Výběr SSD řešte jen zde!

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod fatduck 8. 6. 2016 19:44

Dobrý den,
mám starší notebook HP 625, procesor AMD Dual-Core II 320 2,1 GHz, HDD 280 GB. Mám problém s jeho výkonem. I po několika cyklech čištění mne jeho rychlost zlobí. Vše se pomalu načítá. Notebook používám většinou k prohlížení internetu či pro práci ve Word, Excel atd.
Prý by pomohl SSD disk. Mohli byste mi tu prosím někdo poradit, jaký konkrétní typ takového disku by seděl na tento notebook? Nevím, jak začít. Omlouvám se, ale nejsem zběhlý v IT. Moc se nevyznám v předešlých příspěvcích a nerad bych kupoval zajíce v pytli.
Cena: cca 1500,-
Děkuji mockrát za vaše rady
fatduck
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zivan 8. 6. 2016 20:22

A videl ten notebook nekdo zkusenejsi? Jestli tam neni problem s aktualizacemi, ktere nekolik hodin vytezuji naplno jedno jadro procesoru? Nejaky tezici vir, dva/tri antiviry...apod?
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 8. 6. 2016 20:26

Jediný způsob jak ten krám urychlit je vyhodit ho z okna...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod misojogi 8. 6. 2016 23:40

s-l píše:
zivan píše:Kratka verze pro BFU - 540 ma TLC, nebrat :)
.

BFU děkuje :-)
Takže tohle ? https://www.czc.cz/transcend-mts800-m-2 ... 24/produkt

bol to jeden z doporucenych ? nebol takze nebrat
výše doporučovaným ) 535 !
niekto tu doporucoval intel 535? nie lebo ma 16nm pamate!!! bol tu odporuceny Intel 530 !!!!
prosim citaj pozorne - disk 535 a disk 530 su ROZNE disky, cize nezamienat !!!
proste ANI 540 ANI 535 - proste ANI jeden z nich !!!!!!!
za tu cenu mas Kingstone sSavage ktory je daleko lepsi ....

nemrhaj peniazmi na horsi SSD, ked mozes mat lepsi ....
ako bolo vysvetlene to tzv pseudo SLC funguje zle je nevyladene, zvlada testy a nie realnu prevadzku a v konecnom dosledku budes nadavat ako chora vrana, takze nie
nejde o skutocne SLC ale len o nieco co sa tak falosne tvari

------------------

Mohli byste mi tu prosím někdo poradit, jaký konkrétní typ takového disku by seděl na tento notebook?
asi pat prispevkov dozdu som tu uviedol konkretne typy na konkretne disky
prosim precitaj si to a vyber si jeden z nich, prosim nespiritizuj nad inymi ak ako sam hovoris nevyznas sa v IT
jedine co by som si este overil ci Tvoj NTB ma IDE disk alebo SATA (spytaj sa technika v Tvojom okoli ....)
uz sa mi stalo ze som kupil SSD na starsi NTB a to bol akurat kus so IDE diskom(ine serie mali SATA) cize nepouzitelne (da sa dodatocne dokupit redukcia a namiesto IDE-DVD pouzit potom SATA SSD) ale je to uz narocnejsie
alebo kupit PATA SSD (drahe a nemozes si vyberat)
takze toto si over
bacha na google lebo ti moze vyhodit inu seriu ako v skutocnosti mas tak ako sa stalo mne
podla google to bolo OK ale realia bola ina

a samozrejme cista instalacia windowsu
Nekupujte Samsung SSD 850EVO, je to smejd! (Pro je dobry no drahy) Ani nove Crucialy(ziadne BX ci MX / ani 100 ani 200) len starsie (500 a 550)
Odporucane SSD su:
Kingstone Savage. Kingstone KC300 alebo KC400
Transcend 370s
Intel 530 a starsie alebo profi
misojogi
Junior

Odeslat příspěvekod monikash 9. 6. 2016 06:27

To misojogi: Je vidět, že jsi ještě mladý a zapálený pro osvětu. Ale podobné statě tu můžeš psát 5x týdně a stejně se vždy najde někdo, kdo je líný přečíst 3XX stránek (stačí posledních 50, a díky tobě poslední 2 ;-) ) a napíše tu: "Myslíte, že si mám koupit SSD od Samsungu nebo OCZ? A nebo Kingston V300?"
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 9. 6. 2016 06:42

Mozna je mlady a zapaleny, ale poradne necte, protoze on hleda M.2 SSD a to Savage asi neni, ze? :)

Matysek tu doporucuje "vrele doporucim (dokud jsou) disky postavene na Toshiba A19nm TM NAND D2" a Kingston ma SSDNow M.2 2280G2 s radicem Phison PS3108-S8 a Toshiba A19 Toggle MLC NAND.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 9. 6. 2016 07:51

fatduck píše:Dobrý den,
mám starší notebook HP 625, procesor AMD Dual-Core II 320 2,1 GHz, HDD 280 GB. Mám problém s jeho výkonem. I po několika cyklech čištění mne jeho rychlost zlobí.

Je mysleno cisteni vnitrnosti nebo widli?
Neuvedl jsi mnozstvi RAM.
Kazdopadne: solidni SSD, aspon 2GB RAM, Lubuntu 14.04 ve 32bit edici a bude to v pohode pouzitelny. Na widle na takovym strepu zapomen.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Milanr1 9. 6. 2016 09:22

Koupil sis laciný křáp od Compaqu:
fatduck píše:HP 625

Co jsi od toho očekával? :roll:
Systémový SSD opravdu zásadně zrychlí načítání binárek; na výpočetní výkon však nemá žádný vliv.
Původní OS je pravděpodobně zničený:
fatduck píše:po několika cyklech čištění

jestli jsi použil nějakou parodii typu CCleaner.
Co s tím?
1) Doporučuji Crucial MX-200 = plně kompatibilní.
2) Instaluj OS znovu z ověřeného originálního média do SSD.
Původní HDD musí být odpojený!
Jestli ho budeš chtít později připojit, musí být předem deaktivovaný!
3) V SSD udržuj min. 20 % volného místa: optimálně při instalaci OS ponechat prázdnou skrytou partition doporučené velikosti.
4) Neinstaluj ptákoviny, jinak OS dostaneš do stejného zoufale nepoužitelného stavu, jako je stávající.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aillas 9. 6. 2016 10:55

Ahoj,
chtěl bych poprosit o radu při výběru SSD disku. Je to do tohoto notebooku: https://www.czc.cz/asus-g750jx-t4179h-c ... 55/produkt , kde je pouze RAM rozšířená na 22 GB. Notebook bude sloužit jako pracovní k tvorbě grafiky (Adobe CS6, Blender). Hodí se na to zde doporučované disky SP920 / 370s nebo sáhnout po jiném?
Naposledy upravil Aillas dne 9. 6. 2016 12:19, celkově upraveno 1
Aillas
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 9. 6. 2016 11:50

Nesdělil jsi verzi OS.
ASUS snad zešílel: do tak parádní WKS neinstaloval SSD? :roll:
Přitom má tenhle nádherný kousek pozice pro dva SATA SSD|HDD = výhoda velkých NB ASUS.
Ostatní výrobci nabízejí takový luxus jen vzácně nebo vůbec.
Co s tím?
Můžeš použít libovolný zde doporučovaný SoHo SSD.
IMHO bych instaloval špičkový SSD Samsung 850 Pro: tahle dokonalá WKS si to zaslouží.
Postup pro Samsung SSD*:
1) Připojení externího SSD (např. redukcí do USB).
2) Okopírování původního OS pomocí příslušného nástroje:
Samsung Data Migration
http://www.samsung.com/semiconductor/mi ... tools.html
3) Vypnutí NB.
4) Odpojení původního HDD.
5) Instalace SSD do stejné šachty (místo původního HDD).
6) Kontrola/nastavení primárního bootovacího média v BIOSu.
7) Boot ze SSD a vyzkoušení funkčnosti.
8 ) Deaktivace původního HDD (důležité!) - např. po připojení jako externí.
9) Zapojení HDD do druhé šachty. Možná bude třeba rámeček pro uchycení (servis ASUS).
10) Konfigurace HDD jako datového disku.
---
* Samozřejmé předchozí zálohy před jakoukoliv akcí snad nemusím připomínat?
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aillas 9. 6. 2016 12:08

Notebook máme doma pár dní, takže zatím vymýšlím co s ním, než jej žena začne využívat. Původní majitel tam měl W10, ale systém už neskutečně zasekaný, takže jsem obnovil ze zálohy původní. Teď tam tedy jsou Windows 8. Chci udělat zálohu recovery oddílu na flashku (pokud je to k něčemu dobré) a následně nainstalovat čistý OS. Přemýšlím, jestli tam dát 8.1 nebo 10. Má to na výběr SSD nějaký vliv? Pokud budu instalovat čistý systém, je nutné se držet uvedeného postupu nebo stačí přidat SSD, na který se nainstaluje systém a při jeho instalaci jen odstranit oddíly ze současného HDD? (chci jí tam pak nechat 1 oddíl přes celý HDD).
Aillas
Junior

Odeslat příspěvekod lojzak02 9. 6. 2016 12:19

fatduck
Do stejného NTB HP610(verze s intel), který má pouze Celeron560 SingleCore a 1GB RAM, jsem dal Kingston V300 120 GB, udělal čistou instalaci Windows XP SP3.

Vše funguje výborně vzhledem k hardware a době ze které pochází.
Lubuntu je sice lepší nápad, ale pokud chceš XP, klidně je tam dej, věkem k ceně a živnosti SSD TRIM nemá smysl moc řešit.

Našel jsem na netu návod, že v XP bez TRIM se má vysypávat koš CCcleanerem.

Na XP využívám Firefox39, Chrome 46, AVAST free, LibreOffice a nějaký DVD player na filmy, vše jede krásně, dokonce i straší AutoCAD, SSD opravdu pomohlo a ta investice se vyplatila.

Je to PC používané občas na chalupě... když nějaký soubor přesunu do koše, kliknu na ikonu koše a dám "Run CCleaner", nevím jak moc je tento návod ze zahraničního webu relevantní, ale během dvou let nepociťují žádné zpomalení SSD, i bez TRIM command.
lojzak02
BAN Živě.cz
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod s-l 9. 6. 2016 12:35

misojogi

výše doporučovaným ) 535 !
niekto tu doporucoval intel 535? nie lebo ma 16nm pamate!!! bol tu odporuceny Intel 530 !!!!
BOL –čítaj pozorně!!
Python.p píše:
Designme:
ADATA SP900 či Intel 535


Proto jsem se původně ptal !
Naposledy upravil s-l dne 9. 6. 2016 14:49, celkově upraveno 1
s-l
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 9. 6. 2016 14:15

Aillas:
Výběr OS je na Tobě.
IMHO do moderního NB patří moderní W10.
Licenci si načte z UEFI.
Moudré řešení:
Aillas píše:obnovil ze zálohy původní

Tohle je zbytečné:
Aillas píše:Chci udělat zálohu recovery oddílu na flashku (pokud je to k něčemu dobré)

OS se zálohuje do externího média (sdclt) => recovery je k ničemu.
Opět nejrozumnější řešení:
Aillas píše:následně nainstalovat čistý OS

Takhle ne:
Aillas píše:stačí přidat SSD, na který se nainstaluje systém a při jeho instalaci jen odstranit oddíly ze současného HDD

= chybný postup, který naneštěstí s klidem zvolí i technici v nejmenovaném servisu: :-(
Instalace SSD do druhé šachty => primární bude stále HDD => instalátor ho aktivuje jako systémový, kdežto SSD bude jen bootovací => po případné výměně HDD OS nenastartuje: nebude mít systémovou partition.
Správně:
montáž SSD místo původní HDD = primární port diskového řadiče.
Pokud si nejsi jist, stačí prostě před instalací fyzicky odpojit HDD a připojit ho až po instalaci OS.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aillas 9. 6. 2016 16:09

Díky moc za rady. Ještě bych se rád zeptal na ten rámeček, který zmiňuješ v první odpovědi. Dočetl jsem se o něm už v diskuzi na CZC. Notebook ale dva rámečky obsahuje viz fotka níže. Znamená to, že pro instalaci SSD je potřeba rámeček jiný nebo to půjde i s tím stávajícím?

DSCF0794.JPG
Aillas
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků