Nejlepší program pro správu hudební sbírky

Záznam a úpravy zvuku a videa na počítači

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Josef Kraus 22. 6. 2011 08:16

Jaký je podle vás nejlepší program pro správu hudební sbírky na počítači i mimo něj? Používáte vůbec nějaký katalogizační program, nebo jej nepotřebujete? Využíváte obecný nástroj, který zvládá i přehrávání, úpravu ID3 tagů, získávání informací z in-line databází, nebo máte raději jednodušší a specializovanější software?
Josef Kraus
Redaktor Živě.cz

Odeslat příspěvekod jxjl 22. 6. 2011 08:22

Ke správě sbírky používám Amarok. I když úpravy ID3 tagů v něm nejsou nejlepší a občas vyžadují zásah jiným programem, dokáže podle nich velice jednoduše a dobře celou sbírku roztřídit do logické adresářové struktury.
jxjl
Junior

Odeslat příspěvekod TM 22. 6. 2011 08:24

staci adresarova struktura a pak uz jen prehravac (Winamp ve verzi 2.9 - novejsi uz mi prijdou divne nebo nevyhovuji)
TM
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Necroman 22. 6. 2011 08:34

Take souhlas - adresarova struktura je nej - 99% programu typu Zune, Windows Media Center a pod umi indexovat hudbu jen podle ID3 Tagu a tudiz je to naprosto nepouzitelne na ruzne mix alba, bestovky a slozky s ruznou sesbiranou hudbou. Vzdy me dokonale odradi, kdyz necham zaindexovat v nejakem programu svoji hudbu a ono to vytvori zaznam pro kazdou kapelu, ktera tam ma aspon jeden song nekde, takze nakonec mam v databazi polovinu alb a polovinu interpretu o jedne skladbe. Adresare FTW ^^
So sayeth the Wise Alaundo
Necroman
Junior

Odeslat příspěvekod Ondy.Boom 22. 6. 2011 08:43

Tez pouzivam adresarovou strukturu. Nic lepsiho neznam, a vzdy prehravaci vyberu dany adresar.
Ondy.Boom
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 22. 6. 2011 09:07

budu parafrázovat sám sebe z vlákna "Nejlepší program pro správu filmové sbírky"...

kernel_panic [passed] píše:hudba se nespravuje, hudba se poslouchá...

a poslouchá se z multimediálního domácího centra, kde se o její správu automaticky postará kvalitní a adekvátně nastavený media center, například XBMC...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008

Odeslat příspěvekod mau.n23 22. 6. 2011 09:14

Adresarova struktura pro poradek na disku a knihovna medii ve WinAMPu, samozrejme je nutne mit adekvatne vyplnene tagy..
mau.n23
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod elipsoid 22. 6. 2011 09:28

Mediamonkey. Tagování z internetu i z názvů souborů, přesun, stahování obalů, umí toho dost.
elipsoid
Junior

Odeslat příspěvekod Sattero 22. 6. 2011 09:59

Rozhodně iTunes, a to v kombinaci s adekvátní a setříděnou adresářovou strukturou. A proč právě iTunes? Má asi nejpřehlednější a nejucelenější pohled na velkou knihovnu hudby, dokáže pracovat s více interprety v jednom albu, umí hromadně spravovat hudbu a má i spoustu přídavných skriptů, které se dají používat pro lepší správu. Používal jsem toho hodně a jediný, kdo mi učaroval podobně, byl starý AmaroK a AIMP, ovšem ti měli hodně neduhů v podobě správy knihovny - nedalo se je využívat pro velké knihovny. Mediamonkey je podobné iTunes, ale osobně preferuji iTunes.

Adresářovou strukturu mám pak kvůli přehlednosti a multiplaytformnosti i přenositelnosti.
Sattero
Junior

Odeslat příspěvekod n.marek 22. 6. 2011 10:02

Rozhodně iTunes, a to v kombinaci s adekvátní a setříděnou adresářovou strukturou. A proč právě iTunes? Má asi nejpřehlednější a nejucelenější pohled na velkou knihovnu hudby, dokáže pracovat s více interprety v jednom albu, umí hromadně spravovat hudbu a má i spoustu přídavných skriptů, které se dají používat pro lepší správu. Používal jsem toho hodně a jediný, kdo mi učaroval podobně, byl starý AmaroK a AIMP, ovšem ti měli hodně neduhů v podobě správy knihovny - nedalo se je využívat pro velké knihovny. Mediamonkey je podobné iTunes, ale osobně preferuji iTunes.

