Synology NAS a incremental backup

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jan23 23. 7. 2021 12:05

Ahoj,

Potřeboval bych poradit ohledně backupu. Chci nastavit hyper back, abych vytvořil full (inicial backup) a následně tvořil incremental backup.

Cílem je ten full backup zálohovat na externí hdd a uložit jej na jiném místě a dále vytvářet incremental backups, které budou malé a zálohovat externě do cloudu. Jednou za čas (dle velikosti) udělat na nový full backup.

Dát to vše do cloudu se mi nechce a to kvůli nákladům. Ten full backup má je dost velký.

Předem děkuji.
jan23
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 23. 7. 2021 15:12

Nějak jsem z toho tebou zmatečně napsanýho dotazu vůbec nepochopil co chceš zálohovat. Zatím jsi jenom sdělil, že máš dotaz na inkrementální zálohování (pravděpodobně na NAS).
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Behemot2077 23. 7. 2021 16:48

Jestli to dešifruju dobře, chce udělat zálohu NASky, tak, že prvně to odleje na exterňák a potom inkrementály budou jinde. To teda nevim nevim, kterej soft si s tím poradí, bohužel totiž jakákoli kombinace funkcí je obecně u zálohovacích SW něco, co je mimo představy jejich autorů. V roce 2021.

O jakejch velikostech se bavíme?
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod jan23 24. 7. 2021 11:33

Ahoj,
zde ještě jednou a lépe.

Mám DS220+ a chěl bych vyřešit (z automatizovat) externí/offsite zálohování. Celkový objem dat je cca 2TB, ale těch co potřebuji zálohovat je cca 600 GB. Zalohuji NAS => Desktop, ale pak chci mít i offsite zálohu na exHDD. Zálohování NAS a Desktop je vyřešené, ale teď chci vyřešit ještě offsite backup dle backup 3-2-1 rule.

Moje představa je, že jednou za čas udělám backup na extHDD a ten uložím offisite. Z praktického hlediska se mi nechce ten exHDD často přenášet.

Koukal jsem na možnosti a jako nejlepší řešení se mi jeví vytvoření full a inkrementálního backup. Ten full backup bych uložil na ten exHDD a inkrementální zálohu/zálohy bych uložil do cloudu. Do cloudu nechci ukládat celý full backup protože se mi nechce platit další měsíční poplatek (těch už mám dost). Využil bych free clould.

Synology NAS nabízí hyper backup. Na webu je hodně návodů jak to zprovoznit, ale vše je to nastavené v režimu "vše do cloudu". Na druhou stranu, když zadám What is Synology Incremental Backup? tak mi to najde tento {obrázek}.
Incremental Backup chápu tak, že full back je jeden .hbk soubor a ty dílčí inkrementální zálohy jsou také jako jednotlivé soubory. Pokud by to takto šlo nastavit, tak by to bylo super.

Samozřejmé nemusí to být hyper backup. Tímto jsem začal, protože se to samo nabízelo. Ten hyper backup jsem zkoušel simulovat doma, ale vidím tam ten .hbk soubor, ale už ne ty další dílčí. Přitom na webu se píše, že hyper backup umí i incremental backup. Co se týče automatizace, tak bych vše mohl zálohovat v NAS a do cloudu sync celý adresář, kde bych odfiltroval ten full backup soubor. Tzn. do cloudu by se automaticky nahrávaly jen ty inkrementální zálohy.
jan23
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 24. 7. 2021 14:50

Teoreticky je to trivialita, zvlášť když v zásadě každej soft si musí dělat nějakou tabulku/žurnál/whatever, aby věděl, co kde je. V praxi ale jak řikám ty řešení nedokážou takový věci, jako že právě různý kusy záloh ukládáš na různý místa. Možná to je tím, že ti blbci ten žurnál dávají obvykle do toho souboru, takže to na něj musí vidět, aby si ho to mohlo číst.

Napadá mě varianta si ten exterňák pořídit nějakej takovej ten disk s ARMem a síťovkou u sebe (teoreticky NAS, v praxi je to hrozně blbý a spíš takovej disk se síťovkou) a strčit to někam, kde síť je. Pokud jde jenom o <1 TB, tak tady těch starejch modelů budou plný bazary za pusu, WDčko to bouchá už hodně přes dekádu. První balík odleješ u sebe a další už tomu nastavíš vzdáleně přes síť. Inkrementály obvykle nejsou velký, takže tomu stačí i dost pomalá linka.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků