Obnova mSATA SSD

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod MobilerxXx 5. 6. 2013 10:41

Před asi měsícem jsem si do Lenova T430s pořídil na systém SSD disk s mSATA rozhraním (konrétně A-DATA XPG SX300 - 128GB), pomocí Arconis True Image jsem udělal kopii systému a všechno fungovalo docela OK - jednou mi to hodilo BSOD, kvůli čemuž jsem zatím původní plotnový disk neformátoval. Vše šlapalo jako hodinky, ještě jsem si říkal, že už mohu záložní (respektive původní) systém smazat a HDD naformátovat. Nicméně včera se mi stalo, že jsem asi na 20 minut odešel od PC a když jsem se vrátil, našel jsem počítač nabootovaný z plotnového disku a mSATA disk nevidím ani přes BIOS, ani přes systém ani přes Disk management. Vypnutí-zapnutí ani fyzické vyjmutí a namotnování disku nepomohlo. Usuzuji tedy, že disk odešel - druhá varianta, tedy, že odešel mSATA slot v PC, se mi zdá krajně nepravděpodobná, leč nemám, jak ji verifikovat - nemám ani druhý mSATA disk ani druhé zařízení s mSATA rozhraním. SSDLife hlásí, že na PC žádný SSD disk neidentifikoval. Odhaduji tedy, že disk odešel/spálil se/umřel/něco podobného.

Můj dotaz je jednoduchý: Existuje šance z toho zachránit data? Případně kopii nebo je vše ztraceno? Sice tam žádná zásadní data nemám, spíš představa dalšího měsíce stráveného laděním systému mne vysloveně netěší..

Díky moc za odpovědi.
MobilerxXx
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 5. 6. 2013 10:58

z mrtvého SSD dostávat data - těžko...
Měsíc ladění systému? WTF?

Jinak je vhodné udělat si po instalaci kompletního OS zálohu.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod MobilerxXx 5. 6. 2013 11:07

"Laděním" myslím postupnou instalaci všech programů, utilit, nastavování nepřetahnultelných nastavení atp - které nedělám najendou, ale tak nějak "za chodu", takže to trvalo +- měsíc, než tam fungovalo vše jak mělo.

Zálohu mám přes Lenovo recovery tool, nicméně ta mi přeinstaluje systém na plotnový HDD - někde jsem četl tip, že by mělo pomoci fyzicky odpojit plotnový HDD, tak se trošku obávám, že to vyzkouším, vzhledem k tomu, že z toho data dostat nejdou... Díky i za tuhle odpověď...
MobilerxXx
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 5. 6. 2013 17:17

To zalezi, co se tomu konkretne stalo, coz zrejme svepomoci nezvladnes a nezbyva nic jineho, nez-li se smirit, nebo zaplatit alespon diagnostiku specializaovane firme, ktera se zabyva recovery. Z popisu lze usoudit jen neurcite informace ve stylu "ne, fakt samo od sebe, no vazne, fakt samo, prisaham" a zajimavejsi je vzdy to, co nerikas. Co se zmenilo? Bios? Drivery? HSPA+? ...
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert