Samsung 840 EVO - velke vykyvy hodnot cteni

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod t0x!n 9. 7. 2014 14:25

Cau, poradil by mi nekdo zda-li rovnou poslat na reklamaci nebo se takhle muze chovat novy ssd na starym chipsetu?

mam 840EVO 250GB na MB GB P35-DS4, C2D 6750 @3.4GHz se starym SSD od Corsairu F40 60GB byly rychlosti stale v radech cca 200MB/s, u tohohle Samsunga mi to lita uplne nehorazne az na kriticky hodnosti...

Kdyz pustim napr. test vadnych sektoru tak to scanuje 15MB/s, tak pomalu mi nebezi ani 20GB IDE disk co mam ve skrini :D

Obrázek
t0x!n
Junior

Odeslat příspěvekod AndyF1 9. 7. 2014 14:41

Chovat sa tak moze ale nemal by... Je zapnute AHCI , RAPID mode atd ? Odporucam otestovat ako nie systemovy disk najlepsie aj s roznymi SATA konektormi.
AndyF1
Junior

Odeslat příspěvekod t0x!n 9. 7. 2014 14:48

jasny AHCI, nainstalovano dle podpory MB posledni Intel RST 9.3.0.1026 aby pekne umelo vyuzivat TRIM a funkce SSD, zapojeno na portu 0 na MB tzn. intel chipset, mam v pc jeste SAS radic od LSI 3041E, ale ten neumi vyuzivat TRIM takze mam na nem pouze zapojeny 2x 147GB SAS disky v RAID0

nejhorsi je, ze se to ssd chova divne, jelikoz kdyz udelam benchmark napr. v samsung magician popr crystal disk info, tak ty hodnoty proste odpovidaji tomuto staremu chipsetu, jediny dukaz "vady" mi dava napr. ten HDTUNE, popr. realny provoz kdy napr. pustim CS:GO a kdyz bylo na SSD, tak se subjektivne pomaleji poustelo, nacitaly mapy atd. ted kdyz ho mam na tech SAS discich, tak bezi rychleji... tohle mi predchozi Corsair vubec nedelal a menil jsem ho jen z duvodu male kapacity (60GB)

nejhorsi je, ze kdyz uplne viditelne nevykazuje takoveto chyby, krome teda toho hdtune, tak si ho ani nevyreklamaju (mam ho koupeny z prace a posilal bych ho sam primo dodavateli, ale s takovou by reklamace stejne asi neprosla)
t0x!n
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 9. 7. 2014 14:59

Máš na něm systém ?

Jinak odpvěď na otázku je - frikulínský EVO :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod r34ktor 9. 7. 2014 15:01

Těžko říci. Na EVO se tu na fóru moc chvála nepěje (sám zkušenost nemám).

Jiná otázka je, co vlastně HD Tune měří. Na SSD jsou to podivné hodnoty.

Pokud nemáš UPS, na RAPID mode bych zapomněl.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Python.p 9. 7. 2014 15:02

Zkus CrystalMark, ale tak by na tom disku nejel systém ;)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Matysek 9. 7. 2014 15:07

K cemu by to bylo dobre na P35? Tam mela jit M4 nebo SF1200 ve vlastni rezii.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Python.p 9. 7. 2014 15:08

Já si nebyl jistej, ale teď už jsem že jde o nekompabilitu řadiče MB a SSD.

Hold zase bod pro marketing.

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod t0x!n 9. 7. 2014 15:26

mam na nem ted system, kdyz jsem ho projizdel jako novej v praci na Z87 chipsetu benchmarkama, tak byly hodnoty ok

pak nasledoval system u me doma na p35ce

takze ac je na nem sice pri benchmarku system ty propady do radu 1MB mi prijdou proste moc...

taky bych ho otestoval bez systemu, ale nechce se mi zas otravovat se zalohou, spis jsem se chtel zeptat jestli nekdo nema podobnou kombinaci a nema taky tento problem, google mi moc neporadil, tak jsem to zkusil

ono ja jsem ho bral vlastne dopredu tak, ze nemam planu zustavat na teto MB, na podzim planuju koupi nove MB, CPU, RAM a GPU, takze to zatim asi prekousu a jakmile nakoupim novej HW, znovu to projedu a kdyz to bude stejny pojede pryc (zaruku na nej mam 5let a mam ho tady 3 mesice)

spis me stve, ze hodim novy ssd do pc a je ve finale pomalejsi jak to ktery je stary 3 roky
t0x!n
Junior

Odeslat příspěvekod pgotze 9. 7. 2014 15:41

Jedina moznost je hodit ho do jineho kompu a otestovat tam, na nejakem s novym chipsetem. Ja s timto SSD problem nemam, chova se jak ma. Vysel prednedavnem novy firmware, ale zmeny jsem nepozoroval.
Nokia Lumia 925
pgotze
Junior

Odeslat příspěvekod cernakus 9. 7. 2014 16:02

Ty vole TEST VADNYCH SEKTORU NA SSD?! Zblaznil jsi se?
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 9. 7. 2014 16:13

Proč ne chce ho odrovnat co nejdříve tak bude do sektorů zapisovat 0,1,2,....256,....... dokud nepřekoná počet zápisů.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Matysek 9. 7. 2014 16:36

I kdyby to dokazal, tak mu to zarazi wear leveling, ktery si do toho z venci kecat nenecha.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod soban 9. 7. 2014 17:26

A jak by mu to zarazil? Těžko pozná zda ty data jsou data co zapisuji do sektoru a nebo smetí, a jak mu dojde vyrovnávací paměť tak to stejně bude muset zapsat.

Jasně že elektronika omezuje počet zápisů, ale není podle mě všemocná....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod t0x!n 9. 7. 2014 18:10

no urcite to SSD odrovnam pri 2. testu vadnych sektru za jeho existenci, za 3 mesice mam zapsano 500GB, nez to SSD odejde na zapisy, tak se bude v ty dobe uz zapisovat na uplne neco jineho, asi jak kdyz se strasilo kdyz SSD zacinaly, mam ten 60GB Corsair a stav "zivotnosti" je 98% za 3 roky provozu, takze nejaky paranoie ohledne testu na vadne sektory me muzou vice mene jen pobavit, mj. jak jsem psal mam na nej zaruku 5 let, muzu si odted dat maraton testu na sektory a uprimne myslim, ze i do te doby zaruky ho neodrovnam...

takze bych se v tomhle smyslu uklidnil ;-)
t0x!n
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 9. 7. 2014 19:41

Správný postřeh:
Python.p píše:Já si nebyl jistej, ale teď už jsem že jde o nekompabilitu řadiče MB a SSD.

Prehistorické Intel Pentium si nech na krutou zimu k ohřevu promrzlých dolních končetin, k ničemu jinému se nehodí. :-/
Cpát supermoderní SSD do muzeálního PC = IMHO naprostá ptákovina.
t0x!n píše:se starym SSD od Corsairu F40 60GB byly rychlosti stale v radech cca 200MB/s

Proč jsi ho tam nenechal? :roll:

Btw:
Špatně sis prostudoval záruční podmínky.
t0x!n píše:mam na nej zaruku 5 let, muzu si odted dat maraton testu

Záruka neplatí pro vyčerpaný SSD.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Python.p 9. 7. 2014 21:44

Podle čeho interpretuješ 98% životnosti ? Ono je to toiž docela zajímavé.... Těmto hodnotám se dá věři až u vyšších modelů.

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod t0x!n 10. 7. 2014 16:47

Milanr1: ze bych tech 60GB? bohuzel mi to opravdu nestacilo, btw. urcite jsem si nic spatne neprostudoval, jak jsem rekl do 5ti let od prodeje si to u dodavatele protlacim na zaruku, vic bych neresil... mj. urcite si odrovnam 2ma testma vadnych sektoru ssd, prosim ted tu o karkulce, nevim clovek se zepta na jedno a misto toho dostane tunu ostatnich kravin co ho opravdu nezajimaji, od zaruky po zivotnost ssd
t0x!n
Junior

Odeslat příspěvekod t0x!n 11. 7. 2014 11:39

Jeste to vezmu z jineho pohledu, mam domluvene vraceni a dostanu prachy, cca 3600, ma smysl jit radsi do toho Crucialu M500 240? popr. novejsiho 550? Kdyz jsem tehdy vybiral Samsunga, tak byly recenze dobry a to vsude, takze jsem se tim ridil...
t0x!n
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 11. 7. 2014 11:41

Ukaž mi ty dobré recenze prosím, protože rychlost sekvenčního čtení/zápisu není fakt směrodatný ukazatel.

M500 je to ověřená kvalita.

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod KineCZek 11. 7. 2014 12:08

Osobne bych chtel M550, sam mam v obou desktopech i v notebooku nyni prave M550 v ruznych kapacitach. 1024/256/512.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Python.p 11. 7. 2014 12:10

Pro mě je to stále neověřená novinka :) A pro BFU nic navíc nepřináší.

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod KineCZek 11. 7. 2014 12:12

Tak jasne, konzerva ... sam jsem taky. Ale mam uz overeno na mnoha mistech, takze jsem po nich sahnul i do vsech tri stroju, na nichz se pravidelne vyskytuji.

OT: Ono kdyz zemre SSD, vetsinou stejne nejde o to, ze by to "odnesly" bunky. Bud je duvodem chyba ve FW, nebo chcipne radic. (A zejmena radice SandForce umiraji rady, cemz vyrobci "pomahaji" casto tim, ze nechavaji radic skvarit bez chlazeni => potom neni divu, kdyz radic chcipne.)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod Python.p 11. 7. 2014 12:15

Víme k čemu přístup "konzerva" v IT je :) tak za pár měsíců pokud se nevysktynou problémy budu ho radit a používat. (Hlavně sleduji crucial forum - spokojený uživatel nenapíše nic, ale ten komu něco nefakčí bude psát hooodně)

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod KineCZek 11. 7. 2014 12:21

Tak urcite. :)

Ony se porodni bolesti nevyhnuly ani M500, se starsimi FW nefunguje s Haswell. BSOD, restarty bez duvodu, nekdy to ani nenabootuje ... zajimave priznaky. Kdyz mne to potkalo poprve a nevedel jsem, dost jsem nadaval a podezrival desku.

KineCZek

Odeslat příspěvekod t0x!n 21. 9. 2014 08:20

a uz je to tady :D problem oficialne potvrzen: http://www.anandtech.com/show/8550/sams ... on-the-way

http://www.cnews.cz/disky-samsung-ssd-8 ... y-na-ceste

jeste, ze jsem se toho Samsunga zbavil a vyreklamoval ho...

a presne jak se popisuje, zaclo to delat po nekolika mesicich co jsem mel system a programy a lezelo to na ssd celou dobu na jednom miste
t0x!n
Junior

Odeslat příspěvekod Ohm711 26. 10. 2014 23:56

Mám Samsung 840 (ne EVO). Někde jsem četl, že se problém týká i mého disku, jinde zase psali, že se to týká pouze EVO. Když jsem udělal test čtení, tak dopadl takto:
Obrázek
Rychlost čtení také kolísá, ale zdaleka ne tak drasticky jako u eva.
Nějaká rozházená křivka mi žíly netrhá, ale jde mi o to, že notebook nabíhá relativně dlouho.
Když jsem si SSD koupil, tak jsem systém jen naklonoval z HDD na SSD. Dvouletý systém naběhl z HHD za 3m 20s, z SSD za 35s. Po pár měsících jsem provedl čistou instalaci. Nyní, asi po třičtvrtě roce jsem stopoval start notebooku a naběhne za 50s. Mám ale nainstalováno podstatně méně programů a myslím, že za 10 měsíců mám v pc méně "bordelu" než předtím po dvou letech. Z toho bych usuzoval, že je tu také problém s pomalejším čtením starých dat. Opravný firmware ale pro 840 nevyšel.
Napadlo mě tedy 840 prodat a koupit např. Intel 520. Notebook už je ale 4 roky starý a upgrade neplánuji. Je to ASUS N53SN, OS W7, CPU Intel i7 (ještě sandy bridge), 10GB RAM. Má i SATA III
Jaký je Váš názor? Měla by výměna smysl a nebo řeším nesmysly a byly by to jen vyhozené peníze?
Díky
Ohm711
Junior

Odeslat příspěvekod trodas 25. 11. 2014 01:00

Oprava už je vydána, tak to prubni:
http://www.samsung.com/global/business/ ... ration.zip

Po nahrání aktualizace nástrojem Samsung Performance Restoration a restartu disk ještě provádí údržbu NAND, která podle všeho obnáší přepsání buněk (tento proces totiž údajně vyžaduje zhruba 10 % volného místa a u 500GB disku prý může trvat i hodinu, závisí to ale nejspíš i od míry zaplnění). Operace podle prvních reakcí skutečně obnovuje původní výkon u SSD 840 Evo, nicméně je třeba mít na paměti, že dlouhodobá účinnost řešení se může potvrdit až časem, totiž až na opravených úložištích opět uzrají staré soubory, u nichž se pomalé čtení vyskytovalo. Výkonnostní charakteristiky by se až na opravu této chyby jinak neměly s novým firmwarem měnit. Aktualizace ani následná údržba nemaže data na disku, pro jistotu ale stejně proveďte zálohu, neboť potíže nelze nikdy vyloučit.

http://www.cnews.cz/samsung-vydal-oprav ... sd-840-evo
It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong. -Voltaire
I believe that all the people who stand to profit by a war and who help provoke it should be shot on the first day it starts... -Hemingway
trodas
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 11. 2014 10:58

U nekterych kusu bohuzel nepomaha. Vim bohuzel ze zkusenosti. Stroje nemam u sebe, je to u klientu.

KineCZek

Odeslat příspěvekod trodas 1. 12. 2014 19:08

V tom případě je rozumné jít do dražší verze a zkusit ten Samsung 850 Pro v V-NAND čipy, 10 letou zárukou a řekl bych, že vcelku stabilní rychlostí skrze disk:

Obrázek

(malé rychlosti si prosím nevšímejte, je to testováno na staré P4 mašince co má jen SATA 150 - takže max. 150MB a to ještě jen hodně teoreticky :D )
It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong. -Voltaire
I believe that all the people who stand to profit by a war and who help provoke it should be shot on the first day it starts... -Hemingway
trodas
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Matysek 1. 12. 2014 20:15

No skvele! Od ktere verze HDTune umi pracovat se SSD? Osobne totiz zadnou takovou neznam a to, ze neco vyzvracel jeste neznamena, ze to je stabilni nebo verohodne.

Tech 10let je pouze teoreticky. U Samsung plati to, co tvrdil Jobs - vsechno je vase chyba a kdyz ten disk odejde hned prvni den pouziti a bylo na nej zapsano (instalace a zabydlovani se) vic, nez uvadi Samsung, tak mas smulu. A jen tak mimochodem, stabilni rozhodne neni, potreba korekci dost narostla a protoze vcelku dost zamestnavaji radic, tak to podle toho vypada.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod milsimr 1. 12. 2014 20:42

Matysek píše:Tech 10let je pouze teoreticky. U Samsung plati to, co tvrdil Jobs - vsechno je vase chyba a kdyz ten disk odejde hned prvni den pouziti a bylo na nej zapsano (instalace a zabydlovani se) vic, nez uvadi Samsung, tak mas smulu.

Když ti ze stejného problému odejde SSD disk jakékoliv jiného výrobce, tak musíš mít taky smůlu, protože všichni výrobci mají své úžasné TBW tabulky. Nemluvě o tom, že tvá modelová situace je v běžném domácím nasazení krajně nepravděpodobná.

Upřímně, nic proti, ale u tebe to vypadá na nějakou anti-Samsungovskou fóbii coby prodejce z povolání.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Matysek 1. 12. 2014 21:43

Co s tim ma TBW co spolecneho? TBW je vec, ktera urcuje minimalni zivotnost. Ze se mi rozbiji veci je celkem normalni, stejne tak uz se nevzrusuju, kdyz cerstve vybaleny notebook probombarduje proletajici pigeon. Ne, ale kdyz mi chcipne novotou ***** SSD, ktery mel natocenych par hodin a zapsal pri zabydlovani se 41GB - smula, presvihl jste a tim pada zaruka, tak to nastve. Stejne tak kdyz 100 ze 100 mechanika nedodrzuje standard a vyhazuje CRC chyby, namisto funkce a nebo v protokolu bude stat, ze telefon byl poskozen nabijecim kabelem i pres to, ze na kabelu byl dvakrat - jednou kdyz se rootoval a podruhy, kdyz dostal mentalni klystyr. Dalsi telefon musel spadnout a tisickrat popsana chyba vyroby (praskani) na tom nic nezmeni, urcite spadl. Praskle sklo nemuze zpusobit chyba pri kompletaci, ackoliv to bylo prokazano, rozhodne nemuze, to vam muselo spadnout. To je serverovy disk se serverovyma funkcema ... moment, vy jste ho jako provozoval nonstop?

O televizi nebo monitorech zatim mlcim. Takze ano, Sh!tsung mi nesmi pres prah, ale v medicine jsou vazne spicka. Vadi mi jejich postoj, ze za vsechno muze zakaznik, obzvlaste, kdyz si kupujes novej a jeste na tom pultu, pri vybalovani, to sklo je kruply uplne stejne. No co, neses si protokol o reklamaci a jsi o peknou sumicku lehci. Nejde o nenavist, jen z nej nedelam neco neobycejneho, ale uplne stejnej kram jako vsecho. Mimochodem, M500 vyreklamovali i kdyz to delalo mnohem vic, nez je denni limit. Taky mi chcipla, stejne tak mi uz chcipl i Intel 320 a dalsi. Vedu z toho nedelam.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod KineCZek 1. 12. 2014 21:44

Matysek nema fobii. Matysek ma zkusenosti. Zkusenosti i z enterprise segmentu, ktere se ceni zlatem. A co se tyce disku, jejich firmwaru, revizi atd plati za odbornika na svem miste ... jen se tim diky sve vrozene skromnosti nikde nechlubi.

BTW: Ze s EVO nemam dobrou zkusenost ani ja, bych mozna nepokladal uplne za nahodu. Ale vstupovat Vam do rozjete hadky nebudu...

(Jen jeste poznamka ... nepravdepodobna != nemozna)

KineCZek

Odeslat příspěvekod milsimr 1. 12. 2014 22:13

Ale já tady přeci vůbec nezpochybňuji něčí odbornost, natož Matýskovo. Sám uznávám, že je odborník na svém místě, zkušenosti z enterprise prostředí, které zde často uplatňuje, mluví za všechno. V tomhle směru - pokud to tak nevypadá - mu nechci zkřivit ani jeden vlas na hlavě a pokud se tak již stalo, věřte, že to není a ani nebylo mým úmyslem.

Také souhlasím s tím, že věci se prostě rozbíjí.. mají určitou životnost, atd. Zde taktéž není co řešit.

Jinak to co píše výše.. ano, chápu jeho noční můry při vyřizování reklamace čehokoliv u Samsungu - reklamační technici jsou buď banda volů, nebo mají (pro nás skryté) nějaké vnitřní "neoficiální" předpisy, kde management de-facto instruuje reklamační techniky, aby každou druhou reklamaci neuznali kvůli nějaký banalitě / svedli to na něco jinýho.

Takže mám vlastně pravdu - je to anti-samsungovská fóbie. Sice podložená zkušenostmi, ale pořád je :-))

Spoiler:
Add Kinovo poznámka: Psal jsem KRAJNĚ nepravděpodobná - sice to pořád neznamená, že není nemožná (imho slovo "nemožné" jsem v tomto oboru už přestal používat dávno), nicméně pravděpodobnost takové události by měla být teoreticky vééééééééélmi malá, prakticky nulová. Jenže, jak už Matýsek výše naznačil, téměř nulová šance neznamená, že se to člověku prostě nestane....

Spoiler:
Já mám prostě se Samsungem zkušenosti převážně pozitivní.. asi jsem teda spadnul z Marsu, nebo mi posílaj jen ověřený kusy. Nebo jsem divnej... nebo - já nevím.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 1. 12. 2014 22:18

O RMA Samsung produktu (SSD, ale i tabletu, telefonu, monitoru a to jak tech velkych na prezentace do firem, coz jsou vlastne televize bez tuneru, ale i tech malych ...) bych mohl sepsat knihu. Takze ... tohle tema radeji neotevirejme. :))

Pokud bych mel ziskat fobii na tomto zaklade, uz pri tichem vysloveni nazvu one spolecnosti by se mi zjezily chlupy i na limci od mikiny.

KineCZek

Odeslat příspěvekod Matysek 1. 12. 2014 23:00

Pouze rikam, ze ten disk je obycejny a za tu cenu nikterak vyhodny proti konkurenci. Pri spravne chemii a postaveni hvezd, da-li Buh, da-li algoritmus nahody, ... za 9let chcipne a oni to uznaji. Tim jeho vyhody konci a i kdyz se to neprezentuje, tak slavne 3D V-NAND maji radu nevyhod, jednu pomerne velkou a celkem to vydrzi, jenze z toho celku bude asi tak 25% zaznamenano a dosazeno pouzitim. No, to nechcme stranou i s potrebou rozsahlych korekci. Ten disk je obycejne, ale neobycejne prodavany jako neco extra, ackoliv zustava obycejny a vlastne hledam duvody, krome viry, proc prave ten a ne onen.

- Vadi mi z obycejneho delani extra
- Vadi mi jejich pristup k zakaznikum
- Vadi mi jejich ohybani specifikaci (bud si jist, ze ani S850Pro nesplnuje standard SATA.IO)

To je dobry, prasknul uz mi i hammer, proste pri zatloukani takove tube k tree v tom luplo a bylo hotovo. Pise mi Python ja Jabber a ... sakra /dev/sdb je tuhej (M500). Dobry, tak reset a rikam, sorry, chcipl mi datak, ale tak v pohode, primarni mSATA M550 s tunou fleku vydrz. No nevydrzela, za pul hodiny chcipl taky :D
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Matysek 2. 12. 2014 00:45

Predesvim Samsung EVO nebyl nikdy dobry SSD, protoze pouzival dynamicky system cache ve velmi omezenem rozsahu (marketing si vsiml, ze seriozni recenze zahrnuji tzv. consumer workload, tedy velmi, ale opravdu velmi orezana forma pokrocilych workladu), ktera v pripade 12xGB varianta znamenala 3GB ~8.3 sekundy, pote z fyzikalniho a technologickeho principu musi TLC NAND zakonite padat dolu a protoze jejich vlastnosti zadny magicky marketing nezmeni, bude vzdy pomalejsi, nez-li sebehorsi MLC NAND. To je vlastnost, se kterou se neda hnout. Dale ten SSD bytostne (Samsung ma s multi-workload 3Core MEX radici dost velky problem) nezvladal paralerni write/read a v domacich podminkach by to mohl byt snapshot/state virtualbox + postovni klient se slusnou porci mailu. To stacilo na fall from grace. Abych by spravedlivy, podobny princip s TLC pouziva i Sandisk, ackoliv tam mluvime o nCache - stejne nic moc, ale nenasadil samsung RAMdisk a caryfuka hrabajiciho do systemu Magican s popeznim marketingem. Co z toho plyne? Disky Samsung (vyjma SM) nemaji predikovatelne chovani a propad neni pozvolny, ale propastny a protoze nedisponuji internim garbage (napr.: M550 nastavila vysoce agresivne a pokud disk neprekroci zatez, pro strucnost, 30% load, nebude prakticky degradovat a pro zotaveni nepotrebuje stav zvany idle_state, ve kterem radic pripravuje dat pro okamzite pouziti, optimalizuje struktury a srovnava fragmentovane stranky - to Samsung neumi) potrebuji cas na zotaveni a urceni pracovni stanice, ktere nedas vydechnout, avsak soustavne nevytezujes do maxima se nevzchopi a potrebuji vysoke SA, aby vubec mohl drzet snesitelnou uroven degradace. Tedy, pres den se striha domaci video, upravuji se fotky a ukoly pro pracovni stanici cekaji na nocni rezim bez aktivniho obsazeni. S tim maji vyjma SSD jako SM843T velky problem a protoze tam nejede soucasne jen Premiere Pro/After Effect se malou hvezdou, ale take dalsi virtualizovane stroje, do kterych hrabu ja, tak dochazi k multi-workloadu a pomer neni 80:20, ale 30:70 a takovy stav snese mnohe lepe Micron M550. A pokud budu lpet na detailech a pouziji ATA8 deklarovane standardem SATA.IO, tak pohorim a ten disk doslova vnitrne zborim a/nebo bude rapidne propadat. Konkurence Crucial M550, Kingston KC disponuji technologii RAIN/RAISE - totez, avsak redudanci S850Pro nema. O power loss nemluve. Neni to spatny disk, ale zadny zazrak a nadseni z nej ukazovanim nesmyslnych benchmarku na 99% reviews z nej delaji neco vyjimecneho. Neni vyjimecny, jen prumerne dobry SSD. O zivotnosti diky internim presunum jeste uslysime (mj. nenajdes ve SMART).

Obavy z upsani NAND jsou liche. Mam v dlouhodobem testu Micron Real SSD C400 ve 256GB variante (pro bezny trh znamy jako Crucial M4), ktery k dnesnimu dni dosahl 1PB zapsanych dat a drzi. Intel 320 300GB s vysokou SA pro vykon (nesl tihu cache) odesel po 1.92PB zapsanych dat s tim, ze nevycerpal NAND, nybr mu zarval radic.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod milsimr 2. 12. 2014 01:15

(840 EVO) Netvrdím, že to je DOBRÝ SSD. Tvrdím, že pro BĚŽNÉ DOMÁCÍ nasazení s ním není problém (a do BĚŽNÉHO DOMÁCÍHO nasazení opravdu nepočítám Drive Snapshoty / vážnější nasazení VirtualBoxu atp.. Normálním domácím použitím myslím použití ve stylu nainstaluješ Win., drivery, Firefox, Thunderbird, Office, Daemon Tools, nějakej ten TeamSpeak a nějaký hry a hotovo - drtivá většina BFU ani nemá páru, co to je VirtualBox)..

(Obecně) Výkonnostní degradace u disků Samsung je známá věc už od dob Samsungu 830 Series. Jenže jsi nezmínil, co všechno na tom disku musíš dělat, abys ho tímhle způsobem výkonnostně vykastroval - poštovní klient s ~3000 zprávami denně + herní využití tohle opravdu nezvládne (aspoň ty 4 ks 850tky Pro co jsem prodal lidem, kteří takový objem mailů mají, se zatím drží velmi dobře - přičemž jeden z ten disků je nasazen prakticky od uvedení na našem trhu).

Ale to jsem už přece psal i jinde a dříve.. Když se k tomu chováš jako - s prominutím - prase, tak pak dostaneš co si zaseješ.

Mj., 320tkovej Intel mi tu na testovacím stroji při wrkldu 20 GB / day odešel při 0,88 PB ... s tím, že řadič to nebyl. 11 dní zpátky jsem ho vyhazoval, imho mi to přijde i jako kusová záležitost.
milsimr
Administrátor