WD My Book2 essential

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod voshi 27. 10. 2009 19:30

Zdravím, chci si pořídit exter na zálohování dat, naskytla se mi možnost na výše zmiňovaný 630GB za 2499,- mám to po ruce a proto se ptám, špatná volba? Četl jsem tu pár starších témat kde je o něm zmínka ale nemoihu se rozhodnout. Pak mám ještě možnost vzít od Verbatimu.
voshi
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 28. 10. 2009 07:57

Na Alza.cz mají za stejnou cenu 1TB. http://www.alza.cz/western-digital-my-b ... 138308.htm
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod voshi 28. 10. 2009 09:08

Parádička, TB je pro mě už víc než bych potřeboval.
Otázka je, jste s ním spokojeni?
Cena kterou jsem tady uváděl byla z kamenného obchodu.
voshi
Junior

Odeslat příspěvekod lama 123 28. 10. 2009 09:54

Alza je take kameny obchod. Jinak externi disk od WD (750Gb) mam a jsem snim spokojen je i docela rychli
NTB: ThinkPad X201
PC: Cooler Master Stacker nVidia edition, Intel Xeon E5506 @3.6, 12Gb ram, Geforce 660+24"FHD+ G400s + G15
TEL: SG S6 + Razr V3i
Vozítko: Rapid Spaceback 1.2 Tsi
lama 123
Junior

Odeslat příspěvekod Sattero 28. 10. 2009 09:59

Já mám starší WD Essential a popravdě, není zrovna spolehlivý, pokud na něj chceš zálohovat potřebná data. Dost často je v servisu a u nového nástupce je to taky o štěstí. Doporučuji koupit normální SATA disk a pro něj box. Vyjde to +- stejně a navíc v tom boxu můžeš disky vyměňovat a případně dát disk do PC. Tudíž víc výhod, oproti externímu řešení od WD/Verbatim/atd. A je tu ještě jedna výhoda, boxy pro disky většinou podporují i eSATA, což je vynikající věc ;)

Edit: Kupříkladu tyto boxy ;)
http://www.alza.cz/lc-power-eh-lc-pro-35b5-d120562.htm
http://www.alza.cz/externi-box-icybox-ib-d97065.htm
Sattero
Junior

Odeslat příspěvekod Marek Fikejs 3. 11. 2009 13:42

Hm, tak to je slušný, právě jsem si připojil nově koupený disk WD my book II, 4TB. http://www.alza.cz/western-digital-my-b ... 118277.htm

Myslíš, že mi za chvíli klekne?

Mám ho dostupný přes FTP, jsou tam 2x2TB, jedu na Mirror, takže využívám max 2 TB. Disky mají podporu snadné výměny za větší, je to i v návodu. Odcvaknu vršek a oba je vytáhnu a dám nové.

Jen mám trochu problémy s tím FTP. Spíš to neumím nastavit v mém routeru. Někdo se na něj připojí a někdo né:(
Marek Fikejs
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 3. 11. 2009 14:11

To je o štěstí - mám my book 2 roky a je to bez jediného problému.

FTP: existují 2 módy přístupu: aktivní a pasivní. Mrkni se do nastavení FTP-klienta, který funguje a zkus podle něj nastavit ty ostatní, které nejedou.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod voshi 8. 11. 2009 15:33

Sattero píše:Doporučuji koupit normální SATA disk a pro něj box. Vyjde to +- stejně a navíc v tom boxu můžeš disky vyměňovat a případně dát disk do PC. Tudíž víc výhod, oproti externímu řešení od WD/Verbatim/atd. A je tu ještě jedna výhoda, boxy pro disky většinou podporují i eSATA, což je vynikající věc ;)

Přemýšlel jsem o tom, chci vážně čistě jen něco na zálohu, po zbytek času to bude stejně někde uklizený nebo se na to bude prášit ve vytrýně. Takže mi přijde zbytečný kupovat i box na normální disk. Navíc, toho jsem se právě obával, že koupě exteru bude jako sázka do loterie, nechtěl bych do servisu na výměnu či opravu posílat disk s mými daty, toť problém.
Finančně také nejsem moc vybaven.
voshi
Junior

Odeslat příspěvekod Composite 10. 11. 2009 12:15

Sattero píše:Já mám starší WD Essential a popravdě, není zrovna spolehlivý, pokud na něj chceš zálohovat potřebná data. Dost často je v servisu a u nového nástupce je to taky o štěstí. Doporučuji koupit normální SATA disk a pro něj box. Vyjde to +- stejně a navíc v tom boxu můžeš disky vyměňovat a případně dát disk do PC. Tudíž víc výhod, oproti externímu řešení od WD/Verbatim/atd. A je tu ještě jedna výhoda, boxy pro disky většinou podporují i eSATA, což je vynikající věc ;)

ja mám WD E 40GB prešiel x-rukami, prešlo cezzeň x-GB dat a nikdy mu nič nebolo, jedine čo postupne strácal kapacitu, ale 1 - krát ročne som ho formátol cez utilitu WD a pohoda.

žiadne problémy
Composite
Junior

Odeslat příspěvekod Sattero 10. 11. 2009 12:27

Psal sem, že je to o štěstí. Některé řady a kusy se nedoserou ani po pádu z letadla a některé když na nězafouká vzdoušek ;)
Sattero
Junior

Odeslat příspěvekod Composite 11. 11. 2009 11:59

no, ale tak je to zo všetkým ;-).
to by sme si nikdy nič nekúpili
Composite
Junior

Odeslat příspěvekod Petr_S 11. 11. 2009 12:05

Sattero píše: boxy pro disky většinou podporují i eSATA, což je vynikající věc ;)

Vynikající věc to určitě je - když to ale funguje. Co jsem zatím zkoušel, tak většinou eSATA připojení zlobí, nehledě na to, že málokdy funguje bezpečné odpojení a detekce. Jaké máte vyzkoušené kombinace box - řadič?

Jinak k WD My Book - mám jich několik a připadají mi docela dobré, jenom je potřeba je nemít někde, kde je moc teplo a špatné větrání a trvale aktivní.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 11. 11. 2009 12:27

Petr_S píše:málokdy funguje bezpečné odpojení a detekce.
To záleží na ovladačích, pokud je řadič kvůli nainstalování windows XP přeplý do ATA-kompatibilního režimu, tak SATA disky nejsou rozpoznány jako vyměnitelné, protože e-SATA funguje jako normální SATA.

Pokročilé funkce e-SATA řadičů fungují pouze s nainstalovanými AHCI ovladači (které pro W-XP nemusí být k dispozici).
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Petr_S 11. 11. 2009 13:21

To bohužel taky tak úplně není. Třeba u Intela nestačí jen přepnutí do režimu AHCI a použití AHCI ovladačů, ale musí být ten port výrobcem základní desky nadefinován (asi v BIOSu) jako eSATA. Což jsem zatím viděl jen u Della OptiPlex 755, na žádné běžně prodávané desce to není. Snad dobře to funguje s řadičem JMicron. Ale třeba s deskou Asus P5E WS Pro, které má na sobě dva eSATA konektory připojené k řadiči Marvell, mi zatím nefungovaly žádné eSATA disky - ani WD My Book Home, ani Seagate FreeAgent, ani dokovací stojánek od DeLocku.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod virdzek 11. 11. 2009 14:35

Problemy s nespravnou detekciou esata ci Usb zaziadeni casto sposobuje pouzitie roznych predlzovakov, staci zrusit predlzovak a detekcia prebehne spravne. Sice neviem preco to tak je ale uz som sa s tym stretol velakrat.
Uz som tak kamaratom "zazracne" opravil par Hdd ci flesiek :-)
Ale samozrejme to mozu byt aj problemy ktore popisujete vy...
Nokia 5310 + 2GB microSD

Nechť je požehnán ten kdo vynalezl spánek -
plášť , jenž přikryje myšlenky všech lidí , potrava , která utiší každý hlad , váha , jenž všechno urovná a nedělá rozdílu mezi ovčákem a králem , mezi bláznem a mudrcem.
virdzek
Junior

Odeslat příspěvekod voshi 11. 11. 2009 15:50

Composite píše:no, ale tak je to zo všetkým ;-).
to by sme si nikdy nič nekúpili
Právě :hm , to je ale zásadní problém :D
voshi
Junior

Odeslat příspěvekod voshi 28. 12. 2009 09:52

Pokud je disk předem formátovaný na FAT32 mohu ho přeformátovat na NTFS?
voshi
Junior

Odeslat příspěvekod Petr_S 28. 12. 2009 10:07

Samozřejmě.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod voshi 2. 1. 2010 17:49

Ok a teď se zeptam, je lepší mít naformátováno na FAT32 či NTFS? U obou formátů čtu pozitiva i negativa. Jde o 0,5 TB disk, Verbatim, v PC winXP home sp3. Zdá se mi, že FAT32 je na toto již zastaralý, takže pochybuji nad kompatibilitou. Zprvu jsem se divil, že to je vůbec takto naformátováno. Díky za rady.
Rád bych to předělal ještě než tam začnu něco dávat.
voshi
Junior

Odeslat příspěvekod Petr_S 2. 1. 2010 18:54

FAT32 i NTFS mají výhody i nevýhody. FAT32 je podporován více přístroji a OS, ale zato na něj nenahrajete soubor větší, než 4 GiB.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod voshi 2. 1. 2010 22:02

Jo, to bych právě viděl jako problém v případě externího harddisku.
voshi
Junior