Jak pojmenovávat soubory a složky?

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod r4in 10. 2. 2010 11:13

oooooooooo píše:Dostupnost a zjednodušení možnosti použivat výpočetní techniku i pro lidi kteří jsou postiženi humanitním vzdělaním a jeho blízkými odnožemi sebou nese i to že je marnost takovým lidem vysvětlovat proč dělají něco špatně - jsou na uplně jine vlně.

Zase až tak bych to nezobecňoval. Já jsem taky "postižen" humanitním vzděláním a přesto jsem založil tento thread; ono je to stejně většinou tak, že lidem je "něco" jedno do té doby, než se to "něco" pomrví, pak se o to teprve začnou zajímat podrobněji, ať už je to "technik" či "humanista". U mě osobně je to podobně, s tím rozdílem, že (naštěstí) nešlo o má "pomrvená" data, ale zkrátka bych byl vůl, kdybych si z toho neodnesl nějaké ponaučení. ;-)
r4in
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 10. 2. 2010 12:24

To byla nadsazka - nicmeně humanitní vzdělaní klade důraz na formu,uplně jsem se válel smichy když jsem četl post v tomto vlaknu který začinal
Kód: Vybrat vše
Já samozřejmě jakožto inteligentní a vzdělaný člověk píši vždy a všude s diakritikou a samozřejmě ji používám i pro soubory, adresáře, tagy v audio souborech etc.
tak to už snad myslel jako recesi nebo fakt absolvent filozoficke fakulty :lol:
Naposledy upravil oooooooooo dne 10. 2. 2010 13:29, celkově upraveno 1
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 10. 2. 2010 12:55

r4in píše:ono je to stejně většinou tak, že lidem je "něco" jedno do té doby, než se to "něco" pomrví
Je zajímavé, že některým to není jedno, ty jsi založil thread s nějakým doporučením a okamžitě se ozvali alergičtí kritici, kteří se snad sami sebe hlasitým křikem snažili přesvědčit, že mají pravdu.
Někdy mám pocit, že by protestovali ze zásady proti čemukoliv, co kdo doporučuje nebo nařizuje.

Můj názor: je třeba ctít právo každého člověka na to, aby si sám vyzkoušel, zda jde hlavou prorazit zeď.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Asutro 10. 2. 2010 16:01

A nabuduce mozme prebrat, ci pouzivat diakritiku v komentaroch zdrojovych textov :D... Ja osobne ju nepouzivam... 8-)
Asutro
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cicobasket 10. 2. 2010 16:07

No to je velká chyba. Protože komentáře mohou sloužit jako zdroj referenční dokumentace, ;-)
Jseš si opravdu jistý, že bys tuto informaci nenašel v google.com ?
No (f)lame wars, pls.
Špatná stránka Internetové komunikace je ta, že si někteří lidé pod rouškou skryté identity myslí, že se mohou chovat jako doma ve chlívku....
cicobasket
Junior

Odeslat příspěvekod Vykook 11. 2. 2010 00:27

Tak zdrojáky a komentáře v nich píšu taky samozřejmě bez diakritiky, obvykle to totiž píšu anglicky ;-)
Jinak ty co tu pořád píšou o tom, jak si s háčkama a čárkama v názvech souborů nabije člověk hubu, neskutečně baví. Jo unicode je unicode :)
"Stará, kup husu, dostal jsem nápad!" Jakub Arbes
Vykook
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 11. 2. 2010 12:24

Bavíš ty.Na unicode se ti zvysoka vykašle havarie disku a nasledne použití nastroje který bootneš a pracuješ s ním.Fakt si mysliš že unicode jako první a jeho výhody objevils ty?Napriklad unicode režim který v takových připadech zapinaš bych ti přal vidět někdy výsledky.Ale marný boj.
Dodam protože je možne že není jasné o čem mluvím - napřiklad je rozdil mezi HFS a HFS+ a poněvadž nikdo tady nemluvil o použití v systemu XYZ a le obecně je vhodne myslet na všechny alternativy.Rada která je platná v připadě A je v připadě B nesmyslná.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Vykook 12. 2. 2010 11:52

"Na unicode se ti zvysoka vykašle havarie disku a nasledne použití nastroje který bootneš a pracuješ s ním"
Kdyz me crashne disk tak to resit nebudu, kazdou hodinu se mi zalohuje a i kdyby se nezalohoval, tak to ze budu mit v sw pri obnove dat spatne zobrazenou diakritiku je mi vazne putna. Nehlede na to ze nepredpokladam ze HFS+ opravim pod jinym OS nez je ten ktery pouzivam. Podpora v Linuxu je docela neslavna...

"Fakt si mysliš že unicode jako první a jeho výhody objevils ty?Napriklad unicode režim který v takových připadech zapinaš bych ti přal vidět někdy výsledky.Ale marný boj."
Nedaboval jsi mistra Yodu? ;-)

" napřiklad je rozdil mezi HFS a HFS+ a poněvadž nikdo tady nemluvil o použití v systemu XYZ a le obecně je vhodne myslet na všechny alternativy.Rada která je platná v připadě A je v připadě B nesmyslná."
HFS je pekne obsolete FS, SL s nim umi uz akorat RO. Na vsechny alternativy samozrejme myslim, s problemy s UTF jsem se nesetkal na Linuxu, na FreeBSD, na Windows a dokonce ani v OS X ;-)
Vykook
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 12. 2. 2010 12:40

Panenkomárja já se nebavím když krachne mně nebo tobě,.Představ si že pokud by se to stalo mně tak za 10 minut ho mam opět plně funkční.Co je putna tobě je zcela irelevantní - nejsi středobod vesmíru jsou lidé kterým to putna poté nebude.
Jen pro tvoji informaci nástroj není system.To marný boj bylo zcela na místě nemaš ani potuchy o čem mluvim.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Yarda 12. 2. 2010 13:23

Já jsem začínal na ISIS2 pak na CP/M (resp. na CPM). Tam to bylo jasné. Laboroval jsem s češtinou a divil jsem se že soubory .COM se přejmenovaly na .čOM (CP/M si nastavením osmého bitu v prvním znaku přípony označoval soubory s nastaveným atributem "Jen pro čtení"). Donedávna jsem nemohl na firemním serveru do adresáře co měl v názvu diakritiku - když jsem na to zapomněl, kliknul jsem založení nové složky a na serveru se mi založil adresář "Nová složka", tak jsem musel volat síťového mága, aby s tím něco udělal. Teď už to u mne neplatí, ale když si sednu někam ke staršímu počítači, tak se mi to připomene.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický
Yarda
Junior

Odeslat příspěvekod Vykook 12. 2. 2010 14:09

ooooooo:
"nejsi středobod vesmíru"
Na to jsi prisel jak?

"Jen pro tvoji informaci nástroj není system"
Vazne? Nepovidej :)

"To marný boj bylo zcela na místě nemaš ani potuchy o čem mluvim."
To skutecne nemam, pises totiz jak tatar s rozhazenou vetnou stavbou. Jestli se chces dal bavit tak prosim misto obecnych, nic nerikajicich plku pis konkretne a bez osobnich vypadu. Jo a pak to dej nekomu zkontrolovat at to nevypada jako od Yody. Do te doby bych s dovolenim tenhle zbytecny OT ukoncil.
Vykook
Junior

Odeslat příspěvekod p.r.v 12. 2. 2010 15:52

K diakritice mam jediny komentar: datum 6.7. povazuji za svatek programatoru.
p.r.v
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jehovista 13. 2. 2010 02:45

Tak abysme to shrnuli:

-mezery a specialni znaky v nazvech pouzivaji lide, kteri jsou radi, ze pocitac zapnou a spusti word, nebo internet explorer
-hacky a carky pouzivaji lide, kteri znaji pocitac jen z uzivatelskeho hlediska
-pokud nejaky "expert" pouziva vyse zminene, tak to neznamena, ze by s tim nebyl problem, ale ze on na ten problem jeste nenarazil

Ja se bojim, kam az ta lamovizace zajde. Uz tu mame ceske nazvy souboru, v officech dokonce pocestene nazvy funkci(s cimz jsou pri pokrocilejsim skriptovani problemy), ted prisly pocestene domeny. Co prijde dal? Pocestene programovaci jazyky? Pocestena adresarova struktura?(/doma/jehovista, /zarizeni/zvukovka1, ...)?
Dokud nebudou vsechny programy umet praci s ruznym kodovanim a nebude to provereno ve vsech systemovych utilitach(takze vlastne nikdy), tak budu pouzivat ASCII a tezko mi to nekdo vymluvi.
jehovista
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 13. 2. 2010 14:58

Kód: Vybrat vše
To skutecne nemam, pises totiz jak tatar s rozhazenou vetnou stavbou. Jestli se chces dal bavit tak prosim misto obecnych, nic nerikajicich plku pis konkretne a bez osobnich vypadu.

Podivej přečti si ještě jednou svůj post a asi těžce neseš když tě někdo odpálí stejným metrem.Jestli ti není jasné že nastroj není system tak nemaš prostě tucha o čem mluvím.Jinak doporučuji ti použit čarky,hačky,unicode a pote vložit přikaz v němž bude napřiklad místní síti do konzole,není konzole jako konzole a není prostředí jako prostředí,ale v tomto připadě víš celkem jistě na co narážím?Nebo že by ne?.
Takže na rozdíl od tebe jsem ti uvedl několik konkretních připadů proč ne.
a tatary si nechej od cesty pro svoje soukmenovce.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Vykook 13. 2. 2010 20:38

Drahy o*10, psal sem ti, ze vim jaky je mezi tim rozdil, nauc se cist. Taktez mi laskave do ust nevkladej co jsem nerekl. Celou dobu mluvim jen a pouze o nazvech souboru. Ver my, ze kdyz programuju tak hacky/carky nepouzivam :)

"pote vložit přikaz v němž bude napřiklad místní síti do konzole," Prelozis to prosim? Mozna bude nejlepsi kdyz predlozis konkretni priklad, pak se budem bavit dal. Kdyz by ti to nebylo jasne tak se podivej sem http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.p ... ani=prefix Schvalne ho pak otestuju ;-)

"Takže na rozdíl od tebe jsem ti uvedl několik konkretních připadů proč ne."
Ne zadnej dukaz si nepredlozil, obhajovani nejake abstraktni entity neni dle meho dukaz. Neni samozrejme v lidskych silach dokazat verifikaci veskere pripady. Ostatne prave proto Karl Popper zavedl falsifikaci(Z cehoz plyne ze dokazovani je na tobe). Jestli mas zajem muzu ti to pak vysvetlit, analyticka filozofie je vazne zajimava!

P.S.: Neni tak tezke se smirit s disgrafii, ja jsem taky disgrafik a nic si z toho nedelam...
P.P.S.: Upozornuji te jenom na to, ze celou dobu mluvime o modernich systemech a aplikacich, to ze dokument 上贴过šůů.txt neotevru v cp/m nebo multicsu me vazne netankuje.
Vykook
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka