Systém nenabootuje s připojeným SATA diskem

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod 4daPeace 22. 4. 2011 17:05

Součástí mého PC, který mi zničehonic přestal nabíhat, jsou dva HDD (jeden je SATA a jsou na něm data, dokumenty apod. Druhý disk je ATA master, je na něm W7 SP1, Program Files. Oba disky mají několik oddílů.) a jedna DVD-RW mechanika (ATA slave).

Pokud je vše zapojeno stejně jako vždy, tak strašně dlouho probíhá detekce IDE zařízení, nakonec je nalezen pouze SATA disk (bez operačního systému) a po Verifying DMI data se objeví hláška BOOTMGR missing (tohle nejde s instalačním médiem automaticky ani pomokcí příkazů opravit, na viditelném disku není systém. Pokud spustím BIOS, ATA zařízení tam také nejsou vidět.

Zkusil jsem tedy odpojit ATA disk se systémem. Detekce IDE zařízení proběhla okamžitě, byl nalezen jak SATA disk, tak ATA mechanika. V další obrazovce opět hláška BOOTMGR missing.

Zapojil jsem ATA disk zpět a vypojil SATA disk. Co se nestalo, detekce IDE zařízení okamžitá a W7 se spustily.

V čem může být problém a jak ho vyřešit, aby mohl mít zapojeny ATA i SATA zařízení? :hm Díky
4daPeace
Junior

Odeslat příspěvekod kejki3 23. 4. 2011 21:12

I když se nejdná o multiboot - po softwarové stránce je třeba pro posouzení viewtopic.php?p=6961030#p6961030
Další možností je slabý zdroj, nebo jiná hardwarová potvornost. Oblíbené jsou kabely, ať už Sata, nebo pata, proto je potřeba vyloučit jejich vliv.
Takže napiš celou sestavu, včetně značky zdroje.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod radim33 24. 4. 2011 16:31

Některé desky s možností připojení Sata i Pata se podle mých skrovných znalostí snaží údajně, pokud je jakýkoliv disk na Sata, hledat systém jenom na něm a disk Pata opomíjet. Má to být nějaká chyba ovladače řadiče.
Pokud v tom nebude větší problém, zkus ze Sata disku stáhnout všechna důležitá data a operační systém nainstalovat na ten Sata disk. A naopak Pata disk používat jen na data. Když nic jiného, měl by se minimálně zrychlit běh operačního systému, protože Sata disk bude nejspíš znatelně rychlejší.
radim33
Junior