Výběr SSD řešte jen zde!

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Milanr1 24. 1. 2014 16:52

ghostdog32:
Bezpečné je to jedině v případě:
- bootu z externího média;
- firmware je stažený od výrobce SSD;
- jedná se o SSD Samsung.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Jagpap 24. 1. 2014 19:34

Nič v zlom,ale čo furt riešite na SSD ci ma take hodnoty zapisu/citania,ci ma najnovsi firmware.To uz musite byt riadny fanatici ze uz citite rozdiel citania medzi 500MB/s a 480MB/s.Ved oprroti HDD,ktory ma hodnoty citania cca 150MB/s je to neuveritelny skok a je to citit.Mam SSD Crusial M4 128Gb posledne kusy co mali v Alze.Zapojil a nainstaloval nanovo Win7.Zrychlenie prace s PC je oproti HDD WD Black neuveritelne.Vsetko rychle proste parada tak som si to predstavoval.Proste som s tym ziadnu maturitu nerobil iba kupil zapojil a splnil moje ocakavania.Nic viac
Jagpap
Junior

Odeslat příspěvekod ghostdog32 25. 1. 2014 16:26

už jsem upgradoval firmware přes ten magician a vše proběhlo hladce, akorát jsem zjistil, že nemůžu úplně vypnout PAGEFILE ve win8.1, protože se pak systém při startu ještě před zadáváním hesla k účtu sám úspí. stačí pak znova zmáčknout tlačítko na skříni a vše se rozběhne, ale to se mi nelíbilo, tak jsem PAGEFILE nastavil na 2048-2048MB alespoň a už to startuje normálně...

to jen takovej postřeh
i5-2500K @4.4 Ghz, Noctua NH-U14S, GA-Z68XP-UD3P, Kingston 8GB, Samsung 840 EVO 120GB, Intel 320 80GB, WD Green 2TB EZRX, Audinst HUD-mx2 + AKG K240MKII, EVGA SuperNOVA 750W G2, Fractal R4, LG W2220P @75Hz
ghostdog32
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 25. 1. 2014 21:03

Zakázaný stránkovací soubor obecně není moc dobrý nápad. Některé aplikace ho vyžadují a bez něj vůbec nepoběží. Takže doporučuji nastavit staticky velikost podle potřeb, minimálně dávám 512 MiB.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod karlos00x 26. 1. 2014 23:06

Nedelam to casto, ale musim souhlasit s Barim :D
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod frantel 27. 1. 2014 10:03

taky trochu mimo tema, ale pouzivam spoustu ruznyho SW a nemůžu rict, ze bych s vypnutym swapem zazil ja nebo moji znami nějaký problém (pokud neotevru chrome se 30 zalozkama :D ).
který apps teda nutne potrebujou pagefile?
frantel
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 27. 1. 2014 10:54

Například hra Battlefield 3 (a spoustu dalších her) vyžaduje stránkovací soubor dokonce na disku C:, pokud ho tam nemá, padá počítač do modré smrti PAGE_FAULT_IN_NON-PAGED_AREA.

Co je ale důležité říct, že stránkovací soubor neslouží pouze v případě, kdy dojde primární paměť (RAM), ale do stránkovacího souboru se odkládají nepoužívané části kódu (typicky různé datové struktury, které se inicializují, ale pak se nepoužijí nebo se použijí jen částečně). To souvisí přímo se správou paměti v operačním systému a už jsem se tady o tom minimálně jednou rozepisoval.

Zakázaný stránkovací soubor má tedy tři bezprostředně související jevy i v případě, kdy je dostatek primární paměti:
  1. Některé aplikace nepůjde spustit.
  2. RAM bude citelně více využívána, protože tam budou i jinak nepotřebné části kódu, které se načtou například jen při spuštění aplikace a pak už se s nimi nikdy pracovat nebude, případně bude obsahovat velké datové struktury, které nebudou potřeba (nebo ne celé). To může znamenat i poměrně významný nárůst obsazené paměti.
  3. Pokud některá aplikace bude například potřebovat 64 MB paměti pro datovou strukturu, musí mít 64 MB paměti v jednom kuse. A takto velká souvislá část paměti nemusí být dostupná třeba právě kvůli tomu, že v paměti je nasekaných spoustu malých kousků nepotřebného kódu, které mohly být (a běžně by byly) ve stránkovacím souboru v sekundární paměti (na disku), viz výše. Paměť je totiž silně fragmentována (záleží na způsobu ukládání best-fit/first-fit/worst-fit a jejich kombinace se stránkováním, opět jsem o tom již psal). A i když budu mít 1 GB volné paměti, dostanu chybu OUT_OF_MEMORY, protože nemám souvislý blok o velikosti 64 MB.
Sluší se ale dodat, že požadavek na přítomnost stránkovacího souboru ze strany aplikací je jen čuňárna programátorů, kteří nedbají doporučení Microsoftu na aplikace pro jejich operační systém. Stránkovací soubor a jeho správa je totiž výhradně pod kontrolou přímo operačním systémem a běžné aplikace nemají vůbec možnost do toho zasahovat.

Správa paměti je velmi složitý a pro operační systém náročný proces. A doporučené je stránkovací soubor nevypínat, ale ponechat alespoň nějakou statickou velikost, například těch 512 MiB, pokud není potřeba víc.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Milanr1 27. 1. 2014 11:00

[OT]
V OS WNT představuje optimální swapfile:
- statický;
- v odkládacím disku (nejlépe rychlý SSD);
- o velikosti RAM (kvůli full dump).
Pokud je nastaven MiniDump, stačí jen pár MB.
Smysluplné maximum swapfile = dvojnásobek RAM.
frantel píše: který apps teda nutne potrebujou pagefile?

Většinou:
- starší sw, neúplně kompatibilní s daným OS;
- velmi náročný na RAM;*
- chybně naprogramovaný výrobcem;
- starší OS, vyvíjený výrobcem pro hw s nedostatkem RAM (typicky WXPP/32).
---
*
Znám modelovací sw, který sežere veškerou dostupnou aplikační RAM včetně swapfile jen pro sebe. (Otestováno ve WKS s 512 GB RAM + 1 TB swapfile.)
Naštěstí výrobce umožňuje nastavit pro daný sw max. dostupnou RAM a počet CPU.
[/OT]
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod karlos00x 27. 1. 2014 11:52

a taky kdyz jsem mel vyplej swap tak to vecne hlasi ze uz je plna pamet a mam neco vypnout i kdyz bylo obsazeno jen 10 z 11,5GB
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod frantel 27. 1. 2014 15:05

Dekuji za OT odpivedi :)
frantel
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 27. 1. 2014 20:30

karlos00x píše:a taky kdyz jsem mel vyplej swap tak to vecne hlasi ze uz je plna pamet a mam neco vypnout i kdyz bylo obsazeno jen 10 z 11,5GB

To je právě důsledek toho mého bodu 3 :) Reálně se s tím můžeš potkat i při výrazně větším množství volné paměti, pokud některé aplikace bude chtít alokovat větší množství souvislého kusu paměti.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod miccolo 28. 1. 2014 09:58

Zdravim,
ma zmysel kupovat mSata SSD s parametrami read/write 270/45 MB/s? 45 sa mi zda malo. Pouzitie v notebooku na zrychlenie systemu popri 7200ot disku. Cena je lakava: http://www.alza.sk/adata-premier-pro-sp ... .htm#popis
Vdaka vopred za rady.
miccolo
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 28. 1. 2014 10:13

miccolo:
Od levného SSD nemůžeš čekat špičkové výkony.
Ale papírové parametry nejsou zajímavé, to je jen marketing.
Podstatná je:
1) plná kompatibilita s daným (utajeným) typem NB;
2) možnost přenosu OS z HDD -> SSD;
3) zapojení HDD jako datového, což umožní dokonalou optimalizaci OS.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod miccolo 28. 1. 2014 10:21

Milanr1 píše:miccolo:
Od levného SSD nemůžeš čekat špičkové výkony.
Ale papírové parametry nejsou zajímavé, to je jen marketing.
Podstatná je:
1) plná kompatibilita s daným (utajeným) typem NB;
2) možnost přenosu OS z HDD -> SSD;
3) zapojení HDD jako datového, což umožní dokonalou optimalizaci OS.

Lenovo Thinkpad L430. Ako zistit kompatibilitu?
Neplanujem prenos OS, kedze ide len o 32GB SSD.
miccolo
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 28. 1. 2014 10:40

A k čemu to SSD má sloužit? Protože 32 GB je reálně úplně k ničemu.
Bari007
VIP uživatel

Předchozí stránkaDalší stránka