Údržba SSD

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Weider89 5. 10. 2011 13:36

Caute, dneska mi bylo receno, ze se na SSD nesmi provadet defragmantace. Je to pravda? Od ledna mam OCZ Vertex 2 60GB a uz jsem dostkrat defragmantaci provedl. Jak se spravne ma udrzovat SSD aby co nejdele vydrzel a fungoval co nejlepe? Mam pouzivat nejaky specialni software pro jeho udrzbu ? Diky
Naposledy upravil kejki3 dne 4. 4. 2012 11:24, celkově upraveno 1
Důvod: Ohledně množství zápisů a životnosti navštivte http://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=940&t=1163708
Weider89
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 5. 10. 2011 13:39

je to pravda; defragmentace je téměř to nejhovadštější a nejzbytečnější, jak můžeš SSD týrat...

http://it.cestuji.info/optimalizace-w7-pro-ssd.php

SSD jsou konzumní zboží za lidovou cenu; jestli vydrží tři roky, dal bych si ho do vitríny...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 5. 10. 2011 13:43

Ano, je to pravda, defragmentace je zbytečná a snižuje životnost disku.

Jak se o něj starat? SSD nevyžaduje údržbu. Teda kromě zálohování.

Trim ti jede? Ten sice taky trochu snižuje životnost disku, ale zvyšuje rychlost zápisu.

Edit: existuje pěkná utilitka, ssdlife se jmenuje, teda nic nedělá, slouží jenom pro informaci, ukáže, kolik jsi na disk zapsal dat a jaká je při takové frekvenci zápisů očekávaná životnost. Stačí ti freeware varianta. (Mně ukazuje po jeden a půl roce používání očekávanou zbytkovou životnost 8 let).
Naposledy upravil vladimir dne 5. 10. 2011 13:49, celkově upraveno 1
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wikan 5. 10. 2011 13:48

Buňky na SSD mají omezený počet zápisů a tak je vhodné nezapisovat stále do stejných buňek ale naopak rovnoměrně po celém disku. Defragmentace ti obvykle "setřese" všechny data k začátku disku.
I kdyby tam ten omezený počet nebyl, defragmentovat SSD nemá žádný smysl. Skok na jinou buňku je téměř okamžitý na rozdíl od přesunutí hlavičky HDD.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 5. 10. 2011 14:05

Vetsi prusvih vidim v tom, ze OS nema ani tuseni, kde jsou realne data ulozena, protoze FW SSD prave kvuli rovnomernemu zapisu premapovava umisteni. Takze OS vezme svoje naprosto spatne informace o umisteni souboru, zacne vse prerovnavat a SSD mu to zase uklada jinam nez ceka...takze nakonec jsou ty data zrejme jeste v horsim stavu nez pred defragmentaci a SSD dostalo poradny zahul.

Takze pokud ma SSD vydrzet, tak nedefragmentovat :)
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Weider89 5. 10. 2011 14:54

Plánuji do PC koupit nový SSD a stávající OCZ Vertex 2 60GB přendat do notebooku. Normálně ho můžu naformátovat, že ? Nebo i to se dělá nějak speciálně?

Co říkáte na tento SSD? Myslíte, že je kvalitní ?Popř. poraďte jiný lepší SSD v této cenové kategorii. Děkuji

http://www.alza.cz/corsair-force-3-seri ... 238817.htm
Weider89
Junior

Odeslat příspěvekod redmond 5. 10. 2011 15:39

60GB do notebooku? Jedine ak mas notebook s moznostou 2xHDD.
my name is mond, Redmond.
redmond
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wikan 5. 10. 2011 15:45

To si nemyslím. Pokud nehodlá skladovat všemožný multimediální obsah a bude tam mít jenom systém, aplikace a dokumenty, tak se do 60 GB s velkou rezervou vejde.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 5. 10. 2011 15:46

Nic s novym SF radicem bych nechtel. Na foru se o tom pise snad v kazedm tematu zabyvajicim se SSD. Mnohem radeji bych bral Intel 320 Series, nebo Intel 510 Series.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Weider89 5. 10. 2011 15:49

redmond píše:60GB do notebooku? Jedine ak mas notebook s moznostou 2xHDD.


Z vlastní zkušenosti vím, že mi pouze na systém a software 60gb bohatě stačí a ještě budu mít rezervu.

-- 5. 10. 2011 16:51 --

KineCZek píše:Nic s novym SF radicem bych nechtel. Na foru se o tom pise snad v kazedm tematu zabyvajicim se SSD. Mnohem radeji bych bral Intel 320 Series, nebo Intel 510 Series.



Myslíš SATAIII? Nevím co je řadiš SF. Proč nebrat ? Intel je sice hezký, ale ta cena je na mě příliš veliká. Rád bych 120GB cena max 4200czk. Věděli by jste o lepší možnosti než to SSD od Corsair?
Weider89
Junior

Odeslat příspěvekod czatlantis 5. 10. 2011 16:02

60GB je málo. Respektive teda hooodně na hraně. Já mám v notebooku 120GB a teď mám volných 60GB a to tam žádný videa nemám...jen pár fotek a programy co potřebuju
czatlantis
Junior

Odeslat příspěvekod redmond 5. 10. 2011 16:04

Wikan, Weider89
cim menej volneho miesta ti tam ostane, tym castejsie sa budu prepisovat tie iste bunky. Tak ze potom nam napis, kedy ti FW zablokuje prve bunky.
my name is mond, Redmond.
redmond
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 5. 10. 2011 16:06

Dokumenty patří do datového disku, ne do systémového.
Pokud nelze nainstalovat datový HDD jako interní (např. do laciných NB), je nutno použít externí.
Proto platí:
Weider89 píše:pouze na systém a software 60gb bohatě stačí a ještě budu mít rezervu.

pro všechny současné desktopové OS.
Weider89 píše:Nevím co je řadiš SF.

Interní řadič SSD.
Prostuduj si:
http://en.wikipedia.org/wiki/SandForce
http://www.sandforce.com/
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wikan 5. 10. 2011 16:09

Tak to já bych se do 60 GB vešel a to tam mám i několik GB různých her, které by třeba na pracovním stroji neměly co dělat.
Jinak tam mám vše - systém, aplikace, data za několik let.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Weider89 5. 10. 2011 16:14

redmond píše:Wikan, Weider89
cim menej volneho miesta ti tam ostane, tym castejsie sa budu prepisovat tie iste bunky. Tak ze potom nam napis, kedy ti FW zablokuje prve bunky.


Pochopte ale, že nemám na výběr! V PC mám 60GB na systém v aktuální moment. Mám tam volno asi 20GB. Do notebooku, jsi chci pořídit SSD abych zvětšil výkon, tak jsem si řekl, že si koupim nový SSD 120GB a dám ho do PC a starý SSD dám do notebooku. Přece ho nevyhodim! Notebook slouží k příležitostnímu programovaní v NetBeans - C. Také občas k brouzdání na netu. Mám 2 externí HDD, jak jsem jíž říkal, notebook je jen pracovní záležitost, kterou si beru ven. Takle zabiju 2 mouchy jednou ranou. Jediné co nevím je, jaký SSD zvolit 120GB do 4200CZK. Zatím se mi nejvíc líbil ten Corsair.
Weider89
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků