Synology DS215j - dva disky v basic modu a DLNA?

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod PetrikCZ 18. 1. 2015 01:15

Krásný den vespolek.

Po letech jsem si konečně udělal radost a zakoupil NAS na takové to domácí sdílení (PC + NTB + do budoucna 2x TV). Měl jsem zatím doma jeden externí 2TB disk s NTFS, který už jsem skoro celý zaplnil. Moje idea byla, že si koupím NAS + do něj nový 2TB HDD, se kterým to rozběhám, překopčím tam svůj starý HDD a ten pak využiju jako rozšiřující (po formátu na EXT4).

Trochu jsem narazil s tím, že jsem si nechal od NASu nabulíkovat, že pro mě bude nejvhodnější nechat ho zahájit spolupráci pod raidem typu SHR (Synology hybrid raid). Až ve chvíli kdy jsem zapojil druhý HDD podle idey výše jsem zjistil, jaká to byla kravina a že se tím NAS nastavil do RAID1 což nechci. S tím se hodlám poprat tak, že absolvuji znovu celé kolečko překopírování dat mazi disky a tentokrát nechám typ raidu na "basic" (tzn dvě samostatné jednotky bez raidu).

Dotaz zní. Až to potom budu zkoušet napíchnout z TV (DLNA), najde mi oba basic disky, nebo jen ten první, nebo co se bude dít? Nerad bych to zase celé předělával, když nemám třetí 2TB disk, abych si s tím mohl hrát od nuly. Kdybych měl, tak to nastavím na Jbod a jsem v pohodě.

BTW nemám NAS na zálohování, ale jen na prosté universální sdílení dat v domácnosti po LANu, RAID tudíž na nic nepotřebuji.

Předem díky za cenné zkušenosti.
PetrikCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mike.M 18. 1. 2015 09:26

Kukni jak pracuje dlna. Uvidíš 3 složky audio, video pictures a co nastavis do tech složek, uvidíš na TV. Dlna neplést se sdílením a prochazenim disku.
Mike.M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 18. 1. 2015 09:47

Tak tak. V Ovládacích panelech, mediální server, je nutno nastavit příslušnou složku a definovat typ složky (Hudba/Obrázky/Video). Tyto se pak najdou třeba v TV při procházení DLNA.

Jen se zeptám .... až budou disky zaplněny po okraj a kleknou ... je někde tedy záloha nebo se množství filmů bude stahovat znovu ?
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Junior

Odeslat příspěvekod soban 18. 1. 2015 10:23

Zálohu si musíš dělat sám - ať použiješ jakýkoliv RAID nebo samostatné disky.

Takže externí HDD a důležité věci zálohovat (videa z dovolené atd...).

RAID není záloha - raid chrání před poruchou podle typu raidu.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 18. 1. 2015 10:48

Mluvil jsem o tom, co bude dělat až mu ten single disk klekne. Toť vše :D
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Junior

Odeslat příspěvekod PetrikCZ 18. 1. 2015 10:49

Takže se nemusím bát hodit oba do basic. To jsem opravdu rád.

Ad záloha. Do teď jsem měl jen USB disk. Skoro by mi to stačilo, kdyby uměl fungovat v síti, což samozřejmě neumí. Pro mě je NAS primárně síťový disk. Filmy nepovažuju za důležitá data (mám origo DVD, případně se dají sosnout). Fotky a vlastní videa mám ještě na PC + postupně po přefiltrování přesouvám na cloud (Google disk + Mega).

Díky moc
PetrikCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 18. 1. 2015 12:06

Akciový Klokan píše:Mluvil jsem o tom, co bude dělat až mu ten single disk klekne. Toť vše :D

Dá druhý a obnoví data ze zálohy. :-[
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý