Výběr SSD řešte jen zde!

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod D1rty 11. 8. 2017 19:56

Dnes mi došiel KC400 256GB :) Na narodeniny som si doprial, moj prvý SSD, tak snáď vydrží a snáď sa investicia do kvality oplatí, ako tvrdia ostatní z fóra.
D1rty
Junior

Odeslat příspěvekod Lexter23 12. 8. 2017 22:16

Ahoj,
hledám spolehlivý disk, kapacita kolem 250GB, cena +/- 2800,-.
Použití: systémový disk do stolního PC
Oplatí se připlatit si za MLC čipy?

Mou vybrané disky:
https://www.alfa.cz/product.php?eid=10514407H2ANARQ3AWI
https://www.alfa.cz/product.php?eid=10514407H2ANARQ31ZS
https://www.alfa.cz/product.php?eid=10514407H2ANARQ3HGY

Předem děkuji za rady.
Lexter23
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 13. 8. 2017 00:40

Pokud můžeš, dotlač těch pár stovek na KC400. Pokud nemůžeš.. tak z toho výběru nejspíše 370S.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Lexter23 13. 8. 2017 08:03

Tak KC 400 objednáno. Díky
Lexter23
Junior

Odeslat příspěvekod Brudr63 21. 8. 2017 14:07

Ahoj, potřeboval bych pomoci s jedním zvláštním problémem.
Vyměnil jsem v NTB Lenovo T400 HDD za SSD disk. Všechno proběhlo korektně (klonování systému), všechno běží. Pouze nefunguje TRIM. Respektive dostávám hlášku že TRIM je podporován ale je vypnutý. Nejsem naprosto schopen zjistit co s tím, jak TRIM zapnout? V BIOSu je zapnuto AHCI, při dotazu systému na podporu (fsutil behavior query disabledeletenotify) píše že je podporován ("0"). Ovladač řadiče je od Intelu. Hodnota "Start" u "IastorV", v registrech, je "0", takže zapnuto. Už nevím co s tím. Upgradoval jsem na SSD disk už hodně PC i NTB ale s tímto jsem se setkal poprvé. Ještě zkusím změnit ovladač - zruším Intel a nainstaluji Microsoft. Pak už nevím.
V NTB je Windows 7 Pro, SSD disk je Samsung 850 EVO 500GB.
Brudr63
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 21. 8. 2017 20:32

Brudr63:
Kde jsi viděl uvedenou nejasnou hlášku o vypnutém TRIM? :-)
Jaké hodnoty uvádí nástroj výrobce: Samsung Magician?
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Brudr63 22. 8. 2017 13:30

Milanr1:
Tu hlášku mi píše program na hlídání HDD - Hard Disk Sentinel 4.50. Když je všechno v pořádku, jako v ostatních případech, píše "Funkce TRIM SSD je podporována a povolena pro optimální výkon." V tomto případě píše "Funkce TRIM SSD je podporována ale je vypnuta."
Ještě včera mi to nedalo, asi jsem tím dotazem nakopl sám sebe, a znovu jsem s tím laboroval. Nakonec jsem zjistil že uvedený problém způsobuje ovladač řadiče SATA AHCI rozhraní od Intelu. Jakmile jsem vnutil notebooku ovladač od Microsoftu, bylo všechno OK. Trošku problém je v tom že se jedná o nějaký standardní ovladač řadiče od Microsoftu a řekl bych, že se trochu snížila rychlost. Jakmile dám aktualizovat ovladač tvrdošíjně mi cpe ten Intelovský který evidentně TRIM nepodporuje nebo ho vypíná. Jak ho eventuálně zapnout nevím, takže potřebuji sehnat nějaký novější ovladač který TRIM podporuje. Jestli bude od Intelu nebo MS je mi jedno. Nevím ale jestli uspěji.
Brudr63
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zivan 22. 8. 2017 14:43

...nebo ten program neumi u toho ovladace overit funkcnost TRIMu a pise kraviny :)
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Bumerang 22. 8. 2017 15:58

Suhlas s kolegom hore, skor by som si nahodil Samsung Magician a v nom skontroloval ci je to OK alebo nie. Osobne nemam velku doveru v SW od NoName spolocnosti. Ked trvas na pouziti toho "sentinelu" tak mozno by pomohol upgrade z 4.5 na 5.0.1.
Bumerang
Junior

Odeslat příspěvekod m-obil 22. 8. 2017 16:05

Dobrý den
Chtěl bych zkusit krásy mého prvního SSD disku. Bude v notebooku Lenovo IdeaPad G50-80 (80E501WACK). Disk bude jako systémový s pár programy (v současnosti velikost asi 40 GB), ostatní bude na HDD místo CD-ROM. Používání doma, internet, videa, word, žádné speciality. Potřeboval bych poradit vhodnost SSDčka a typ (jako většina). Na posledních cca 60 str. se doporučují Kingston uv400, ADATA su800/sp920 a Top KC400, o velikosti 240/256GB. I když mě peníze úplně netlačí, tak nevím co vzít. Jestli bez rozmyslu KC400/256GB za 3200kč a fakt si užívat, protože jiné 256 za cca 2600-2800 kč mně moc smyslu nedávají, nebo zkusit https://www.mironet.cz/kingston-ssdnow- ... #parametry = litr doma, i když píšete že 128 GB mají oproti 256GB nižší reálné rychlosti a fakt to není ono a tak nedoporučujete ani jiné a zde to platí také. Koukal jsem i sem http://ssd.userbenchmark.com ale moc mně to neříká. Jinak techniku moc často neměním, v řádu let, tak do dalšího stroje už přendat asi nepůjde (budou novější, lepší možná). Dík za odpověť na slohovku.
m-obil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 8. 2017 16:18

120(8) mají nižší životnost. Vezmi KC400/256, litovat nebudeš. Věř mi.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Brudr63 23. 8. 2017 12:04

zivan, Bumerang:
Samsung Magician v. 4.5 žádnou informaci o TRIMu nedává. Až jsem aktualizoval na verzi 5.0, tak tam je informace že TRIM je zapnutý.
Otázka je, odkud Magician tuto informaci bere? Dotazem na operační systém se dozví že je zapnut, protože tato funkce je defaultně zapnuta, u W7, ať už je instalovaný SSD disk nebo ne. Neznám ale žádný způsob jak to prakticky ověřit. Trim je příkaz, který je součástí standardu ATA. Aby celý proces fungoval, tak Trim musí podporovat řadič SSD disku, sám SSD disk, operační systém a ovladače řadiče v systému. Víme že W7 ho podporují, disk ho podporuje, z hlášek víme že řadič ho také podporuje ale je vypnutý, což značí že ovladač řadiče ho nepodporuje nebo vypíná.
HDD Sentinel musí tedy čerpat i z jiné informace než od OS, jelikož píše že funkce je podporována (viz dotaz na OS) ale je vypnuta. Pokud je všechno OK, píše že je podporována a zapnuta. Navíc v okamžiku kdy je funkce TRIM vypnuta, ukazuje mi pouze 80% výkon disku.
Možná je skutečně problém v HDD Sentinelu, ale ve všech ostatních případech kdy jsem takový uprade prováděl, a nebylo jich málo, se jeho hlášení shodovalo s Magicianem a to jsem upgradoval i starší ale i mnohem novější stroje. Nemám důvod Sentinelu nevěřit. Používám ho už dlouho a už mi párkrát zachránil data když varoval před havárií disku která za pár dní skutečně přišla.
Přikládám printscreeny obou hlášek HDD Sentinelu abyste si mohli udělat obrázek.
Co se týká nových ovladačů, zatím nejsem úspěšný.
Takže mám volbu:
buď nechám starý ovladač od MS a spokojím se s nižším náhodným čtením i zápisem ale budu mít, ze dvou stran, potvrzenou funkčnost TRIMu a 100% výkon disku
nebo
nechám novější ovladač od Intelu, budu mít rychlejší náhodné čtení i zápis, ale nebudu mít jistotu že TRIM je funkční a budu mít pouze 80% výkon disku.
Nějaká rada?
Sentinel 100%.jpg
Sentinel 80%.jpg
Brudr63
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r34ktor 23. 8. 2017 12:20

Použij TrimCheck. Pomocí něj ověříš, zda TRIM reálně funguje, nebo ne.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Brudr63 23. 8. 2017 15:45

r34ktor:
Díky za prográmek. Jeho zjištění je stejné jako u HDD Sentinelu (viz obrázek) - novější, doporučovaný, ovladač od Intelu nepodporuje TRIM (nebo ho vypíná).
Pro mě z toho vyplývá, že použiji starší ovladač od MS a budu hledat nějaký novější který bude kompatibilní s řadičem v NTB (pokud takový najdu).
Do té doby se budu muset spokojit s nižší rychlostí náhodného zápisu a čtení (je to ale pouze podle čísel z benchmarku, v reálu jsem nic nepoznal).
Díky všem za rady a pomoc a pokud by měl někdo typ na ovladač, budu rád.
Clipboard02.jpg
Brudr63
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r34ktor 23. 8. 2017 16:23

Verze ovladače od Intelu, který si instaloval?
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka