HDD přestal fungovat a nenačítá se

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Hornster 26. 7. 2014 14:40

Čau,

mám problém, v notebooku jsem měl hdd (místo dvd mechaniky - primární bylo SSD na kterém byl nainstalován systém - tento HDD tedy sloužil pouze na soubory), ale přestal fungovat (notebook se nazapínal, až po vyjmutí hdd, které bylo místo mechaniky se notebook zapl(nastartoval do windows)). HDD jsem připojil přes extérní box k jinému PC, ale tady je problém, že ho vidím, ale pokud na něj kliknu, tak mě zamrzne průzkumník a pokud kliknu na jednotku, tak se mě ani nezobrazí nabídka ... například GetDataBack mě ho po scanu najde, ale hned zamrzne a správa disků se ani nenačte. Nevíte co s tím? HDD zhruba před dvěma dny ještě fungoval. Přestal fungovat po aktualizování windows na notebooku, kdy vypadl proud a notebook se vypnul.

nevíte co s tím?
Hornster
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 26. 7. 2014 14:59

Potrebujeme pravdu a vic informaci :)
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Hornster 26. 7. 2014 15:01

pravda to je a info stačí říct jaký
Model:
WD3200BEVT-60ZVČT1
320GB

- s notebookem se poslední 2 roky nic nedělo, ležel ve skříni, před tejden sem ho zapnul aktualizoval windows 8.1 to spadlo a PC už nenaběho (zaseklo se na loading screenu) - když sem HDD vyndal a nechal tam jen SSD vše jede v pohodě - jen je problém, že HDD se u jiného pc přes rí eček (IcyBox) nenačítá
Hornster
Junior

Odeslat příspěvekod Juwa2 26. 7. 2014 15:29

Musíš nabootovat nějaký nástroj pro práci s disky/oddíly. (z běžících Windows se do něj nedostaneš) Potom se múžeš pokusit dostat ven data, popř. opravit filesystém.
Juwa2
Junior

Odeslat příspěvekod Hornster 26. 7. 2014 15:31

nemáš tip na nějaký?

EDIT: po 2 hodinách hledání na google sem mimo
Naposledy upravil Hornster dne 26. 7. 2014 16:54, celkově upraveno 1
Hornster
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 26. 7. 2014 16:42

Ještě to vylepši - napiš že tam nikdy žadnej filesystem ani nebyl 8-D
Doporučuji po tvojem pslednim přispěvku se to nepokoušet řešit sám,zapatrej v paměti a zkus sehnat někoho kdo v tomto se aspon minimalně orientuje.Tady nema ani cenu radit.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Hornster 26. 7. 2014 16:56

ok, filesystém tam je byl a byl :D jen sem po 2 hodinách hledání na google trochu mimo - v problematice se orientuji velmi dobře, ale HDD neobnovuji každý den, proto se ptám tady na foru o rady !
Hornster
Junior

Odeslat příspěvekod Juwa2 26. 7. 2014 17:05

Juwa2
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 26. 7. 2014 17:11

GPARTED si ani neškrtne pokud je ve stavu RAW.Rozšiřenou clonezillu ktera ma v sobě nastroje pro obnováu dat,obsahuje pochopitelně i klasickej diskeditor typu parted něco..
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Hornster 26. 7. 2014 20:20

pokud to v GPARTED dám zkontorlovat, tak mě vyskočí
Kód: Vybrat vše
ntfresize -i -f -v /dev/sdb1
ntfresize v2014.2.15AR.1 (libntfs-3g)¨
ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: input/output error
Failed to calculate free MFT records: input/output error
ERROR: Failed to update the free space

Edit:
tak ani clonzilla nepomůže při vytváření img mě to při checking the disk space ...
napíše

/home/partimag is full" no space left on devices!
The saved image file /home/partimage/2014-07-26-20-img/sdc1.ntfs-ptcl-img.gz is incomplete. YOu have to increase the disk space, then strat clonezilla save mode again

na disku kam jsme to přehrával jsem měl 350GB místa (porouchané hdd je 320GB)
Hornster
Junior

Odeslat příspěvekod soban 27. 7. 2014 12:32

Prostě nemáš na HDD dost místa. Prostě i pro práci tam musí nějaké zůstat a pod...
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Hornster 27. 7. 2014 13:41

ok zkusím ještě smazat pár giga, ale myslel jsem, že pro práci bude těch cca 25 GB stačit
Hornster
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 27. 7. 2014 13:58

ok zkusím ještě smazat pár giga, ale myslel jsem, že pro práci bude těch cca 25 GB stačit

Doufam že maš aspon mlhave tušeni co pravě s clonezillou hodlaš dělat...ja jsem ti jasně psal že si maš stahnout clonezillu ktera obsahuje dalši nastroje což je Clonezilla-SysResc tak doufam že ji maš.
Potom ovšem nepokračuješ klasicky ale použiješ dle manulau dd-rescue nebo testdisk,budeš nadšenej až při tvorbě image s pohou volbou vytvoř image bez dalšich argumentů ti to zahlasí po třech hodinach práce failled...
V připadě problémů se vždy ma použivat volba ktera je určena k tvorbě image z potižisty a nikolivg volba určená k tvorbě image když žadnej problem nemam a to nehledě na to že když budu mit štěstí nebude problem vytvořit image i s volbou B misto A ktery je spravně.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Hornster 27. 7. 2014 14:10

ne používal jsem normální clonzillu, nikde sem si nevšim, že píšeš, že mám mít Clonezilla-SysResc - jinak to je taky důvod proč se ptám tady na foru - nejsem expert v extrahování dat z poškozenejch HDD, kdybych o tom něco věděl, tak se tady samozřejmě neptám a udělám si to jak chci, ale jelikož o tomhle tematu moc nevím, tak se ptám a očekávám, že mě někdo rád poradí

ted k problému Clonezillu-sys rec by mě teda mělo stačit spustit s
dd_rescue -A -v /dev/old_disk image_file
Hornster
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 27. 7. 2014 14:17

Rozšiřenou clonezillu ktera ma v sobě nastroje pro obnováu dat,obsahuje pochopitelně i klasickej diskeditor typu parted něco..

Ted sem se koukal na gparted co ti napsalo,vypada to fakt na pouze chybu že je rozbita tabulka oddílů takže bych dal
sudo ddrescue -n at čte ve velkych blocich a nevrací se,podle mně to bude stačit
sudo ddrescue -r3
pokud ne tak nahodiš zrcadlově obracenej postup - at se vraci a opakuje dokud nenarazi na limit s nimž nehne..
raděj tady ten zakladni postup pastnu jak ma mjit celej po sobě
sudo ddrescue -n /dev/sda sda.img sda.log
sudo ddrescue -r3 /dev/sda sda.img sda.log
přečti nevracej se - volny vypln nulama
mrkni do sda.log - jen nezkopirovane časti - 3 pokusy na blok
Naposledy upravil oooooooooo dne 27. 7. 2014 14:27, celkově upraveno 1
oooooooooo
Pokročilý

Další stránka