Synology NAS - přidání disku

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jirkau 8. 9. 2021 22:20

Ahoj,

mám 2-šachtový NAS DS215j. Aktuálně v něm je jeden WD Red 8 TB jako SHR (Synology Hybrid Raid). Dochází mi místo tak bych chtěl přidat další disk. Nechci ho zařadit do RAIDu, půjde to bez nutnosti celý NAS kompletně zrušit a nastavit znovu? Použil bych buď starší WD RED 4 TB nebo koupil nový 8 TB disk. Podle popisu na webu by to mělo jít přes vytvoření nového svazku, ale nejsem si jistý.

Díky, Jirka
jirkau
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 9. 9. 2021 08:32

Přesně jak píšete. Do NAS vložíte disk, proběhne inicializace a vytvoříte samostatný nový svazek. Nový disk pak uvidíte v síti jako samostatnou jednotku.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jirkau 10. 9. 2021 09:44

Díky za ujištění, nakonec jsem vzal 12 TB disk a už ho NAS chroupe. Trochu jsem se bál hluku, když je to 7200 otáček a disky tam budou dva, ale zatím vypadá dobře a vcelku tiše.
jirkau
Junior

Odeslat příspěvekod Jonaasisko 26. 1. 2022 22:52

Nebudu zakládat nové téma, protože mám podobný dotaz. Mám Synology DS418j (4šachty) momentálně tam mám 3TB disk ale nastavil jsem ho jako RAID. Když budu chtít teď přidat 10 TB a 4TB tak jak to proběhne? Jak ty disky mám vložit? Má ten 3TB vytáhnout a vložit tam první 10 pak 4 a pak 3? Budu to řešit systémem SHR protože tam budou jen filmy, takže nepotřebuju disky zrcadlit a vyhazovat půl koupené kapacity. Jak se to zachová? Nebo mám nechat současný 3TB jako první a ty další dva se přidají zvlášť a uvidím je zvlášť? Na stránkách synology je všechno celkem slušně vysvětlené, ale jazykem spíš pro lidi, kteří užívají Linux a už jsem z toho celkem magor. Já jsem nějaký čas používal ubuntu ale tím to skončilo, takže bych to potřeboval vysvětlit jak blbovi. Teď jsem tři dny přetahoval filmy z 4 TB disku z PC do 3 TB disku v NASu. Teď ten 4TB chci přidat do NASu současně s novým 10TB ... Takže jak mám postupovat, když chci co nejvíc prostoru bez ohledu na možnost ztráty dat, protože ty data nejsou nenahraditelné? Přijdu o data z toho 3TB resp. Budu ho muset vytáhnout a vložit do PC abych je dostal zase do NASu na 4 a 10 které budou v systému a pak přidám ten 3TB zpět a naformátuje se do SHR? Doufám že jsem to napsal tak nějak srozumitelně. Nebo jinak, je možné získat plnou kapacitu všech 3 disků, čili 17 TB ? (Vím necelých) a jak postupovat? Díky
Jonaasisko
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 26. 1. 2022 23:41

Záleží jakej RAID jsi nastavil. Nicméně kombinovat disky v různých velikostech v jednom RAID poli je imo blbost, která bude mít vždy nějaká omezení (menší kapacita / rychlost / ..); ideálně dokud tam nemáš moc dat, tak vše vykopírovat, RAID pole vypnout a pak pokračovat jako JBOD. Nebo ten 3 TB disk střelit a pořídit ty 10 TB ve dvou kusech.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jonaasisko 27. 1. 2022 00:33

Nepotřebuju redundanci, ani ji nechci. Ale při prvním spuštění jsem z neznalosti nastavil RAID 1. Takže to co chci teď je vlastně JBOD. Budu mít to co jsem původně zamýšlel, prakticky malý počítač, kam si nastrkam disky, na ty si nahraju filmy a budu mít pokoj od neustálého tahání externího disku, předělávání BD disků atd. Při tom když se vysype jeden disk, tak přijdu jen o filmy na tom disku, ostatní budou v pořádku, pochopil jsem to správně? Takže jaký je teď postup? A v jakém pořadí bych tam ty disky měl dát? Ten současný mám vytáhnout a začít znova s tím největším s tím, že ho nastavím na JBOD, pak tam přidám ten 4TB a pak ten 3TB? Na tom 3TB mi ty data zůstanou, nebo je budu muset přetáhnout zase přes počítač? Jde to dělat ,kdZ mám každý disk zavedený v jiném systému? (RAID/JBOD)
Jonaasisko
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 27. 1. 2022 06:19

meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Jonaasisko 27. 1. 2022 09:31

Díky, ale ať se na to dívám z jakekoliv strany, tak pro moje použití opravdu nevidím důvod, proč bych měl Vyhodit asi 5000,- za nevyužitý prostor.
Jonaasisko
Junior

Odeslat příspěvekod eviljack 27. 1. 2022 10:46

Protože dlouho nevyužitý nezůstane :) Mělo by jít nastavit nově přidané disky jako JBOD, zkus to s jedním a hned uvidíš, maximálně ho zase vyndáš. Už jsi vyřešil tu rychlost kopírování? Fakt to je 40 - 100 Mbit, nebo 40 - 100 MB/s?
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Junior

Odeslat příspěvekod Jonaasisko 27. 1. 2022 12:39

Fakt nekecám, když napíšu, že jednou tam svítí mbit a jednou MB.... Ale když si logicky spočítám kolik dat za sekundu se má přenést a kolik času je vypočítané trvání, tak to stejně nesedí :-D

Když se právě dívám má stránkách Synology na tabulku možnosti nahrazení RAID a i si zkusím vybrat jiné diskové pole, nabízí mi to jen RAID5 z toho současného.
Jonaasisko
Junior

Odeslat příspěvekod eviljack 27. 1. 2022 16:37

Neříkám, že kecáš, ale je to prostě divné. Když se podíváš do nastavení toho NASu, tak tam vidíš u síťovky co?
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Junior

Odeslat příspěvekod Jonaasisko 28. 1. 2022 09:14

Nevím co myslíš, že bych tam měl vidět. Informace o síti, nebo jako...žádný problém tam nesvítí, žádné omezení tam není ... Ten NAS funguje normálně, ty problémy s rychlostí budou souviset s tím typem disku který je tady zmiňovaný a dává to smysl, i když ne vždycky. Psal jsem na O2 ať sem pošlou technika, koupím ten Mikrotik a snad to nějak nastaví, popřípadě budu chtít přístupové informace do toho O2 routeru, ať nad tím mám kontrolu sám. Zatím děkuju za rady.
Naposledy upravil Jonaasisko dne 28. 1. 2022 18:26, celkově upraveno 1
Jonaasisko
Junior

Odeslat příspěvekod soban 28. 1. 2022 13:16

Technika voláš zbytečně.

1.) Od nich to funguje OK
2.) Přístupové udaje ti nedají
3.) Jiné zařízení které neprodávají nenastavují
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Jonaasisko 28. 1. 2022 18:14

Tak to je luxus. No nic, mám další otázku. Přidal jsem tam ten druhý disk, nastavil ho na JBOD, vytvořil jsem fond úložiště a svazek....tak a co teď? První disk mám typ RAID: základní. Půjde teď z toho základního přetáhnout všechny data na ten JBOD a pak ho (ten základní) předělat na ten JBOD abych měl jeden svazek a a jeden fond úložiště? Nebo jak to udělat?

-- 28. 1. 2022 18:31 --

soban píše:Technika voláš zbytečně.

1.) Od nich to funguje OK
2.) Přístupové udaje ti nedají
3.) Jiné zařízení které neprodávají nenastavují



Oni mi právě slíbili, že nám tu síť zapojí tak, aby fungovala jak potřebuju, mám dokonce dojem, že ten člověk, co tu anténu montoval, mi o tom horním switchi říkal, že je jen stovkový, ale neměl u sebe gigový a slíbil, že se další týden staví a zprovozní to, taky se měl podívat na zásuvku, kterou mám ve sklepě, jestli to není kabel, měl by u nás být, ale skončilo to jak to skončilo, když jsme je dva měsíce urgovali, hlavně kvůli tomu že se pořád sekal STB tak sem poslali člověka, ale nebyl to technik, byl to další obchodní zástupce, který nám přivezl svůj STB aby jsme ho zkusili vyměnit s tím, že technik přijede další týden....no a je to asi snad půl roku a nikdo se neozval. A je toho víc. Prostě špatné :-\
Jonaasisko
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 28. 1. 2022 18:56

Bože! Tak teprve ve svém sedmém příspěvku píšeš něco o switchi. Neměl bys uvést všechny typy aktivních prvků, co na síti máš?
Je ten horní switch vůbec tvůj nebo je O2..? Jaký je to typ?
meda2016
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků