Domácí síť (nákup NAS)

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod skocak 11. 6. 2013 16:59

Zdravím,
zaprvé se chci nejdříve omluvit za mé omezené znalosti, které jsem načerpal v pár dnech čtením pár článků a právě z tohoto důvodu vás prosím o radu. Přemýšlím o pořízení NAS serveru do bytu. Doma mám jeden stolní počítač a dva notebooky. Internet sdílím přes wifi router ze kterého jde jeden kabel do stolního a přes wifi se chytají notebooky a mobily. Dále mam doma tiskárnu.

Moje "idea" je (a teď nevím jestli je to možné, ale podle toho co jsem načetl tak ano) mít NAS server s dvěma hdd aspoň 2TB každý, tak aby se zrcadlili, což jak jsem pochopil znamená že se data ukládají na oba dva a tím pádem je pravděpodobnost ztráty dat skoro nulová, ale na druhou stranu úložný prostor je poloviční (2TB). Na NAS bych ukládal (zálohoval) rodinné fotky a muziku a hlavně filmy a seriály, které bych rád přehrával z NAS jak na všech počítačích, tak i a hlavně na TV. Dále bych chtěl do celého tohoto systému mít zapojenou i tiskárnu, což by ale neměl být problém přes ethernetový kabel ne? Na NAS nemam větší požadavky než jsem napsal, maximálně nějaké torrentování by bylo výhodou.

Zajímá mě jak by se ta moje situace vyřešit a kolik by to předběžně stálo. Pokud by jste mi i někdo mohl doporučit rovnou nějaký NAS+hdd pro moje potřeby byli by to výborné.

Moc děkuju za pomoc !!! :-D

Pokud jsem někde plácnul nějakou kravinu prosím neukamenujte mě :-]
Nokia Lumia 920
Acer Travelmate 5760G Windows 8
skocak
Junior

Odeslat příspěvekod wailord 11. 6. 2013 17:13

Pár poznámek:
Přidej nám cenový rozsah.
Pravděpodobnost ztráty dat - zrcadlení (raid 1) ti nepomůže při loupeži, případně živelných katastrofách.
Přehrávání na tv, ideálně přes kabel wifi není na přenosy nejlepší, pokud chceš v TV užívat funkci na přehrávání dat přes síť (nemáš to zařízené přes jinou krabičku) hledáš funkci DLNA, na routeru potřebuješ funkci upnp, osobní rada vyzkoušej zda-li má tv použitelně rychlé rozhraní pro tuto funkci, někde to trvá.
wailord
Junior

Odeslat příspěvekod skocak 11. 6. 2013 17:56

Díky moc za odpověď. K tomu zrcadlení, s loupeží ani živelnou katastrofou nepočítám, šlo mi hlavně o ztrátu hardwaru, což je v tomto případě vyloučeno. Samozřejmě vždy to může někdo ukrást, nebo můžeme vyhořet, ale to je zase jiná věc.

S tou televizí se omlouvám, ale bohužel teď nebudu v nejbližší době doma, pokusím se zjistit, jak je to s podporou DLNA a informaci dodám. To samé s funkcí upnp.

Cenové rozmezí jsem neuvedl úmyslně. Chci se vejít co nejníže za předpokladu že to bude splňovat to co potřebuji. V tomto ohledu jsem čekal informaci od vás, na kolik by mě to mohlo vyjít. Děkuji a pokud by jste potřeboval nějaké další informace, prosím napište si o ně a já se pokusím co nejrychleji reagovat.
Nokia Lumia 920
skocak
Junior

Odeslat příspěvekod Mike.M 11. 6. 2013 19:26

Stačí aby nás měl dlna a tv ethernet port, tu tv musíš mít připojenou k netu do routerů, pokud nemáš musíš lupit multimed. Centrum a připojit k tv hdmi, scart apod.
Mike.M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod skocak 20. 6. 2013 13:54

Na kolik peněz bych se tedy mohl dostat ?
Nokia Lumia 920
skocak
Junior

Odeslat příspěvekod Viktor X 20. 6. 2013 14:04

Viktor X
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bespi_ 20. 6. 2013 14:09

Pokud chces spolehlivy NAS a chces mit klid tak neco od Synology. Pro predstavu treba toto: http://www.czc.cz/synology-ds213j-disc- ... 98/produkt .

Pokud chces usetrit, nepotrebujes mit klid a chces porad resit neco co nefunguje, jak ma, tak vyber je docela velkej.
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod JJezevec 20. 6. 2013 14:51

Dopuručuji spíše značku QNAP.
Z levnějších je zajímavý model TS-212. Mám v něm 2x3TB a externě jsem připojil do 3USB portů ještě 3x3TB disky. Celkem tedy cca 15TB.

100procentní spolehlivost.

Aktuálně mají nový ovládací softvare 4.0.1. Jeho možnosti jsou téměř neomezené.

HLAVNĚ - ZA TY PENÍZE!!!! cca 3900,-Kč s DPH

P.S.: Dobrá je i možnost zapojit do NASu levný USB tuner a mít možnost sledovat TV na kterémkoliv PC a dokonce i možnost nastavit nahrávání odkudkoliv z netu.

Synology DS213j je o něco výkonnější, ale má jen 2xUSB a já potřeboval nejméně 3xUSB. Jde o to, že pomocí disků USB lze rozšiřovat kapacitu NASu za minimální peníze. Navíc Synology v minulosti nepodporoval velké 3TB a 4TB disky na USB. Navíc mám vyzkoušeno že u QNAPu funguje i USB hub takže mohu i nadále rozšiřovat HDD.
Naposledy upravil JJezevec dne 20. 6. 2013 15:14, celkově upraveno 1
JJezevec
Junior

Odeslat příspěvekod kymlalu 20. 6. 2013 15:01

Ja mam doma cca 2 roky QNAP TS-212
http://www.czc.cz/qnap-ts-212/90552/produkt

Uvnitr jen 1,5T segate 5900ot z green edice. Bezi v podstate v kuse a neni problem.

QNAP jsem volil vicemene jen kvuli vetsi RAM. Necha se tom doinstalovat celkem dost dalsich veci formou IPKG balicku , celkem jednoduse pres web UI.

Za sebe bych bral totez znova. Zadne zklamani, zadny problem.

AD1: . K tomu USB TV tuneru je si treba najit kompatibilni model ktery funguje s doinstalovatelnym SW. Jinak souhlasim s prispivatelem nademnou :)
kymlalu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bespi_ 20. 6. 2013 15:03

Stale plati to co jsem napsal vyse.

Ten QNAP sice neni uplne spatny, ale je to uz hodne stary HW a vykonnostne za DS213j hodne pokulhava. To synology umi USB TV taky :-) .
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod Mike.M 20. 6. 2013 20:33

Ja kupil 2 ks iomega ix2 a muzu rict na 1Gbit siti cca 75 MB jede normalne v raid 1, doporucuji zase ja. Dobrá cena. Megabajt, ne megabit.
Mike.M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mmmjack 23. 6. 2013 02:11

To by mne zajimalo, jaka pak je rychlost u disku pripojenych pres usb hub, pro plynule prehravani nebo vicepouzivani uz to musi byt kriticke.
15TB je sice hezkych, ale na zalohy bez zrcadleni?
mmmjack
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod remet 23. 6. 2013 12:05

Mike.M píše:Ja kupil 2 ks iomega ix2 a muzu rict na 1Gbit siti cca 75 MB jede normalne v raid 1, doporucuji zase ja. Dobrá cena. Megabajt, ne megabit.

A nemel by jet +- 100MB/s ? Disky to zvladaji, sit to zvlada...
Linux? Nein, danke.
remet
Junior

Odeslat příspěvekod skocak 23. 6. 2013 14:44

Díky moc,
Bespi: na Synology jsem koukal primárně, a byli mi i hodněkrát doporučeny. To co psal Jezevecc je super, a ta cena není špatná, ale od Synologu to už není daleko. Navíc si myslím že ty externí HDD budou za A dost pomalé a za B to ztrácí tu podstatu, protože se nedají zrcadlid (pokud se nepletu). Namrostý souhlas s mmmjack, zrcadlid !! Proto se možná vyplatí užívat ty externí HDD, kam se dají ukládat levně data, která nepotřebujete zálohovat, ale jen sdílet...

S tim tunerem super idea ;)

Ještě jednou díky všem !!!
Nokia Lumia 920
skocak
Junior

Odeslat příspěvekod Mike.M 24. 6. 2013 07:33

remet: No tak treba ZyXEL, ten z lacinejsich jel jen 20/30MB taky na 1Gbit siti, to je proste teoreticka rychlost a prakticka, tam muze hrat spousty jinych veci. vyzizeni site, switch nestihal, rezije NASu atd. i za 70MB jsem rad.
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý

Další stránka