Údržba SSD

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod mses 22. 12. 2012 16:14

Tak se mi nakonec povedlo vše rozchodit - a ponevadž mi to zabralo dost času rád bych se podělil o zkušenosti

1) režim AHCI jsem při instalaci systému nezapínal - nešlo nabotovat z CD, ale po instalaci jsem nastavil řežim AHCI v systému tímto FIXem a poté ho tepr přepl v BIOSU

Ověřit že FIX funguje si můžete ověřit v registrech kdy musí být změněny hodnoty položka START na 0 u těchto klíčů:
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\IastorV

pokud by položka START nebyla na hodnotě 0 tak ji změnit ručně a mělo by to šlapat.

co se týče problému zarovnání oddílů při obnovách atd. jsem zjistil, že již řeší vše novější verze programů, takže jak při tvorbě oddílů nebo obnovách ze záloch zůstane zarovnání v pořádku.
mses
Junior

Odeslat příspěvekod lukyscz 25. 12. 2012 18:30

Do NTB sem pořídil Crucial M4 128gb, Vím všude je hodně tipů pro optimalizaci OS, ale mohl by mi někdo kdo má s tímhle zkušenosti a přehled v SSDčkách zhrnout co zapnout/vypnout a nějakej SW kterej by mi zobrazil velikost zapsanejch dat. Nejlíp na Win8 ale myslím že to nastavení je dost podobný s Win7

Velké díky
lukyscz
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 25. 12. 2012 18:59

V NB není prostor pro optimalizaci diskového subsystému, protože chybí druhý|třetí SSD|HDD.
Můžeš jen optimalizovat OS provoz SSD, tj. zkontrolovat, zda:
- jsou vypnuté služby OS, pro SSD zbytečné;
- nejsou naplánované úlohy zbytečné pro SSD, např. defragmentace apod.
- minimalizovaná i-cache.
Dále nastavit inteligentně Tempy a definovat minimální swapfile na statickou velikost.
Víc se s NB s pouhým jediným SSD nedá dělat.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lukyscz 25. 12. 2012 19:24

V mém případě nechybí místo mechaniky mám danej 1TB disk takže v tom bych problém neviděl.
-jaké služby máš na mysli ?
-SWAP file velikost se nastavuje kde ?
lukyscz
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 25. 12. 2012 20:16

Blahopřeji!
Tomu už se dá říkat profi NB. ;-)
V tom případě můžeš rozdělit výkon diskového subsystému na oba dva.
Viz FAQ:
viewtopic.php?f=1864&t=1089367
http://it.cestuji.info/optimalizace-w7-pro-ssd.php
Služby zbytečné pro SSD:
defragsvc
sysmain
wsearch
vss
atd.
Samozřejmě za předpokladu, že se sw spouští z SSD, ne z HDD.
V HDD bys měl skladovat jen profily, dokumenty atd.
VSS ovšem zakaž jen pro SSD, ne pro HDD, jinak nebude fungovat ani verzování ani zálohování otevřených souborů.
Dtto WSearch.

Swapfile:
sysdm.cpl
Upřesnit -> Výkon -> Nastavení > Upřesnit.
Pokud nepoužíváš paměťově extrémně náročný sw, může nastavit jen na několik MB.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lukyscz 25. 12. 2012 20:21

No do profi notebooku to má daleko :D
Jinak nejnáročnější na ramky asi Photoshop když nepočítám total commander kterej si při mazání občas ukousne zbytek volný RAM z 8GB už mi sežral i 5gb vůbec nevím k čemu to potřebuje při mazání
lukyscz
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 25. 12. 2012 20:23

Neobvyklé.
U mě zabírá 64-bit TCMD mezi 11 - 22 MB, víc ne.
Pro 64-bit Photoshop nastav swapfile min. o velikosti RAM. Je schopný sežrat klidně > 32 GB RAM.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lubokubo76 25. 12. 2012 20:36

ovladacie panely/system/upresnit/vykon-nastavenie/upresnit/virt.pamet-zmenit. Velkost swap cca ako RAM, ale ja by som nad 2GB u XP vypol, nad 3GB u w7 - x86 (zalezi samoz. od nenazranosti app typu g.chrome)
lubokubo76
Junior

Odeslat příspěvekod lukyscz 25. 12. 2012 20:37

Bude problém když mám všechen SW na SSD kromě her ? ty držím na HDD půjdou pak bez problému spustit ?
lukyscz
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 25. 12. 2012 20:55

Rozdíl je jen v tom, že z HDD se spouští sw násobně pomaleji.
Jestli Ti to bude zásadně na obtíž, můžeš nechat spuštěnou službu sysmain, která zajistí provoz sw cache v SSD (Superfetch).
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lukyscz 25. 12. 2012 21:06

Prosimtě mohl bys mi napsat celý názvy těch služeb na vypnutí ?
V těch Win8 jsou zrovna některý tyhle věci trochu přeházený oproti win7, nebo se mi to aspoň zdá tak abych se v tom líp orientoval.
Ten swap file když nastavím maximálne velikost jako RAM tj. 8192mb kolik mám dát minimální ?
Zatím vypnuto Superfetch/indexování/automatická optimalizace jednotek

O pár příspěvků výše si mi dával link na diskuzi o premistění uživ. účtů, jde to udělat i s již používanými účty, nebo to jde pouze u nově vytvořených ? Protože když sem to skoušel tak mi to nějak rozházelo účet a z Cčka stejne ty app data nešli smazat.

Ten program na zjištění velikosti zapsanejch dat, nevíš o něčem ? SSD Life mi to neukazuje
lukyscz
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 26. 12. 2012 05:36

Návod je AFAIK srozumitelný.
K přesunu celé složky USERS je nutný zásah do registru z admin účtu v nouzovém režimu.
To nelze doporučit pro začátečníky.
Přenech raději optimalizaci OS odborníkovi.
Nebo přesuň jen Knihovny ve svém profilu, to je zcela bezproblémové.
Před libovolnou zásadní změnou konfigurace OS vytvoř zálohu, aby ses měl k čemu vrátit, pokud spácháš chybu.

Lidový název služeb zjistíš lehce, nejsnadněji např. v cmd:
sc query
Viz položky:
- Název služby
- Zobrazovaný název
Pro jednu konkrétní službu:
A/ Lidový název:
sc [Název služby] GetDisplayName
B/ Popis:
sc [Název služby] QDescription
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod karlos00x 26. 12. 2012 08:17

lukyscz píše:Bude problém když mám všechen SW na SSD kromě her ? ty držím na HDD půjdou pak bez problému spustit ?

NAOPAK! vsechno co potrebujes spoustet obcas tak patri na SSD (krome dlouhodobeho skladovani filmu a zalohovai).

pokud jsi tak bohaty ze sis koupil SSD abys ho mel prazdny a pouzival co nejmene tak ti mohu dat moje cislo uctu.

swap file? nenapsal jsi kolik mas ram, jaky OS a jaky poustis SW
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr_S 26. 12. 2012 09:30

Co se týče swap file, tak podle mě to o x-násobku instalované RAM je jen ničím nepodložená pověra. (x=1; 1,5 nebo 2)
Vezměte si příklad, kdy systém (celý, včetně aplikací), potřebuje při konkrétních úkolech maximálně 20 GB virtuální RAM.
Potom pro
fyzické 4 GB RAM potřebuji swap file 16 GB
fyzické 8 GB RAM potřebuji swap file 12 GB
fyzické 16 GB RAM potřebuji swap file 4 GB
fyzické 32 GB RAM nepotřebuji swap file vůbec
Tedy je to právě naopak - čí větší RAM, tím menší swap file je potřeba.
Pokud se už swap využívá, je vhodné ho mít na SSD, aby člověk nečekal na odezvu aplikace 100 let. Pokud je to jen rezerva pro neočekávané případy, tak swap rozdělit na SSD a HDD. Jen si teď nejsem jist, jestli umí Windows použít rychlejší swap jako první.
Nebo to vidíte jinak?
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Milanr1 26. 12. 2012 09:36

Petr:
Chybně:
1. příklad je nepoužitelný, protože to OS nedokáže adresovat.
Max. velikost swapfile = dvojnásobek RAM.
4. příklad = nulový swap = opět nepoužitelný; nekorektně napsané aplikace (= naprostá většina) to nezkousnou; buď nepracují korektně nebo se vůbec nespustí.
Dělení swap = zpomalení práce OS => nesmysl.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka