HDD se po zastavení neroztočí

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod reham 25. 1. 2016 17:42

Zdravím, chtěl bych se poradit ohledně problému s HDD v notebooku s Windows 10. Jedná se o obyčejný 500 GB 5400 ot. model.

Když nechám notebook delší dobu (cca hodinu) nečinně běžet, nejde mi posléze nic otevřít, špatně reagují i systémové nabídky jako start, notifikační lišta apod. Dioda disku nebliká tak jako obvykle ani není slyšet že by se disk točil. Deaktivoval jsem v nastavení napájení zastavování disku po určitém času nečinnosti, ale problém přetrvává. Pomůže vždy jedině restart počítače.

Je moje podezření na poškozený HDD správné? Nebo se může jednat o nějaký virus, který mi avast nenajde, popř. může to být způsobeno windowsy 10? Mám s nimi občas problém s nefunkční nabídkou start a hlavním panelem, problém rovněž musím řešit restartem.

Předem děkuji za odpovědi.
reham
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 25. 1. 2016 18:27

A jak to máme vědět?

Prostě dodej výpis SMART z HDD zda je OK

Co test RAM zda je OK.

Dodává se notebok s windows 10? Pokud ne nainstaluj spátky podporovaný OS dělá to pořád?
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod reham 25. 1. 2016 18:46

soban píše:A jak to máme vědět?

Prostě dodej výpis SMART z HDD zda je OK

Co test RAM zda je OK.

Dodává se notebok s windows 10? Pokud ne nainstaluj spátky podporovaný OS dělá to pořád?

Přes jaký program to mám otestovat? Podobný problém řeším poprvé tak se omlouvám za neznalost.

Notebook byl dodáván s Windows 7, koupil jsem ho už před 4 lety, desítky mi běhaly bez většího problému už od beta verze kterou jsem instaloval zhruba před rokem. Do recovery sedmiček se mi moc nechce pouštět pokud to nebude nevyhnutelné, jelikož mi to zformátuje celý disk.
reham
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Matysek 25. 1. 2016 19:04

Disky se deli na:
- Normalni
- Obycejne
- Bezne
- Ten co mi tam dal/i

Nejlepe z UBCD/LiveCD Linux (RAW) z duvodu a) Controller b) Widlous ... bootovat z flash (zapisuje, lepsi nez CD/DvD)

smartctl -x /dev/sda >> /cesta/log-smart
hdparm -I /dev/sda >> /cesta/log-parm

v nejhorsim pripade HDTune nebo PowerShell Scriptu, ale to jsme zase u Widlousu. A kdyby jsi k tomu pridal eventlog (eventvwr.msc), tak nic nepokazis.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Milanr1 25. 1. 2016 20:00

Nesdělil jsi typ NB, verzi OS ani nastavení ACPI.
Popisuješ nekompatibilní hw s danou verzí ovladače ACPI.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 25. 1. 2016 20:06

Pokud je to začátečník, tak jste mu dali teda spousta, spousta užitečných rad..
dustojnikhummer
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 25. 1. 2016 20:13

Dostal rady, ktere mohou ale take nemusi odhalit problem. Nezalezi na duvodu, pokud to neudela, tak to proste popadne a odnese do servisu.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Python.p 25. 1. 2016 20:15

Pokud chce problém vyřešit, tak rady dostal.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Milanr1 25. 1. 2016 20:17

Vypadá to na naprostého začátečníka, protože
reham píše:Notebook byl dodáván s Windows 7

Jen totální BFU vymění plnohodnotný W7 za parodii W10. :-/
To je jako vyměnit 5 let starý Ferrari F430 Scuderia za nového Trabanta. :-)
Co s tím?
Nejrozumnější:
Matysek píše:popadne a odnese do servisu.

s žádostí o instalaci W7 do čistého SSD.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Matysek 25. 1. 2016 20:23

Na tom prece nezalezi, protoze doternost Microsoft a ladovani horem dorem Widlous10 nezna mezi. Stacilo spatne kliknout a dotazene dilo zkazy KB3035583 (ono je jich vice) udelalo sve. To bych nehrotil a neresil bych, ani level ... budto to udela, nebo ne (stahnout treba HDTune asi velky problem nebude a porad lepsi, nez dratem do oka). Nesnasim ovsem ty reci ... protoze jak by uklebavka, psycholigicka pruprava a drzeni palcu, mohlo pomoci mi unika. Proste nechapu potrebu informaci obalovat clovecim balastem. Strucne, vecne a jasne.

Milan: Dohady okolo Widlous 10 nebo Widlous 7 bych nechal na jindy. Proste mu udelaji diagnostiku, reknou co tomu je ci neni (snad) a dal se uvidi. Do toho nemame co kecat. Ja to delam tak, ze mam napsany script v PS, ktery vsem tem, co jsem musel (byl donucen) postavit kovosrot, ktery projede a odstreli pokusy Microsoftu protlacit 10tky. Na druhou stranu u dvou stani jsou tam, protoze W7 neumi FS TRIM na PCIe SSD (i kdyz ten disk by bez toho zil uplne vklidu).
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod reham 25. 1. 2016 20:33

Jedná se o Lenovo V570, Windows 10 Pro, nejnovější aktualizace. Netuším co je ACPI.

Eventlog a SMART jsem dal na dropbox jelikož do přílohy to nešlo https://www.dropbox.com/s/nckc1kfj7ql96tw/archiv.zip?dl=0

Ještě jednou se omlouvám za neznalost, jedná se mi pouze o to jestli je disk problémem a tím pádem bych vyměnil za SSDčko, to bych ještě zvládnul ;-)
reham
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Matysek 25. 1. 2016 20:43

Stav tech Windows bude asi hodne zajimavy, spise nez disk bych to videl na board, ale proletel jsem to jen letmo (neni cas, az nekdy odpoledne/vecer).
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Milanr1 25. 1. 2016 20:46

reham píše: Netuším co je ACPI.

https://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_ ... _Interface
Nesdělil jsi verzi OS.
Je to ovšem jedno, protože
reham píše:Lenovo V570

není kompatibilní s žádnou verzí W10.
Co s tím?
Milanr1 píše:Nejrozumnější:

Příště se zeptej před instalací OS, ne až s křížkem po funuse. :-/
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Matysek 25. 1. 2016 20:53

Virtual s W7 ted nedam abych si projel eventlog (staci ze uz swapuju), ale kdyby nebyl kompatibilni (nikoliv jen byrokraticky) tak by musel byt eventlog plny 41
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod reham 25. 1. 2016 21:00

Milanr1 píše:
reham píše: Netuším co je ACPI.

https://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_ ... _Interface
Nesdělil jsi verzi OS.
Je to ovšem jedno, protože
reham píše:Lenovo V570

není kompatibilní s žádnou verzí W10.
Co s tím?
Milanr1 píše:Nejrozumnější:

Příště se zeptej před instalací OS, ne až s křížkem po funuse. :-/

Ačkoliv to tak možná nevypadá jelikož jste na mě vychrlili hromadu pojmů, kterým nerozumím, jelikož jsem podobný problém nikdy neřešil, tak nejsem úplná lama :-)) ale o tom je zbytečné se s tebou bavit.

Matysek píše:Stav tech Windows bude asi hodne zajimavy, spise nez disk bych to videl na board, ale proletel jsem to jen letmo (neni cas, az nekdy odpoledne/vecer).

Matysku díky za jedinou přínosnou odpověď :-) Klidně věnuj čas něčemu užitečnějšímu, netušil jsem, že bude analýza problému tak náročná, asi to vyhodím z okna a koupím si mac :-) (A teď do mě Milanr1 - odpůrče moderních technologií :mrgreen: (nadsázka, samozřejmě).
reham
Kolemjdoucí

Další stránka