Typ RAID pro úložiště virtuálních systémů

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Bari007 28. 2. 2013 21:56

Zdravím.

Máme diskové pole Fujitsu FibreCAT SX80 s 8 x 300 GB SAS 15k rpm (řadič LCA 56, 566 MHz, 1024 MB cache) připojené přes 4GB FC a chceme ho využít jako úložiště pro virtuální systémy (tři hypervizory s Hyper-V Server 2012, většina virtuálních systémů je Windows Server 2012 se statickými vhdx, celkově se jedná o 7 virtuálních strojů). Zápis dat na virtuálních strojích je minimální. Všechny vhdx mají velikost kolem 50 - 80 GB.

No a teď bych chtěl od zkušenějších poradit, jaký typ RAID mám na to pole dát pro naše potřeby a jaké další optimalizace zvolit.
Z RAIDů je na výběr 0, 1, 3, 5, 6, 10, 50. Případně jak nakonfigurovat počet virtuálních subdisků a počet disků na jeden virtuální subdisk?
Na poli udělám jednu volume (předpokládám).
Virtual Disk Chunk Size nechat na 64K nebo nastavit jinou?
Nastavím Expose Volume to all hosts.
Povolit read ahead cache? Případně jakou natavit velikost? Optimizace standard nebo super-sequential?
Povolit write back cache?
No a pak GPT nebo MBR? Filesystem bude asi lepší NTFS než ReFS. Jakou zvolit allocation unit size?

S tím nemám zkušenosti, tak si rád nechám poradit, jak to nejlépe nastavit.

Díky
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod PavelBBB 1. 3. 2013 16:36

ahoj,

ne na vše znam odpověd ale RAID 10 pro vykon určitě , disk do hotspare pokud zbyde ale je jich jen 8, kolik FC vyvodu to má a kolik vnitřních řadičů ? ...podle toho bych poskladal disky kde by se dalo dalo nastavit který řadič má prioritu, LUNy rozdelis a priradis dle potřeby, Virtual Disk Chunk Size se volí co na disku bude bud DB nebo vhd, expose jsou asi prava ty se prideluji na mac adresy FC karet to all urcite ne, u polí ktere mam od IBM byl manual redbook kde byly ruzne scénare jak nastavit disky pro ruzne kombinace využití FJ bude mit uricite taky. jinak kdyby jsi potreboval tak mam k odprodeji jeste iscsi starsi pole bez disku sata myslim si že je tam cca 10 pozic

pavel
PavelBBB
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 1. 3. 2013 17:21

RAID 10 právě testuji. Dělal jsem tam výkonové testy a dostal jsem se na hodnotu 9500 IOpS u 4K read, což si myslím, že je dobré.

Pole má celkem dva řadiče, každý řadič má dva optické výstupy.

Virtual Disk Chunk Size jsem nastavil na 64K.
Bari007
VIP uživatel