Proč dnes diskety 1,44MB ?

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod martinsip 27. 2. 2010 10:14

Otázka jasná. Mám v PC ještě disketovku a asi 20 disket i nerozbalených. Existuje ještě dnes nějaké smysluplné využití disket? Odpověď jako podložka pod nohu stolu neuznávám. Nejsme na "Garáži". ;-)
martinsip
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 27. 2. 2010 10:23

Mozna na bootovani dosu pri flashovani biosu.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod martinsip 27. 2. 2010 10:31

No vidíš 8-D . Jsem to ale tupec.

A ještě na něco?
martinsip
Junior

Odeslat příspěvekod Petr_S 27. 2. 2010 10:36

Existují také různé diagnostické programy, které se spouštějí z DOSu.

Ovšem většinou je možné jak flashovat BIOS, tak spouštět DOS i z USB flashe nebo z CD.

Další využití je F6 disketa pro Windows XP - ta se dá obejít integrací příslušného ovladače do instalačky.

Někdy je ale ta disketa nejpohodlnější.

Mimochodem, pomalu už skoro není využití ani pro DVD mechaniku. :-)
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hekrhy 27. 2. 2010 10:45

kotouček z diskety je dobré stínítko...dá se využít např. pro pozorování zatmění Slunce 8-)
hekrhy
Junior

Odeslat příspěvekod martinsip 27. 2. 2010 10:50

Petr_S píše:Mimochodem, pomalu už skoro není využití ani pro DVD mechaniku. :-)

No tohle téma jsem chtěl taky otevřít.

Taky mám spoustu prázdných CD a nevím, co s nimi. Původně do auta na mp3, ale tam to už pouštím z telefonu přes AUX. Výhodu to má v tom, že to co poslouchám v sluchátkách nebo v práci, tak v tom pokračuju i v autě. A taky se mobil nemusí jako placka několik sekund načítat :-)
martinsip
Junior

Odeslat příspěvekod kejki3 27. 2. 2010 13:43

Moje stroje čtou z disket a kolega mi volal, že je nemůže koupit, že už se tři roky nevyrábí. :)
Cena 10ks za 6,- tomu odpovídá.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod martinsip 27. 2. 2010 13:49

Já pamatuju, že jsem za 10ks dal asi 90,- :grr: A to už byly na ústupu.
martinsip
Junior

Odeslat příspěvekod Abox 27. 2. 2010 13:58

a 5 1/4 za 150 Kc....(1 ks) !
To si uz asyk nepamatuje nikdo.
Abox
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 27. 2. 2010 14:56

kejki3 píše:Moje stroje čtou z disket a kolega mi volal, že je nemůže koupit, že už se tři roky nevyrábí. :)
Cena 10ks za 6,- tomu odpovídá.

Trochu jsem doma uklízel a připravil jsem si asi 20 ks disket na vyhození, jestli jsi z Prahy, tak ti je klidně věnuju, když si pro ně ale přijedeš. Za spolehlivost ovšem neručím.

Jinak k dotazu. Já disketovou mechaniku nemám a nikdy jsem neměl - dříve jsem využíval cizí počítače (ve škole, v práci,..). Můj první počítač je notebook (bez disket). A na CD/DVD jsem vypálil jen pár médií (většinou instalačky Linuxu).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 27. 2. 2010 14:59

Abox píše:a 5 1/4 za 150 Kc....(1 ks) !
To si uz asyk nepamatuje nikdo.

Já jo. Dokonce jsme nedávno v práci jich pár vyhazovali :). Taky jsem býval vlastníkem a to dokonce "DD" :D
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Abox 27. 2. 2010 15:03

Ja mam jeste 3 original nerozbalene v umelohmotnych krabickach schovane. Polaroid...? Mam je na policce na sichte.
Abox
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr_S 27. 2. 2010 15:54

Já bych možná ještě někde našel 8" diskety. 360 KB a 1,2 MB 5,25" disket mám někde ještě několik stovek.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ofp.wolf 27. 2. 2010 19:04

S disketama jsem se uz vyporadal - skoncily v popelnici, krome tech par kousku, ktere skoncily jako podlozka pod nabytkem. V kancliku mam ale jeste jednu raritku - feritove zaznamove medium [hrnec, tusim od Robotronu].
Panasonic Strada CN-GP50N, Medion MDPNA150
Don't worry, be happy ...
ofp.wolf
Junior

Odeslat příspěvekod kejki3 27. 2. 2010 20:47

martinsip píše:Já pamatuju, že jsem za 10ks dal asi 90,- :grr: A to už byly na ústupu.

Ale jo, taky jsou za tuhle cenu. Obchodníci jsou obchodníci. :D
kejki3
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod fatman 28. 2. 2010 11:55

Abox píše:a 5 1/4 za 150 Kc....(1 ks)!To si uz asyk nepamatuje nikdo.

Ondyno jsem vyhazoval do sběrného dvora starší počítače a byla tam i combo mechanika na 3,5"a 5,25", a dvě 8" diskety mám jako ozdobu na stěně. Jinak 5,25" jsme měli v 1991 na VŠ ještě většinu (ale to už ta cena byla níž), až na podzim přišly 386SX s 3,5".
A k dotazu - asi už k ničemu, pokud je po ruce druhý počítač, lze vyrobit bootovací flash nebo CD, disketa leda pro rozchození nějakého "prehistorického" stroje (ze sportu či z nostalgie). Asi před 2 lety k nám jezdil servisák s notebookem - nějakou 486, kterou bootoval z diskety a z druhé diskety spouštěl servisní program, to bylo naposledy, kdy jsem viděl disketu používat.
Naposledy upravil fatman dne 28. 2. 2010 12:05, celkově upraveno 1
"Věřím v reinkarnaci, jakožto nutnou likvidaci materialisace lidské idealisace, bez vyloučení sensace!"
(J. Váchal, Krvavý román)
fatman
Junior

Odeslat příspěvekod IgnorStoupa 28. 2. 2010 12:02

Hmmm, a co derne stitky? Uz mi dosly. Derne pasky byly skvele konfety - takze ted oslavy uz za moc nestoji, zkuste koupit konfety pul metru v prumeru....
Neni dano vubec nic. Sestrojte parabolu.
IgnorStoupa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tibika 28. 2. 2010 12:31

Diernych štítkov máme v labáku ešte tak 5 kg... ked nie je štítok uplne ako sito, tak sa na to celkom dobre robia krátke poznámky ;-)
tibika
Pokročilý

Odeslat příspěvekod -vasek- 28. 2. 2010 12:36

martinsip píše:Odpověď jako podložka pod nohu stolu neuznávám. Nejsme na "Garáži". ;-)

No TOTO! 8-D
-vasek-
Junior

Odeslat příspěvekod redmond 28. 2. 2010 12:49

diskety boli vzdy dobre len na stracanie udajov. Pokial bola disketa po nahrati udajov vlozena do krabice a opatrne krabica odlozena na policu, tak udaje vydrzali do dalsieho pokusu o nacitanie.

Ja v tejto dobe nevidim pre disketu ziadne vyuzitie. Diskety su ako dinosaury - ich fosilie patria do muzea.
my name is mond, Redmond.
redmond
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 28. 2. 2010 12:55

Disketu nosival kdysi kamarad jako privesek na klicich. DObre se pak hledaly, kdyz treba zapadly do travy. :D Jinak k tematu. Disketu jsem nepouzil tak dobre deset let, mozna delsi dobu.

CD/DVD parkrat do roka pouziju, ale kdyby prislo na lamani chleba, tez bych se obesel bez nich.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod brk77 28. 2. 2010 13:47

Někdy koncem roku jsem měnil PC jedné paní a ukázalo se, že tam má nějakou bankovní aplikaci a certifikát na disketě. V programu se umístění certifikátu změnit nedalo a PC samozřejmě bez disketovky, takže jsem volal do banky a v podstatě jediné možné řešení bylo koupit FDD mechaniku, nebo přinutit sdílení nebo flashdisk, aby se to tvářilo jako A:. Na nic jiného ten program neslyší.
brk77
Junior

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 28. 2. 2010 14:13

Není to WSPK? Tam šlo tu aplikaci přinutit, aby si to brala z HDD.
Jinak nevím, jestli to funguje i ve Windows, ale v DOSu šlo nasimulovat jakýkoliv disk.
Např. jsem chtěl, aby C:\Documents and Settings\muj_adresar\banka naskočilo, když dám A:
Najelo se do požadovaného adresáře a pak se zadalo: "subst A: .". No a pak když se zadalo A: tak tam byl obsah toho adresáře. Vydrželo ale jen do restartu.
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 28. 2. 2010 14:21

Jednoducha pomoc. Zmenit banku. :D

Hodne by mne zajimalo, o jakou banku a jaky ucet se jednalo.

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 28. 2. 2010 14:32

Když jsem měl účet u WSPK tak to byla poplatkově nejpříznivější banka na českém trhu a v této oblasti neměla konkurenci. Znamenalo to buď se jí podřídit, nebo platit ročně nejméně o 1500 Kč víc. Rozhodl jsem se podřídit se, i když to znamenalo rozchodit IE pod Linuxem.
Dnes je ovšem situace jiná.
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 28. 2. 2010 14:40

PS: Subst je mozno i ve WInXP dat do autoexec.bat ... potom tude A: pokazde to, co chces, aby byl.

KineCZek

Odeslat příspěvekod ofp.wolf 28. 2. 2010 19:19

Tak koukám pánové, že martinsip nahodil dobré téma - už jsme přešli od disket dokonce k DOSovským příkazům, to je paráda.
Tak teda osušíme slzy dojetí a život půjde dál a jestli si tyhle posty za deset let někdo přečte, bude se muset podívat do Wiki, co to vlasně ty diskety byly a co znamenal příkaz "subst".
Občas si vzpomenu na začátky IT po Velký sametový u nás v Čechách, kdy nikde nic nebylo, to co bylo bylo ukrutně drahý (hranatá hnusná micina od Geniusu 12tis. Kč). Různé prográmky ne na Internetu, ale jen na BBSkách (BBS Popper funguje dodnes). Nojo, bejvávalo...
ofp.wolf
Junior

Odeslat příspěvekod (C) 28. 2. 2010 20:22

Trosku mimo tema, ale ve winxp si muzete zmenit pismeno disku na jaky chcete (ve spravci disku) -> takze pokud neni v PC disketovka a je volny pismenko A: tak flashka muze mit pismeno A:
Instaloval jsem takhle nejakej soft, kterej se musel instalovat pouze z diskety a normalne to frcelo :-)
(C)
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 28. 2. 2010 20:57

K té substituci: Nenafukujte se zbytečně. Tento příkaz je i ve Win7...
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ofp.wolf 28. 2. 2010 22:03

Ty seš ale pytlík Pytlíku, my se nenafukujeme, jen hodně pamatujeme... :-)
ofp.wolf
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 3. 3. 2010 15:10

Jsem možná pytlík (povím ti: laciný vtip!), ale taky pamatuji hodně, možná víc, než ty (i když - ta skleróza!).
Mimochodem: dnes jsem po několika letech připojil disketovou mechaniku. Je to ale její labutí píseň - jen jsem potřeboval něco převést a putuje na smetiště dějin.
A mimochodem po druhé: Podle PC Translatoru je wolf (mimo jiné) i aktivní homosexuál...
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ofp.wolf 4. 3. 2010 00:03

Pytlík píše:Jsem možná pytlík (povím ti: laciný vtip!), ale taky pamatuji hodně, možná víc, než ty (i když - ta skleróza!).
Mimochodem: dnes jsem po několika letech připojil disketovou mechaniku. Je to ale její labutí píseň - jen jsem potřeboval něco převést a putuje na smetiště dějin.
A mimochodem po druhé: Podle PC Translatoru je wolf (mimo jiné) i aktivní homosexuál...

Hahaha, móóóc vtipný... Nechal jsem si nick z Internetového hraní OperaceFlashPoint...

Jinak mám někde v šuplíku disketovku s USB připojením, nijak mi napřekáží, tak jí tam nechám. Třeba jí moji vnuci dají do nějakého technického muzea :-D :-D
ofp.wolf
Junior

Odeslat příspěvekod voshi 1. 12. 2010 14:03

Do šrotu, mam problém Na disketě důležité údaje. Ale pc mi hlásí "disketa není naformátovaná". Jak se k udajům na disketě dostat? Vyměnil jsem mechaniku, protože ta původní nechtěla ani formátovat, zkoušel jsem jiné diskety, u těch vše OK, jenom na dračku ta co potřebuju, nejede.
voshi
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 1. 12. 2010 15:10

Řekl bych to asi takto: No, to máš tedy smůlu.
Diskety nebyly nikdy spolehlivým médiem a často samovolně ztrácely data. Nečekal bych, že by někdo byl schopen dát radu, co by pomohla...
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod voshi 1. 12. 2010 15:13

O ztrátách dat vím, na stranu druhou, našel jsem diskety z 91. a to co tam kdysi někdo nahrál, tam pořád bylo.
Tak to jsem teda pěkně... někde.
voshi
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 1. 12. 2010 15:20

Takovym problemum je nejlepe predchazet - ZALOHOVAT.

Zalozni medium = takove medium, ktere ma vysokou zivotnost a zaroven co nejvyssi odolnost vuci okolnimu prostredi. Disketa nema ani jedno...

KineCZek

Odeslat příspěvekod vladimir 1. 12. 2010 15:22

Pohledej na Googlu nějaký FDD data recovery tools (třeba BadCopy Pro, to je ale placený program, můžeš alespoň vyzkoušet demo, co na té disketě najde, pokud z ní teda vůbec bude umět číst).
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod ofp.wolf 1. 12. 2010 16:19

A nebo na ní polož svůj mobil a ať ti někdo z jiného mobilu na ten tvůj zavolá a nemusíš zkoušet už vůbec nic. Ale to asi není rada kterou by jsi chtěl slyšet :-)
ofp.wolf
Junior

Odeslat příspěvekod soban 1. 12. 2010 17:43

Já jsem nedávno dělal pořádek v disketách a vše jsem přečetl a to byly kousky ještě z dob didaktiku.

Diskety byly celkem spolehlivé pokud se s nimi zacházelo šetrně za celou dobu jsem vyhodil asi 10 kousků co jsem je používal.

Taky se musely kupovat značkové, ovšem je pravda že ke konci disket se začaly dělat šmejdské diskety.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kejki3 1. 12. 2010 18:06

Používal jsem PC inspector file recovery, je free a něco dokáže vytáhnout. Problém je s XP, že se sice zeptají na formát, ale mám pocit, že si tam něco chroupou i bez ptaní. Proto při čtení diskety zamykám.
kejki3
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Jamil 1. 12. 2010 18:58

Diskety sa v hojnej miere používajú ako pamäťové médium pre meracie prístroje technologických veličín v priemysle (meranie tlaku, teploty, hladiny a iné). Sú to relatívne nové prístroje, ktorých cena sa pohybuje na úrovni niekoľkotisíc eur (cca 3000 až 5000€), a jedinou ich nevýhodou je, že používajú vymierajúce pamäťové médium a na mojom pracovisku sú ich desiatky alebo až stovky. Raz do mesiaca sa vyberajú a archivujú v PC. Keď som sa raz spýtal pracovníka, čo ich archivoval, že čo bude ak diskety nebudú, iba mykol plecami.
Ceterum autem censeo, communismo esse delendam
Jamil
Junior

Odeslat příspěvekod Abox 1. 12. 2010 19:37

Anadisk, Teledisk......sveho casu pecka.
Abox
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kejki3 1. 12. 2010 19:45

Jamil píše:Diskety sa v hojnej miere používajú ako pamäťové médium pre meracie prístroje technologických veličín v priemysle (meranie tlaku, teploty, hladiny a iné). Sú to relatívne nové prístroje, ktorých cena sa pohybuje na úrovni niekoľkotisíc eur (cca 3000 až 5000€), a jedinou ich nevýhodou je, že používajú vymierajúce pamäťové médium a na mojom pracovisku sú ich desiatky alebo až stovky. Raz do mesiaca sa vyberajú a archivujú v PC. Keď som sa raz spýtal pracovníka, čo ich archivoval, že čo bude ak diskety nebudú, iba mykol plecami.

Tak náhrady jsou, především kvůli průmyslovým strojům se dělají usb zařízení imitující disketu. Cena je lidová - tuším kolem 3000,- od Poláka, možná levněji z Číny.
kejki3
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ofp.wolf 1. 12. 2010 21:07

Hlavně opravdu moderní zařízení používají k záznamům měření dataloggery - naprosto bez jakýchkoliv problémů se ztrátou dat.
ofp.wolf
Junior

Odeslat příspěvekod soban 1. 12. 2010 22:08

Pokud vím tak se diskety už nevyrábí, poslední fabrika byla zavřená někdy tento rok.

A pokud některé průmyslové zařízení dnes kupujete s disketou tak kupujete zastaralé zařízení kterého se potřebují zbavit. (i když může ještě udělat hromadu práce)

Pamatuji doby kdy se do strojů dávaly filmové pásy s vyděrovanými dírkami, někdy tam byly nahotinky a to se potom strácelo......
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod voshi 2. 12. 2010 00:05

Radost nemám no, oddaloval jsem zálohu a teď jak to sleduji budu je muset postupně projít a přehrát.
V práci taky ještě zálohujem programy na diskety, pravda je, že kdyby se něco vytelilo nikdo nevví, jestli to z těch disket zase vytáhne :D ale maji to tak zařízený, tak co.
voshi
Junior

Odeslat příspěvekod soban 2. 12. 2010 10:55

Já sám jsem právě prošel diskety, a skontroloval co za data tam byly, důležité už jsou na CD.

Nechal jsem si pouze asi 40 disket značkových ostatní odvezeny do sběrného dvora (asi 150) pak mám schovány 3 mechaniky FDD 1.44M a dva PC do kterých se ještě dají mechaniky připojit, jedno je malá deska CPU C3 533MHz a druhý je můj desktop který má ještě konektor na FDD - sice tam mechaniku nemám ale když bude nejhůř....
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kejki3 2. 12. 2010 18:42

8-S No tos mi neudělal radost. Na přenášení by mi i ty neznačkové stačily...
kejki3
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod voshi 2. 12. 2010 18:53

Tak jestli chceš, já Ti jich tak 60 přenechám, mám tady pár šuplíků.
voshi
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 2. 12. 2010 18:56

No ja vyhazel asi pet krabicek i uplne novych Verbatimek a 3Mek. Zkousel jsem je udat i za odvoz, nikdo je nechtel.

KineCZek