač vygeneroval při přehrávání videa 4:3 automaticky?
radek.kovacik
Junior

Odeslat příspěvekod gebarr 17. 2. 2009 18:03

Podle mě si to udělal přehrávač nebo TV. Proto bych to nechal v originále. Je to jako u klasického DVD na HD /HD-REDY /TV.
gebarr
Junior

Další stránka