MPG to AVI bezestratove

Záznam a úpravy zvuku a videa na počítači

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Jindrich Tomek 1. 2. 2006 12:41

Zajimalo by me jestli nevite nejaky postup(program) na prevod MPG do AVI bez ztraty kvality obrazu. Zkousel jsem VirtualDub, ale nidy se mi nepodarilo mit takovou kvalitu jako mel puvodni MPG.
Nastavoval jsem ruzne kodeky DivX,Xvid 1 i 2pass, vetsi bit/s.
Jindrich Tomek
Junior

Odeslat příspěvekod Lemur 1. 2. 2006 16:45

Pokud to ma byt bezestratove, tak se nesmi prekodovavat, ale jen preves z jednoho kontejneru (MPEG) do druheho (AVI). Ve VirtualDubu se to jmenuje, pokud si dobre pamatuju, Direct Stream Copy, v Mplayerim mencoderu je to -oac copy -ovc copy . AVI by pak melo na konci procesu mit zhruba stejnou velikost jako puvodni MPEG.
Lemur
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Jindrich Tomek 2. 2. 2006 07:52

direct strem copy bohuzel nefunguje, direct strem copy umi jen avi na avi. Pro mpg, to chce vzdy prekomprimovat. Samozrejme to nemusi byt beztratove, ale chtel bych aby kvalita obrazu byla stejna. Nejlepsi je pouziti filtru nulltransform, ale velikost ja pak treba 2xvetsi.

Ten mencoder mi sice preved, ale je to zrychlene, a hrozna kvalita oproti originalu.
Jindrich Tomek
Junior

Odeslat příspěvekod Wikan 2. 2. 2006 08:30

Kvalita nikdy nemuze bejt stejna. Vzdycky pujde dolu smir se s tim. Vazne jsi pouzil filtr nulltransform? Ale on vubec nic nedela :-)
Wikan
Moderátor

Odeslat příspěvekod Jindrich Tomek 2. 2. 2006 08:52

Ja nerikam ze chci stejny obraz, ale stejnou kvalitu obrazu. To pro me je, ze tam nebudou vsede rozhazene tecky, ruzne vznikle ctverce, sum, a podobne, jen aby to bylo stene koukatelne jako zdrojovy soubor.

Null transform:
Copies source to destination, allowing for clipping without any real work.

Rekl bych, ze pro me je dulezita cast "copies source to destination".
Obraz v AVI pote vypada uplne stejne jako zdrojovy mpg, ale je treba 2x vetsi, nejak nezalezi na parametrech komprese.
Kdyz nezvolim Null Transform, a komprimuji(pri libovolnem mnou zkousenem nastaveni kodeku), tak je vysledek otresny.
Jindrich Tomek
Junior

Odeslat příspěvekod Wikan 2. 2. 2006 08:58

Ano, jenze to kopirovani se provede at uz tam ten filtr je nebo neni - jinak by nebylo co zpracovavat ze. Pouziva se kvuli tomu co mas napsany v druhy casti vety - umoznuje orezavat obraz bez toho, aby se se zbytkem obrazu neco delalo.
Obraz v AVI pak bude opravdu vypadat stejne jako original, jenze jen do ty doby nez nastoupi ztratova komprese. A jakmile zacnes komprimovat tak kvalita pujde proste vzdycky dolu. Muzes jen ovlivnit jak hodne. Dokud sem nenapises jaky pouzivas parametry pro kompresi tak se poradit neda.
Wikan
Moderátor

Odeslat příspěvekod tombic 2. 2. 2006 09:00

no, naozaj to bezstratovo nepojde. jedine ak by sa to malo previest do kodeku, ktory je bezstratovy (huffyov napr.), ale to zase bude strasne velke potom. pri akomkolvek prekodovani sa kvalita trochu zhorsi, ak mozes odtolerovat malinku zmenu kvality, pouzi filter smooth... trochu to ale rozostri a tym ako keby znizi rozlisenie. rozhazene tecky a ctverce (zelene?) znamena, ze v zdrojovom mpg je nieco zle zakodovane, neda sa to dobre precitat (chyba disku/suboru), alebo mas zly kodek na dekodovanie mpg.
tombic
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jindrich Tomek 2. 2. 2006 09:17

Pro me osobne tedy nulltransform neco dela, a to je, ze mi nezmeni vysledny obraz pri ukladani do avi, protoze jinak at dam temer jakekoli nastaveni kodeku tak se vysledek zmeni. Takze vysledek je takovy, ze mi to bez prace prevede do AVI.

Ja jsem se smiril s tim, ze neprevedu dokonalou kvalitu, ale tak mi aspon napiste, jake pozivate programy, a jake kodeky(a jejich nastaveni), coz si myslim, ze v mem pripade bude nejvetsi problem.
Jindrich Tomek
Junior

Odeslat příspěvekod Wikan 2. 2. 2006 10:08

Tak znova - nulltransform nezmeni obraz protoze nic nedela a vysledek bude stejny jako kdybys ho nepouzil. Pokud to tak neni, tak je problem v necem jinem. Dokud ale presne nenapises co jak delas a co jak mas nastaveny, tak se neda najit kde delas chybu.
Wikan
Moderátor

Odeslat příspěvekod Jindrich Tomek 2. 2. 2006 11:58

Tak znova - vim, ze nulltransform nezmeni obraz, a v tom je sila. Kdyz nastavim kodek na cokoli(jakykoli bitrate), a nemam zapnuto null transform(==nepouziji) tak vypadne nejaky seredny vysledek s velikosti mensi nez puvodni soubor(kdyz nastavim mensi bitrate). Kdyz zapnu nulltransform, a nezmenim nastaveni kodeku(!), tak dostanu soubor treba i 2xvetsi, ale se stejnou kvalitou obrazu jako zdroj.
Zaver: nulltransform mi jednoduse prevede mpg do avi bez ztraty kvality obrazu, velikost si urci sam(podle toho jakou potrebuje).

Co delam:
zapnu virtualdub, otevru soubor, nastavim(video- fast nebo recompress nebo full recompress), nastavim nektery kodek(vyberu xvid nebo m$ kodek, Divx4,Divx5) na nejkay bitrate(stejny, vetsi, mensi nez ma puvodni mpg), zvolim 1 nebo 2pass(u 2pass necham projit 2pass), ostatni nastaveni vestsinou nemenim. A na zaver dam ulozit avi(direct stream nejde, protoze mpeg neni compatibilni s AVI - nejaka takova hlaska od VirtualDubu).

Takze co delam asi nikoho nezajima a ja se ptam po druhe:Muzete mi napsat jak nekdo, pokud to nekdy dela, nebo dela neco podobeneho, prevadi mpg->avi, aby mel co nejlepsi kvalitu obrazu, a soubor byl zhruba maximalne tak velky jako puvodni.
Jindrich Tomek
Junior

Odeslat příspěvekod Dzon 2. 2. 2006 12:09

Jindrich Tomek píše:Tak znova - vim, ze nulltransform nezmeni obraz, a v tom je sila. Kdyz nastavim kodek na cokoli(jakykoli bitrate), a nemam zapnuto null transform(==nepouziji) tak vypadne nejaky seredny vysledek s velikosti mensi nez puvodni soubor(kdyz nastavim mensi bitrate). Kdyz zapnu nulltransform, a nezmenim nastaveni kodeku(!), tak dostanu soubor treba i 2xvetsi, ale se stejnou kvalitou obrazu jako zdroj.

Pokud se to chova tak jak popisujes, tak je to nejaky bug. To co chces nejde, nejde a nejde kdyby ses na hlavu postavil a usima se odrazel.
Dzon
Junior

Odeslat příspěvekod Wikan 2. 2. 2006 12:20

Tohle opravdu neni standardni chovani. Pri stejny bitrate by mel vyjit soubor +/- stejne velky bez ohledu na ostatni nastaveni.
Wikan
Moderátor

Odeslat příspěvekod JRD 2. 2. 2006 18:56

no, naozaj to bezstratovo nepojde. jedine ak by sa to malo previest do kodeku, ktory je bezstratovy (huffyov napr.),

Jediná možnost.
Kód: Vybrat vše
http://www.dejwy.net/softw_avi/huffyuv211.zip

Jaký máš důvod k převodu ? není to zbytečný ?
JRD
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Lemur 4. 2. 2006 13:16

Jindrich Tomek píše:Ten mencoder mi sice preved, ale je to zrychlene, a hrozna kvalita oproti originalu.

To je divne. Ja to pouzivam naprosto normalne, hlavne pri ripovani DVD, a nikdy nebyl problem s kvalitou. Je pravda, ze ciste teoreticky nektere prehravace mohou mit s prehravani vysledeho AVI problem (nemam s tim zkusenosti, pouzivam jen MPlayer), ale v zadnem pripade by nemela poklesnou kvalita. Prikazova radka by mela vypadat takto:
mencoder -oac copy -ovc copy -o vysledny.avi zdrojovy.mpg
Lemur
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Blko 28. 2. 2006 08:55

To Lemur Skusal som prevod z MPG na AVI podla tvojho navodu, ale ako sa pise aj na strankach mplayera nema to prakticky vyznam, pretoze takto vytvoreny subor sa da prehrat iba v MPlayerovi.
Ja by som vsak potreboval previest MPG do AVI tak, aby som ho potom mohol editovat. VirtualDub mi MPG neotvori. Skusal som aj vselijake ine nastavenia, ale VirtualDub takto vytvoreny subor nikdy nebol schopny otvorit. Myslim, ze prikazovy riadok bol nejak takto:

mencoder -oac copy -ovc lavc -of avi vstup.mpg

PS:Jedna sa totiz o nahravky z TV karty a mnou pouzivany soft na ovladanie TV karty vie ukladat iba do MPG. Ked sa mi nepodari vyriesit prevod, budem musiet zvolit asi iny soft :?
Blko
Junior

Další stránka