NAS/Homeserver na WHS 2011

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod N!nja 5. 11. 2011 13:35

Zdravim.
Tak uz tyden uspesne bezi na nasem serveru whs2011 a potreboval bych nyni poradit s pridanim dalsich disku. V okamziku instalace jsem mel k dispozici jen jeden 2tb disk a az nyni prisly dalsi 3 disky, ktere bych potreboval do serveru pridat a rozjet na nich sw raid 5? Poradite prosim, jak to lze udelat a zda to tedy vubec jde nejak takto dodatecne? System bezi na 60gb partition a druha cca 1,8tb je volna, je na ni ale uz nainstalovano firemni ucto, respektive data toho ucetniho programu. Muzu nyni pripojit dalsi disky a i spolecne s touto partition na vsem vytvorit sw raid5? A jakou volbou v systemu toto provedu? Predem dekuji za pomoc.
N!nja
Junior

Odeslat příspěvekod skype 5. 11. 2011 13:46

Připojíš disky a ve správě disků vytvoříš nový svazek typu RAID5. Easy :)
Odeslat příspěvekod Faramir 5. 11. 2011 13:54

Pokud by to někoho zajímalo, tak krátké články o WHS2011 a mém domácím serveru jsou zde -> http://foto-kar.com/?p=517 a http://foto-kar.com/?p=528

Každopádně WHS2011 je super věc, levný, konfigurace jednoduchá a všechno hned funguje :-)
Mac mini mid 2011, 8 GB RAM, 120 GB SSD OCZ Agility 3, 500 GB HDD Toshiba, 40"+2x24"
iPhone 3GS 32 GB white
iPad 2 3G 64 GB white
Faramir
Junior

Odeslat příspěvekod skype 5. 11. 2011 13:58

Screenshot: Obrázek

-- 5. 11. 2011 13:59 --

Faramir: nevíš náhodou jak nastavit, aby se synchronizovala jen jedna partišna najednou? Když sem měl zrcadlené dvě, tak se vždy synchronizovaly obě najednou a trvalo to asi sto let + to není zrovna šetrné pro disk.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

A co používáš na přehrávání filmů přes Sambu na iPadu?
Odeslat příspěvekod Faramir 5. 11. 2011 14:42

Skype: Jedině dát synchronizovat nejdřív jednu a až dojede, tak teprve druhou. Ale zase nastavuje se to jen jednou, takže klidně nastav obě a nech to být, ono to časem dojede a pak už to jede na pozadí při přidání/odebrání souborů ;-) Já dal zrcadlit všechny disky a partition najednou a pak to prostě najednou bylo hotové, nevím jak dlouho to trvalo :-)

Na iPadu používám BUZZ Player, přehraje plynule i 720p MKV, akorát 1080p už nezvládne, trhá se obraz (ale zvuk jde plynule).

edit: Mě by spíš zajímalo, jak vzdáleně spustit program, třeba JDownloader, aniž bych musel spouštět vzdálenou plochu, jde to nějak?
Naposledy upravil Faramir dne 5. 11. 2011 14:43, celkově upraveno 1
Mac mini mid 2011, 8 GB RAM, 120 GB SSD OCZ Agility 3, 500 GB HDD Toshiba, 40"+2x24"
iPhone 3GS 32 GB white
iPad 2 3G 64 GB white
Faramir
Junior

Odeslat příspěvekod skype 5. 11. 2011 14:43

Jasně, to jsem udělal, jenže pak jsem jel na nějakou dobu pryč, takže jsem server vypnul a po zapnutí se to celé znova synchronizovalo :)

BUZZ Player omrknu, dík :)

-- 5. 11. 2011 14:44 --

jDownloader řeším normálně vzdálenou plochou. Na jiné řešení jsem nepřišel.
Odeslat příspěvekod Faramir 5. 11. 2011 14:46

Divné, ta synchronizace je jen skopírování dat z jednoho disku na druhý, takže by to znamenalo, že ti z jednoho disku data zmizely, což je nepravděpodobné (znamenalo by to chybu toho disku a projevilo by se to i jinak). Spíš ti proběhla kontrola, jestli to je synchronizované, to se ale dělá průběžně stále...

Je placený, ale podle mě se vyplatí, přehraje jakýkoliv formát a film si můžeš buď pustit přes síť nebo i nahrát do iPadu a pustit bez PC a hlavně bez konverze :-)

edit: Dá se udělat nějaký rychlý odkaz na plochu, že by mě to rovnou přihlásilo?
iPhone 3GS 32 GB white
iPad 2 3G 64 GB white
Faramir
Junior

Odeslat příspěvekod Eagle 18. 11. 2011 19:40

Dovolím si menší reklamu - popis a konfigurace Windows Home Server 2011.

Ladíme Windows Home Server 2011 - část I

Ladíme Windows Home Server 2011 - část II
Eagle
Junior

Odeslat příspěvekod skype 19. 11. 2011 20:17

Nevíte, proč mi vzdálený webový přístup jede jen přes http://domena.homeserver.com a ne přes http://www.domena.homeserver.com ?
Odeslat příspěvekod Faramir 20. 11. 2011 23:32

Potřebuji radu, nedokážu to vyřešit sám.
Chtěl bych používat zálohování klientského počítače a ze začátku to fungovalo, jenže od 1. listopadu mi to hlásí chybu, že prý není volné místo. Jenže volného místa mám dost, skoro 500 GB a zálohovat chci 60 GB SSD, kde je cca 20 GB volného... Přikládám screeny (je to na SkyDrive, otevře se první screen, celkem tam jsou čtyři, stačí listovat):

https://skydrive.live.com/?cid=7a5b03ad ... =documents

Předem děkuji za případnou pomoc.
iPhone 3GS 32 GB white
iPad 2 3G 64 GB white
Faramir
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 21. 11. 2011 18:01

Zálohovat do serveru systémový disk:
Faramir píše: jde o zálohu disku C a té 100 MB skryté partition

nemá žádný smysl.
Zálohuj jen dokumenty z datových disků, případně poštu, oblíbené apod., nic jiného.
OS W7 se zálohuje vlastními prostředky (sdclt), ne prostřednictvím serveru.
Cílovou zálohu OS W7 (= bitovou kopii systémového disku) však můžeš umístit právě do NTFS WHS 2011.
Faramir píše: Event ID 269

= client backup failure. Nic konkrétního. Na serveru chyba není a nic to neříká o příčině závady.
V případě tak nesmyslně nastaveného zálohování se může jednat o nepřístupnost některých zamčených souborů ve zdrojovém OS, např. při havárii služby VSS apod.
Skutečnou příčinu můžeš najít ve zdrojovém OS (zde W7/64) v logu Security + Application.
Pokud si nebudeš vědět rady s nějakou hláškou, okopíruj ji sem.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Faramir 21. 11. 2011 18:23

Dokumenty samozřejmě zálohuji nezávisle na záloze OS, jenže chtěl bych právě zálohovat i OS samotný a když pro to WHS11 má mechanismus, rád bych ho využil. Nemám rád reinstalace, znovunastavování (i když díky Migraci profilu to už není až tak otravné) a instalaci všech mnou používaných programů. Se zálohou v případě problémů prostě jen nahraji starší zálohu a je to.

Jinak mi to tvrdí, že v počítači není místo, konkrétně:

Kód: Vybrat vše
Nedostatek paměti pro zálohování
Zálohování nemůže uložit snímek svazků v tomto počítači, protože v počítači není dostatek místa pro ukládání.
Chcete-li tento problém vyřešit, přidejte do tohoto počítače více místa pro ukládání nebo uvolněte místo na existující jednotce.
Informace o řešení problémů se zálohováním naleznete v části Poradce při potížích v online nápovědě.

Jenže v serveru mám skoro 500 GB volného místa, systémová partition klienta má 60 GB a z toho tam je cca 20 GB volno.

Jinak Prohlížeč událostí v klientském PC hlásí toto:

Úloha zálohování 3 na serveru LUCIFER nebyla úspěšná.  Důvod: ClientVssInsufficientSpace, System.String[]

A pak ještě tam je nějaká chyba VSS, což nevím co znamená, každopádně to zřejmě nějak souvisí s tím zálohováním, protože předchozí chyba + tahle jsou vždy společně při spuštění úlohy zálohování:

Chyba služby Stínová kopie svazků: Při dotazu na rozhraní IVssWriterCallback došlo k neočekávané chybě. hr = 0x80070005, Přístup byl odepřen.
. To je často způsobeno nesprávným nastavením zabezpečení v modulu pro zápis nebo žadateli.

Operace:
   Shromažďování dat modulu pro zápis

Kontext:
   ID třídy modulu pro zápis: {e8132975-6f93-4464-a53e-1050253ae220}
   Název modulu pro zápis: System Writer
   ID instance modulu pro zápis: {40645899-1bf9-48a4-9334-97686f0d83df}
iPhone 3GS 32 GB white
iPad 2 3G 64 GB white
Faramir
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 21. 11. 2011 18:35

Vidíš, že jsi na to přišel. Jedná se o
Milanr1 píše: havárii služby VSS
ve zdrojovém OS (zde W7/64)

Mýlíš se v tomto:
Faramir píše: zálohovat i OS samotný a když pro to WHS11 má mechanismus

Zálohovat vzdálený OS neumí ani plnohodnotný R2 za těžký prachy, natožpak tvrdě ořezaný WHS 2011 za pár babek! ;-)

Co s tím?
Nastav korektně zálohování:
1) Ze serveru
Milanr1 píše:Zálohuj jen dokumenty z datových disků, případně poštu, oblíbené apod., nic jiného.

2) Stav OS (= bitovou kopii systémového disku) zálohuj vždy pomocí nástrojů vlastního OS (sdclt).
Pak se nesetkáš s výše uvedenými chybovými hláškami.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Faramir 21. 11. 2011 18:43

Já ale chci zálohovat pomocí WHS11, navíc mi to fungovalo a nevím proč to fungovat přestalo, nicméně rád bych to dostal do původního funkčního stavu. Měl bys způsob, jak to vyřešit?

BTW co je to sdclt a jak v případě havárie systému tento obnovím? Pro zálohu pomocí WHS11 mám USB klíč, ze kterého nabootuju a vyberu si co obnovit, jak to teda udělat v případě použití zálohování v Sedmičkách? A umí zálohování ze Sedmiček to, co umí WHS11? Tedy plná a rozdílová záloha...
iPhone 3GS 32 GB white
iPad 2 3G 64 GB white
Faramir
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 21. 11. 2011 18:48

Už to tu bylo mnohokrát: nehledáš!
Je to prosté:
A/ v OS:
sdclt -> Restore (Obnovit).
B/ Nebo mimo OS:
boot z DVD -> Restore (Obnovit).
Dovedeš si představit ještě něco jednoduššího? ;-)

Faramir píše:proč to fungovat přestalo

Už to přece víš z předchozích příspěvků:
Milanr1 píše: havárii služby VSS

a především z Tebou uvedených chybových hlášek.
WHS umí zálohovat jen soubory, neumí vytvořit zálohu OS! Co Ti na tom není jasné?
Pokud bude služba VSS havarovat i při (výše uvedeném) korektním nastavení zálohování, budeš to muset řešit.

Btw:
prostuduj si základy OS WNT, aby ses zbytečně nedrbal levou rukou za pravým uchem! :-)
Milan
Milanr1
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka