RAID pole - obnova dat - PLS HELP

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod osterovin 15. 12. 2014 19:48

Dobrý den,

mám 2 x 80GB HDD, které byly spojené do jednoho 160GB pole. Takže se v PC ukazovaly jako jeden disk rozdělený do 2 oddílů.

1. 10 GB - systém
2. 140GB - data

Systém souborů - Fat32

Došlo k vymazání Raid pole v BIOSU, takže se mi disky ukazují odděleně, ale samozřejmě jako prázdné a bez inicializace. Až potom jsem zjistil, že data nejsou zazálohována.

K dalšímu zápisu na disky nedošlo. Fyzicky tam data jsou.

Jaký z programů na obnovu dat byste mi doporučili v případě tohoto problému? Případně, zda máte někdo nějaký ověřený konkrétní program a postup obnovy?

Jsem z toho celkem zoufalý - byly tam fotky, ale dát 10 - 20 000 Kč za obnovu profi firmě mi přijde moc a volil bych to možná až jako poslední variantu, pokud selžou všechny softwary co jsou možné.

Někde tady ve Fóru jsem našel 4 roky staré téma, ve kterém se to povedlo(v trošku odlišném případě) přes GetDataBack.

Díky za každou radu či pomoc..
osterovin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 15. 12. 2014 19:51

SW RAID 0 - GL HF ;)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod osterovin 15. 12. 2014 20:23

Myslíš ve stylu https://www.youtube.com/watch?v=59AqqsrfviI ?

Tam to ale zformátuje disky, nebo se mýlím?
osterovin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mr.OMG 15. 12. 2014 20:39

Ne, to nemyslí.. prostě si obnovu (jestli se vůbec podaří) dosti užiješ a ohromně se u toho pobavíš.
Mr.OMG
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 15. 12. 2014 20:41

Jen beznadějný trouba umístí dokumenty do RAID-0 a ještě k tomu je nezálohuje. :roll:
Python.p píše:SW RAID 0 - GL HF ;)

= hodně štěstí, bav se. :-D
Jedinou (minimální) šancí = obnovit původní RAID-0.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod osterovin 15. 12. 2014 21:04

Myslíš v tom původním programu v Biosu?

Tam to ukazuje možnost nového vytvoření, ale samozřejmě ne-vrátit se k původní konfigurace a také to píše, že to vymaže všechny data, pokud budu vytvářet novou konfiguraci..

Nevím jak tyto programy v BIOSU pracují. Jestli dokáží sloučit existující sektory zpět do původní podoby, nebo jestli vytvoří vše odznovu.
osterovin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Honzax 15. 12. 2014 21:17

Samozrejme to jde obnovit, ale je to u tebe s otaznikem (promin, nechci aby to vyznelo vuci tobe nejak zle). Je to docela delikatni vec, je treba vedet co delas, pouzit spravne nastroje atd.. muzes zkusit nejaky SW na recovery, ktery umi RAID disky. Napada me treba Filescavenger (placeny, ale na otestovani tusim zdarma a uvidis, jestli neco najde) pripadne nejaky jiny SW. Nebo profi firma, jen se nedoplatis. I kdyz zrovna tento konkretni pripade by pro ne byl "brnkacka" muzes pocitat +- 20tis. Protoze proste RAID...
Honzax
Junior

Odeslat příspěvekod osterovin 15. 12. 2014 21:26

Pokud máš nějaký konkrétní postup, tak mi ho prosím pošli - to Raid pole jsem já nevytvářel a k vymazání došlo proto, že mi bylo řečeno, že tam je nastaven Mirroring. Je to složité.

Volal jsem teď do jedné Profi firmy - obnova od 5-10 000 Kč + DPH. Jinak jak píšeš - věřím, že pro ně je toto brnkačka. Fyzicky se s disky nic nestalo a jediná změna proběhla ve smazání nastavení raid pole v Biosu.

Máš zkušenosti s tím Filescavenger ?
Myslím - zda nainstalovat na jiný PC s Win 7. Připojit oba dva disky a pak navolit v programu, nebo jak?

Jinak moc díky..
osterovin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 15. 12. 2014 21:38

UFS Explorer - uz jsem s nim obnovil data ve slozitejsich pripadech (rozsypany RAID 5)
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Honzax 15. 12. 2014 21:42

to prave neni tak snadne. neni "nejaky" postup, zapni tohle, napis tam tohle, pak tohle a tohle a hura-hotovo. Je tam spousta ruznych variant. S tim FSc zkusenosti mam, ale popravde strip jsem na nem dohromady nedaval (ale umi je), sam co se RAIDu tyka jsem s nim obnovoval jen jednou z R5. Pouzivam ho vetsinou pouze na zachranu dat ruzne z karet a beznych disku..
Nicmene je to jak pises, proste nainstalovat na jiny PC, pripojit disky, v menu File vyberes advanced ponastavujes a pustis.. Tech programu je ale samozrejme hodne, musis zkusit, hledat...
To co ti po telefonu nabidli je bezne, skutecnou cenu dostanes az si disk prevezmou na diagnostiku. Za poslednich deset let jsem nechaval delat odhadem dve desitky recovery disku a nikdy nesla cena pod 15tis a to se nikdy nejednalo o RAID. Asi tak...
Jinak jeste jedna vec, recovery je bezpecnejsi (vzdy to doporucuji i sam delam) provadet pouze na image tech poskozenych disku. Pokud je to jen trosku mozne, nikdy to neprovadej primo na nich..
Na image muzes pouzit treba Linux Recovery od diskinternals (http://www.diskinternals.com/download/) to je ostatne dalsi firma co dela recovery SW. ale mimo tady toho linuxoveho jsou ostani take placene. (linuxoveho ve smyslu recovery z Ext 2/3 jinak bezi normalne pod win)
Honzax
Junior

Odeslat příspěvekod vanamond 15. 12. 2014 21:58

A co takhle napřed zkusit jednoduché metody - třeba mne napadá zcela tupě si sehnat další dva stejné disky a na nich si to pole v BIOSu vytvořit stejně jak bylo a pak tam tomu PC podstrčit ty původní ?

Jinak si myslím, že ty demo-pole v biosu moc inteligentní nebudou a prostě vytvoří spojené disky, ale že tam bude striping pro symetrické vytížení disků bych pochyboval, bude to jen JBOD, takže by to v tomto případě mohlo jít obnovit jako jakýkoli obyč disk, kde jen není standardní partition a FAT ..
Trust in God and keep your powder dry !
vanamond
Junior

Odeslat příspěvekod Honzax 15. 12. 2014 22:08

informace, ze jsou disky v poli se uchovava na nich, ne v biosu, vytvoreni tam a pridani jinych disku nijak nepomuze...
jbod to nebude (byt samo muze, vetsina tech fakeradicu na deskach ho umi taky) ale obecne to malo kdo pouziva, na stripu neni nic tezkeho ani narocneho a umi ho snad uplne kazdy radic...
Honzax
Junior

Odeslat příspěvekod osterovin 15. 12. 2014 22:11

S PC nejsem amatér, ale SW jsem s disky do také míry nepracoval.

Takže teď budu možná psát jako pro blbce - prosím za případnou opravu

Zítra nainstaluji Linux Recovery na windows 7.

Připojím disky - udělám Image (ten image se vytvoří na jiný disk úplně duplicitně (tzn. mám si na každý jeden disk vyhradit-sehnat jiný disk? Nebo oba dva Image uložím třeba na 500GB externí disk co mám, jako když dělám image DVD?)

Potom nainstaluji Filescavenger - teď jsem ho sosnul ve verzi 4.2 - ten dokáže najít ty image (možná mi odpovíš otázkou před tím)?

A v něm si budu hrát s nastavením a uvidím, jaké budou výsledky - případně budu zkoušet jiný SW.. Na obnovu dat jsem jich už stáhl několik ale Raid jsem zjistil, že nakonec neumí žádný, takže jsem "závislý" na tipech od Vás.

Zkouším googlovat už od 15:00 hodin dnes, ale bezvýsledně..

Díky moc za každou radu - naděje mě díky Vám drží.. :-)
osterovin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Juwa2 15. 12. 2014 22:33

Image disků uložíš na externí disk - jsou to soubory jako každé jiné. Tyto image pak načteš do toho programu a ten s nimi bude pracovat jako by to byly ty disky - s tou výhodou, že když se něco nepovede, máš další pokus(y).
A doufám, že celé toto "dobrodružství" bude pro tebe dostatečným poučením, aby sis svoje data zálohoval!! Pokud se ti obnova povede, máš ode mne povolení řádně se opít, poněvadž to by se ti povedl vpravdě "husarský kousek".
Juwa2
Junior

Odeslat příspěvekod Honzax 15. 12. 2014 22:41

v pohode, jen radim trosku "po pameti" takze to nemusi byt uplne 100pro.. nainstalujes LR, vyberes v nem disk a vyberes si misto, kam ho ulozis, proste jako jakykoliv jiny soubor. takze bacha na dostatek volneho mista. nasledne oba disky mountnes nejakym sw ktery umi .dsk (tusim ze to ma tuhle priponu a ted z hlavy si nepamatuju co za sw na to mam, ale google urcite pomuze. a dal s tim uz budes pracovat jako se skutecnym diskem, takze ve Fsc vyberes disky, vyberes ze na nich byl raid atd...
jeste muzes zkusit dalsi muj oblibeny sw, take umi RAID a ten si ty image dovede sam i pripojit: Zero Assumption Recovery (bohuzel take placeny)
jak rikam, moznosti je spousta, ale bude s tim piplani..

-- 15. 12. 2014 22:46 --

tak jsem dokonce kecal, fsc si je umi pripojit take sam... :)
Honzax
Junior

Další stránka