Pomalý reboot SSD (ADATA) - start normální

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Prochycz 5. 4. 2016 20:21

Zdravím,

mám disk ADATA SP600 256GB M.2 2242. Start systému probíhá v pohodě okolo 20 sekund, ale restart systému trvá kolem 50 sekund a to mi přijde už příliš. Nastavení jsem prováděl pomocí SSD Toolbox, kde je nástroj SSD Optimization, takže věřím, že by to mělo být nastaveno správně, navíc jsem se díval na do sekce Údržba SSD a nevím, kde bych mohl dělat chybu. Divný mi je, že start probíhá v pořádku, ale restart je tak pomalý a tolik služeb, aby to trvalo tak dlouho, tam podle mě nemám. Na internetu se takovýto problém nikde neřeší, řeší se akorát pomalý start systém, nebo neumím hledat. Nesetkal se někdo s tím, kde by mohl být problém?

Na fóru jsem našel, že někdo radil provést kompletní Secure Erase, ale vedla se tam celkem vášnivá diskuze. Navíc Secure Erase nemůžu provést, jelikož mám nyní na notebooku licencovaný software, který už bych znovu nenainstaloval, takže se ty rady musí obejít bez reinstalace systému. :-) Až se dostanu o víkendu domů zkusím odpojit sekundární disk, třeba by to mohlo pomoci, ale tomu moc nevěřím, že by chyba byla tam.

Disk je starý přibližně 2 týdny, ale tento pomalý reboot už je od začátku instalace, nebo se mi to aspoň zdá.

Lenovo E540
Procesor: i7-4702MQ
Systém: Win 8.1 64-bit
Paměť: 8GB
Primární disk: SSD ADATA SP600 256 M.2 2242
Sekundární disk: 1TB WDC WD10JPVX-08JC3T5

Děkuji za případné rady.
Prochycz
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 5. 4. 2016 21:06

Start s fastbootem je rychlejší, než restart. U Windwos 8 je to defaultní nastavení a je to zcela normální.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Prochycz 5. 4. 2016 21:30

Díky

Ten fastboot bych měl mít vypnutý. Teda já ho vůbec nevidím v nabídce napájení (Ovládací panely\Všechny položky Ovládacích panelů\Možnosti napájení\Nastavení systému). Mám možnost pouze povolit "Přepnout do režimu spánku" a "Uzamknout"

Ale jinak díval jsem se např. na toto video a tam to má cca za 20s start a 18 sekund restart. Ale asi to bude pravděpodobně i tím, že má lepší SSD disk. Ale dobrá nechám to být, myslel jsem si, jestli nemám něco špatně nastaveného.
https://www.youtube.com/watch?v=J3-zNiPafmU
Prochycz
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 5. 4. 2016 21:41

1. Odkdy je start systému měrou výkonu ssd?
2. Díval ses do BIOSu?
3. To ten stroj tak často zapinas že ti vadí pár vteřin?
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod m.kv 5. 4. 2016 21:41

fastboot (rychlé spuštění) je od W8 v defaultu zapnuté. Pokud jsi nevypínal, tak je zapnuté.
Vypnout ho můžeš (obecně doporučeno) tím, že v \Možnosti napájení\Nastavení systému klikneš na "Změnit nastavení, které nyní není k dispozici"
fastboot.PNG
m.kv
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod lama 123 5. 4. 2016 21:47

No nehledáš problém tam kde není? nevím tedy jak přesně měříš čas, ale jestli tak že dáš restatrt a v tu chvíli začneš měřit čas tak je logické že to trvá déle. Systém se musí nejdříve korektně ukončit pak proběhne reset pak POST a následně Boot OS. Při pouštění proběhne POST a pak Boot OS. Jinak disk ti to muže dělat podle mě, já třeba mám v PC jeden starší disk který mi zdržuje samotný POST při spouštění, trvá mu než se roztočí potom už je vše otázka chvilky. Když ten konkrétní disk odpojím vše proběhne rychleji.
NTB: ThinkPad X201
PC: Cooler Master Stacker nVidia edition, Intel Xeon E5506 @3.6, 12Gb ram, Geforce 660+24"FHD+ G400s + G15
TEL: SG S6 + Razr V3i
Vozítko: Rapid Spaceback 1.2 Tsi
lama 123
Junior

Odeslat příspěvekod Prochycz 5. 4. 2016 22:09

Python.p píše:1. Díval ses do Biosu?

Nevím teď, co bych tam měl pořádně hledat. Jediný, co jsem tam nastavil, tak bylo pořadí bootu na ten ADATA a to bylo asi všechno, co tam šlo k tomu nastavit.
Python.p píše:3. To ten stroj tak často zapinas že ti vadí pár vteřin?

Prvotně to bylo v plánu, nakonec ne. Akorát vyvíjim aplikaci, kde mám privilegia Ring 0, takže když něco blbě naprogramuji, tak se mi počítač restartuje. :-D Naštěstí ten start je ok. Ale to je spíš tím, že mám olšový ruce. :-) Ale spíš mě to zajímalo ze zvědavosti, myslel jsem si, že k tomu rebootu to taky pomůže. Jestli to je normální svět se nezboří. :-)
m.kv píše:fastboot (rychlé spuštění) je od W8 v defaultu zapnuté. Pokud jsi nevypínal, tak je zapnuté.
Vypnout ho můžeš (obecně doporučeno) tím, že v \Možnosti napájení\Nastavení systému klikneš na "Změnit nastavení, které nyní není k dispozici"

Nic takovýho tam právě nemám. :-)
lama 123 píše:Nehledáš problém tam, kde není?

Je to možný, já myslel, jestli nemám něco blbě nastavený. Ale jsem rád, že jste mi řekli, že asi nic špatně nedělám.
Přílohy
Bez názvu.png
Prochycz
Junior

Odeslat příspěvekod mople71 6. 4. 2016 06:08

SSD Optimalization vyplo hibernaci. Taky bych v tom nevidel problem.
mople71
Taťka moderátor