Intel SSD 520 240GB

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Domeek 2. 10. 2014 23:19

Zdravím,
dostal se mi do rukou Intel SSD 520 240GB (nový, nepoužitý) a rád bych jej využil jako náhradu za stávající Intel SSD330 120GB ve svém notebooku (ThinkPad R400, v UltraBay 1TB WD Blue).

Narazil jsem ovšem na problém. Pro přidání disku do šachty a následném spuštění notebooku došlo k zamrznutí (svítí kontrolka disku, na obrazovce logo ThinkPad ...) Při připojení za chodu systému dojde ke korektnímu připojení. Zkusil jsem oba disky připojit ke stolnímu PC a bez problémů, provedl jsem klonování z SSD330 na SS520 a naklonovaný disk opět bez problémů fungoval na stolním PC.
Pokud jsem naklonovaný disk vložil do notebooku jako primární, opět došlo k zamrznutí hned po startu. Když byl jako primární současný disk (SSD330) a v šachtě vložen SSD520 s naklonovaným systémem, šlo nastartovat z naklonovaného disku (přes bootmenu F12). Jakmile není přítomen původní disk, notebook opět zamrzne. K zamrznutí dojde i v případě, že je přítomen nový disk samotný (ať už se systémem, nebo prázdný). Poku nový disk připojím za běhu systému, mohu s ním normálně pracovat, po restartu ovšem notebook zamrzne.
Zajímalo by mne, zda může jít o nekompatibilní disk s notebookem, nebo mám něco špatně nastaveno. Díky za připomínky
Domeek
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 3. 10. 2014 06:54

Verze OS?
Způsob klonování?
Co přesně jsi udělal s původním systémovým SSD po naklonování? Odpojil jsi ho fyzicky před připojením nového systémového SSD?
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Domeek 3. 10. 2014 08:36

Systém je Windows 8.1 pro
klonování disk-to-disk přes clonezilla
původní disk jsem zřejmě nechal, jak byl (přesně si nepamatuji, operací už jsem zkoušel hodně), ale vybíral jsem vždy bootování z nového disku. Díky za Vaše rady.
Domeek
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 3. 10. 2014 10:50

Chtelo by to overit, jestli je problem v naklonovanem OS nebo v HW mezi ntb a SSD.

"Vytuhne" ntb i v pripade, ze tam budes mit jen 520 a nastavis bootovani z CD/DVD/USB a das tam treba instalacku Win?
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 3. 10. 2014 11:19

Typická chyba BFU:
Domeek píše:původní disk jsem zřejmě nechal

V OS WNT nemohou existovat dva systémové disky.

Co s tím?
1) Začni znovu, od vyčištění nového SSD standardním postupem (bylo zde už mnohokrát).
2) Po ukončení klonování fyzicky odpoj původní systémový SSD.
3) Pokud chceš používat původní systémový SSD i nadále ve stejném počítači současně s novým, prostě ho připoj jako externí za běhu OS a deaktivuj standarním postupem z Admin konzole cmd*:
Kód: Vybrat vše
diskpart
list disk
select disk [x]
list partition
select partition [x]
inactive

(Analogickým postupem ho můžeš kdykoliv znovu aktivovat.)
Pak už ho můžeš připojit napevno.
---
* Postup jen pro pokročilé!
Začátečník si může omylem deaktivovat originální systémový disk.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Domeek 3. 10. 2014 17:17

Proveden clean disku ve stolním PC, disk vrácen do ntb a opět zamrzne, vypadá to, že si notebook prostě s diskem nerozumí :-(
Domeek
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 3. 10. 2014 18:50

Zkontroluj, zda mas:
Aktualni bios
Aktualni fw toho disku
Radic v rezimu ahci
Neblokovany ntb nejakym hdd heslem

Zkus jeste pouzit jine instalacni medium tech w8 /klidne trial/, s odpojenymi ostatnimi disky, jestli neni nejaky problem pri clone.
Naposledy upravil alfah4ns dne 3. 10. 2014 18:56, celkově upraveno 1
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Domeek 3. 10. 2014 18:56

Vše poslední verze, řadič v ahci taktéž (mám tam už jedno SSD).
Problém je, že pokud je disk jakkoli přítomen v notebooku, dojde k zamrznutí. Pokud ovšem nastartuji ze stávajícího disku a pak připojím nový disk (zastrčím do šachty), normálně s ním můžu pracovat.
Domeek
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 3. 10. 2014 21:17

Nekompatibilní SSD už jsem se stím taky setkal.
Python.p
Je to rebel!