Výběr SSD řešte jen zde!

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod satai_ 1. 4. 2021 17:03

Python.p píše:Tomu disku je jedno která verze PCIe to je, je to TLC krám s cache...

A to rikas, protoze ti to realne delalo problemy, nebo protoze "nejsem rasista, ale nemam rad TLC"?
satai_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 4. 2021 17:45

To říkám protože zatím jdou koupit lepší disky bez tehlé fíčury, ale ať si s tím každý naloží jak chce. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod satai_ 1. 4. 2021 18:34

Třebas?
satai_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 4. 2021 18:35

Python.p píše:980 odpad. Jedině snad 970 Pro. To EVO+, podstatné je plus je na takové to domácí žvýkání asi cajk, ale jinak? No je to čím dál horší...

Meda2016: ne vždy to musí být pravda. Někde jsem to psal v recenzi na M.2 na Alze.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Fidler7 1. 4. 2021 20:09

Zdravím,
dávám dohromady PC pro rodiče, už je složený, ale zasekl jsem se u SSD, tak prosím o radu..

Moje představa je jedno SSD do M.2 (Win10 + pár programů) a další SSD do SATA3 (data).

Deska je ASRock H310CM-HDV/M.2 a má jeden M.2 podporující jak SATA3 tak PCIe Gen.2x4!!! Na jejich webu píšou, že můžu připojit disk PCIe Gen.3, ale pojede to vzhledem k té Gen.2 pomaleji, což je jasný, ale předpokládám zase rychleji, než disk SATA3.

SSD na data bych dal MX500 a do té M.2 jsem myslel pořídit Crucial P2 250GB nebo 500GB - jsou to PCIe Gen.3 (jestli stačí 250, tak dejte vědět, stejně jako chladič ANO NE).
A ceny těch Crucial P2 jsou cca stejné jako disků M.2 SATA3.

Má s těma P2 někdo zkušenost nebo tam mám dát jiný SSD? Díky.
Fidler7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zivan 1. 4. 2021 23:02

Takže budeš kupovat třeba Crucial P2 250 GB za cca tisícovku a k tomu MX500? Řekněme 500GB za 1500Kc? Nebude lepší koupit rovnou 1TB NVME SSD?
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod broom 2. 4. 2021 16:19

Ahoj,
prosim, existuje nejaky radic pro PCI slot pro M.2? Nebo prece jen musim vyuzit PCIe x16?
PCIe x1 je obsazeno sitovkou.

Pripadne jak vyresit a jakym radicem pripojeni M.2 na tuto MB?

Dekuji mnohokrat.

Obrázek
Víc lidí víc ví
broom
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 2. 4. 2021 17:06

Nejsem si jistej, jestli na té kartě půjde z toho SSD bootovat. Vím, že na nějaký Zka šel nahrát upravenej BIOS.

Nejdřív bych začal tam. Potom bych řešil zapojení.

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod r34ktor 2. 4. 2021 18:14

broom píše:Ahoj,
prosim, existuje nejaky radic pro PCI slot pro M.2? Nebo prece jen musim vyuzit PCIe x16?

Na PCI zapomeň. Jeho chabá propustnost by výkonné SSD zabila.

Jediné adekvátní řešení pro NVMe je PCIe x4 adaptér do x16 slotu. Postup úpravy BIOSu máš obšírně popsán zde. Každopádně celé je to vyšší dívčí s nejistým výsledkem, takže si dvakrát rozmysli, zda se do toho pustíš.

IMHO nejjednodušší varianta je upgradovat na výkonnější a prostornější klasický SATA SSD. Např. Crucial MX500, nebo WD Blue.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Milanr1 2. 4. 2021 18:18

Nesmyslný nápad:
broom píše: radic pro PCI slot pro M.2

Propustnost zastaralé sběrnice PCI je nižší než sběrnice SATA 6G.
Co s tím?
1) Prostuduj si základy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Periphera ... terconnect
2) Nainstaluj standardní SSD SATA.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod broom 2. 4. 2021 18:28

OK, jasny, takze jedine do PCIe x16 pridat radic jak doporucuje r34ktor, projdu tu upravu BIOSu a popremyslim, zda to za to stoji. Ono, chtel jsem NVMe jen kvuli tomu, ze ho pozdeji muzu pouzit v novejsi sestave v plnem rozsahu, tj lepsi potencial nez klasicke SSD.
Víc lidí víc ví
broom
Junior

Odeslat příspěvekod Fidler7 2. 4. 2021 21:38

zivan píše:Takže budeš kupovat třeba Crucial P2 250 GB za cca tisícovku a k tomu MX500? Řekněme 500GB za 1500Kc? Nebude lepší koupit rovnou 1TB NVME SSD?

Jasně, ta tvoje varianta je finančně výhodnější, ale u těch rodičů na to tolik nekoukám a vím, že 500GB jim na data bude stačit.
Někdo říká, že systém a data na jeden disk a nedělit ho, jinej by ho rozdělil, další si obhajuje víc disků...
Mně přijde, že ty dva disky dávají smysl, ale jestli je i nějaký praktický důvod mít jen jeden, tak klidně napiš, dám si poradit.
Fidler7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 2. 4. 2021 22:32

Vem si že ti umře SSD nebo HDD se systémem. Přijdeš i o data a musíš je tahat ze zálohy. Zhavaruje ti OS vlivem víru nebo updatu, opět stejná situace.

Za mě jedno SSD na OS a druhé na data. Pokud máš pár dat které můžou byt na onedrive. Pak je to cajk.

Když si nainstalují nový ntb nebo PC, jen se přihlásím mrvkosoftim účtem a nejčastější dokumenty a data mám ihned ve složkách kde mají být.

Ale každý podle sebe.
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Fidler7 2. 4. 2021 23:15

Jasný, dík.
A pokud tedy dám na data MX500, máš nějaký tip na NVMe SSD pro WIN10+pár programů?
Prodává se Crucial P2, ale neviděl jsem tady, že by s nimi měl někdo zkušenost...
Bude mi stačit 250GB nebo je lepší 500GB a s chladičem nebo bez?

(PC pro rodiče)
Fidler7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pointops 3. 4. 2021 07:06

/offtopic nikoliv SSD hardware/
PC pro rodiče je bezpečně 1x MX500 250 GB a konec. Win10 + MS Account + OneDrive (přesměrovat všechno včetně plochy) & Google Photos. Nepřísluší mi to pokládat jako otázku, jen konstatuji že mně velmi pomohlo zamyslet se, jak moc rodiče ocení / rozeznají NVME proti 3Gb SATA.

Nové PC je ITX s NVME 500 GB, jistě ano. Dlooouhý DVI kabel plus USB do 3.0 hubu nalepeném za monitorem. Case pěkně zaparkovat do police v knihovně vedle tiskárny, kabeláž nalepit zespodu /zezadu na nábytek. Mamce udělá nejvíc radost když zmizí "ta krabice" a "všude nějaký dráty" co se kvůli nim blbě utírá prach.

Staré ale nechť vylepší bazarový procesor a (up to) 16 GB RAM a ono to poběží i svižněji. Taky mám H81M a k němu původní ADATA SP920/128. Rozdíl v bootu 13 sec anebo 8 si málokdo všimne, zejména jelikož je to stále nějak uspané. Na všecho ostatní je tu RAM :) Ušetřený čas a trápení se 100x vyplatilo věnovat nastavení WhatsApp desktop a Skype.

Mileage may vary, offtopic out./

Děkuji všem stálým přispěvatelům, kteří udržují plamínek povědomí, že nové prostě není automaticky lepší. (HyperX Savage 250, MX500 500, 2x ADATA SP920 128, WD Black NVME 500 - byl ve skutečné slevě)

edit: pro ty z nás, co z hlavy nevědí, hezký přehled tady https://bytebitebit.com/1484/m2-sata-ss ... -pcie-ssd/
p\o.
pointops
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka