Jak pojmenovávat soubory a složky?

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod oooooooooo 8. 2. 2010 23:39

Bez mezer,bez diakritiky a vůbec různých spec. znaků,co nejkratší ale výstižné - a není jeden jediný důvod proč to dělat jinak.Mimo důvodu že si někdo chce nechat možnost seznámit se s problemem se kterým se sice nesetkal ale to neznamená že neexistuje.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 9. 2. 2010 00:34

musím říct, že některé zahraniční specializované programy s diakritikou a mezerami skutečně problém mají.
Jako příklad můžu uvést CAD systém Pro/ENGINEER (používal jsem dříve wildfire 2, kde jsme na toto musel dávat bacha, teď wildfire 4, u té nevím, zda je to již vyřešeno, zvykl jsem si u kreslení raději koukat, kam a jak ukládám)

stejně tak může problém s diakritikou nastat u některých mp3 přehrávačů atd (dnes je to ale výjimečné, aktuální to bylo spíše před pár lety)

s tečkama taky bacha... minulý týden jsem stříhal video, měl jsme načtené svycarsko.avi ve virtualdubu, chtěl jej uložit s podobným názvem, tak jsme jen připsal pár znaků na konec, že pak jen původní soubor smažu a nový přejmenuju. nějak jsme to nedomyslel a úřiúsal jen tak od oka svycarsko.m, jaké bylo překvapení, když se mi win snažil tento soubor otevřít v mathcadu... :D
ono místo svycarsko.m.avi to udělalo jen svycarsko.m ...
.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dan1 9. 2. 2010 10:25

oooooooooo píše:Bez mezer,bez diakritiky a vůbec různých spec. znaků,co nejkratší ale výstižné - a není jeden jediný důvod proč to dělat jinak.

Presne tak a ne jinak.

+ bych pridal jeste jedno pravidlo: vse malymi pismeny
ruzne systemy totiz ruzne pracuji s velkymi/malymi pismeny a pak z toho mohou byt znacne neprijemnosti

priklad ze zivota:
nedavno jsem koupil scanner od Epsonu, ktery ma perfektni podporu pod Linuxem, ale ty paka udelaji manual ve forme asi stovky html souboru na CD a odkazy na soubory naprosto nahodne zamenuji velka a mala pismena
=> z CD to funguje, ale po nakopirovani na system, ktery rozlisuje VELKE/male nefunguje jediny odkaz...
dan1
Junior

Odeslat příspěvekod Vykook 9. 2. 2010 11:39

dan1:
To ale neni argument proti velkejm pismenum, to znamena akorat ze autori jsou idioti.
"Stará, kup husu, dostal jsem nápad!" Jakub Arbes
Vykook
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oooooooooo 9. 2. 2010 12:02

Vzhledem k tomu že nikdy dopředu člověk neví jestli nebude nucen pracovat s programem co vytvořil idiot je jednoduší se na to připravit misto toho mit cihlu na shiftu nebo zaplý capslock při pojmenovaní souborů - je to cesta menšího odporu a logická.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cicobasket 9. 2. 2010 12:37

Tak otázka je jak moc sebe sám omezovat k problémům, které nelze předpovídat. A psát všechno malýma je už podle mne přes míru.
Jseš si opravdu jistý, že bys tuto informaci nenašel v google.com ?
No (f)lame wars, pls.
Špatná stránka Internetové komunikace je ta, že si někteří lidé pod rouškou skryté identity myslí, že se mohou chovat jako doma ve chlívku....
cicobasket
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 9. 2. 2010 12:39

Jo to souhlasim ovšem pojmenovavat malýma pismenama je omezení vskutku miniaturní.Pokud nepojmenovávávám stylem copy paste,davkacem atd tak naopak ušetřím jeden pohyb nutný k tvorbě velkeho pismena .Ale spiš jde o diakritiku -nadávno jsem vracel obnovene fotky asi 2000 a pojmenování typu Jiřík na Mácháči vyblilo zajímavé výsledky ale to mně netrápilo jejich problém - pro příště ví...
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vykook 9. 2. 2010 21:27

No to ja prave delam, poznamky a casti textu ukladam proste tak ze to oznacim v prohlizeci, chynu mysi a hodim na plochu, takze se to jmenuje jako prvnich par slov v textu. Po par dnech to hodim do slozky bordel a pak to hledam akorat spotlightem.
"Stará, kup husu, dostal jsem nápad!" Jakub Arbes
Vykook
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod akira.uzai 9. 2. 2010 21:32

Mathey píše:A proč 15/25/35 .. proč ne třeba 8 znaků?.. nebo rovnou jen tři.. to by stačilo, ne?
Proč psát do novin s diakritikou?
Diakritika je nepostradatelná část češtiny!
Jsou i slova, která bez diakritiky dávaj úplně jiný význam => česká wikipedie má v adrese diakritiku také.
Nebudu psát jako mamlas bez diakritiky. Komenskému a jeho bandě by se to nelíbilo. Ikdyž neříkám že je to tak není snadnější. Moc závidím američanům, že jim stačí na klávesnici jen 3 řady, a nemusejí tolik natahovat prsty.

Neříkám, že já píšu vždy dokonale, bez chyb, s háčkama a velkýma písmeama na začátku věty (jména) a tak, ale když už jsem se narodil jako moravák, tak háčky a čárky k mému jazyku patří, tak nevidím důvod, proč bych se měl o ně ochuzovat.

to že jde pojmenovat soubor 1500 znaky (uvádím jako příklad) neznamená, že udělám z názvu souboru román. to může jen udělat jen pitomec a stejné je to s diakritikou v názvech souborů a adresářů, to je jako bys při matematice psal číslice slovy, vypadá to stejně pitomě není lepší 2+3=5 než dva + tři = pět? prostě názvy souborů jsou technická záležitost a uplatňovat na ně pravidla českého jazyka může jenom blb, to je jako posuzovat kvalitu románu html validátorem, to už můžeš říkat rovnou: "pustil jsem si počítač, mám na nich ta nová Malýměkký Okna 7, otevřel jsem program Slovo 2003 z kancelářského balíku Malýměkký Kancelář 2003 abych dokončil rozepsaný dokument o ovládání grafického programu "Obchod s fotografiemi CS 4...", přece jako Moravák nebudeš používat v názvech produktů a firem američtinu xD

nevím jak je na tom Nero dnes ale ještě nedávno nedokázal vypálit korektně soubory a složky pojmenované v utf-8 s názvy mimo základní ascii (převážně japonština)

jediný ústupek k oldskoolovému způsobu pojmenování souborů a adresářů beru u mp3 souborů, zde toleruji a používám i exotické jazyky (pokud je použito utf-8 a ne nějaká windows prasárna), protože u nějakých písniček většinou i přežijete, když o ně přijdete...


alfah4ns píše:musím říct, že některé zahraniční specializované programy s diakritikou a mezerami skutečně problém mají.
Jako příklad můžu uvést CAD systém Pro/ENGINEER (používal jsem dříve wildfire 2, kde jsme na toto musel dávat bacha, teď wildfire 4, u té nevím, zda je to již vyřešeno, zvykl jsem si u kreslení raději koukat, kam a jak ukládám)

stejně tak může problém s diakritikou nastat u některých mp3 přehrávačů atd (dnes je to ale výjimečné, aktuální to bylo spíše před pár lety)

s tečkama taky bacha... minulý týden jsem stříhal video, měl jsme načtené svycarsko.avi ve virtualdubu, chtěl jej uložit s podobným názvem, tak jsme jen připsal pár znaků na konec, že pak jen původní soubor smažu a nový přejmenuju. nějak jsme to nedomyslel a úřiúsal jen tak od oka svycarsko.m, jaké bylo překvapení, když se mi win snažil tento soubor otevřít v mathcadu... :D
ono místo svycarsko.m.avi to udělalo jen svycarsko.m ...

problém s exotickými názvy (čeština určitě patří do této skupiny) IMHO mají téměř všechny kapesní mp3 přehrávače se světlou výjimkou iPodu a spol, souvisí to s nekvalitními fonty, kde chybí většina písmenek

jo a taky jsou často narazil na problémy s rozbalováním archivů, zejména pokud nebyly soubory pojmenovány v utf-8 ale v nějakém win shitu (tj. obdobě kódování win-1250)
あきらうざい
akira.uzai
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jacktalking 9. 2. 2010 21:38

A mailem neposílat soubor větší než 7kb................
jacktalking
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod IQ-tikve 9. 2. 2010 22:03

Podle mě je to úplně jedno. Pokud nejste programátoři, nebo vývojáři webových stránek, ale jen běžní domácí uživatelé, může to být jedno.
IQ-tikve
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Abox 9. 2. 2010 22:07

A o to prave jde. System to umozni, tak co by to nic netusici uzivatel nevyuzil.
Do prvniho problemu. Pak se bude certit, proc to nefunguje, proc se mu zmrsily vsechny nazvy souboru atd..atd..?
Abox
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod akira.uzai 9. 2. 2010 23:49

Faramir píše:Následující text je můj subjektivní názor, můžete s ním nesouhlasit, ale vyprošuji si urážky, jak je to běžné na českých fórech. Děkuji.

Já samozřejmě jakožto inteligentní a vzdělaný člověk píši vždy a všude s diakritikou a samozřejmě ji používám i pro soubory, adresáře, tagy v audio souborech etc. Jestli si nějaký minoritní a bezvýznamný OS s českou diakritikou neporadí mě nezajímá, já používám majoritní OS, který je na více než 90% počítačů a nezáleží na lokalizaci OS, anglické Windows si poradí stejně s češtinou jako s ruštinou. A doby, kdy byl problém s českým kódováním jsou naštěstí dávno pryč a tím padl poslední (a jediný) důvod nepoužívat diakritiku. Ostatně diakritiku nepoužívají převážně nevychovanci a pak lidé, kteří z jakéhokoliv důvodu nemají nainstalovanou českou klávesnici (ale těch zase tak moc není, nevychovanců je mnohem víc). Inteligentní a vzdělaní lidé píší správně česky, bez chyb a s diakritikou (kdo neumí psát bez chyb, třeba dyslektik a přesto je dostatečně inteligentní, nainstaluje si do prohlížeče kontrolu pravopisu).

hle někdo si plete OS s románem


bigboban píše:Já mám pravidlo jediné:

Název souboru by měl především dávat smysl!

Tedy i přes všechny možné vyhledávače je vždycky potřeba názvu souboru porozumět.

K čemu je mi soubor vyu_sl_2009.doc když si můžu naprosto jasně pojmenovat soubor "Vyúčtování služeb za rok 2009.doc"?? Je úplně fuk jestli mám Windows nebo Linux. Takto pojmenovaný soubor mi v 99% případů vyhovuje, otevřu ho všude, 100% kolegů a známých ho otevře, jde bez problémů poslat snad přes všechny emailové služby co znám, stejně dobře ho na flashce s FAT32 přenesu a otevřu na Linuxu!

Takže proč bych měl pojmenovávat soubor nějak dementně (sorry) viz úplně první příspěvek?? :--

protože diakritika v názvech souborů je dementní a používání doc formátů taktéž


Sattero píše:Já mám rád češtinu a v názvech dokumentů ji celkově využívám jak na Macu, tak Win7. Jelikož ale mám oba systémy v angličtině a značně mi to začíná vyhovovat, tak složky přejmenovávám nebo rovnou vytvářím v angličtině. Připadá mi to logičtější a estetičtější v anglické verzi systému. Ne všude to tak mám, protože na čistě anglickou verzi sem přešel až s koupí MacBooku (myslím tím EN verzi Win7).

A k samotným složkám... Vytvářím je strukturovaně, takže kupříkladu hudbu mám takto: "Music/(žánr v angličtině)/(umělec)/(rok - album/"
V dokumentech mám teď bordel, ale taky se snažím řadit takto: "Documents/School/(předmět)/(hodina - téma)", případně místo "hodina - téma" jen ročník nebo časové rozmezí, pod které spadá...

uvádět rok rok u hudby je imho blbost, většina lidí si snadněji zapamatuje název alba, než jestli vyšlo 2002 nebo 2004
あきらうざい
akira.uzai
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oooooooooo 10. 2. 2010 08:25

Dostupnost a zjednodušení možnosti použivat výpočetní techniku i pro lidi kteří jsou postiženi humanitním vzdělaním a jeho blízkými odnožemi sebou nese i to že je marnost takovým lidem vysvětlovat proč dělají něco špatně - jsou na uplně jine vlně.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 10. 2. 2010 09:32

Osobne pojmenovavam slozky a soubory v nasledujicim formatu:

YY-MM-DD_nazev_toho_co_chci.pripona

Ma to vyhodu v tom, ze i kdyz dane soubory uploadnu na FTP, tak nikdy nenastane problem (samozrejme nazev bez diakritiky). Katalogizuji si takhle od dokumentu, az po hudbu ci obrazky a fotky. Vyhoda je v tom, ze kdyz zhruba vim, v jakem roce to bylo, tak mohu vyznamne omezit hledani. Naopak zase mam presny prehled o tom, kdy se dana stala nebo kdy jsem to fotil (nemusim koukat do EXIF). Jiz nekolik let si takto scanuji i smlouvy, vypisy a dalsi dokumenty a jsem s timto systemem velmi spokojen.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků