Výběr SSD řešte jen zde!

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod airmt 4. 1. 2020 17:25

Jo, spodek je kovový a tu žvejku mi přibalili ke krabičce, ale zatím jsem to tam nelepil a možná to ani nebude potřeba, univtř to zatím drží teploty nakonec o fous nižší než ten Samsung, takže super :-)
Teploty to jinak má snést do 80 C, ale i tak je lepší to držet mnohem níž.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek10x 13. 1. 2020 09:24

Zdravím,
prosím o radu, je vhodné na m.2 disk Samsung 970Pro použít nějaký chladič? Program Samusng magician mi ukazuje v Idle 51°C. Osazeno na desce ASUS X-99 AII ve skříni Fractal Design Define R6. Pokud ano, můžete mi nějaký doporučit, pokud je potřeba? Předpokládám, že pasta asi není potřeba nebo ano? Polepy z SSD je potřeba odstranit?
Radek10x
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 13. 1. 2020 10:45

Ano. Axagon.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod peter77nowak 13. 1. 2020 23:16

Ahoj,
51°C je v pohodě. Ale jakmile začneš intenzivně pracovat, třeba kopírovat velké soubory, teplota půjde nahoru. Ne že by se pak disk zničil, ale začne zpomalovat.
Chladič raději dej. AXAGON je dobrý https://www.axagon.eu/produkty/clr-m2
Pasta není potřeba, přenos tepla se řeší teplovodivými podložkami, které jsou dodávané s chladičem. Originální nálepky nesundávat kvůli záruce.
peter77nowak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod suram 14. 1. 2020 10:15

No přes nálepky to moc chladit nebude tedy.
suram
Junior

Odeslat příspěvekod stani 24. 1. 2020 18:55

Koupil jsem tento mini pc, a zajímalo by mě jaký tam SSD M.2?

Píšou tam M.2 NGFF 2242 SATA SSD, ale to je nějaké zastaralé, ne? Žádný pořádný nikde nevidím... Také mě jde o to, aby moc nehřál. Má někdo tip?
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
stani
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 25. 1. 2020 10:10

To není zastaralý, je to jen jiný formát, ne tak rozšířený jako 2280. SSD 2242 jsou velmi drahá, tuším, že 256GB je snad za 2 600, pro srovnání 1TB SSD SATA/M.2 SATA stojí 2 800. Podle mě jste si vybral špatný počítač, ale můžu se mýlit, třeba půjde osadit i klasickým 2,5" SATA SSD, ovšem dost pochybuju.

https://www.czc.cz/transcend-mts400-m-2 ... 24/produkt
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 1. 2020 10:24

stani:

koupil jsi plecku. :(
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 25. 1. 2020 10:48

Výkonově jo, ale jestli to má jen na filmy, může stačit, ještě jsem objevil tohle:

https://www.tsbohemia.cz/umax-m-2-sata- ... 32027.html

Nevím, jestli nebude to SSD Umax funkční jen v noteboocích té značky, ale nemělo by.

Kin: máš sice pravdu, ale upřímně, myslím si, že tady na fóru nejsme schopni mu za 160 dolarů, což jsou necelý 4 tisíce, nabídnout alternativu, myšleno kompletně, tedy s procesorem, zdrojem a pamětma. A ještě pasivně chlazený. Pokud to má na práci ve Windows, zvolil špatně, i když dost lidí tvrdí, že jsou tyhle novější Celerony a Pentia s přimhouřením očí použitelný, že to není taková bída, jako byly Celerony N2xxx a Pentia N3xxx, ale osobní zkušenost nemám.

Každopádně já bych si eNkový celeron na práci nekoupil, pro mě je základ N5000/J5005. Ale to, co bychom si nekoupili ty a já, není úplně relevantní, protože co je pro nás nedostatečné, může někomu vyhovovat.

Jako počítač je to slabý, ale pasivní alternativa s J5005 by byla tak za 6200 + 250GB SSD dalších 1 200 a je to za cca 7 500. Pravda, včetně Windows 10, ale stejně. Já věřím, že tazatel není hloupý, věděl, co kupuje a jaký výkon to může nabídnout. Za ty čtyři litry by stejně nic lepšího nesehnal.

Zkusil jsem něco splácat, netuším, jestli to bude fungovat, ale cenově se mi to líbí:

https://www.czc.cz/236263,111282,247661,220368/kody

Pokud je 512GB moc drahé:

https://www.tsbohemia.cz/umax-m-2-sata- ... 32026.html

Mně by se víc líbila varianta s J5005, vyšší výkon a lepší rozšiřitelnost za těch 1 500 navíc stojí. Ale teď jsem mrknul na benchmarky a ona má N4000 v Cinebench R15 Single 70 bodů, což není zlý, když J5005/N5000 má 80, takže jednojádrový výkon dost slušný, problémem bude to, že to má ty jádra jen dvě, není rezerva, třeba i web je dost náročný, CB R15 Multi pak má 138 bodů, J5005/N5000 přes 220, páč je to čtyřjádro, můj Athlon 200GE za tisícovku má v Singlu 130 bodů, v Multi 370. To jen aby měl tazatel představu výkonu. Ale když dá Adblock, koupí SSD, mohlo by se to hýbat přijatelně.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stani 25. 1. 2020 12:19

Díky za konkrétní odpovědi.

Jen tak na okraj, a hlavně mimo téma, zejména pro toho "kdo počítačům sice rozumí, ale již dávno propadl velikáštví a vševědoucnosti, a sám zaplavuje diskuze trollingem": PC bude k tomu, že na ten M.2 se nainstaluje Linux, a PC bude pouze na prohlížení webu, emailů, nějaký kancelářský program, apod. Žádné filmy, žádné hry, nic náročného.
Zároveň byl požadavek na fanless, malé rozměry, snadnou přenositelnost, a aby tam chodil Linux.
Už s tím mám trochu zkušenost: mám v práci mini PC (Zotax Box Nano), pouze skladový program+web+mail, nic jiného, taktéž fanless, taktéž má myslím psaných 6W TDP, a když jsou v létě velké horka, je to už na hraně (ale ještě se nestalo, že by se přehřál). Cokoli s vyšším TDP (byť třeba jen 10W, jako třeba právě vzpomínaný J5005), by bylo už ta touto hranou.
A v neposlední řadě pro koupi této "plečky" bylo to, že jsem ji koupil v akci na německém Amazonu vč. dopravy (do ČR), za výborných 3300 Kč. Navíc když na tom US Amazonu si nikdo v recenzích nestěžuje na "plečku", právě naopak.

Bohužel zatím není fanless mini PC s A6-9220C, tak už jsem nechtěl čekat, když se navíc nabídla tato mimořádná sleva.

------
Právě jsem našel tento M.2, ten by tam šel?
Píšou u něho ale NVME, u toho PC je uvedeno NGFF. Já se v těch M.2 bohužel nevyznám.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
stani
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 25. 1. 2020 16:37

Problém je, že se nedají najít přesný specifikace, ale NVMe tam pravděpodobně nepůjde. Ta Toshiba má horší čipy, zkusil bych ten UMAX, když bude problém, vrátíte ho ve čtrnáctidenní lhůtě. Takže tady je to vysvětleno:

https://www.pcpepper.com/sata-vs-msata- ... sd-for-me/

Ale divil bych se, kdyby ten počítač chroustal M.2 NVMe, takže vybírejte spíš mezi M2 disky typu SATA, co mají označení 2242, poslední dvojčíslí udává dýlku toho disku v milimetrech, nejrozšířenější je formát 2280, těch existuje snad 60 modelů pro SATA, jenže v rozměru 2242 je jich maximálně 10.
Naposledy upravil dockalacek dne 25. 1. 2020 16:59, celkově upraveno 1
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 1. 2020 16:54

Politicke korektnosti mam po krk, diky za optani. Vidim vykal, reknu "h*hno" ... vidim fajn stroj, reknu fajn stroj. Vidim plecku, jakkoliv levnou ... reknu plecka. Omlouvam se, pokud se to nekomu nelibi. A klidne se snaz za tim videt i dalsi veci, ktere za tim nejsou. Smele do toho.

K tematu: Pokud ve specifikaci je vyslovene napsano SATA, urcite v tom nepojede NVME disk. Nehlede na to, jestli ma, nebo nema B "vyrez".
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stani 25. 1. 2020 17:03

No, na tom obrázku právě že Toshiba má i výřez "B"...
A také délka asi nebude 80mm, ale 42mm...

Editace: reagoval jsem na předchozí příspěvek, ve kterém bylo tvrzeno, že NVME nemá "B" výřez, délce 80mm, vč. obrázků. Toto tvrzení bylo mezitím změněno.

Jinak díky za vysvětlení. Jo, půjdu asi do toho UMAX, i když této "značce" jsem nikdy nějak nepřišel na chuť.
Naposledy upravil stani dne 25. 1. 2020 17:10, celkově upraveno 1
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
stani
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 25. 1. 2020 17:09

Já taky ne, ale připlácet 1 500 za Transcend MT400 by se mi nechtělo, ale když tam Umax nepofrčí, budete muset jít do něj.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malay 25. 1. 2020 17:37

Pokud by stačila malá kapacita (má to být jen zobrazovadlo) tak třeba tento:
https://www.mironet.cz/transcend-indust ... +dp352493/
Na cenu mají vliv vedle kapacity především čipy, stejný se dělá i s MLC, a je citelně dražší.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků