SW pro střih/editaci 4k videa kolem 3k

Záznam a úpravy zvuku a videa na počítači

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Behemot2077 9. 5. 2019 10:36

Řeším jednu sestavu na zakázku a na rozdíl od „vobchodu na růžku“ nebudu majiteli vnucovat bez jakýhokoli rozmyslu herní GTX 1660 (ehm :roll: ), ale primárně teda napřed dává smysl vybrat SW a pak k tomu HW, že :lol:

Takže, pán vedle nějakejch nynějších výkresů/grafiky (2D, tzn. hodně jader a RAM) pořídil sobě 4k foťák a vedle teda zpracování fotek s tím i nahrává nějaký rodinný 4k videa a tak hledá něco na stříhání a základní editace. Jelikož softwéry jsou pro mě jen nutný zlo, tak se v tom nechci moc vrtat, tudíž - má někdo doporučení na vhodný soft pro spíš postaršího uživatele, ať už open-source, nebo tak do kolem 3k?

Pokud v této cenové relaci lze vůbec očekávat HW akceleraci na grafice, tak adekvátně podle toho řešení (OpenCL-AMD, CUDA-lživida) se teprve vybere grafika. Pokud ne, tak mu možná splaším nějakou starší WS s 6-12 jádry, ať to nebrzdí procesor (škálovat předpokládám dovede rozumně aspoň do 6 jader dneska všechno).
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 9. 5. 2019 12:41

Používám nyní v Linuxu (nebo spíš skoro nepoužívám; je i pro Win) https://www.openshot.org/
Jinak poněkud neaktuální rozcestí https://cs.wikipedia.org/wiki/Porovn%C3 ... itor%C5%AF
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 9. 5. 2019 12:50

Pinnacle Studio 22 ve verzi Ultimate - prakticky nemá konkurenci a je česky. Existují i lepší programy, ale bez lokalizace a spíše pro pokročilé uživatele. Podporuje HW akceleraci, ale vystačí si i s integrovanou Intel grafikou.
Před časem jsem skládal podobnou sestavu pro otce a testoval jsem to i s dedikovanou grafikou. Závěr je takový, že ušetřené peníze za grafickou kartu je lépe vložit do výkonnějšího procesoru. HW akcelerace GPU totiž nepostihne všechny editační kroky a jen některé efekty. CPU je univerzálně užitečný i jinde.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 9. 5. 2019 13:45

V základu počítám s nějakým čtyřjádrem na úrovni Ivy/Haswell, tzn. HD Graphics 2500/4600. Asi to jde na QuickSync, což má už Sandy. Nicméně dedikovaná grafika tam bude stejně minimálně kvůli rozumné podpoře 4k monitoru (HDMI 2.0/DP 1.2), u integrovanejch Intel grafik je to pořádně až od nějakejch těch jezer. Teď právě jen otázka toho SW, co konkrétně :)

PS 22, zdá se, umí souběžně akceleraci CUDA ai QuickSync, takže nějaký to Ivy a třeba GTX 960 by mohly být docela rozumná kombinace za rozumnej peníz…(i s dlouhou zbytkovou zárukou určitě starší grafika přijde výrazně levněj jak na 6k5 a výkonu na to má až až). Na AMD to asi využije nějaký efekty, ale nezdá se, že by to umělo OpenCL.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 9. 5. 2019 15:59

Ivy/Haswell? To bude nějaký repas? Pokud to mají být starší komponenty, pak bych se podíval po nějaké starší stanici s Xenonem nebo i7 a doplnil případnou grafiku a SSD.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 9. 5. 2019 16:36

Složím z komponent, kterejch je hromada tak, aby to dávalo smysl. Za těch 5 generací se výkon posunul tak, že čtyřjádrová i5ka má furt výkon jako čtyřjádrová i3ka, akorát že já to postavím kvalitnější a o třetinu levnější, že…dneska koupí novou sestavu jenom blázen, když všude se může v komponentách o srovnatelným výkonu přehrabovat bagrem :D

Na WS sem se ptal, zrovna nikdo nic kloudnýho dvouprocesorovýho nemá. Tower server tu mám jeden ale jen s jednou paticí (s Ivy Xeonem 4c/4t, čili i5 :D) a s ohledem na drahý ECC a server 2012 to nemá význam.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 9. 5. 2019 18:05

S tím výkonem je to fakt. Grafika by možná stačila i nějaká pasivní.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 17. 5. 2019 05:15

Když už grafiku, tak možná nějakou novější bazarovou AMD kvůli Pro driverům?
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Behemot2077 17. 5. 2019 07:46

Pro drivery u domácího SW asi mají nulovej význam, na druhé straně má to studio podporu pro CUDA žejo :D

Jináč týpek v bazaru si vymejšlel nesmysl, tak sem nakonec vzal za 3350 ve Státech i7-4690. Je fakt že když už se na to bude čekat 3 týdny, tak sem mohl vzít rovnou E-ATX desku na dva šestijádrový Westmery, cenově by to vyšlo dohromady nastejno a výkonově úplně jinde, a doufat v kompatibilitu s GTX 960, ale…:D
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Extremez 20. 5. 2019 13:31

Možná už pozdě, ale k SW na střih videa teď mají na humblebundle Vegas 15 Pro Edit za 25 dolarů. To je celkem dobrá cena. Mám koupenou předchozí verzi a stříhám v tom videa z akční kamery a zatím bez problému. Jak FHD, tak 4K.
Extremez
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Behemot2077 20. 5. 2019 18:56

Dělá to nějakou akceleraci? To Pinacle podle všeho dokáže využít současně QuickSync a ještě navíc i CUDA.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod Extremez 21. 5. 2019 13:01

Mám pocit, že to dokáže využívat CUDA jádra, ale nejsem si úplně jistej. Ale určitě to budou mít na stránkách.
Extremez
Kolemjdoucí