Kolik dat zapíšeme v průměru na SSD disk za měsíc?

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod alfah4ns 30. 3. 2012 14:05

WTF?

Mno, tak jedná se o Intel 520 60GB, starej 2 dny, má za sebou instalaci, pak zrušení oddílů a přesun OS z HDD za pomocí Intel data migration sw (když jsem si pak uvědomil, kolik mě toho ještě čeká instalovat a nastavovat, polilo mě horko... ladění v RMclocku, ladění větráků, nastavování vpn tunelů, licencí, apod...zvolil jsem tedy rychlejší cestu), co do optimalizace, defrag samozřejmě vyplný, trim zaplý, v BIOSu přepnuto na AHCI, data by měla být zarovnána.
Hibernaci mám povolenou, ale používám výjimečně, častěji uspání do RAM.

EDIT:
aha:
"The raw value report two values: the first 4 bytes report the cumulative number of power-on hours over the life of the device, the remaining bytes report the number of milliseconds since the last hour increment.
The On/Off status of the Device Initiated power Management (DIPM) feature will affect the number of hours reported. If DIPM is tunred On, the record value for power-on hours does not include the time that the device is in a "slumber" state. if DIPM is turned Off, the recorded value for power-on hours shoould match the clock time, as all three device states are counted: active, idle and slumber."

takže pro případné další majitele intelů 520, až to bude psát kraviny, víte proč :)
(chybná detekce 510 vs 520 bude nejspíš starší verzí prg)
Přílohy
ROFL.png
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod vladimir 31. 3. 2012 10:34

Vzhledem ke stáří 2 dny nebudu tento disk zahrnovat do statistiky.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod 18382dg 3. 4. 2012 19:32

Corsair Force 3 series 240 GB
stáří 2 měsíce a 10 dní / 607 GB zapsaných dat
k optimalizaci jsem se dostal teprve před dvěma týdny na radu známého, který mě varoval, že SSD jde oddělat už za pár měsíců (což pro mě byl docela šok)
takže optimalizace, ale jen částečná, například temp a temporary internet files jsem nechal na ssd, nekupoval jsem si ho proto, abych stejně všechno ukládal na plotnu
PC je to domácí - pracovní/herní
odpracováno má 550 hodin, takže běží přibližně 8 hodin denně
18382dg
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 4. 4. 2012 06:43

SSD jde oddělat už za pár měsíců: právě tuto pověru se tímto threadem snažím vyvrátit ;-) .

Máš na svém disku za měsíc buňky přepsané ca 1x (12x za rok, i kdyby byla interní režie 3x (mnoho malých souborů), je to 36x za rok) a životnost je v tisících...

PS: do tabulky tě přidám hned, jak se k tomu dostanu (asi dnes večer). Hibernuješ?

Úvaha (ale opravte mě, jestli se pletu nebo diskutujte, jestli máte jiný názor):
temp a temporary internet files na ssd a dva disky:Pokud má člověk dva disky, ukládá velké stažené soubory (filmy...) pravděpodobně na ten druhý disk.
Pokud se něco stahuje v Internet Exploreru, uloží se to napřed do dočasných souborů na SSD a až je to komplet, tak se to zkopíruje do cílového adresáře na tom druhém disku.
Pokud jsou tedy dočasné soubory na SSD a cíl na HDD, tak volba vhodného download manageru (používám free download manager), který bude ukádat přímo do cílového adresáře na druhém disku ušetří velkým "stahovačům" v takovém případě spoustu zápisů na SSD, aniž by to nějak uživatele omezilo.
(Pokud má někdo jenom SSD, je to jedno, přesun v rámci disku znamená jenom změnu umístění v tabulce, nikoliv kopírování celého souboru)
(Jak se chvá nejnovější IE a jiné brovsery, nevím, napište, kdo to víte.)

-------------------------
Edit: jak mě upozornil Milanr1, soubory větší, než je velikost nastavené cache, ukládá IE přímo do cílového adresáře, takže dejme tomu například právě ty mnou výše zmiňované filmy, které jsou asi obvykle větší než cache, končí přímo na druhém disku a jejich stahování SSD zbytečným meziukládáním nezatíží.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 4. 4. 2012 09:44

Tak ja se taky pridam:

- stáří disku

Kupovan v listopadu 2011, v provozu cca 14 dni (ve starem notebooku se neosvedcil [WinXP], cekal na novy notebook)

- velikost disku
Intel 320, 160GB

- množství zapsaných dat za život disku
862GB

- jak jste optimalizovali (stačí stručně: vůbec / málo / co se dalo)
- Win7 s defaultnim nastavenim pro SSD, pres Intel Toolbox vypnuty Prefetch/Superfetch

- a poznámku o použití počítače, (pokud to není běžný domácí / pracovní počítač)
- pracovni notebook, prakticky porad v provozu, vyuzivany velmi aktivne (porad bezi 2-4 virtualni stroje s Win a Lin). Virtualni stroje nejsou nijak optimalizovane (tusim, ze jsem ve Win VM vypnul Prefetch)

- a nově, zda hibernujete
- jednou jsem to zkusil, jestli to stoji za to :)
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 4. 4. 2012 10:06

Za 14 dní provozu 862GB? To je nový rekord, ale 14 dní provozu je extrémně krátká doba. Zatím Tě do tabulky nezařádím, ale moc prosím, ozvi se za dalších 14 dní, jestli se ten trend potvrdí.

Pokud disk běžel s W-xp, jsou správně zarovnané oddíly? Vytvořil jsi je znova instalátorem z W7?
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 4. 4. 2012 10:10

Ne, disk nebezel s WinXP, protoze to neslo (kombinace WinXP, SSD a firemniho nastaveni nesla rozbehat).

Pro tech cca 900GB je jednoduche vysvetleni, disk byl kompletne dvakrat prepsan (jednou s binarni kopii puvodniho WinXP, potom s binarni kopii Win7 z puvodniho HDD z noveho notebooku, pak jeste sifrovani celeho disku po konfiguraci notebooku - to mame 500GB zapisu jeste nez se zacalo pracovat. Pak nejake prekopirovani virtualnich masin a tak...

Za poslednich 7 dni (uz relativne normalni provoz) mam zapsano 76GB
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 4. 4. 2012 11:01

Hmmm, extrémní jednorázové zápisy, tak proto. Mne pro ten přehled zajímají průměrné dlouhodobější trendy. Tvoje hodnoty by pro mne bohužel byly zajímavé až za nějaký ten měsíc, až se tyto jednorázovky "rozpusti" v běžném provozu. Pro tuto chvíli se omlouvám, ale do tabulky zatím nepatříš.

Poznámka:
Binární kopie W7 z původního disku na SSD: důvod pro kontrolu zarovnání. (Pokud byl použitý vhodný nástroj, je to O.K., ale ne každý klonovací nástroj opraví zarovnání.)
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Kledr 4. 4. 2012 11:35

Koupě 6.2. 2012
NTB, Win7, studentské využití(netbeans,...) - cca 12h denně v provozu.
Vše instalováno na SSD + 2. disk na data.
Vypnuta defragmentace, zapnuté AHCI jinak beze změn.
Edit:
Hibernace - cca 2x denně.

Obrázek
Naposledy upravil Kledr dne 4. 4. 2012 11:38, celkově upraveno 1
Kledr
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 4. 4. 2012 11:35

Ad zarovnani: predtim jsem to nekontroloval, ale ted jsem se mrknul a vypada to dobre - vyrobce (Dell) nabizi do tohoto modelu jak normalni HDD disky tak SSD, takze predpokladam, ze si nekomplikovali praci dvema ruznymi obrazy disku pro instalaci...
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Snailos 4. 4. 2012 11:50

Velikost: 80 GB
Stáří: cca 12 měsíců
Zápis: 2.368 GB
Čtení: 4.800 GB
Použití: pracovní/osobní NB; v provozu zéměř pořád
Optimalizace: pouze na systém + program files + pagefile; ostatní na HDD
Hibernace: ne
Přílohy
oczv2.jpg
Snailos
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 4. 4. 2012 12:52

Kledr píše:Hibernace - cca 2x denně
Nejde o uspání? Pokud by se 2x denně zapsal na disk dejme tomu 1GB do hiberfil.sys, dělalo by to zhruba 120 GB a to je polovina tvého zápisového provozu (a 1 GB je myslím dost minimalistický odhad.)
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Kledr 4. 4. 2012 13:57

Nn, hibernace na 110%. Stavova dioda při uspání bliká. U hibernace ne. Mam 3g RAM. Jednu dobu sem mnel vypnuty SWAP, ale zaclo to delat problemy tak sem ho zapnul zpátky.

Az budu doma udelam test kolik mi to zapíše. Po instalaci všech potřebných programů sem tam měl cca 70G. A nejake extra zápisy velkych dat tam nejsou.
Kledr
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 4. 4. 2012 14:20

Co jsem si momentálně ještě všiml, máš zápis 2 GB za posledních 7 dní a to naznačuje, že ten ssdlife u tebe možná z nějakého důvodu neukazuje dobře.

Mrkni když tak v SSDToolboxu do SMART hodnot, měl by tam být zhruba stejný údaj o zapsaných datech (u mne tam vidím rozdíl v přepočtu jednotek zhruba 1/1,024).
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Kledr 4. 4. 2012 16:09

Tak to vypadá po obnoveni z hibernace, takže cca 2G.
Obrázek
a
S.M.A.R.T.
Obrázek
Naposledy upravil Kledr dne 5. 4. 2012 11:58, celkově upraveno 1
Kledr
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka