Pomoc s vyberem interniho HDD

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Ivan09 7. 3. 2016 04:22

Zdravim,

pro zalohovani dat hledam HDD do 4 TB, cena do 9 tis.

Po procteni Googlu a reportu od Backblaze, jsem skoncil u internich disku HGST, konkretne se nemohu rozhodnout mezi:

Ultrastar 7k4000 4 TB, resp. 2 TB: https://www.hgst.com/products/hard-driv ... tar-7k4000

a

Deskstar 7k4000 4 TB, resp. 2 TB: https://www.hgst.com/products/hard-driv ... drive-kits

Priklanim se k 2 TB kapacite, ktere tak za pul roku zaplnim a dam k ledu.
A ted je otazka, zda ma ten Ultrastar krom zaruky pro mne smysl. Nekde jsem navic cetl, ze jakozto disk urceny do NASu dost vibruje, coz by asi melo vliv na ostatni disky v krabici - nebo je to nesmysl? Pokud ano, jaky box byste mi doporucili? Zatim mi do oka padl tento: http://www.inateck.com/de/inateck-fe300 ... enclosure/

Samozrejme uvitam jakakoliv doporuceni, jak za ty penize zalohovat fotky a video.

Diky moc
Ivan09
Junior

Odeslat příspěvekod enzo2k 7. 3. 2016 04:55

nad 2tb by som urcite nesiel.cim vacsi hdd tym skor porucha.hlavne ak sa jedna o zalohu.
enzo2k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Matysek 7. 3. 2016 14:18

Porovnavas neporovnatelne, protoze mezi Deskstarem a Ultrastarem neexistuje spolecna vazba. Dva zcela odlisne disky a nehlede na RAMP, v SOHO topinkovaci nema 7K4000 co pohledavat. Deskstar se zrodil pro desktop, u ktereho se neresi veci jako TLES, ARC, DSR, ... tedy zalezitosti svazane s raid radicem a chovanim v poli. Typickym hristem pro 7k4000 jsou SBS low workload server/san do 550TB/y a snizenou chybovosti 1/1^15. Nebudu tu rozepisovat absurditu celho dotazu, protoze vlastne ani nechapu (nekdo mi to prelozte) co znamena dat k ledu.

Neexistuje disk urceny pro archivace - off-site backup (HDD = online random accesss), od toho jsou pasky LTO5 s kompresi 3:1 3.5TB. Komprese a problematiku dat necham byt. A tresnickou na pie je ta USB vec.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 3. 2016 15:34

Neplést zálohování x archivaci!
Matýsek:
Správný postřeh:
Matysek píše: Neexistuje disk urceny pro archivace

K SoHo archivaci samozřejmě ani žádné pásky. :-)
Optimálně pravá česká spolehlivá média
Data Tresor Disc
http://www.datatresordisc.com/produkty.html
nebo (pro Matýska) ekvivalentní na stejném principu
M-disc
http://www.mdisc.com/
[NO FLAME]certifikované pro 500/1000 let.[/NO FLAME]
Btw:
Výrobce médií neřeší, čím to Tvoji potomci po této době přečtou. ;-)
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ivan09 8. 3. 2016 00:12

>Matysek: Velice se omlouvam za nedostatecnou znalost vypocetni techniky a blahovy predpoklad, by snad jednim z duvodu existence fora mohla byt pomoc lidem veci neznalym.
Ivan09
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 8. 3. 2016 00:26

Prodavame XYZ a nase nabidka zahrnuje "normalni, obycejne, takove male - proste normalni". Zkus mi vysvetlit, co znamena "pul roku zaplnim a dam k ledu". Mluvim plynne anglicky, francouzky ... trochu cesky. Presto nechapu, co si pod tim predstavit. Proste ne.

Je naivni si myslet, ze data na disku vydrzi 20 let, proste nevydrzi. Rok, dva i 5 by se mozna dalo, zalezi na "konzervaci a zachazeni". A ne, nemyslim si, ze to bude tak trivialni otazka. Nebude, zalohovani je komplexni zalezitost, to same zapis a technologie disku. Vsechno ma vliv na vydrz a citelnost dat, ackoliv vlastni zivotnost magnetickeho zaznamu byva zpravidla 15 let.

Mam tu jeden disk, Quantum Fireball TM ... a data jsou stale citelna, ale take jeden pancovany nevim cim Seagate 7200.12 a data byla znicena po pul roce v cartridge boxu. Nekolik disku, ktere sice maji data, ovsem zase maji zasekle hlavy. Disk se da znicit (magneticky povrch) snadno jen prostym pouzivanim, staci velka kapacita, hodne malych souboru o minimalni kapacite a pouzivat. Za chvilku je dokonano. K tomu otresy, degradace povrchu, poskozeni protiprachoveho tesneni, ... tech moznosti vymyslim nespocetne, nebo se proste jen po vypnuti zaseknou (jeste jsem nevidel odstavku vetsiho pole, u ktereho by se roztocili vsechny disk. Pokazde se nejaky odmitne roztocit. Pokazde) . Z hlediska spolehlivosti nejsou disky vhodne pro ofline archivace.

Zakladni pravidlo zni "3 kopie, 2 mista, 2 zpusoby te 1 zalohovane veci"
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Ivan09 8. 3. 2016 01:58

Dekuju za informativni odpoved.

