NAS uložiště + přehrávač do TV + rychlý router

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Ungaro 1. 9. 2013 22:23

Zdravím všechny přítomné.

Již delší dobu uvažuji nad zbudováním domácí multimediální sítě, která bude mít následující funkce.

1) Bezdrátové (wifi) zálohování 2 macbooků.
2) Streamování HD filmů po wifi do počítačů či ipadů.
3) Možnost propojení s TV a pouštění MKV filmů vč. titulků (nemám DLNA)
4) Přístup k datům i z "venku"

Byt máme 2+KK, 2 místnosti vedle sebe. Uložiště bych měl umístěné u TV v obyváku, zdi jsou cihlové.

Aktuálně co jsem prošel net jsem došel k tomu, že budu potřebovat NAS uložiště (zatím vede synology), velmi rychlý "n"kový router a krabičku, do které po LANce dostanu filmy, které poputují do telky. Krabičkou by mohla být apple TV (po jailbreaku) by to jistil XBMC.

Představu tedy jakš takš mám, teď už jen vybrat vhodné komponenty.
Máte někdo zkušenost s podobným požadavkem na digitální domácnost?

Díky za rady.
VW Golf VII 1.4 103kW HL - černý
Mezi místníma sněhulákama černá ovce rodiny :)
Ungaro
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 1. 9. 2013 23:11

Odpovim Ti nasledovne: Ano, a rovnou zapomen na wifi.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Python.p 2. 9. 2013 09:44

Šel bych radší do skládačky jak do topínkovače od synology. Dále 1GBit switch pak router a pokud chceš jen pouštět v TV něco že sítě tak RaspBerry Pi s xBianem bohatě stačí. MKV to dává.

Síť bych směřoval do sítí a úložiště do PC sestav, když si postaviš PC na G2020 máš téměř nekonečnou možnost konfigurace se stále přijatelnou spotřebou.
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Mike.M 2. 9. 2013 11:06

Ja mam NAS synology, v TV router jako AP TP Link s 1Gbit siti, na nej dane MMC WDLXTV do TV, a na pude router s WRT, kde bezi transmission, openVPN, takze to co ty potrebujes. Ono TV mam i s DLNA a prehravanim prez sit AllShare, ale to MMC prehrava uplne vse i Titulky externi k MKV na prepinani.
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ungaro 29. 9. 2013 09:49

Zdravím. Tak jsem nakonec úspěšně svůj požadavek vyřešil. Zakoupil jsem NAS Synology DS213J. Tím jsem vyřešil datové uložiště, bezdrátovou automatickou zálohu našich domácích PC a jako bonus se přidal bezdrátové šíření DVB-T signálu v domácí síťi. Wifi router jsem zvolil TP-LINK TL-WL1043ND s 1GB síťí. Pouštění filmů na TV se nakonec vyřešilo úplnou náhodou, výhodně jsem mohl odkoupit ION PC Hall3000 ION2 za necelé 2000,- vč 500GB HDD, což byl super kauf. Po pár hodinách štelování, nastavování mám doma přesně to, co jsem potřeboval. TV ovládám přes mobil, sleduju filmy v HD přes wifi, má přítelkyně má možnost sledovat jakékoliv oblíbené seriály. Ti co mi tvrdili že to nejde pro mě byli výzvou a já si dokázal, že to jde.
VW Golf VII 1.4 103kW HL - černý
Mezi místníma sněhulákama černá ovce rodiny :)
Ungaro
Junior

Odeslat příspěvekod kubas85 22. 10. 2013 10:25

Ahoj dovolím si použít toto vlákno na svůj dotaz. Mam modem zyxel od O2 do něho mám pichlou telku samsung 40c650 přes kabel a ještě jeden wifi router co je nahoře v baráku. Na zyxel se připojuji přes wifi. V telce mám furt pichlej externí disk přes usb. A napadlo mě jestli by bylo mozne koupit externí hdd s lan konektorem, připojit ho na zyxel a používat hdd po kabelu jako úložiště pro fotky,mp3 a filmy a bych se tam dostal i z té televize. Lze to takto řešit, nebo musím koupit NAS? To se mi moc nechce protože to pro mě zbyzecne žere el.
kubas85
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vanamond 22. 10. 2013 10:49

No, externí disk s LAN bývá nazýván NAS ( network attached storage ) a stejně pojede pořád, takže ?
Ale takhle to půjde použít, jen ty ADSL modemy od O2 jsou 100 Mbitové, tak tempo bude odpovídat 100 Mbit ( což by mohlo stačit ).
Trust in God and keep your powder dry !
vanamond
Junior

Odeslat příspěvekod kubas85 22. 10. 2013 11:09

Ahaa, takže dá se říct obyc disk od WD 1tb s lan je vlastně taky NAS. Já u něj právě neviděl žádné údaje o procesoru atd, takže jsem si myslel ze jsou to dvě rozdílné věci. Já nemám filmy ve vysokém rozlišení tak snad to po kabelu bude stíhat. Ještě jsem našel tohle :http://www.fortunes.cz/p/digitus-nas-server-pro-usb-hdd-pouzdra-ftp-az-do-1-5-tb-1x-usb-2-0-1x-10-100-mbps-lan-samba-a-bittorrent-server-311792 že bych pripojil svůj usb disk co už mám. Co myslíte? Něco podobného dělá i synology.
kubas85
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 22. 10. 2013 11:21

Na USB-2 už konečně zapomeň. :-)
Z nouze lze použít USB-3.
vanamond píše: NAS ( network attached storage ) a stejně pojede pořád

Nikoliv nezbytně.
Mimo provozní dobu se může automaticky vypnout i spustit.
Viz Scheduler.
vanamond píše: ADSL modemy

Do modemu zapojíš LAN jen ztěží. :-)
K tomu potřebuješ switch.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kubas85 22. 10. 2013 13:07

Jasný, takže na zařazení mého externího hdd zapominam. ;-)
Podívám se tedy po nějakém NASu, hodně doporučovaný je teda synology. Zeptám se, budu brousit v těch levnějších vodách - jsou tam velké rozdíly? Spotřeba? Dá se nastavit teda vypínání při nečinnosti? Co disk, co jsem tak zběžně koukal měl by být přímo určeny pro NAS? Děkuji za info.
Jinak píšu modem ale myslím to ultravykone zařízení od Zyxelu co dává O2 k jejich fofr internetu. :-)) takze all-in-one
kubas85
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 22. 10. 2013 13:16

Jsou tam velké rozdíly ve výkonu a možnostech těch zařízení.
Disky by měly být doporučené (podporované) výrobcem daného zařízení.
Bari007
VIP uživatel