Externí USB 3.0 disk a řadič

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod cejdap 20. 11. 2010 12:45

Chci si koupit externí disk do usb 3.0.
Nemám na ZD usb 3.0, tak bych musel koupit i řadič do PCI-E,
ale všude mají řadíče do PCI-E 2.0, jenže má ZD má jen verzi 1.
Moje ZD je GA-965P-DS4.

Který řadič byste mi doporučily. A záleží na tom jestli ho zapojím do PCI-E verze 1 nebo 2?
Ještě jsem viděl řadič do PCI-E 4x.

Děkuji za rady.
cejdap
Junior

Odeslat příspěvekod Petr_S 20. 11. 2010 13:10

Řadič USB 3.0 s obvodem uPD720200 (NEC/Renesas) funguje i s PCIe 1.1, ale trochu se sníží rychlost zápisu, asi na 100 MB/s, alespoň podle mých měření, grafy jsou tady na fóru.

Řadič U3S6 od Asusu s rozhraním PCIe x4 by snad měl tento problém eliminovat, ale nejzkoušel jsem to.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 21. 11. 2010 19:13

U3S6 jsem zkousel, ale jen na gen. 2.0 desce, takze tez nepovim.

Kazdopadne 100MB/s je porad o neco vic nez trojnasobek rychlosti USB2, tj. 30MB/s.

PS: Existuje duvod NEPOUZIT rozhrani eSATA?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Petr_S 21. 11. 2010 19:40

Třeba mně eSATA v některých konfiguracích zlobí nebo nefunguje.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 21. 11. 2010 19:43

To mne taky. Jak jsem kdysi psal o tom hotswap/hotplug, uz jsem odchytil pricinu. Se stinenym kratsim kabelem i hotswap funguje vsude a vzdycky. Predtim jen nekde a nekdy. No, pripadal jsem si jak...

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod smith22 21. 11. 2010 23:54

Zdravím, já bych s dovolení využil tohoto vlákna a zeptal se na pár věci.Chci si koupit externí disk a už sem si i tak předběžně vybral Samsung Story Station USB 3.0 - 2TB - tady blíže info http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=79432

1. V popisu je napsáno, že je zpětně kompaktibilní s USB 2.0........znamená to, že ho bez problémů připojím na moje staré PC které disponuje jen USB 2.0 a nebudu k tomu potřebovat žádnou redukci,kartu nebo něco podobného?S tím že bych nevyužil rychlost USB 3.0 a tudiz degradoval na 2.0 počítám(incestice do budoucna).

2.Disk má 2TB , USB 3.0, 32MB cache ale má oproti jiným diskům jen 5400rpm(otáček).....Když sem koukal po discích s menší kapacitou 1TB nebo 1,5TB tak ty měli 7200rpm.........Je to až tak důležitá věc kvůli které je lepší radši sáhnout po disku s menší kapacitou např.(1.5TB a 7200rpm) ?Neboli v čem bude rozdíl?Bude to např. znát na rychlosti zápisu na disk a kopírovaní z disku?Disk bude hlavně sloužit jako záloha HD filmů(1 film cca 10GB) tak proto otázka jestli otáčky ovlivní rychlost zápisu a kopírování.Pokud ano tak jestli je to až tak znatelné?

Předem díky za rady a odpovědi.
smith22
Junior

Odeslat příspěvekod Petr_S 22. 11. 2010 00:15

Ad 1 - Ano.

Ad 2 - při připojení na USB 2.0 nebude žádný rozdíl poznat, při připojení na USB 3.0 můžou mít disky se 7200 otáčkami rychlost na začátku disku 120 - 140 MB/s, 5400 otáčkové 100 - 110 MB/s. Tedy rozdíl může být nějakých 20 %.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod smith22 22. 11. 2010 00:33

Díky za odpvěď, to sem potřeboval vědět.
smith22
Junior

Odeslat příspěvekod cejdap 22. 11. 2010 21:37

Díky za odpovědi.
Ext satu nechci, protože neumožňuje zapojení (neno odpojení?) za chodu.
USB je narozdíl od esatu všude a 3. verze se bude rozšiřovat.
A asi bude lepší koupit řadič na usb 3.0 než Ext sata.
cejdap
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 11. 2010 15:03

eSATA zapojeni i odpojeni disku za chodu samozrejme podporuje, jen v BIOSu musis zapnout AHCI. No, pokud mas WinXP, napred musis lehce upravit registr, jinak by system misto startovani skoncil u BSOD.

KineCZek