Instalace 1. SATA disku do XP - jde to bez přeinstalace?

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Aslan 21. 10. 2007 00:31

Ahoj,

dosud mám v PC pouze IDE disky. Teď jsem si pořídil 500GB SATA disk (typ není důležitý pro můj dotaz).

Vím že se SATA řadiče ze stránek výrobce MB mají nahrát na disketu a použít při instalaci systému (přes F6)

Jenže já XP nově instalovat nehodlám, jde tedy přidat SATA disk do stávajícího PC bez nutnosti reinstalace XP? Podotýkám, že v mém PC dosud nikdy žádný SATA disk nebyl, takže s instalací SATA ovladačů zkušenosti žádné nemám.

Díky za rady...
Aslan
Junior

Odeslat příspěvekod Figa 21. 10. 2007 00:36

Ano jde.Prostě ho připojíš.
IBM PC 50Z

- 10MHZ
- 1MB RAM
- 60MB HDD
- 1987
Figa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Aslan 21. 10. 2007 00:41

no ale ty sata ovladače tam dostanu jak?? prosím polopatický postup, tohle jsem fakt nikdy nedělal...
Aslan
Junior

Odeslat příspěvekod Figa 21. 10. 2007 00:45

TY tam uz vetsinou jsou.Zkus ten disk pripojit a uvidis sam.
IBM PC 50Z

- 10MHZ
- 1MB RAM
- 60MB HDD
- 1987
Figa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Aslan 21. 10. 2007 00:50

disk přijde po neděli, tak to teda vyzkouším... kdyby něco, tak sem zase napíšu o radu :)
zatim dík
Aslan
Junior

Odeslat příspěvekod Figa 21. 10. 2007 00:59

MAximálně budeš muset stáhnout ze stránek výrobce driver a ten nainstaluješ jako normální setup.
IBM PC 50Z

- 10MHZ
- 1MB RAM
- 60MB HDD
- 1987
Figa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dnv 21. 10. 2007 08:38

pokial nieje sata disk v RAID/RAID READY režime,nepotrebuješ žiadne ovládače,v nonRAID režime sa chová ako normálny disk,len po naštartovaní windows ho budeš musieť v správe diskov pripojiť a naformátovať
dnv
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dnv 21. 10. 2007 08:44

ešte doplním:daj si akurát pozor na nastavenie poradia bootovania v biose,niektoré dosky pokial sú pripojené ata a sata disky súčasne,hladajú systém najprv na sata diskoch a ata disky viac-menej ignorujú,a môže sa stať,že Ti pc odmietne naštartovať s hláškou že nenašiel systémový disk ani žiadny bootovatelný diskový oddiel,ani operačný systém
dnv
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Aslan 21. 10. 2007 19:35

díky všem :)
Aslan
Junior

Odeslat příspěvekod Figa 22. 10. 2007 15:08

Že to šlo i bez driverů?
IBM PC 50Z

- 10MHZ
- 1MB RAM
- 60MB HDD
- 1987
Figa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Aslan 22. 10. 2007 16:38

ještě nevím, disk ještě nepřišel... tím "po neděli" jsem nemyslel hned v pondělí :)
ale jsem rád že to tady lidi zajímá, tak já sem určitě napíšu jak to dopadlo až přijde ;-)
Aslan
Junior

Odeslat příspěvekod KinDo 23. 10. 2007 08:51

Aslan píše:Vím že se SATA řadiče ze stránek výrobce MB mají nahrát na disketu a použít při instalaci systému (přes F6) u/quote]

tento postup je potrebny v tom pripade, ze by si na takyto disk isiel instalovat system ...
KinDo
Junior

Odeslat příspěvekod dnv 23. 10. 2007 20:49

ovládače treba len v prípade,že by bol sata radič+disk v raid/raid ready režime,inak sa každý sata disk chová ako bežný disk a žiadne zvláštne ovládače nepotrebuje,pred inštaláciou systému treba v biose vypnúť v nastaveniach sata radiča režim raid-nastaviť non raid.Pokial sa ponechá default nastavenie raid[to je obvyklé default nastavenie z výroby u väčšiny dosiek so sata radičmi,podporujúcimi raid],iba vtedy treba pomocou F6 na začiatku inštalácie nahrať sata-raid ovládače,inak inštalátor windows nenájde disk/disky
dnv
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Aslan 24. 10. 2007 20:37

tak už je to tady vážení! dnes v poledne mi disk přivezli, ale protože jsem musel odpo ještě do města, dostal jsem se k jeho instalaci až teď večer...

Nakonec se jako nejsložitější ukázala být instalace jako taková. Cožpak s bezšroubkovou montáží disků ve skříni problém nebyl, horší to bylo s kabelama, které byly svázané takovou tou stahovací páskou, takže jsem to musel přefiknout abych se dostal k SATA napájecímu kabelu. Naštěstí tyhle pásky mám doma, takže jsem potom kabely opět úhledně svázal.

Tím nejtěžším se nakonec ukázal být kablík datový. Konektor na desce nacházel se totiž přesně mezi velkým chladičem (AC Freezer Pro 64) a grafickou kartou. Mezi nima je mezera sotva na prst, takže jsem GK musel prostě vyndat, protože jinak se tam fakt nedalo dostat.

Nuže, hw část byla za mnou, a nyní co na to BIOS.
BIOS to měl těžce na háku: bez jakéhokoliv mého přičinění naproto bez problémů identifikoval disk (koho by to zajímalo, tak deska je Gigabyte GA-K8NS, BIOS aktuální z 2006/03/30, a teď jsem čekal jak se s tím poperou Widle.

No nebudu vás dlouho napínat, popraly se s tím suprově. Zdetekovaly nový hw, přesně i se správnou kapacitou, hnedka na mě vykoukl průvodce pomocí něhož se to nějak zinicializovalo bo co a teď se formátuje... což bude chvílu trvat, boť jsem dal full format :)

Ještě uvidím až se to zformátí, jestli nějak poznám jestli to jede v módu PATA nebo SATA...
Aslan
Junior

Odeslat příspěvekod Jack64 24. 10. 2007 20:50

Jak poznáš v jakém modu disk pracuje?
Jack64
Junior

Další stránka