Adresářovou strukturu mám pak kvůli přehlednosti a multiplaytformnosti i přenositelnosti.

+1
n.marek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod OndraFF 22. 6. 2011 10:07

Necroman: To neni tak docela pravda. V iTunes existuje volba "Part of compilation", která dá např soundtracky, výběrovky, atd. do jednoho alba a nedělá to, co popisuješ.

Za mě jednoznačně iTunes a ID3.
OndraFF
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod svoboda77 22. 6. 2011 10:21

Samozřejmě iTunes.
svoboda77
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mimonaut 22. 6. 2011 10:30

Na windows jednoznačně Media Monkey. Skvěle fungující malý "light weight", ale plně vybavený přehrávač a třídič. Je rychlý a nevím o funkci, kterou bych do něj ještě přidal.. Po zkušenostech s těžkopádným iTunes je tohle malý ráj na zemi. Zatím jsem neobjevil nic, co by zvládalo obrovskou sbírku mp3 tak snadno -i několik set GB mp3 zvládá naprosto s přehledem.
MM je konfigurovatelný, podporuje externí přehrávače a je modulární (pluginy). Většinu fíčur má program už v základní neplacené verzi a je i v češtině.
Umí sám podle tagů roztřídit soubory do složek, samozřejmostí je autotagování, možné jsou ale i pokročilé změny tagů ručně.
Vyhledávání funguje podle různých kritérií a vyhledávač bere v potaz zadané znaky i třeba z prostředka názvů..
Je možná synchronizace téměř s čímkoliv, program obsahuje i malý browser a umožňuje přehrávat rádia. Samozřejmostí jsou podcasty a vypalování audio/mp3 CD.
Placená verze nabízí navíc automatické sledování složek a rychlejší vypalování CD.
Na Macu mi tenhle softík citelně chybí, zatím používám Clementine, ale je to slabá náhražka (oproti iTunes ale stále skvělá)
Pro hračičky je zde možné skiování, pro nás ostatní lze skiny vypnout.
Umí toho mnohem víc než iTunes, umí to mnohem rychleji a příjemněji a celá instalace má pár MB
Naposledy upravil mimonaut dne 22. 6. 2011 10:39, celkově upraveno 1
mimonaut

Odeslat příspěvekod globalist 22. 6. 2011 10:34

iTunes + id3 struktura
globalist
Junior

Odeslat příspěvekod Vykook 22. 6. 2011 10:41

Zcela určitě iTunes. S pouze adresářovou strukturou člověk stěží udělá samoupravující se playlist s 2GB nejhranějších písniček a zároveň neobsahující ty písničky, které jsem nenechal dohrát do konce. A jako bonus mi srovnává adrsářovou strukturu podle ID3.
P.S.: Pomocí ID3 se dají v pohodě držet pohromadě kompilace i od různých interpretů.
"Stará, kup husu, dostal jsem nápad!" Jakub Arbes
Vykook
Junior

Odeslat příspěvekod Faramir 22. 6. 2011 10:42

Adresářová struktura pro pořádek na disku (e:\hudba\A\Asonance\Vzdálené ostrovy pro příklad) a Windows Media Player 12 kvůli kvalitní knihovně (vyžaduje samozřejmě kvalitně vyplněné tagy, ale to je podle mě v dnešní době samozřejmost, kterou však někteří nedodržují, nejvíc mě naštve, když jsou tagy vyplněné částečně, s chybami (pravopisné, chybějící diakritika a podobná zvěrstva) nebo vůbec, zajímavé je, že alba stažená v zahraničí tento problém nemají, pouze češi jsou zaostalí). K albům mám samozřejmě booklety, takže orientace ve sbírce je rychlá a jednoduchá. Zkoušel jsem i jiné přehrávače, ale žádný nemá tak kvalitní knihovnu jako Windows Media Player. No a kvůli Windows Phone mám nainstalovaný i Zune, ale ten používám jen na synchronizaci, WMP mi vyhovuje více.
Mac mini mid 2011, 8 GB RAM, 120 GB SSD OCZ Agility 3, 500 GB HDD Toshiba, 40"+2x24"
iPhone 3GS 32 GB white
iPad 2 3G 64 GB white
Faramir
Junior

Odeslat příspěvekod BLOOD 22. 6. 2011 10:51

MediaMonkey ve kterém mám zobrazenou adresářovou strukturu. Výhoda je že se dá přehrát celá složka i o úroveň výš. Řazení podle tagů. Jinak složky stačí. Dobré vyplňování tagů z internetu a to i s album art. Nenáročnost a poměrná rychlost knihovny.
Extremis Malis Extrema Remedia.
BLOOD
Junior

Odeslat příspěvekod viiitezslav 22. 6. 2011 10:59

Nejlepší program na správu hudební sbírky neexistuje, existuje jenom program na správu hudební sbírky, který určitému člověku nejvíce vyhovuje. Mně nejvíce vyhovuje Zune. Moje hlavní požadavky totiž jsou rychlá, přehledná a pohodlná správa hudby a přívětivé, originální a neokoukané uživatelké rozhraní. Zune dokáže drtivou většinu tagů sám a rychle doplnit a vše roztřídit a to velmi rychle a zcela automaticky. U iTunes nebo WMP to často byla práce na hodiny. Drobnými nedostatky jsou pomalejší spuštění programu a absence podpory pro Českou republiku, což se dá ovšem částečně obejít změnou místního a jazykového nastavení.
viiitezslav
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod LocalStranger 22. 6. 2011 11:04

Okrem adresarovej struktury, tagov a WinAmp-u, pouzivam este AlbumPlayer.
LocalStranger
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Odar 22. 6. 2011 11:41

J River Media Center
Odar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Paia 22. 6. 2011 11:50

Nechápu, co lidi vede k tomu pořád něco si přehrávat. Všude kolem je takovýho kraválu, že nejlepší u počítače a čtení na internetu je nerozptylující ticho.
Já jakožto aktivní muzikant kupodivu neposlouchám nic. Jedině snad, když se potřebuju seznámit s nějakým songem, který mám hrát. Jinak žiju v tichu a velmi občas si pustím rádio Blaník. Jiný "rádobymoderní" rádia totiž nesnesu.
Sice mám na pár hardiscích, který externě připojuju při zálohování, něco kolem pouhých 25 GB vesměs českých mptrojek, ale asi to co nevidět smažu, leží to na nich pár let a beztak si je nepouštím. A když bych něco akutně potřeboval, vždy se to dá na netu najít...
Paia
Junior

Odeslat příspěvekod elipsoid 22. 6. 2011 12:02

Super. Já zas nemám rád špenát.
elipsoid
Junior

Odeslat příspěvekod fatman 22. 6. 2011 12:03

Souhlasím s adresářovou strukturou + cokoliv na otagování pro přehrávače, které neumí přehrávat soubory podle adresářů, já jsem spokojen s mp3tag.
"Věřím v reinkarnaci, jakožto nutnou likvidaci materialisace lidské idealisace, bez vyloučení sensace!"
(J. Váchal, Krvavý román)
fatman
Junior

Odeslat příspěvekod r4in 22. 6. 2011 12:04

Total Commander. :-) Ale pro majetnější bych asi taky doporučil iTunes, případně jiný program, ve kterém si alba rovnou kupujete a zároveň spravujete - odpadají tak ty otravné činnosti s přepisováním ID tagů apod.
r4in
Junior

Odeslat příspěvekod jimmbo205 22. 6. 2011 12:24

já si taky vystačím jen s adresářovou strukturou a programem pro hromadnou úpravu id3 tagů (tag&rename) pro úpravu do telefonu, kterej adresáře bohužel neumí... jinak v PC používám foobar, kterej zvládá třídit podle obojího...
jimmbo205
Junior

Odeslat příspěvekod akira.uzai 22. 6. 2011 12:32

Necroman píše:Take souhlas - adresarova struktura je nej - 99% programu typu Zune, Windows Media Center a pod umi indexovat hudbu jen podle ID3 Tagu a tudiz je to naprosto nepouzitelne na ruzne mix alba, bestovky a slozky s ruznou sesbiranou hudbou. Vzdy me dokonale odradi, kdyz necham zaindexovat v nejakem programu svoji hudbu a ono to vytvori zaznam pro kazdou kapelu, ktera tam ma aspon jeden song nekde, takze nakonec mam v databazi polovinu alb a polovinu interpretu o jedne skladbe. Adresare FTW ^^

to že soudruzi s Microsoftu neumějí indexovat alba s více interprety neznamená, že by to jiné programy neuměly, většinou to zvládají, popřípadě to chce správně ten program nastavit a mít správně otagované soubory a zejména je nutné tyto údaje mít v kódování v utf-8, jinak se člověk dočká spousty nečitelných souborů a adresářů (zkušenost s iTunes pod windows a tagy v ruštině a japonštině)

-- 22. 6. 2011 12:42 --

Faramir píše:Adresářová struktura pro pořádek na disku (e:\hudba\A\Asonance\Vzdálené ostrovy pro příklad) a Windows Media Player 12 kvůli kvalitní knihovně (vyžaduje samozřejmě kvalitně vyplněné tagy, ale to je podle mě v dnešní době samozřejmost, kterou však někteří nedodržují, nejvíc mě naštve, když jsou tagy vyplněné částečně, s chybami (pravopisné, chybějící diakritika a podobná zvěrstva) nebo vůbec, zajímavé je, že alba stažená v zahraničí tento problém nemají, pouze češi jsou zaostalí). K albům mám samozřejmě booklety, takže orientace ve sbírce je rychlá a jednoduchá. Zkoušel jsem i jiné přehrávače, ale žádný nemá tak kvalitní knihovnu jako Windows Media Player. No a kvůli Windows Phone mám nainstalovaný i Zune, ale ten používám jen na synchronizaci, WMP mi vyhovuje více.

IMHO pojmenování souborů s diakritikou je prasárna, diakritika patří do ID3 tagů

jinak si nemyslím, že by nebyly problémy s tagy v zahraničních mp3, například ne vždy jsou údaje v kódování utf-8, jinak si osobně myslím, že práce s id3 tagy a covery je v WMP spíše podprůměrná, wmp neumí použít obrázek cover.jpg přidaný do adresáře jako cover ale vytváří bordel s nesmyslně pojmenovanými pidiobrázky, také při stahování coverů i informací do id3 tagů je wmp většinou méně úspěšné jak konkurence (chytá se spíše jen u provařených komerčních píp píp), nevzpomenu si zda zvládá cue soubory a v XP neumí zobrazovat díky špatným fontům názvy písniček, alb a interpretů...

-- 22. 6. 2011 12:47 --

na windows i na linuxu stačí dospělý správce souborů (rozuměj Total Commnder nebo Crusader) pro třídění, přejmenování souborů atd + Foobar2000 (pro editaci id3 tagů), jinak nemám rád "přehrávače" které nedokáží přehrát písničku aniž by ji člověk vložil do knihovny
あきらうざい
akira.uzai
Junior

Odeslat příspěvekod quaker66 22. 6. 2011 13:06

používám adresářovou strukturu + MPD + gmpc (FreeBSD 8.2 x64)
quaker66
Junior

Odeslat příspěvekod kulhos 22. 6. 2011 13:11

Rozhodně iTunes. Používám Mac OS X a nemyslím si, že existuje něco lepšího. Dříve jsem ho používal s velkou spokojeností na Windows, kde možná nejede tak plynule a rychle jako na Mac, ale beztak jsem v té době nic, co by dokázalo přehledněji spravovat mojí velkou knihovnu nenašel.
kulhos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Zdama 22. 6. 2011 13:44

Faramir píše:Adresářová struktura pro pořádek na disku (e:\hudba\A\Asonance\Vzdálené ostrovy pro příklad) a Windows Media Player 12 kvůli kvalitní knihovně (vyžaduje samozřejmě kvalitně vyplněné tagy, ale to je podle mě v dnešní době samozřejmost, kterou však někteří nedodržují, nejvíc mě naštve, když jsou tagy vyplněné částečně, s chybami (pravopisné, chybějící diakritika a podobná zvěrstva) nebo vůbec, zajímavé je, že alba stažená v zahraničí tento problém nemají, pouze češi jsou zaostalí). K albům mám samozřejmě booklety, takže orientace ve sbírce je rychlá a jednoduchá. Zkoušel jsem i jiné přehrávače, ale žádný nemá tak kvalitní knihovnu jako Windows Media Player.

+1 souhlas
Q9550 2.8 GHz @ 4 GHz, Asus Maximus II Formula, Case Thermaltake Armor LCS - Watter cooler, 4 GB RAM Kingston 1200MHz, nVidia 760GTX, Fortron Epsilon700w, SSD Kingstone 128GB System, 2.5 TB Data.
Zdama
Junior

Odeslat příspěvekod Ryoto 22. 6. 2011 14:59

Používal jsem WMP12, pak jsem používal Zune, ale ten neuměl zapisovat obaly do mp3 souborů, tak jsem hledal nějakou náhradu... Vyzkoušel jsem Aimp, kterej mi perfektně vyhovoval, ale špatně se mi ovládal, nechci mít přehrávač minimalizovaný někde u hodin, chtěl jsem to mít jako ve WMP, ale nešlo mi to tam nastavit. Tak jsem hledal a hledal, až jsem našel doplněk WMP+ kterej mi vyřešil globální klávesové zkratky (např. ctrl+win+4 = hodnotit skladbu za 4 hvězdičky) a konečně, třídění alb které měli více disků. Takže teď spokojeně používám WMP12 s doplňkem WMP+ a jsem dokonale spokojen, přesně to jsem totiž dlouho hledal. A tagy většinou nechávám tak jak jsou, nebo si je manuálně edituji, aktualizace z netu mám vypnuté, jelikož mi v tom většinou dělají bordel, dál tam mám zapnuté automaticky přejmenovat soubory, a automaticky uspořádat soubory, takže i adresářová struktura je 100 procentně v pořádku.
Ryoto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nexus_sk 22. 6. 2011 15:11

Ciste iba adresarova struktura. Ja hudbu pocuvam, nie si z nej robim rozne statistiky :).
Nexus_sk
Junior

Odeslat příspěvekod Karel 2. 22. 6. 2011 17:10

Je jasné, že každý s hudbou zacházíme jinak, takže každý potřebujeme jiný, někdy i hodně jiný program. Já osobně se cítím dezorientovaný, když mi nějaký software zpřehází a "utřídí" soubory, k tomu, abych si udržel pořádek a přehled ve svém pc prostě chci pracovat se skutečnou adresářovou strukturou. Navíc hudbu poslouchám, s údaji z tagů skoro nepracuju a moc mi na nich nezáleží. Takže mi ideálně vyhovuje Totalcommander, který umožní hudbu přehrávat, třídit, vyhledávat skladby, pomocí pluginů umožní (když vyjímečně chci) i práci s tagy, kdybych o to stál, můžu vytvořit pomocí filtrů i playlisty s výběrem skladeb (nepoužívám to). Většinou ale přehrávám ve starém winampu 2.93, nebo v programu 1by1 - ten přehrává přímo adresářovou strukturu. Oba jsou malé a neobsahují žádné pro mě bezcenné nebo dezorientující funkce. V linuxu vždy pokud možno nějakou malou utilitku, nejlépe nějaký starý soft vzhledu ala winamp 2 a k tomu ovšem správce souborů - Crusader.
Karel 2.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod n.marek 22. 6. 2011 19:29

OndraFF píše:Necroman: To neni tak docela pravda. V iTunes existuje volba "Part of compilation", která dá např soundtracky, výběrovky, atd. do jednoho alba a nedělá to, co popisuješ.

Za mě jednoznačně iTunes a ID3.

Ja na soundtracky v iTunes pouzivam Album Artist = Soundtrack (Part of Compilation nemam rad), a to mi vytvori celou vlastni slozky jen pro Soundtrack.
n.marek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jech 22. 6. 2011 19:42

Mně nejvíc vyhovují foobar2000 a Songbird. Oba mají své mouchy (foobar2000 je komplikovaný, Songbird zase pomalý), ale svoji práci udělají dobře a hlavně jsou extrémně konfigurovatelné.

Používat pouze adresáře už mi nevyhovuje. Nedá se totiž vytvořit dynamický playlist typu "nejlépe hodnocené", "80. léta" atd. To lze pouze v kvalitním programu s databází.
jech
Pokročilý

Odeslat příspěvekod TFSi 22. 6. 2011 20:04

Také přidám svou trošku do diskuze. Kvalitní adresářová struktura je základ. Pro hudbu mám vyhrazený vlastní disk (16Gb CF karta), následující adresářová struktura:
Kód: Vybrat vše
/
/{album_artist}/
/{album_artist}/{album}/

Kvalitně vyplněné ID3 tagy jsou samozřejmost a obrázky alba přímo v souboru skladby taky nejsou k od věci.

