Velký rozdíl mezi velikostí a velikostí na disku

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Gooorila 1. 7. 2015 18:24

Zdravím

V domácí síti mám NAS (disk s formátem EXT3) a nově i MacMini s OS X, ke kterému je připojen externí disk a ze kterého chci nyní udělat nové datové úložiště (se stávajícím NASem mejsem moc spokojen. Jedná se o D-LINK DNS 320 a správa je pro mě trochu složitá, tak chci některé funkce v domácnosti delegovat na MacMini a mimo jiné i to datové úložiště).

Několik dnů jsem tedy stahoval cca 2TB dat mezi NASem a externím diskem v MM, abych byl schopen disk v NASu nově naformátovat. NAS ale nechci úplně vyhazovat, je v něm druhý 2TB disk a myslel jsem že na něj budu zálohovat důležité složky a vytvořím si tak jakési zrcadlení (nechci ale zrcadlit celý disk, jen mnou vybrané důležité složky. Zatím ručně, časem snad najdu nějaký SW).

Narazil jsem ale na problém. Kopíruji jednu složku a zdála se mi moc velká, tak jsem si zobrazil vlastnosti (viz obrázek). Složka na disku v MacMini má velikost a velikost na disku témeř identickou. Stejná složka na NASu (na obrázku ještě není úplně dokopírovaná podle počtu složek a souboru), má ale ten rozdíl velmi velký. Velikost je 375 GB a velikost na disku je 588 GB. Malý rozdl bych přisuzoval nastavením bloků a množství malých souborů, ale takhle mi to připadá strašně moc. NAS mi ukazuje disk jako OK.

Nenapadá někoho, kde mohu mít problém?

Obrázek
Gooorila
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 1. 7. 2015 18:43

bez znalosti velikosti clusteru na obou discích je obrázek naprosto nezajímavej...

Kód: Vybrat vše
fsutil fsinfo ntfsinfo Y:
fsutil fsinfo ntfsinfo Z:

další pastí na pitomce můžou být vnořený symlinky...
Naposledy upravil kernel_panic [passed] dne 1. 7. 2015 18:51, celkově upraveno 1
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008

Odeslat příspěvekod vanamond 1. 7. 2015 18:51

No, pokud vím, tak Ext3 filesystem nemá proměnnou velikost bloků, a tedy místo na disku je rozloženo dle stejné velikosti bloků. To platí i pro I-node uzly. No a to bude Váš problém,, protože tam máte spoustu malých souborů ( vychází mi soubor na cca 1,3 MB, ok ? ), což by tak nevadilo, jako 19000 podadresářů, což asi bude vadit.
Řešení? - no, buď přejít na Ext4 pokud to lze, tam je to řešeno, anebo se s tím prostě smiřte. Šlo by to samozřejmě také sbalit - třeba po podadresářích - pak byste měl cca 19000 souborů, což by fungovalo, ale nevím, jaká je struktura dat a zdali by to šlo automatizovat, ručně to pochopitelně není realizovatelné.
Trust in God and keep your powder dry !
vanamond
Junior