Jak smrštit video z 16:9 na 4:3?

Záznam a úpravy zvuku a videa na počítači

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod PetrCi 27. 2. 2009 15:10

Zdravím,
nedopatřením se stalo, že 4:3 pořad mám nahraný v 16:9 formátu obrazu -> je deformovaný. A já ho chci pouze smrštit (žádné ořezy) na 4:3. Prostě přirazit z obou stran. Jakým programem a jak toto mohu, prosím, udělat? Děkuji

nejde mi jen o přehrání v PC, ale aby to video prostě bylo v 4:3 formátu! .. děkuji moc
PetrCi
Junior

Odeslat příspěvekod Azbas 27. 2. 2009 15:23

Kazdej slusnejsi prehravac podporuje zmenit pomer stran u videa. Se souborem jako takovym nic delat nemusis jen pri prehravani nastavis pomer stran jaky vyhovuje obrazu... Prehravace jako VLC, BSPlayer a jiste dalsi to umi.
Azbas
Junior

Odeslat příspěvekod PetrCi 27. 2. 2009 15:47

ale já to video potrebuju dat nekomu, kdo si to nastavit neumí ...tak co mi poradíte ? :( - kde přenastavím, že pal je v 4:3 a ne 16:9. Stalo se to tak, ze reklama na nove byla 16:9, ja uz jsem zacal nahravat.. a pak se koukam na nahravku poradu po reklame, ktery uz byl 4:3, ze je najednou deformovany...

jak orezavat uz vim ... ale jak smrštit? :(
PetrCi
Junior

Odeslat příspěvekod M4jkeee 27. 2. 2009 16:28

Nestačilo by třeba v Any Video Converteru nastavit formát 4:3 a zkonvertovat? Mělo by tím dojít pouze k požadované redeformaci ;-)
M4jkeee
Junior

Odeslat příspěvekod JendaLinda 27. 2. 2009 17:27

V jakém formátu je video?
Co můžeš odložit na zítřek, odlož na pozítří.
JendaLinda
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PetrCi 27. 2. 2009 17:36

video je .mpg stream z DVB-T (NOVA)

M4jkeee: no to jsem udelal .,jenze to zas podleha konverzi ... a tak jsem vybral treba MPEG 2 film a jakoby tam byly znaky prokládání (snad jsem to nepopletl.. při pohybu jsou vodorovné pružky). To se dá nastavit v tom programu taky nějak? Dnes ho vidím poprvé :oops:
PetrCi
Junior

Odeslat příspěvekod vilik 27. 2. 2009 19:45

Být tebou, tak název přejmenuji jak zmršit ..... Ono to totiž jinak dopadnout nemůže. Pokaždé ti někde bude něco přebývat, nebo jinde scházet.
vilik
Junior

Odeslat příspěvekod PetrCi 27. 2. 2009 20:07

no .. puvodne jsem to myslel, to co udela prehravac, ze to proste smrští, tak udelat na pořád. Ono to má prostě PAL rozlišení 720x576 px, ale je tam proste nejake znameni v tom souboru, ze je to 16:9 - tak jak se to proste vysila v MUXu 2 (i jinde u nas...) a o to mi slo..

jenze problem byl v tom, ze jak jsem z toho pres mpeg video wizard vystrihal reklamy, tak jsem na zacatku nechal kousek 16:9 a pak to bylo cele. Ale kdyz jsem to zkusil znovu, zacal jsem presne od zac. filmu a uz to je 4:3. Takze topic k nicemu bohuzel :( ... mrzi me to, ale co uz.. jedine snad LOCK ...

diky za navrhy, napady... ale.. snad rozumite... vč. vilika...
PetrCi
Junior

Odeslat příspěvekod djadja 27. 2. 2009 20:20

Pro PetrCi
Umíš dělat ve VirtualDub - Mpeg2? Ten by tohle, co požaduješ, měl umět. Vyzkoušej si to. Výstupem bude avi DivX.
Pokud se týká deinterlace, tj. odstranění prokládání půlsnímků, tak doporučuji filr do VirtualDubu Alparysoft Deinterlace - nastavení Simple interpolation.
Dáš Video - Full processing mode - Comperession - vybereš DivXcodec (to je příklad) - 6.8.5 Codec - Filters - Add - Alparysoft deinterlace - tam nastavíš Simple - Audio - Direct stream copy.
Naposledy upravil djadja dne 27. 2. 2009 20:45, celkově upraveno 1
djadja
Junior

Odeslat příspěvekod Ares952 27. 2. 2009 20:33

na tohle jsem parkrat pouzil program Avidemux, myslim, ze existuje i port na windows
Naděje je motorem duše
Ares952
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PetrCi 27. 2. 2009 20:36

hmm.. tak dík moc za rady, ale jako zatím vždy (i v případě ořezání) pomohl Auto Gordian Knot :)) )
PetrCi
Junior

Odeslat příspěvekod djadja 27. 2. 2009 20:48

Nic ve VirtuaDub-Mpeg2 neořezáváš, provede přesně to, co požaduješ, připosražení na 4:3. Ale jak chceš, snažil jsem se tě navést.
djadja
Junior

Odeslat příspěvekod vilik 27. 2. 2009 20:54

Neber si to osobně. To nebylo ode mne myšleno zle. Ale uvědom si rozměry a proporce obrazu 16:9 a 4:3. Ten převod jednoduše nemůže fungovat. Pokaždé dojde k nějaké deformaci, nebo k ořezu.
Občas musím dát do jednoho videa oba formáty. To když dělám mix ze dvou kamer od dvou autorů. Za základ beru 16:9 a 4:3 zvětším a pomocí masky oříznu. Ale s citem, aby postavy neměly třeba jen půlku obličeje a taky abych moc nezhoršil kvalitu 4:3 obrazu. Masku vyrobím ve Photoshopu, a ostatní udělám v Premieře. Pokud se to udělá s citem, není to k poznání. A celé video je pak v 16:9. Do rozměru 4:3 jsem to ještě nedělal, ale postup je podobný.
vilik
Junior

Odeslat příspěvekod PetrCi 27. 2. 2009 20:55

ano, avidemux je oficialne na win taky... a djadjo: ja ti dekuji za snahu, ale jak jsem zjistil, nepotrebuji se zas ucit neco noveho, kdyz overeny progam auto GK to zvladne.. jen jsem to zas nevedel :)
- btw: pouzivam virtualdub MOD - nevim, jestli to v nem je taky a ani jsi me nenavedl jak ... a nez abych to v nem hodiny hledal :P
PetrCi
Junior

Odeslat příspěvekod djadja 27. 2. 2009 21:13

VirtuaDub-Mpeg je zadarmo a stahneš ho po zadání tohoto názvu do google. Je velmi podobný Ostatním VirtualDub. V pohodě. Já jsem si to odzkoušel a konveze z formátu 16:9 - deformované snímky - na formát 4:3 bez deformace funguje. Ty snímky se přepočítají pouze na jiný rozměr šířka x výška v pixelech a nic se neořezává. Proto je tam ten přepočet přes kodek DivX. Nic, tvoje cesta je třeba lepší.
djadja
Junior

Další stránka