Na přehrávání obyčejný WinAmp, případně Windows Media Center 7 a nic mi nechybí...
Vyměním ojetého pionýra za neojetou pionýrku. Zn.: ojedu sám
TFSi
Junior

Odeslat příspěvekod Darth_Yoda 22. 6. 2011 20:56

Na Linuxu dříve Amarok teď Audacious. Audacious sice jede dle adresářové struktury, ale není problém si udělat a uložit playlist, že. Navíc má skvělou konfigurovatelnost a rychlost. Amarok je pomalý a nejde přizpůsobit, Audacious narozdíl od Amaroku zvládá v pohodě .flac + .cue, což umí málokdo.

Na Windows jedině foobar2000, který je rychlý, konfigurovatelný a jako jeden z mála také zvládá .cue a .flac.
Nyní: iAudio Cowon D2+, jays q-jays, Altec Lansing UHP336
Komp: Creative Soundblaster Audigy SE + Creative Fatal1ty

Kdysi: Creative ZEN V + Sennheiser MX360 + Koss Spark Plug + Koss KEB/24bk
Komp: int. Realtec AC'97 Audio + Labtec headset
Darth_Yoda
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomasek1234 22. 6. 2011 20:56

TM píše:staci adresarova struktura a pak uz jen prehravac (Winamp ve verzi 2.9 - novejsi uz mi prijdou divne nebo nevyhovuji)

Nezbyva nez souhlasit. Mam to naprosto stejne. :)
Phenom™ X4 Quad-Core Black Edition 9950 2.6GHz 125W socket AM2+ ,BOX, 4GB RAM, ATi HD4850, Samsung SpinPoint F1 1TB, Samsung 2053BW, 20'', Seasonic :)
Tomasek1234
Pokročilý

Odeslat příspěvekod freshmaker99 22. 6. 2011 21:10

adresarova struktura a AIMP2 (lepsia verzia winampu, viacero playlistov medzi ktorymi si prepinam..)
freshmaker99
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mcmichal 22. 6. 2011 21:24

kulhos píše:Rozhodně iTunes. Používám Mac OS X a nemyslím si, že existuje něco lepšího. Dříve jsem ho používal s velkou spokojeností na Windows, kde možná nejede tak plynule a rychle jako na Mac, ale beztak jsem v té době nic, co by dokázalo přehledněji spravovat mojí velkou knihovnu nenašel.

Přesně a doslova takhle :)
 Macbook Pro Retina 13" mid-2014

Intel Core i5 4440 + Noctua U14S / ASUS B85M-E / 8 GB DDR3 / Corsair RM 650x / MSI GTX 970 GAMING / Intel 530 120 GB / FD Define R4 + 6× Noctua NF-P14s redux-900
mcmichal
Junior

Odeslat příspěvekod akira.uzai 22. 6. 2011 21:50

TFSi píše:Také přidám svou trošku do diskuze. Kvalitní adresářová struktura je základ. Pro hudbu mám vyhrazený vlastní disk (16Gb CF karta), následující adresářová struktura:
Kód: Vybrat vše
/
/{album_artist}/
/{album_artist}/{album}/

Kvalitně vyplněné ID3 tagy jsou samozřejmost a obrázky alba přímo v souboru skladby taky nejsou k od věci.

Na přehrávání obyčejný WinAmp, případně Windows Media Center 7 a nic mi nechybí...

ukládání coverů přímo do mp3 souborů se mi zdá jako vcelku slušná a hlavně zbytečná prasárna, dnešní disky jsopu sice veliké a zdá se že když jeden obrázek o pár kilech zkopíruji cca 20X do mp3 souborů nic se neděje ale když někdo na disku řádově desítky tisíc alb, tak už je asi nárůst datového objemu znát, navíc je zde riziko, že se mp3 soubor poškodí..

jinak osobně preferuji strukturu /hudebníé žánr (základní)/album-artist-album
častěji mám chuť si poslechnout hudbu nějakého typu/směru/žánru než zcela konkrétní album nebo skupinu.... navíc se mi toho na disku válí hodně a opravdu si občas nevzpomenu, co která kapela hraje, natož když vidím jen "rozsypaná čaj" xD
あきらうざい
akira.uzai
Junior

Odeslat příspěvekod mungo 22. 6. 2011 22:49

Přidám se k předřečníkům:
Pro správu hudby je nejpodstatnější uspořádaná adresářová struktura (předpokládá se dobrý správce souborů podle zvyklostí uživatele a OS),
s pečlivým označení skladeb ID3/APE tagy (navykl jsem si na Tagscanner).
A vše ostatní už zvládne přehrávač - poslední verze Winampu umožňují velmi dobrou organizaci sbírky. Nenáročný a nedoceněný přehrávač je XMPlay.
Samostatnou kapitolou jsou iTunes, bez kterých se majitelé iPodů a iPadů na Windows bohužel neobejdou.
K iTunes mám zásadní averzi kvůli komponentě QuickTime a nepříliš povedenému vzhledu.
mungo
Junior

Odeslat příspěvekod Poltergeist 22. 6. 2011 23:49

jednak Freecommader (tj žádný extra program nemám, nejsem prase, mám to dokanale organizované)
a jednak Winamp + playlist, na mých 23 tisíc MP3 (a dalších formátů) to zatím stačí
Poltergeist
Junior

Odeslat příspěvekod ewing 23. 6. 2011 03:57

jednoznacne iTunes, predtym otagovat cez autotag vo winampe.

PS: mam deja-vu alebo to tu nedavno bolo?
"Imagination is more important than knowledge."
Albert Einstein
ewing
Junior

Odeslat příspěvekod piskokot 23. 6. 2011 08:17

ja pouzivam mediamonkey. je free a snadno v nep upravim ID3 tagy.
piskokot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dominik.matus 23. 6. 2011 14:52

Mp3tag, umožuje jednoduché vyhledání informací o albu na amazonu a jiných sítích. Tím pádem se opraví případné chyby v názvech písniček atp. Velmi využívám i přejmenování složek a souborů podle tagů. Přehrávač mám obyčejný Aimp a knihovna hudby je v podstatě explorer.
dominik.matus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod L-Core 23. 6. 2011 18:43

Adresářová struktura.

Na tagy si nehraju, nepotřebuji je k životu, nezajímá mě, co v nich případně je. Stačí mi název interpreta, název alba vč. roku a název skladby vč. pořadí na albu. To mi zabezpečí adresáře.

HUDBA\M\Manfred Mann's Earth Band\1973 - Solar Fire\01 - Father of Day, Father of Night.mp3

Přehrávám ve Foobar 2000, verze 0.8.3 enhanced.
... do 255 znaků se nic pořádného nevleze, takže raději nic ...
L-Core
Junior

Odeslat příspěvekod Curuj 23. 6. 2011 19:09

Foobar2000
pre mňa univerzálny. primárne prehrávač na hudbu, samozrejme. ale s pridaným panelom si dokážem (správne otagovanú) hudobnú zbierku zoradiť podľa čoho chcem :) a neotagovanú hudbu podľa adresárovej štruktúry
Intel Core i7 950|Noctua NH-D14|GIGABYTE X58A-UD3R|Zeppelin Gold 3x2GB 1600MHz + Kingston 3x4GB 1333MHz|OCZ Vertex 2 60GB|SAMSUNG 1,5TB+2TB, WD Black 1TB,|SEASONIC M12II-520|FRACTAL DESIGN Define R3|ASUS GTX680-DC2T-2GD5|2xHP ZR24w 24"|Win7 Pro x64
Curuj
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dejvold 2. 8. 2011 08:10

od ty doby co mam ipod pouzivam itunes a nemam potrebu zkouset neco jinyho ale chapu ze neni pro decka ktery si tam pretahnou ledabyle otagovany mp3 a ono se jim to tam celi rozsrackuje a nevi kde co maj
dejvold
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fortress 2. 8. 2011 08:33

Adresarova struktura + zune
Superb L&K 2.0TSI 206kW & Mustang GT V8 ME 310(350)kW
fortress
Junior

Odeslat příspěvekod jaydoo 20. 8. 2012 13:20

Podla mna je adresarova struktura je základ úspechu.
ja to mám asi takto
/Artist/Album-year/track - title/
Nexus 4 > SGN > Iphone 4 > N8 > Lumia800 > N97mini > C7 > C5 > E51 > HTC Diamond > N95> N80 > N70 > 6630 > 6600 > 7650 > 8210 > 6150 > 6110 > 5110....
jaydoo
Junior