Jsou tedy vyse uvedene disky rozumnejsi volbou? Pokud ano, proc nejsou rozsirenejsi? V cem je hacek?

"Dat k ledu" chapu tak, ze se neco proste zakonzervuje, aby se s tim jiz nic nedelalo. Dalsi alternativou by bylo zniceni, ale to se z jakehosi duvodu nechce. Takze v mem pripade jde o nahradu za "archivace nastane po asi pulrocnim pouzivani, kdy dojde k zaplneni kapacity"
Ivan09
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 8. 3. 2016 03:21

Konzumni vopice kupuje znacku LEVNE, bez ohledu na vlastnosti. HGST/Hitachi bylo a zustava drazsi, proto se masove neprodaval a 10 z 10 vopic chteji stejne jen znacku LEVNE. Cili vede odpad Seagate, rozflakany uz od ohnu cinskych tovaren, nebo exceletni pocin WD Green/Blue (posledni serie), ktere maji sve mouchy a rozpadaji se za chodu. Vetsi pociny nemluve. Ackoliv HGST patri pod WD (koupili Hitachi), jsou samostatni, technologicky daleko dal a nemaji model UHO - univerzalni hneda omacka se vsim ke vsemu. Tedy vsechno stejne, jen tomu streli jiny FW.

Na dlouhodou zkusenost s HE8 (LSI 7101D) je moc brzy, reknu jen, ze mechanicky a elektronikou jsou v poradku a prozatim drzi. Nase orienta jde po vykonu, ne kapacite. 7K4000 jsou klasika, k tomu neni co dodat a cpu je vsude, kde projdou cenou, ovsem na offline bych si ho nevybral. Nakonec skoncis jako vsichni, vybiras, riskujes nebo se nedoplatis. Nedelal bych to, dal bych do NAS, zkusil bych to prokombinovat s Blackbaze a jejich slusnou nabidkou storage. No a postupne zvetsoval a presouval. Cim vetsi disk a vyssi chybovost, tim vice casu zabere resilvering, kdyz jeden disk z pole rachne. U 2TB a topinkovace klidne 2 dny.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Ivan09 9. 3. 2016 00:56

Zase si nerozumime ;-) Myslel jsem ty M-Disky, ty vzbudily muj zajem a ted procitam dostupne informace. Pokud nejde jen o marketingove plky, tak se mi predstava archivace na necem, co neni sestaveno ze soucastek a cehoz funkcnost neni zavisla na spouste mnou neovlivnitelnych faktoru velice zamlouva. Zatim je jedinym problemem cena za GB, ale i tu bych byl ochoten akceptovat. Bohuzel neni prilis uzivatelskych recenzi techto medii. Ono je sice hezke, ze v testech dosahuji heroickych vysledku, ale praxe byva mnohdy jina a staci nejaka drobnost a uzivani se stane peklem.

Ohledne pouziti HDD, tak to vyhral ten Deskstar. Je to jak pises, na kompletni reseni ted nemam finance.

Diky za radu
Ivan09
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 9. 3. 2016 01:10

Vyrabi to Northern Star, stejna firma ... s DTD delali na DIIT poradne testy, vsecne grilovani a odhrnovani snehu. Chce to ovsem mechaniku, zdaleka ne vsechy jsou kompatibilni.

Puzivam cartridge dvd-ram (JVC/Taiyo Yuden, Panasonic) s mechanikou Plextor/Panasonic hodne let a drzi to taky. Nemuzu nadavat na Maxell, Optodisc i Fuji ... par jsem jich daval a vsechno drzi (zakonna povinnost drzet data 20 - 30 let). Jen mechanik ubylo.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Ivan09 11. 3. 2016 21:36

Tak po dukladnem progoogleni, jsem se rozhodl pro M-disky od Millenniata, vyrabi i 25 / 50 / 100 GB.
Na strankach vyrobce je uveden seznam doporucenych mechanik, z nichz me zaujala LG BN16NS40.

Je obrovska skoda, ze Northern Star odmita nabidnout vetsi kapacitu.

Diky za rady
Ivan09
Junior

Odeslat příspěvekod atti.hombre 20. 6. 2016 06:25

Hooj všetkým... Potreboval by som poradiť nejaký overený 2TB 3,5" interný disk namiesto momentálneho WD čo mám v popise. Už som mal objednaný : http://elland.cz/hgst-hdd-ultrastar-7k4 ... m-sas-64mb - ale... Mb mi ho nedetekovala a po pripojení mi 2x rozhodilo startup na SSD ( SSD nám v porte 0 . pôvodný HDD som skúšal i odpojiť ak by vadili dva 2TB disky ,ale nepomohlo ) a systém som 2x musel obnoviť z ISO. V inom PC sa disk dal normálne inicializovať ( BIOS mám posledný - novší je dostupný len v beta verzii a tak ho neriešim ). HDD som vrátil. Spolahlivosť a hluk je priorita... popis zostavy je aktualny. Ďakujem
Ryzen5 1600,Asus Prime X370 Pro, G-Skill Flare X 3200 MHz CL14 16GB,Sapphire HD 7750 Ultimate,AMD R7 SSD 240 GB,Sam.840 Pro 128GB + Toshiba DT01ACA200 + Himuro, RM 650x ,Thermaltake Armor Jr... Pentax K-3II Silver Edition
atti.hombre
Junior