Obnova souborů na SSD

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod mpolan 26. 2. 2017 21:07

Ahoj, prosím o radu (má-li problém vůbec řešení).

Při stahování a kontrole fotek jsem si omylem smazal celou složku, klasicky Shift+Del. Zkusil jsem hned přes Recuvu soubory obnovit, takže nemohlo ještě dojít ani k přepisu. Recuva je najde, označí jako bez problémů obnovitelné, takže jsem je dal obnovit na externí disk. Při náhledu v průzkumníku se tváří jako správný soubor (přípona OK, velikost taky OK), ale při otevření je prázdný. Žádný prohlížeč obrázků už data nezobrazí, jen ikonu souboru.

Hlavní disk je SSD Crucial BX200, 256 GB, externí je starší HDD z notebooku (ale to by na nic nemělo mít vliv).

Je to tím, že SSD po smazání data prostě skutečně zahodí a jejich obnova je v běžném domácím prostředí nemožná? U magnetických disků to šlo, zápis tam zůstával do přepsání. Nebo je chyba v něčem jiném (třeba samotná Recuva)?

Jen tak na okraj - poprosím zdržet se rad o zálohování a podobných hloupých poznámek, byly to úplně nové fotky z foťáku.

Díky za radu.
Není důležité zvítězit, ale pořádně si to užít!
Mám o osm koleček víc!
mpolan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cernakus 26. 2. 2017 21:12

Ten SSD disk je záorveň systémový?
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mpolan 26. 2. 2017 21:14

Ano, je systémový a jediný v notebooku.
Mám o osm koleček víc!
mpolan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Doggg 26. 2. 2017 21:19

step 1: přestaň ten disk používat jako systémový = nebootuj z něj
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod cernakus 26. 2. 2017 21:23

Na to už bude pozdě.

Jakou recuvu jsi použil, nejaktuálnější?
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mpolan 26. 2. 2017 21:36

Je to verze 1.53.1087, 64 bit. Nevím, zda je úplně nejnovější, ale mám ji nainstalovanou tak... tři měsíce? Déle ne.

Doggg: těžko půjde nepoužívat disk jako systémový, když v dané době byl v tom počítači jediný, a obnova nešla ani bezprostředně po smazání těch souborů.

Asi takhle: ty fotky nebyly smrtelně důležité, spíš mi jde o řešení pro případ, že by se mi to povedlo znovu.
Mám o osm koleček víc!
mpolan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cernakus 26. 2. 2017 21:43

Data jsou tak na 80% v prdeIce, protože SSDčko se zrovna rozhodlo po jejich odstraněni uklidit.

Nicméně doporučím ještě zkusit toto od paragonů
https://www.paragon-software.com/home/rk-free/

jedna z funkcí je také offline obnova souborů. A paragoni obecně s disky umí divy.

Tedy mrsk to na nějakou záchrannou flešku a zkus to.

Příště když se toto stane, v momentě, kdy si to uvědomíš, okamžitě natvrdo vypnout PC/notebook a z SSD, natož systémového, zachraňovat zásadně offline!

Pokud šifruješ, pak neexistuje, aby na takovém SSD byly unikátní data, ať si zdejší paranoici říkají co chtějí, protože to ty data na půl vyhazuješ do černé díry, o které je známo co? že co pohltí, to nevrátí :-)
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mpolan 26. 2. 2017 21:59

OK, díky moc.
Takže to nejspíš JE chováním SSD. Mám takový pocit, že asi postavím namísto notebooku něco jiného s SSD a klasikou.
Mám o osm koleček víc!
mpolan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cernakus 26. 2. 2017 22:04

Temné stránky SSD.

Co máš za notebook, možná můžeš mít jak SSD tak plotnu (v rámečku do CD mechaniky).
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Python.p 26. 2. 2017 22:06

Zajímá mě docela souvislost šifrování, paranoii a ztráty dat...
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod cernakus 26. 2. 2017 22:10

kolik dat si, pythone, obnovil ze zašifrovaného systémového SSD?
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Python.p 26. 2. 2017 22:15

Žádná, ale to je nic neříkající údaj. Systémový disk je na systém, takže obnova že bitové kopie a jedeme dál.

Důležitá jsou zálohována, zbytek je mi ukradený... a když mi někdo otočí notes tak se k mým datum nedostane.
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod cernakus 26. 2. 2017 22:24

No, to je ta souvislost, pythone. (Mně se to taky nikdy nepodařilo).
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mpolan 26. 2. 2017 22:26

cernakus: Teoreticky to možné je, šachta pro disk se k němu kdysi prodávala. Ale vzhledem ke stáří více než čtyř let se spíš vyplatí řešit nový stroj...
Mám o osm koleček víc!
mpolan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 26. 2. 2017 22:38

Ale furt nechápu proč se šifrování = paranoia? A proč by někdo chtěl obnovovat data ze systémového disku?
Python.p
Je to rebel!

Další stránka