Rozšíření kapacity Synology NAS DS-212j

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod KarpiCB 13. 5. 2014 09:49

Dobrý den, mám dotaz jako začátečník.
Mám Synology NAS DS-212j, nejnovější verzi firmware a v něm 3TB HD. Nedávno jsem ho zaplnil na 99,97%.
Nyní jsem koupil stejný 3TB disk a chtěl jsem rozšířil celkovou kapacitu na 6TB tímto postupem: http://www.synology.com/cs-cz/support/tutorials/559
Po proběhnutí mám ovšem stále k dispozici jen celkových 3TB, resp. volných jen 0,03%.
Prosím o postup, jak bych to změnil BEZ ZTRÁTY DAT na původním disku.Děkuji!
WIn 10 Pro 64bit, CPU QuadCore Intel Core i5-3570K, MB MSI Z77A-G45 (MS-7752), 2x SDRAM DDR3 Kingston HyperX KHX1600C9D3/4GX (8136 MB), GPU NVIDIA GeForce GTX 660, DTSSTcorp CDDVDW SH-S223C SCSI CdRom Device
KarpiCB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martin_o5 13. 5. 2014 09:59

V poznámce je napsáno:
V případě svazků SHR lze úložnou kapacitu rozšířit pouze přidáním pevných disků ke svazku, který obsahuje dva nebo více disků.

Není to ten problém?
"Štěstí je jako malé dítě. Musíte ho neustále podpírat a pomáhat mu"
martin_o5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KarpiCB 13. 5. 2014 10:19

Asi ano...

Jak mohu změnit SHR na JBOD, který by odpovídal mému záměru? Bez ztráty dat...
WIn 10 Pro 64bit, CPU QuadCore Intel Core i5-3570K, MB MSI Z77A-G45 (MS-7752), 2x SDRAM DDR3 Kingston HyperX KHX1600C9D3/4GX (8136 MB), GPU NVIDIA GeForce GTX 660, DTSSTcorp CDDVDW SH-S223C SCSI CdRom Device
KarpiCB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 13. 5. 2014 11:32

Standardní postup:
1) Vytvořit JBOD.
2) Obnovit data ze zálohy.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KarpiCB 13. 5. 2014 11:33

Znamená to, že nejdříve musím data přesunout úplně mimo NAS, pak udělat JBOD a data poté vrátit?
WIn 10 Pro 64bit, CPU QuadCore Intel Core i5-3570K, MB MSI Z77A-G45 (MS-7752), 2x SDRAM DDR3 Kingston HyperX KHX1600C9D3/4GX (8136 MB), GPU NVIDIA GeForce GTX 660, DTSSTcorp CDDVDW SH-S223C SCSI CdRom Device
KarpiCB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 13. 5. 2014 13:38

Ano
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matysek 13. 5. 2014 14:04

SHR neni nicim jinym, nez-li SW RAID prokombinovany s LVM, ktery rozhazuje neskutecny bordel na cele pole a jakakokoliv havarie se meni v nocni muru, protoze dostat neco ze SHR je umeni.

http://forum.synology.com/wiki/index.ph ... id_RAID%3F
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KarpiCB 13. 5. 2014 14:47

OK, rád bych udělal SBOD, i když to neřeší bezpečnost dat, ale primárně mi jde o dvojnásobnou kapacitu.

Dotaz č. 1:
Co se stane, když nyní ten nový disk odejmu a pojedu na ten 1 starý, zaplněný. Budu tam mít všechny data? Nepřesunuly se nyní nějaká data už na ten nový disk?

Dotaz č. 2:
Pokud se nic nestane, mohu stávající nový disk (odejmutý z NAS) se stejnou kapacitou připojit do PC, přeformátovat klasicky na NTFS a dočasně nahrát zálohovaná data z NAS, než na starý HD udělám JBOD?

Dotaz č. 3:
Opravdu není nějaká utilita, která mi umožní z SHR disku udělat JBOD, aniž bych musel kamsi přesouvat stávající data?
WIn 10 Pro 64bit, CPU QuadCore Intel Core i5-3570K, MB MSI Z77A-G45 (MS-7752), 2x SDRAM DDR3 Kingston HyperX KHX1600C9D3/4GX (8136 MB), GPU NVIDIA GeForce GTX 660, DTSSTcorp CDDVDW SH-S223C SCSI CdRom Device
KarpiCB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 13. 5. 2014 15:02

Změna typu RAID* znamená vyčištění stávajících datových struktur.
Přesouvat data = zbytečné.
Milanr1 píše:Standardní postup:
1) Vytvořit JBOD.
2) Obnovit data ze zálohy.

Nebo z originálního úložiště, pokud je v tomto NAS uložena záloha.
Co ti na tom není jasné?

---
* IMHO JBOD bych ani snad nepovažoval za RAID. :-)
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zrom 13. 5. 2014 15:08

ja bych teda starý a nový disk do jednoho svazku nedával, ať už se zapojí jakkoliv.
Nevidím problém dát to jako další svazek, nasdílet druhou 3TB složku a data si logicky přerozdělit..


Praktická otázka - kam ten jeden, nebo dva 3TB disky zálohujete ?
zrom
Junior

Odeslat příspěvekod KarpiCB 13. 5. 2014 15:31

Milanr1 píše:Změna typu RAID* znamená vyčištění stávajících datových struktur.
Přesouvat data = zbytečné.
Milanr1 píše:Standardní postup:
1) Vytvořit JBOD.
2) Obnovit data ze zálohy.

Nebo z originálního úložiště, pokud je v tomto NAS uložena záloha.
Co ti na tom není jasné?

---
* IMHO JBOD bych ani snad nepovažoval za RAID. :-)


Není mi jasné, jestli data, která už nikde jinde nemám, mám nejdříve přesunout jinam, abych o něj nepřišel při změně SHR - JBOD.
Tudíž se ptám, jestli je možné nejdříve odpojit za stávajícího stavu (SHR starý disk, SHR nový disk) ten nový disk, připojit ho klasicky do PC (+ formát na NTFS) a z NASu data dočasně přesunout na něj. Důvod - nemám kam jinam zazálohovat data na tu akci předělat SHR - JBOD.

-- 13. 5. 2014 15:34 --

zrom píše:ja bych teda starý a nový disk do jednoho svazku nedával, ať už se zapojí jakkoliv.
Nevidím problém dát to jako další svazek, nasdílet druhou 3TB složku a data si logicky přerozdělit..


Praktická otázka - kam ten jeden, nebo dva 3TB disky zálohujete ?


No právě! to je to, co celou dobu řeším - rád bych stávající data (3TB) ze starého dal dočasně na nový disk dočasně napojený jako další interní v PC (také 3TB).
Následně udělat na starém NAS disku převod z SHR na JBOD, nebo spíše, jak píšeš, nechat do budoucna jako dva svazky...
WIn 10 Pro 64bit, CPU QuadCore Intel Core i5-3570K, MB MSI Z77A-G45 (MS-7752), 2x SDRAM DDR3 Kingston HyperX KHX1600C9D3/4GX (8136 MB), GPU NVIDIA GeForce GTX 660, DTSSTcorp CDDVDW SH-S223C SCSI CdRom Device
KarpiCB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 13. 5. 2014 16:02

KarpiCB píše:data, která už nikde jinde nemám

Už to tu bylo mnohokrát:
nezálohovaná data prakticky neexistují.
Co s tím?
1) Pořiď zálohovací médium (např. další NAS).
2) Zálohuj.
3) Pak si můžeš hrát se změnou typu RAID.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KarpiCB 16. 5. 2014 11:01

Takže jsem vyndal nový disk č. 2 z NASu, připojil přes PC a na něj zazálohoval data z disk č. 1 (kopírování 3TB dat trvalo 1 den).
Následně změnil typ RAID na starém disku č. 1 na "základní (bez ochrany dat)" nastavil ho jako svazek č. 1. Data z PC zpět zpět nakopíroval na NAS disk č. 1 (opět 1 den).
Poté jsem připojil do NASu zpět disk č. 2, nastavil ho jako svazek č. 2 a také dal typ RAID "základní (bez ochrany dat)".

Problém nyní je, že se nemohu správcem souborů ani Total Managerem z PC dostat na ten nový disk č. 2, abych na něj mohl nakopírovat nějaká nová data. Kde dělám chybu nyní prosím?
WIn 10 Pro 64bit, CPU QuadCore Intel Core i5-3570K, MB MSI Z77A-G45 (MS-7752), 2x SDRAM DDR3 Kingston HyperX KHX1600C9D3/4GX (8136 MB), GPU NVIDIA GeForce GTX 660, DTSSTcorp CDDVDW SH-S223C SCSI CdRom Device
KarpiCB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KarpiCB 16. 5. 2014 20:17

Tak už vím...
Takže pro další začátečníky:
1. Udělat v NAS serveru ve Správci úložiště na disku č. 1 "Svazek 1" a typ RAID "Základní".
2. Po připojení disku č. 2 kdykoliv poté udělat to samé - "Svazek 2" a typ RAID "Základní".
Tím dosáhneme celkové výsledné kapacity takové, jako je součet velikostí obou disků s tím, že pokud se pokazí jeden z těch disků, tak data na druhém zůstanou netknutá...
3. Dále ve "File station" (Správci souborů) dát "vytvořit", dále "vytvořit novou sdílenou složku", napsat do pole "název" jméno nové složky a v poli "umístění" vybrat jestli to bude na disku č. 1 (Svazek 1), nebo na disku č. 2 (Svazek 2) !

To bylo to, co jsem přehlédl....THE END.
WIn 10 Pro 64bit, CPU QuadCore Intel Core i5-3570K, MB MSI Z77A-G45 (MS-7752), 2x SDRAM DDR3 Kingston HyperX KHX1600C9D3/4GX (8136 MB), GPU NVIDIA GeForce GTX 660, DTSSTcorp CDDVDW SH-S223C SCSI CdRom Device
KarpiCB
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků