NAS Synology

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Rmann 24. 5. 2023 16:51

Ahoj, chtěl bych se poradit ohledně NASu, primárně pro zálohu fotek z telefonů. Mám doma ještě NUC s Linuxem, rámečkem na disky a 2,5Gbit USB síťovkou, ale už mě začíná unavovat pořád něco opravovat, tak bych rád přidal do sítě systém, který prostě jednou nastavím a bude fungovat dokud neumře disk. Tzn nechci už řešit Nextcloud a podobné řešení.
Dneska jsem Synology zařízení trochu studoval a pokud dobře chápu, tak DS = disk station, první číslo značí počet disků a poslední dvě čísla značí rok vydání - tj že třeba DS218 je na 2 disky a je z roku 2018 a pokud končí "J", tak je výkon víc než bída. Podle všeho poslední dostupný "levný" model je DS223, ale stačila by mi jednodisková verze.

Moje hlavní otázka tedy zní, mám jít do DS223, DS220+ a nebo čekat, jestli letos vydají nějaký nový jedno-diskový model? Chci co nejnovější model kvůli co nejlepšímu výkonu a co nejdelší podpoře. Disk v něm bude 6-8TB, internet mám Gigabit s veřejnou IP.
Ještě druhá otázka, jediná možnost 2,5Gb síťovky zatím je asi koupit USB variantu? Je to stabilně funkční takhle? NUC se mi občas nastartuje jen s Gigabitem (stačí vytáhnout a zastrčit kabel)
Díky za komentáře.
Rmann
Junior

Odeslat příspěvekod mojmax 25. 5. 2023 11:38

Bral bych DS220+, sám mám DS218+ s 6 GB RAM a NAS šlape jak hodinky. Po výměně větráčku a disků za 2x8 TB SSD je také úplně neslyšný.
mojmax
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 26. 5. 2023 12:05

Je nějaký konkrétní důvod, proč to musí být Synology? Osobně mám u levnějších zařízení raději Qnap - například s TS-233 dostanete více muziky a základní SW je víceméně 1:1.
Jinak, vybíráte mezi levnými NAS s osazením HDD, tam 2,5Gbit připojení nemá valného přínosu.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rmann 26. 5. 2023 19:56

Konkrétní důvod asi nemám proč Synology. Spíš jsem to bral jako značku po které se podívat jako první, něco vybrat, zapnout, nastavit a hotovo. Ale pokud Qnap zvládne to stejné, tak asi není úplně důvod se mu bránit. A 2,5Gbit proto, že současný JBOD s NUC nemají problém tu rychlost využít, ale je fakt, že tam mám i SSD kromě 18TB HDD.
Cenově vychází TS-233 líp než DS220+. Projdu si recenze ještě než bych se rozhodl do něj jít
Rmann
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků