NAS/Homeserver na WHS 2011

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod karlos00x 26. 2. 2012 16:52

z pohledu zakaznika je G440 zkratka jedno jadro.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod neveceral 13. 3. 2012 08:04

Ahoj,
zvažuji pořízení nějakého home serveru na WHS 2011, který by měl sloužit hlavně pro 3 - 5 kancelářských počítačů jako file server s obdobou "soukromého dropboxu pro kancelářské dokumenty", noční zálohování a výhledovně i DLNA. Plánuji kompletní šifrování všech disků pomocí bitlockeru, protože zloději jsou nenechaví a nechci dávat někomu firemní údaje snadno k dispozici. Protože plánuji bitlocker, tak by měla základní deska podporovat TPM.

Zatím jsem našel 2 možnoti, jak to vyřešit:
- koupit hotový HP ProLiant N40L microserver postavený na AMD Turion II Neo N40L / 1.5GHz s 15W TDP http://h18000.www1.hp.com/products/quickspecs/13716_div/13716_div.html + 3 disky dovnitř.

- druhou možností je postavit si něco vlastního na intel E3-1220L, což je xeon na sandy bridge s podporou AES a TDP 20W bez grafické karty a k tomu nějakou desku asi od Supermicro s chipsetem C202 nebo C204 http://www.lan-shop.cz/zakladni-desky?v=&zd=&cmin=&cmax=&s=&p=479x5342-235x238-479x5343&sort=&box=p-cipset-id + 3 disky dovnitř.

Neumím si představit, jak moc by šifrování bitlockerem vytěžovalo N40L a jak by se to projevilo na jeho spotřebě, otázka je také, jak by stačil výhledově s rychlostí na nějaké upgrady WHS. Oproti tomu je zase podstatně dražší vlastní sestava, která by ale výkonem postačovala hodně dlouho a zřejmě by mohla mít i vyšší životnost.

Co se týče výkonu, tak je třeba určitě zohlednit, že server nebude umístěn v lokální síti, takže asi největší brzdou bude rychlost internetového připojení kanceláří, kdy současné připojení 120/10 je víc než dostačující. Dosud používáme pro "šifrovaný dropbox" službu nomadesk.com, kdy je cena 360€/rok. Takže server by se cenově brzo vrátil a má podstatně víc možností.

Můžete mi poradit? Případně jaký byste doporučili zdroj pro vlastní sestavu, vůbec nemám představu.
neveceral
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 13. 3. 2012 09:01

no a jak si predstavujete to ze to bude nekde "na netu"? (tak jsem to pochopil kdyz se mluvi o nejslabsim miste pripojeni na net)
Obavam se, ze pak uz vyjde levneji dedikovany server, pro zacatek i VPS.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod symbian 13. 3. 2012 09:30

Ahoj, jestli chceš něco, co nebude mít problém s výkonem, tak bych vzal IBM x3100 M4. Na Softcomu stoji 9100,- bez DPH a má to ten Xeon E3-1220.
symbian
Junior

Odeslat příspěvekod Eagle 13. 3. 2012 09:32

Bitlocker nevyžaduje TPM, šifrování je možné dělat i softwarově. TPM modul lze najít téměř výhradně na serverových deskách.

Jen bych si ale zjistil, jak je to se startem OS, zda se nemusí před bootem zadávat heslo - u serveru bez monitoru dost nepraktické. Pozor také na to, co se stane s daty po poruše TPM.

A BTW, proč ne Small Business Server Essentials? Sice dražší, ale má doménu.
Eagle
Junior

Odeslat příspěvekod symbian 13. 3. 2012 10:41

Heslo se zadavat nemusi (pokud si ho tam nenastavis). Pri poruse TPM mas obnovovaci 48 mistny klic.
symbian
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 13. 3. 2012 10:44

Eagle:
u serverů se BIOS obvykle nezaheslovává, takže není nutno zadávat heslo pro povolení bootu.
SBSE 2011 je samozřejmě pro malou firmu ideální.
WHS 2011 je určen pro multimediální centrum v domácnosti, ne k řízení firmy!
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod neveceral 13. 3. 2012 11:31

karlos00X
představa bude, že server bude na geograficky odděleném místě od kanceláře, rozhodně nepovažuji za nutné dávat jej někam do serverovny, jiné místo jenom proto, když bude kancelář nebo druhé místo vykradeno, vytopeno, vyhořeno tak nebude vše ztraceno :-)
dedikovaný server a VPS mi přijde naprosto nadbytečný, jestli bude server fungovat 10 let, tak jak dedikovaný tak i VPS musí být podstatně dražší, navíc chci mít HW pod vlastní kontrolou, tohle mi už přijde naprosto nadbytečné
právě s ohledem na zkutečnost, že podstatná data budou synchronizována na počítače, tak není kritická ani 100% spolehlivost

symbian
zase spotřeba E3-1220 oproti E3-1220l bude úplně někde jinde (70W TDP)

eagle
právě že s TPM by neměl být problém s bootováním, ta porucha TPM je zajímavé... určitě k zamyšlení
doména - neorientuji se, nevím, k čemu by mi to bylo??

Milanr1
nebudu se přít, v tomto se opravdu nevyznám, ale WHS ani nemá média player, já ovšem nepotřebuji řídit firmu, firemní informační systém, emaily atd. běží někde úplně jinde a starají se o to profíci, do toho bych si nedovolil šáhnout. Potřebuji pouze něco pro pohodlné zálohování notebooků a když už se to bude řešit, tak zároveň i synchronizaci dat mezi nimi, když jsou zrovna online.

Ve své podstatě můj dotaz směřoval spíš k tomu, jak velkou brzdou bude AMD Turion II Neo N40L s šifrováním disků? Když test, který jsem našel http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php ukazuje, že N40L je 3x pomalejší než Xeon ale zase o 1/3 rychlejší než Sempron 145. Ovšem vypovídací hodnota je otázkou.
neveceral
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 13. 3. 2012 12:35

Dve veci si neodpustim:
- TDP nikdy nebyl udaj o spotrebe
- Kazdy MB at od SMicro/Tyan je vybaveny IPMI + IPMIView (KVM-IP)
Zapojovat se nebudu.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod JiVi 13. 3. 2012 12:54

neveceral píše: ale WHS ani nemá média player

to vis, ze ho ma, jak jinak by na nem fungovalo vestavenz DLNA ?
JiVi
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 13. 3. 2012 15:43

tak to jsem jen nepochopil ze to zarizeni chces mi napr v kanclu v jinem meste a ne "na internetu" (schvalne uvozovky, rozumime si). ve chvili kdy nebudes platit housing tak je moje puvodni pripominka bezpredmetna.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod neveceral 13. 3. 2012 16:09

to karlos00X
bude v nějaké jiné kanceláři s veřejnou a pevnou IP adresou, housing určitě platit nebudu, pro mé použití zbytečné

to JiVi
co jsem četl, tak WHS nemá media centre a jak jsem psal, toto je mimo můj obor, ale myslel jsem si, že DLNA server se nerovná automaticky media player

to Matysek
je mi jasné, že TDP neříká nic o spotřebě v nízké záteži, ale snad určitou vypovídací hodnotu to má. Obvykle procesory s nižším TDP jsou vybírané ty povedenější z řady.
neveceral
Junior

Odeslat příspěvekod skype 13. 3. 2012 16:23

WHS má WMP.
Odeslat příspěvekod redmond 13. 3. 2012 16:50

neveceral, s TDP mas gulas. Jedina vypovedna hodnota je ze CPU nevyziari viac tepla ako udava hodnota TDP.
my name is mond, Redmond.
redmond
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod marts 13. 3. 2012 19:33

Eagle píše:Bitlocker nevyžaduje TPM, šifrování je možné dělat i softwarově. TPM modul lze najít téměř výhradně na serverových deskách.

Hmmm, posledni dobou jsou TPM standardem na business noteboocich. (a u kancelarskych desktopu se objevuje taky)
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka