Výběr 4diskového NASu

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Matysek 17. 12. 2013 17:14

Proc si proste nezmenis velikost bufferu SMB?
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 17. 12. 2013 17:14

Nargon:
Nechápu, co řešíš. :-)
IMHO je mi úplně jedno, jestli NAS v noci zálohuje 8 nebo 9 hodin. :-)
Je to plná automatika.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cabman 17. 12. 2013 17:29

demonicus píše:Proč 4 disky? Protože nechci kupovat nas na 8 disků, tak si musím vystačit s 16TB :D
Raid je jasný, abych měl aspoň nějakou ochranu před poškozením disku.
Vidím to tak na 3x4TB v raidu a 1x2TB pro TC
Tak pak nechápu na co se vlastně ptáš. meti těma nasama je rozdíl jen ve výkonu a každej ti řekne že stačí něco jiného. Na jednu stranu chceš ušetřit pár ušmudlanejch tisíc na nas a koupit nějakou štiku a na druhou stranu tam budeš cpát disky za 14k. A pak si chceš vystačit s 16TB a plánuješ koupit 3x4TB + 2TB. Tady bude rada drahá.

A další věc je, že raid neni zálohování. Pokud to jsou důležitá data tak je nutné je zálohovat ještě někam jinam. Klidně se ti stane že odejdou dva disky najednou a nebo ti to vypálí blesk i s případnou upskou.
cabman
Junior

Odeslat příspěvekod demonicus 17. 12. 2013 17:49

Caban,
Mezi těmi nasy není rozdíl jen ve výkonu, ale i ve funkcích, hlavně mě zajímalo, jestli někdo některý typ nemá, protože osobní zkušenost je ejdůležitější.
Nech šetřit nějaké "ušmudlané" peníze na nas - tady se bavíme o nárůstu 50% v rozpočtu. Ano, nas bude mít 3x4TB disky - nepsal jsem, že je budu kupovat hned - což taky nehodlám. Dodám je postupně.To, že mám na to si koupit NAS za 15 000 a naplnit ho disky ještě neznamená, že to musím udělat a ani nechci.
To, že raid je zálohování jsem nikde nepsal. Zálohuji jiným způsobem - pouze používám doma TC kde mám to nejběžnješí v kopii s jiným umístěním. Disky mi nikdy neodešly, natož tak dva najednou (takováto zařízení měním většinou každé dva roky) ani mi je nikdy nevypálil blesk.

Očividně jsem vás naštval svým dotazem, budu rád, když na mne už nebudete reagovat.
Děkuji.
G165
demonicus
Junior

Odeslat příspěvekod QeeBee 17. 12. 2013 18:54

Nargon píše:Jen se mi právě moc nelíbí ta rychlost zápisu, protože to pak budu kopírovat tu sbírku filmů z PC do NASu celkem dlouhou dobu, když to má několik stovek GB.

Nevím co si mám představit pod "dlouho", každopádně je to jednorázová akce, ne? To se nedělá každý den třikrát ;-)
QeeBee
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod remet 18. 12. 2013 07:59

cabman: vic nez 58MB/s da snad kazdy server i se zavrenyma ocima. 100MB/s je technologicke maximum aspon do doby, nez se stanou 10GbE sitovky levne a bezne. Na zalohovani je to v zasade jedno, to muze kopirovat treba 3 dny v kuse (pri 50MB/s bude 10TB na neco pres 2 dny), ale na praci je to mi proste i tech 100MB/s malo.
10GbE sitovka do serveru neni tak draha, ale switch je trosku jina cena. A treba pro notebooky snad 10GbE ani neni.

-- 18. 12. 2013 08:20 --

demonicus: No ja uz videl na vlastni oci odejit 4 disky zaroven. Tam je pak jakykoli RAID prd platny.
Pokud ten NAS planujete kazde 2 roky menit, tak bych kupoval aktualne vzdy konfiguraci pro dany pocet disku a de facto tim resil nerozsiritelnost krabicek. Podle me je to trosku drazsi reseni, ale to je kazdeho osobni vec. Sice mate zalohovani nejak resene, ale presto bych se mozna zajimal, zda dana NAS krabicka umi treba zalohovat na Amazon S3 nebo Glacier.

Ja jsem doma sel cestou "serveru", kde nejsem vlastne nicim moc omezovan a samosebou jsem ho nezaplnil diskama ze dne na den a se dvema upgrady HW to bezi zatim 10 let. Pochopitelne jina vec je, ze pred 10 lety ani zadne takovehle NAS krabicky neexistovaly, takze jsem ani jinou cestou jit nemohl.
Linux? Nein, danke.
remet
Junior

Odeslat příspěvekod demonicus 18. 12. 2013 15:24

Na zálohu mám TC + server v práci + pracovní email (interní síť).

Tady jde o data, která když ztratím, tak se zas až tak moc nestane. Foto a práci mám zálohovánu několikrát :)
Věřím, že dokáží odejít i 4 disky najednou. Ale je to o velikosti rizika.

Pokud pominu rozšířitelnost, co přinese server navíc, kromě vyšší spotřeby ?
G165
demonicus
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 18. 12. 2013 15:40

U N40L mi tech 19W idle v zakladu vysoka neprijde. Seagate ES.2 maji spotrebu vsude prakticky stejnou a s ECC RAM vcetne iLO je v moznostech mnohem dal - pri bezne cinnosti 58W jako celek, tedy neflaka se a nejde do peaku. Porad do neho muzu pichnout eSATA expander nebo SAS (cross flash) HDD, ktery jinak bezne toustovace neumi. Se slusnym radicem se rozsireni meze nekladou. Jedinym teoretickym limitem by mohla byt RAM (ZFS tezi z RAM).
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bari007 18. 12. 2013 21:32

demonicus píše:Vidím to tak na 3x4TB v raidu a 1x2TB pro TC

Obávám se, že tohle u těchto toustovačů neprojde. Všechny disky budou muset být v RAID.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Milanr1 18. 12. 2013 21:42

Nebo v JBOD.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod demonicus 19. 12. 2013 08:55

Pokud by nešlo mít raid jen na 3 discích ze 4, tak ho dám na všechny disky a disk pro TImeMachine použiji třeba USB disk zapojený do nas, to by šlo ne?
G165
demonicus
Junior

Odeslat příspěvekod remet 19. 12. 2013 09:26

Ono to nemusi byt nutne vyssi spotreba. Zalezi na tom na co to clovek chce. Muj server vyssi spotrebu ma, ale taky radove jinou kapacitu a krom fileserveru dela jeste takove drobnosti jako zpracovani obrazu z 20 kamer, atp.

Obavam se, ze na rozsahlejsi konfigurace RAID nejsou tyhle krabicky moc zarizene. Ja nejsem s RAID moc kamarad, ale kazdemu podle jeho chuti.
Linux? Nein, danke.
remet
Junior

Odeslat příspěvekod demonicus 19. 12. 2013 18:00

Nenapadla mne jedna důležitá věc - pokud pořídím NAS, například ten Synology 414, jak z něj přehrát filmy?
Momentálně mám Egreat R300 a v něm TB disk - používám tedy pro přehrávání toto mulitmediální centrum. Abych nemusel mít dvě zařízení, díval jsem se, že existují i servery podporující XBMC, například od QNAP.

Nemáte s tím někdo zkušenost ?
G165
demonicus
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 22. 12. 2013 09:52

Záleží na "přehrávači" filmů.
Například jestli to budeš přehrávat na PC, tak se to nijak neliší od filmů co máš lokálně na disku. Přes průzkumníka se připojíš na NAS, vybereš soubor s filmem, 2x na něj klikneš a spustí se ti výchozí přehrávač a v něm ti ten film pojede.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků