mini PCIe SSD na pozici WWAN karty

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod orangesunny 5. 8. 2009 14:31

Zdravím všechny, berte prosím toto téma jako čistý brainstorming.

Ve svém Laditude E4300 mám volnou mini PCIe pozici určenou pro WWAN kartu (3G modul chcete-li) a napadá mi jak ji využít/zneužít. Docela by se mi líbilo umístit tam SSD podobné těm v netboocích. Nedokážu ale dát dohromady všechny parametry/náležitosti. Mini PCIe je sice univerzální rozhraní, ale co počet pinů atd.? Je možné, že by tohle obecně fungovalo v nějakém notebooku? Ptal jsem se strýčka Googla a povídal, že spousta lidí má stejný nápad jako já, ale skoro nikdo nenapíše, že to zkusil a funguje mu to. Takžře co vy na to? Češi jsou známí hračičkové a určitě máte někdo doma jak ntb tak třeba Eee s takovým SSD uvnitř... Nebo jen co si o tom myslíte, jako co se to identifikuje v systému(pokud vůbec), jak to bude s rychlostí a šlo by z toho teoreticky i bootovat? Je to sice trochu prasárna, ale musím říct, že by se mi líbilo přidat mému 500GB 7200 otáčkovému disku ještě malého a možná i alespoň stejně rychlého bratříčka :-), pak by možná i klesla spotřeba a baterie by s námi vydržela třeba i víc jak 4 hodinky 8-D
orangesunny
Junior

Odeslat příspěvekod orangesunny 21. 8. 2009 15:56

nikdo z víc jak padesáti kolemjdoucích nemá nápad, názor, teorii či kritiku? :oops:
orangesunny
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 23. 8. 2009 21:15

Osobně v NB používám tento výměnný HDD SSD:
OCZ Slate Series Express Card 16GB
orangesunny píše:Ve svém Laditude E4300 mám volnou mini PCIe pozici ...

Vyrábějí se i HDD SSD pro rozhraní Mini PCIe, např.:
OCZ miniPCI-Express SSD v kapacitách od 16 do 128 GB;
Patriot Lite Series EEE-PC v kapacitách od 32 do 128 GB.
orangesunny píše: ... pak by možná i klesla spotřeba a baterie by s námi vydržela třeba i víc jak 4 hodinky 8-D

To beru jako nepovedený vtípek ;-)
Přidání libovolného zařízení do počítače vždy zvýší spotřebu energie.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod orangesunny 23. 8. 2009 23:09

jsem rád za první reakci, děkuji.

Express Card nechci-pomalé a 16GB mi nespasí, pětistovka bude stále v chodu a navíc ještě budu napájet EC...

to, že jsou na trhu vím, potřebuji zjistit (potencionální) funkčnost...

To beru jako nepovedený vtípek
Přidání libovolného zařízení do počítače vždy zvýší spotřebu energie.

...ano, ale nepoužívané(stanby/vypnuté) zařízení odebírá méně energie, tak to bylo myšleno. ne, že bych nebyl spokojen s výdrží 4h s Wi-fi, BT a vysokým jasem displeje, ale kdyby se mi to podařilo dostat na 5-6 jako to mám s vypnutými bezdráty, nezlobil bych se...
orangesunny
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 24. 8. 2009 13:28

Osobně mi jakékoliv zařízení ve slotu Mini PCIe překáží, protože blbě čumí z těla NB :-/
Takže tento slot nepoužívám.
Třeba se ozve někdo, kdo to má už vyzkoušené...
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Hlava 24. 8. 2009 13:34

Já v podstatě přemýšlím o tom samém! Nahradit stávající pomalý 1,8" HDD jedním SSD diskem do miniPCIe pozice. V tomto případě si myslím, že by spotřeba mohla i klesnout (když se ten původní 1,8" HDD vyhodí ven).

Ale trápí mě zásadní otázka.
Lze z takového SSD miniPCIe disku bootovat???

Milanr1 píše:Osobně mi jakékoliv zařízení ve slotu Mini PCIe překáží, protože blbě čumí z těla NB :-/

Tomu moc nerozumím, já třeba tento slot mám uvnitř NB pod krytem, takže nic nečouhá ...
Hlava
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 24. 8. 2009 13:37

Na tento dotaz odpoví nastavení konkrétní dané verze BIOSu v sekci „Boot“.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod orangesunny 24. 8. 2009 15:20

opravdu nic vyčuhovat nebude, mini PCIe je slot uvnitř(ale taky se tam nemusí každá karta vejít...) :-]

bootování- záleží na tom, jak se daný disk v PC identifikuje. z BIOSu to nepoznáme, ani v netboocích není "boot from mini PCIe storage" nebo něco podobného...identifikuje se to větsinou jako klasický disk...
orangesunny
Junior

Odeslat příspěvekod shotgunman 24. 8. 2009 17:12

Jedině mě napadá si od nějakého známého půjčit nějaké EEEčko, kde je SSD disk a vyzkoušet to. Nebo objednat SSD z netu a když to nebude fungovat tak vrátit :)
ZD: GIGABYTE M85M-US2H
CPU: AMD Athlon II X2 250 3.0Ghz
GPU: ATI HD 5770
RAM: 2GB
HDD: WD Caviar Green 1TB (Data) & Black 640GB (Systém + Data)
CHLAZENÍ: Freezer 64
ZDROJ: Seasonic 400W
shotgunman
Junior

Odeslat příspěvekod Hlava 25. 8. 2009 10:16

shotgunman píše:Nebo objednat SSD z netu a když to nebude fungovat tak vrátit :)

Jo, to už mě taky napadlo ...

//EDIT
Aha, tak pozor, ty disky zřejmě nemají stejnou velikost jako WAN karty
http://www.twam.info/hardware/ocz-minipci-express-ssd-sata-without-minipci-express

Na druhou stranu, Samsung s tím možná něco dělá?
http://www.koreanewswire.co.kr/?job=news&no=412816
Hlava
Junior

Odeslat příspěvekod galene 12. 10. 2009 11:54

Taky jsem si říkal že bych to prubl s tim ssd - OCZ Mini PCIe SSD 64GB, jestli by mi na tom šel systém, Problém s velikostí bych spatřoval především v tom, že není možnost kartu přichitit, protože díry na šrubky jsou dost mimo a bez tohoto přichycení karta ve slotu nedrží, pruží nahoru.
Acer.jpg

Můj Acer 5920 by místečko měl (asi 8cm), jen jestli to pak bude dobře větrat a nebude se ta "velká věc" od Intelu zahřívat víc než je zdrávo (je to asi sev. můstek, ale to je fuk).
galene
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Croog 27. 11. 2009 12:14

galene: Zkoušel si to teda alespoň? Já mám ve svém Dellu D630 uchycení karty tak jak má, podle mě by s umístěním tedy neměl být problém. Mini PCI-E má přeci jen standatizované rozměry, takže by to mělo sednout.

Spíš by mě zajímalo, zda systém disk rozpozná, příp. zda lze bootovat..
Croog
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bretahrnek 27. 10. 2010 07:21

nic jsem nezkousel, jen o tom hodne premyslim.
dokazat bootovat z rychleho ssd disku a mit odkladaci prostor na normalnim 2,5 / 1,8 disku zni krasne.
Nevim vsak proc ale vetsina vyrobcu pocitacu volne sloty 'zamkla' a ty pak po zapnutti pocitace s 'zakazanou' kartou uvnitr hlasi chybu.
od vyrobce je tam white list.
ono se i toto da teoreticky editovat a pak jen prehrat BIOS, ale takovy upraveny BIOS jsem nikde nenasel.
sam si na to asi netroufnu.
taky je docela dulezite si zjistit, jak velkou pozici ma clovek volnou:
jestli 50 nebo 70 mm mini-PCIe ;) 50 mm byva oznacovana jako 'half-size'
myslim ze problem neni disk v pocitaci provoznit pro uloziste, ale nabootovat z nej asi nepujde. i kdyz muzes koupit i disk co ma v sobe uz radic

-- 27. 10. 2010 08:47 --

http://www.sbbala.com/DellWWAN/Whitelist.htm
bretahrnek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Hanx 20. 5. 2011 14:56

V Dellu E4300 perfektne funguje misto WWAN modemu tento (SD SDHC SSD HDD Mini PCI-e Memory Card reader adapter) adapter na SDHC karty. Pouzivam ho spolu s 32GB kartou jako uloziste a misto pro zalohovani.

Pripojeni probiha pres USB rozhrani, pri nastaveni poradi bootovani tak, ze boot z USB je na prvnim miste by bylo mozne z nej i bootovat (nezkouseno, nicmene bios pri tomto nastaveni hlasi, ze nemuze najit na disku MBR sektor a ze nemuze bootovat).

PS. vim, ze jde o starsi vlakno, ale treba to nekomu pomuze :)
Hanx
Junior

Odeslat příspěvekod sioga 30. 5. 2011 20:02

http://www.diit.cz/clanek/gigabyte-desk ... z68/38285/
super, jeste tu kapacitu zvetsit a pak aby ty ssd cipy byly primo na desce, a hned s tim byl os natrvrdo jako bios.
tady nechatuji, jelikoz mi na pauze predschvaluji prispevky lini moderatori s nekolikadennim zpozdenim.
sioga
Junior