časté BSOD, nyní nefukční HDD

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod vozby 2. 2. 2011 14:28

Zdravím, po vleklých problémech s BSOD, které začaly prý už 14 dní po koupi (složení) počítače, a přičítání to spíše desce, to dopadlo tak, že po zapnutí pc se HDD nedetekuje už ani v BIOSu. Při tom v něm je "cítit" pohyb. Zkusil jsem Ultimate Boot CD a Acronis ale nic ho nevidí. Zkusil jsem to připojit na svůj PC, ale ten se mi kousne ještě než se dostanu do BIOSu. Prostě se na něj nemůžu už ani podívat. Je to 500GB Maxtor, připojení Sata. Má cenu to zkusit přes nějaký servis? Jediné, co není zálohované jsou filmy, fotky a muzika.
vozby
Junior

Odeslat příspěvekod kejki3 2. 2. 2011 22:42

To záleží na hodnotě těch fotek. Specializovaná firma to z něj dostane, otázka je vždy cena.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod SpaceExplo 2. 2. 2011 23:15

Muj odhad je chybna elektronika v disku. Existuji firmy na obnovu dat z mrtvych disku - ale cena se muze lehce vysplhat k 10tis Kc.
V kazdem pripade - dovolim si osobni moto: Jsou dva druhy dat, ta ktera jsou zalohovana a ta ktera jsme jeste neztratili ...
SpaceExplo
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 3. 2. 2011 05:14

Můžeš se pokusit disk oživit tím, že odšroubuješ elektroniku, očistíš kontaktní plošky na desce (dvě řady datových kontaktů) a napružíš plíšky kontaktů k motorku. Někdy jsou ty kontaktní plošky zoxidované až hrůza a také ty plíšky ztrácejí kontakt, takže disku padnou otáčky a on vytuhne.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Likas 14. 2. 2011 16:04

Zdravím, nechci zbytečně zakládat nové téma a rád bych se zeptal na jeden problém, který mě momentálně potkává.

Je to zhruba dva měsíce, co mi zatuhl počítač a po restartu nechtěl najet. Nechtěl najet ani ve stavu nouze, ani v poslední známé konfiguraci, tak jsem přeinstaloval Windows. Ale teď, zhruba co dva tři týdny se situace opakuje, aniž bych tomu zavdal nějakou příčinu, vždycky se ohlásí "modrá smrt" a po restartu už znovu do Windows nenajedu. Zajímavé je, a proto to píši do fóra o harddiscích, že při reinstalování Winů mi to ukazuje, že všechna data na nesystémových discích (E,F,G) jsou nedotčená ( a po reinstalaci opravdu jsou v pohodě ), zatímco disk C (systémový) je totálně smazaný ( při nabídce formátu to ukazuje všech 40GB volných ). Nevíte, jestli je to problém s harddiskem, případně jak bych to mohl otestovat ( už je mimo záruku, data bych si před "pokusy" zazálohoval ) nebo to podle Vás bude problém s jiným hardwarem, případně je to čistě softwarová záležitost, resp. co vyzkoušet, abych se dobral k nějaké odpovědi.

edit: Vlastně "modrá smrt" mě potká párkrát i bez toho problému s celou instalací, a hned se po něm restartuje počítač. Takže kdo ví, jestli je to jen opakující se problém, co postupně systém odrovná .

Díky za každou radu, Likas
Likas
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 14. 2. 2011 20:20

Z Tvého dotazu lze usoudit pouze na vadný HDD nebo diskový řadič.
Nenapsal jsi hw-sestavu ani to nejdůležitější:
hlášky v BSOD.
Btw:
zálohovat důležitá data je nutno vždy a průběžně, ne pouze „před pokusy! ;-)
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ofp.wolf 14. 2. 2011 21:28

To Milanr1: Nechci strašit, ale podle toho co Likas píše si myslím, že má disk rozdělenej a zlobí ho jen partyšna na který má systém...

To Likas: Zazálohuj si data a Wokna zkus nainstalovat do jiného oddílu na disku. Pokud si s tím budeš chtít víc pohrát, zruš všechny oddíly a vytvoř je znovu... Celej problém totiž může být jen "nakopnutou" partyšnou (hehe a máme tu ČeskoAnglický výraz jako hrom).
Panasonic Strada CN-GP50N, Medion MDPNA150
Don't worry, be happy ...
ofp.wolf
Junior

Odeslat příspěvekod Likas 14. 2. 2011 22:03

BSOD: Tady je problém, že modrá smrt se "neudrží" a okamžitě restartuje sama počítač. Tohle vyfotit, to by bylo hodně na náhodu, sedět u toho s prstem na spoušti foťáku v té poloze, kdy už je třeba jen dotáhnout fotku a ještě trefit tu vteřinu, kdy to naskočí, to asi bohužel nepůjde. Ale tuším, že je tam klasicky něco jako: Instrukce na adrese xxxxxxx.xxxxxxx něco provedla a všechno je milý uživateli víš kde...ale tohle těžko brát jako nějakou odpověď, tohle nelze odpozorovat a ani tím co jsem napsal, si nejsem úplně jistý, ale něco jako adresu na HDD tam vidím. Každopádně díky oběma za rady, půjdu to zazálohovat a jestli to zase padne (což asi bohužel ano), tak to zkusím hodit na jinou partition a uvidíme, jestli to bude pokračovat.
Likas
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 14. 2. 2011 22:16

Text z BSOD není třeba fotit, najdeš ho v systémovém logu.
Pokud jsi to interpretoval správně, pak se jedná o chybu RAM nebo řadiče RAM.
Co s tím?
Standardní kontrola RAM pomocí:
a/ boot DVD OS WNT řady 6;
b/ boot CD/DVD/USB Goldmemory
c/ boot CD/DVD/USB Memtest
apod.
V každém případě více cyklů, min. několik hodin.
Vzhledem k finálnímu stavu (= chyby v HDD) to tipuji na vadný chipset.

Btw.:
proč jste nereklamovali vadný hw?
vozby píše:BSOD, které začaly prý už 14 dní po koupi (složení) počítače
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kejki3 14. 2. 2011 22:18

Prozradím ti tajemství Windows, zkus admin log cesta vede přes Start, Spustit, tam vlož Eventvwr.msc
Zajímají nás kritické chyby. Třeba zjistíme, že ti nějaký vzdálený útočník formátuje disk :-)
jen tak mimochodem, jaký operační systém používáš? kontroloval jsi někdy disk nástrojem v OS? (teď jedině se zálohovanými daty, nevíme, co se tam stalo), kontroloval jsi RAM Memtestem (moje obsese u zlobivých počítačů :D)

Milan byl rychlejší
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Likas 14. 2. 2011 23:43

No nereklamoval jsem to proto, že tohle psal uživatel, který tohle fórum založil, já jen pokračuju v načatém tématu, protože jsem pro přehlednost fóra nechtěl zakládat nové téma. Každopádně na tu kritickou chybu kouknu a zítra jí zde napíšu. Jinak ScanDisk jsem zkoušel tak měsíc zpět a bylo to bez chyby, což mě překvapilo. Operační systém Windows XP SP3, včetně aktualizací, používám i Comodo Firewall + antivir, na bezpečnost se snažím hledět, ale chápu, že nic není dokonale zabezpečené v IT. Na ty RAM se taky teda pokusím zaměřit dle nástrojů, co tu Milanr1 popsal. Každopádně díky.
Likas
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 15. 2. 2011 07:23

ofp.wolf píše: zlobí ho jen partyšna na který má systém...
Celej problém totiž může být jen "nakopnutou" partyšnou

V tom může být jádro problému, pokud Likas použil k vytvoření partition jiný (hodně zastaralý) nástroj než nativní nástroje v OS Windows. Tím se však nepochlubil. ;-)
Pokud ano, pak toto může vyřešit popsaný problém:
ofp.wolf píše:zruš všechny oddíly a vytvoř je znovu

Viz Správce disků:
diskmgmt.msc
Likas píše: Jinak ScanDisk jsem zkoušel tak měsíc zpět a bylo to bez chyby, Operační systém Windows XP SP3.

Scandisk je součástí herní řady OS Windows 95-99. Pokud jsi opravdu pravidelně kontroloval stav HDD pomocí tohoto nástroje, pak jsi našel příčinu havárie disku. Opravdu jsou všechny diskové oddíly naformátované ve FAT32?
V OS WNT se používá chkdsk.
Likas píše: Comodo firewall

byl příčinou podobné havárie HDD v NB mého kolegy: pravděpodobně kolize se stávajícím diskovým řadičem. Kolega chtěl reklamovat NB. Po obnově stavu HDD (odstranění a vytvoření partition) a obnově OS ze zálohy bez Comodo je vše v naprostém pořádku.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ofp.wolf 15. 2. 2011 09:29

Podle mých zkušeností si scandisk neporadí s partition, která je jen lehce "načatá", nepozná že tam je něco špatně. Opravdu jsem se s tím v historii až po dnešek setkal.
Panasonic Strada CN-GP50N, Medion MDPNA150
Don't worry, be happy ...
ofp.wolf
Junior

Odeslat příspěvekod vozby 15. 2. 2011 18:04

Tedy nečekal jsem, že to přejde až v takovouto rozpravu, sice už ne úplně kvůli mému problému. Já to nakonec vyřešil zapůjčeným HDD, novou instalací OS a zatím to šlape, takže nejpíš byl od začátku vadný HDD, nebo tomu mohlo pomoci, že ten, kdo instaloval OS ho všemožně ořezal nějakými nástroji? Jediné, co je mi divné je, proč se teď v Tento počítač zobrazují dva vyměnitelné disky, na které když poklikám, tak požadují vložení media???
vozby
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 15. 2. 2011 18:10

Sice nevim, co si mam predstavit pod terminem "orezat nejakymi nastroji", respektive ono neni ani co, protoze OS driver i firmware jsou jina liga a ruzne graficke ficury doprovazene s prostym ovladacem jsou spise na skodu.

I tak byste mel pred reklamaci ci recyklaci zkusit diagnostickou utlitu vyrobce, idealne z jineho pocitadla (skvely pack najdete na UBCD - Ultimate Boot CD) pro pripad, ze zacina odchazet diskovy radic na boardu. Disk se testuje mnohem snadneji, nez-li prave radic. Kdyz si to tak ctu, tak bych si to na nej tipnul. Ono je nekdy dokonce uplne jedno, ze jiny disk jde, stejne je i nekdy uplne jedno, na jakem OS to je, protoze kazdy muze nakladat s diskem/radicem uplne jinak.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Další stránka