Obnova dat z ext. disku po chybném updatu firmware

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Hallotadd 6. 11. 2015 21:01

Zdravím. Mám externí disk WD My Book Essential 1 TB (USB 2.0)

Pokoušel jsem se o update firmware a ten se nezdařil. Disk se teď nepřipojuje (přestože dioda svítí a disk se točí) a není vidět ani ve Windows (7 a 10) ani v BIOS. Zkoušel jsem na třech různých PC.

Problém s update FW, jak jsem později zjistil ze zahraničních diskuzí, byl velmi častý a spoustě lidem díky této ,,skvělé" podpoře WD zbyla na stolech jen cihla.
Zkoušel jsem nahrát i FW s návodem na těchto stránkách: http://do0g.blogspot.cz/2008/03/how-to- ... html#doeet Bohužel ani přes tam zmíněný program nebyl disk nalezen a já nemohl pokračovat v náhrátí FW.

Na jiných fórech jsem se dočetl, že by mohlo být možné dostat data až rozebráním obalu ext. disku a připojením do PC nebo do doku(rámečku?). Zajímalo by mě, jaký na to máte názor - jestli je takto možné obejít poškozený FW. Znám člověka, který se zabývá skládáním PC, nedělal bych to sám. Moje schopnosti a možnosti jsou vyčerpány.

Je na toto potřeba speciální vybavení nebo stačí ,,jen" dostat disk do doku nebo PC a bude možné dostat se k datům?

Co jsem tak koukal na ceny při opravách FW u disků WD - je to od 1500,- výše.
Hallotadd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rr-zz 6. 11. 2015 21:35

dotaz... proč je proboha potřeba zabývat se updatem fw v usb disku ?? Bios a různé updaty fw jsou vždycky riziková záležitost - nepouštím se do toho když si s tím pak neumím poradit!

Vyndat disk z boxu asi nepomůže, pokud je to USB tak je teď špatný fw přímo v disku, pochybuju že má převosník SATA-USB nějaký vlastní fw..

Každopádně pokud není v záruce, tak rozdělat a zkusit připojit k pc je asi jediná možnost, ale podělaný fw.. to bude chtít spíš odborníka.
rr-zz
Junior

Odeslat příspěvekod Hallotadd 6. 11. 2015 21:46

Je to jednoduché. Jsem prostě blbec, který se hrabe do věcí i přesto, že fungují. Upřímně ten FW nebylo potřeba updatovat. To už ale zpět nevrátím a můžu se z toho maximálně ponaučit pro příště.

Každopádně díky za odpověď.
Hallotadd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r34ktor 6. 11. 2015 22:00

Otázka je, co si updatoval - jestli FW převodníku, nebo disku.

rr-zz píše:pochybuju že má převosník SATA-USB nějaký vlastní fw..

Tohle je např. převodník vykuchaný z WD Essential :

Obrázek

Jak jistě sám vidíš, flash s FW tam je.

Každopádně disk je potřeba rozebrat a další kroky směřovat podle toho, co je uvnitř.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hallotadd 7. 11. 2015 09:19

Já bohužel nejsem schopen říct, který FW to byl. Bylo to přes aplikaci pro Windows ze stránek Western Digital. Budu doufat, že to byl FW převodníku a disk půjde po vyjmutí z toho obalu připojit a data zachránit.
Hallotadd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chobotel 7. 11. 2015 10:14

Kdysi jsem u podobného disku řešil vylomený konektor na řadiči USB. Bohužel nepomohlo vyjmout disk a připojit ho k počítači (toto je specialita WD). Je tedy možné, že po připojení k PC neuvidíš data. Musel jsem sehnat stejný typ řadiče a disk k němu připojit, teprve potom jsem byl schopen stáhnout data. Proto raději od té doby kupuji zvášť box a zvlášť disk.
chobotel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Hallotadd 7. 11. 2015 10:50

Disk rozeberu a dám sem vědět, jak to dopadlo :)
Hallotadd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MiK 7. 11. 2015 12:25

Tyhle desky obvykle mají možnost přístupu po RS-232, často modifikované. Odhadoval bych, že vstup je na nazapájeném konektoru dole. Firmware se dal nouzově nahrát přes RS-232.
MiK
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 7. 11. 2015 12:38

Pokud je k dispozici FW v potřebném formátu, lze ho nahrát i přes externí programátor připojený přímo na čip.

Trochu hardcore metoda, ale zato celkem univerzálně použitelná.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod czatlantis 7. 11. 2015 14:20

Někdy se dá na plošňáku disku najít i SATA signál ještě před převodníkem na USB. Sice tam nikde není oficiálně konektor, ale když se chce, všechno jde :D

Jinak touhu vrtat do věcí, který fungujou znám. Ale vrtat do disku, kterej není zálohovanej je fakt na přesdržku :D
czatlantis
Junior

Odeslat příspěvekod Tade2 18. 11. 2015 11:52

Disk jsem rozdělal a připojil přes tu SATA redukci do USB. Disk je už vidět, ale chce před použitím naformátovat a potom se tam objeví toto:

Obrázek

v podstatě to dělá to samé, co na tomto videu

https://www.youtube.com/watch?v=crs4Nrzpd9Q

a píše to, že souborový systém je RAW

Mohl by pomoci ten program, přes který to tam opraví nebo to nemám raději zkoušet?
Zkoušel jsem ještě Recuvu (ta disk neviděla) a Get Data Back, ten disk projel, ale opět měl problém s tím, že to není NTFS

Ten návod ze stránek, který jsem psal v prvním příspěvku asi zkoušet nemám že? Sice by možná Oxford Semiconductor Uploader našel teď disk, ale FW by nahrál jinam, když je ten jeden převodník vykuchaný.

Mám ještě nějakou možnost to přes nějaký program zkusit nebo to raději nechat odborníkům?

BTW: nebyl pravděpodobně problém s FW od WD, ale v jednom USB v 7 let starém notebooku, který občas odpojuje disk. Pravděpodobně došlo k odpojení v průběhu upgradu FW.
Lumia 820 => Lumia 950 => Galaxy S9 => Galaxy S23 8/256
ROG Zephyrus G14 (2020), Ryzen 7 4800HS, GTX 1660 Ti Max-Q 6GB, 16/1024 GB
Tade2
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 18. 11. 2015 11:57

Otázkou je, co u toho modelu používá WD za filesystém. Např. linuxový ext2/3/4 Windows standardně nepřečtou. Ale může to být i něco specifického. V první řadě se pokus zachránit převodník.

S diskem žádné pokusy nedělej, nebo o data definitivně přijdeš.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oooooooooo 18. 11. 2015 13:44

jezis marja clovek co nevi ze raw nenií proéblem,unknown filesystem neni problem jako bonus obnovuje pod win věcma typu getdataback for ntfs..navic neobjevil doposud google,nicmene objevil že jde bezduvodně přehravat firmware.
vystřel okamžitě z win ,nahraj si servisni bootovaci livko linuxu obsahujici nastroje pro obnovu dat,bootni a data si přetahni
kdokoliv kdo obnovuj pod win libovolnym nastrojem tomu rozumi jako koza petrželi,jedine co jde brat na milost je winhex,ani testdisk ne poněvadž ten běži pod libovolonym linux live cd- usb.Winhex forensics nikoliv.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků