Samsung 840 EVO - velke vykyvy hodnot cteni

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Matysek 1. 12. 2014 20:15

No skvele! Od ktere verze HDTune umi pracovat se SSD? Osobne totiz zadnou takovou neznam a to, ze neco vyzvracel jeste neznamena, ze to je stabilni nebo verohodne.

Tech 10let je pouze teoreticky. U Samsung plati to, co tvrdil Jobs - vsechno je vase chyba a kdyz ten disk odejde hned prvni den pouziti a bylo na nej zapsano (instalace a zabydlovani se) vic, nez uvadi Samsung, tak mas smulu. A jen tak mimochodem, stabilni rozhodne neni, potreba korekci dost narostla a protoze vcelku dost zamestnavaji radic, tak to podle toho vypada.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod milsimr 1. 12. 2014 20:42

Matysek píše:Tech 10let je pouze teoreticky. U Samsung plati to, co tvrdil Jobs - vsechno je vase chyba a kdyz ten disk odejde hned prvni den pouziti a bylo na nej zapsano (instalace a zabydlovani se) vic, nez uvadi Samsung, tak mas smulu.

Když ti ze stejného problému odejde SSD disk jakékoliv jiného výrobce, tak musíš mít taky smůlu, protože všichni výrobci mají své úžasné TBW tabulky. Nemluvě o tom, že tvá modelová situace je v běžném domácím nasazení krajně nepravděpodobná.

Upřímně, nic proti, ale u tebe to vypadá na nějakou anti-Samsungovskou fóbii coby prodejce z povolání.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Matysek 1. 12. 2014 21:43

Co s tim ma TBW co spolecneho? TBW je vec, ktera urcuje minimalni zivotnost. Ze se mi rozbiji veci je celkem normalni, stejne tak uz se nevzrusuju, kdyz cerstve vybaleny notebook probombarduje proletajici pigeon. Ne, ale kdyz mi chcipne novotou ***** SSD, ktery mel natocenych par hodin a zapsal pri zabydlovani se 41GB - smula, presvihl jste a tim pada zaruka, tak to nastve. Stejne tak kdyz 100 ze 100 mechanika nedodrzuje standard a vyhazuje CRC chyby, namisto funkce a nebo v protokolu bude stat, ze telefon byl poskozen nabijecim kabelem i pres to, ze na kabelu byl dvakrat - jednou kdyz se rootoval a podruhy, kdyz dostal mentalni klystyr. Dalsi telefon musel spadnout a tisickrat popsana chyba vyroby (praskani) na tom nic nezmeni, urcite spadl. Praskle sklo nemuze zpusobit chyba pri kompletaci, ackoliv to bylo prokazano, rozhodne nemuze, to vam muselo spadnout. To je serverovy disk se serverovyma funkcema ... moment, vy jste ho jako provozoval nonstop?

O televizi nebo monitorech zatim mlcim. Takze ano, Sh!tsung mi nesmi pres prah, ale v medicine jsou vazne spicka. Vadi mi jejich postoj, ze za vsechno muze zakaznik, obzvlaste, kdyz si kupujes novej a jeste na tom pultu, pri vybalovani, to sklo je kruply uplne stejne. No co, neses si protokol o reklamaci a jsi o peknou sumicku lehci. Nejde o nenavist, jen z nej nedelam neco neobycejneho, ale uplne stejnej kram jako vsecho. Mimochodem, M500 vyreklamovali i kdyz to delalo mnohem vic, nez je denni limit. Taky mi chcipla, stejne tak mi uz chcipl i Intel 320 a dalsi. Vedu z toho nedelam.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod KineCZek 1. 12. 2014 21:44

Matysek nema fobii. Matysek ma zkusenosti. Zkusenosti i z enterprise segmentu, ktere se ceni zlatem. A co se tyce disku, jejich firmwaru, revizi atd plati za odbornika na svem miste ... jen se tim diky sve vrozene skromnosti nikde nechlubi.

BTW: Ze s EVO nemam dobrou zkusenost ani ja, bych mozna nepokladal uplne za nahodu. Ale vstupovat Vam do rozjete hadky nebudu...

(Jen jeste poznamka ... nepravdepodobna != nemozna)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod milsimr 1. 12. 2014 22:13

Ale já tady přeci vůbec nezpochybňuji něčí odbornost, natož Matýskovo. Sám uznávám, že je odborník na svém místě, zkušenosti z enterprise prostředí, které zde často uplatňuje, mluví za všechno. V tomhle směru - pokud to tak nevypadá - mu nechci zkřivit ani jeden vlas na hlavě a pokud se tak již stalo, věřte, že to není a ani nebylo mým úmyslem.

Také souhlasím s tím, že věci se prostě rozbíjí.. mají určitou životnost, atd. Zde taktéž není co řešit.

Jinak to co píše výše.. ano, chápu jeho noční můry při vyřizování reklamace čehokoliv u Samsungu - reklamační technici jsou buď banda volů, nebo mají (pro nás skryté) nějaké vnitřní "neoficiální" předpisy, kde management de-facto instruuje reklamační techniky, aby každou druhou reklamaci neuznali kvůli nějaký banalitě / svedli to na něco jinýho.

Takže mám vlastně pravdu - je to anti-samsungovská fóbie. Sice podložená zkušenostmi, ale pořád je :-))

Spoiler:
Add Kinovo poznámka: Psal jsem KRAJNĚ nepravděpodobná - sice to pořád neznamená, že není nemožná (imho slovo "nemožné" jsem v tomto oboru už přestal používat dávno), nicméně pravděpodobnost takové události by měla být teoreticky vééééééééélmi malá, prakticky nulová. Jenže, jak už Matýsek výše naznačil, téměř nulová šance neznamená, že se to člověku prostě nestane....

Spoiler:
Já mám prostě se Samsungem zkušenosti převážně pozitivní.. asi jsem teda spadnul z Marsu, nebo mi posílaj jen ověřený kusy. Nebo jsem divnej... nebo - já nevím.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 1. 12. 2014 22:18

O RMA Samsung produktu (SSD, ale i tabletu, telefonu, monitoru a to jak tech velkych na prezentace do firem, coz jsou vlastne televize bez tuneru, ale i tech malych ...) bych mohl sepsat knihu. Takze ... tohle tema radeji neotevirejme. :))

Pokud bych mel ziskat fobii na tomto zaklade, uz pri tichem vysloveni nazvu one spolecnosti by se mi zjezily chlupy i na limci od mikiny.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Matysek 1. 12. 2014 23:00

Pouze rikam, ze ten disk je obycejny a za tu cenu nikterak vyhodny proti konkurenci. Pri spravne chemii a postaveni hvezd, da-li Buh, da-li algoritmus nahody, ... za 9let chcipne a oni to uznaji. Tim jeho vyhody konci a i kdyz se to neprezentuje, tak slavne 3D V-NAND maji radu nevyhod, jednu pomerne velkou a celkem to vydrzi, jenze z toho celku bude asi tak 25% zaznamenano a dosazeno pouzitim. No, to nechcme stranou i s potrebou rozsahlych korekci. Ten disk je obycejne, ale neobycejne prodavany jako neco extra, ackoliv zustava obycejny a vlastne hledam duvody, krome viry, proc prave ten a ne onen.

- Vadi mi z obycejneho delani extra
- Vadi mi jejich pristup k zakaznikum
- Vadi mi jejich ohybani specifikaci (bud si jist, ze ani S850Pro nesplnuje standard SATA.IO)

To je dobry, prasknul uz mi i hammer, proste pri zatloukani takove tube k tree v tom luplo a bylo hotovo. Pise mi Python ja Jabber a ... sakra /dev/sdb je tuhej (M500). Dobry, tak reset a rikam, sorry, chcipl mi datak, ale tak v pohode, primarni mSATA M550 s tunou fleku vydrz. No nevydrzela, za pul hodiny chcipl taky :D
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Matysek 2. 12. 2014 00:45

Predesvim Samsung EVO nebyl nikdy dobry SSD, protoze pouzival dynamicky system cache ve velmi omezenem rozsahu (marketing si vsiml, ze seriozni recenze zahrnuji tzv. consumer workload, tedy velmi, ale opravdu velmi orezana forma pokrocilych workladu), ktera v pripade 12xGB varianta znamenala 3GB ~8.3 sekundy, pote z fyzikalniho a technologickeho principu musi TLC NAND zakonite padat dolu a protoze jejich vlastnosti zadny magicky marketing nezmeni, bude vzdy pomalejsi, nez-li sebehorsi MLC NAND. To je vlastnost, se kterou se neda hnout. Dale ten SSD bytostne (Samsung ma s multi-workload 3Core MEX radici dost velky problem) nezvladal paralerni write/read a v domacich podminkach by to mohl byt snapshot/state virtualbox + postovni klient se slusnou porci mailu. To stacilo na fall from grace. Abych by spravedlivy, podobny princip s TLC pouziva i Sandisk, ackoliv tam mluvime o nCache - stejne nic moc, ale nenasadil samsung RAMdisk a caryfuka hrabajiciho do systemu Magican s popeznim marketingem. Co z toho plyne? Disky Samsung (vyjma SM) nemaji predikovatelne chovani a propad neni pozvolny, ale propastny a protoze nedisponuji internim garbage (napr.: M550 nastavila vysoce agresivne a pokud disk neprekroci zatez, pro strucnost, 30% load, nebude prakticky degradovat a pro zotaveni nepotrebuje stav zvany idle_state, ve kterem radic pripravuje dat pro okamzite pouziti, optimalizuje struktury a srovnava fragmentovane stranky - to Samsung neumi) potrebuji cas na zotaveni a urceni pracovni stanice, ktere nedas vydechnout, avsak soustavne nevytezujes do maxima se nevzchopi a potrebuji vysoke SA, aby vubec mohl drzet snesitelnou uroven degradace. Tedy, pres den se striha domaci video, upravuji se fotky a ukoly pro pracovni stanici cekaji na nocni rezim bez aktivniho obsazeni. S tim maji vyjma SSD jako SM843T velky problem a protoze tam nejede soucasne jen Premiere Pro/After Effect se malou hvezdou, ale take dalsi virtualizovane stroje, do kterych hrabu ja, tak dochazi k multi-workloadu a pomer neni 80:20, ale 30:70 a takovy stav snese mnohe lepe Micron M550. A pokud budu lpet na detailech a pouziji ATA8 deklarovane standardem SATA.IO, tak pohorim a ten disk doslova vnitrne zborim a/nebo bude rapidne propadat. Konkurence Crucial M550, Kingston KC disponuji technologii RAIN/RAISE - totez, avsak redudanci S850Pro nema. O power loss nemluve. Neni to spatny disk, ale zadny zazrak a nadseni z nej ukazovanim nesmyslnych benchmarku na 99% reviews z nej delaji neco vyjimecneho. Neni vyjimecny, jen prumerne dobry SSD. O zivotnosti diky internim presunum jeste uslysime (mj. nenajdes ve SMART).

Obavy z upsani NAND jsou liche. Mam v dlouhodobem testu Micron Real SSD C400 ve 256GB variante (pro bezny trh znamy jako Crucial M4), ktery k dnesnimu dni dosahl 1PB zapsanych dat a drzi. Intel 320 300GB s vysokou SA pro vykon (nesl tihu cache) odesel po 1.92PB zapsanych dat s tim, ze nevycerpal NAND, nybr mu zarval radic.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod milsimr 2. 12. 2014 01:15

(840 EVO) Netvrdím, že to je DOBRÝ SSD. Tvrdím, že pro BĚŽNÉ DOMÁCÍ nasazení s ním není problém (a do BĚŽNÉHO DOMÁCÍHO nasazení opravdu nepočítám Drive Snapshoty / vážnější nasazení VirtualBoxu atp.. Normálním domácím použitím myslím použití ve stylu nainstaluješ Win., drivery, Firefox, Thunderbird, Office, Daemon Tools, nějakej ten TeamSpeak a nějaký hry a hotovo - drtivá většina BFU ani nemá páru, co to je VirtualBox)..

(Obecně) Výkonnostní degradace u disků Samsung je známá věc už od dob Samsungu 830 Series. Jenže jsi nezmínil, co všechno na tom disku musíš dělat, abys ho tímhle způsobem výkonnostně vykastroval - poštovní klient s ~3000 zprávami denně + herní využití tohle opravdu nezvládne (aspoň ty 4 ks 850tky Pro co jsem prodal lidem, kteří takový objem mailů mají, se zatím drží velmi dobře - přičemž jeden z ten disků je nasazen prakticky od uvedení na našem trhu).

Ale to jsem už přece psal i jinde a dříve.. Když se k tomu chováš jako - s prominutím - prase, tak pak dostaneš co si zaseješ.

Mj., 320tkovej Intel mi tu na testovacím stroji při wrkldu 20 GB / day odešel při 0,88 PB ... s tím, že řadič to nebyl. 11 dní zpátky jsem ho vyhazoval, imho mi to přijde i jako kusová záležitost.
milsimr
Administrátor

Předchozí stránka