[20000] NAS Server

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hit.man 13. 3. 2017 21:40

Ahoj

ohledně hardwaru NAS mám jasno budu kupovat Synology DS416j, ale s čím si lámu hlavu je výběr kapacity HDD. V nynějším stolním PC mám volný 3 TB HDD od WD. Přemýšlel jsem o dvou variantách:

1. 3TB prodat a koupit do NASU 3x4GB WD s 5 letou zárukou za cca 18.000 a časem zvětšit kapacitu dokoupením HDD. Provozoval bych RAID 5.

2. Nebo koupit 3x3TB za cca 9200 Kč + použít ten 3TB co už mám a mít 4x3TB v Raidu 5? Známý co provozuje NAS servery mě od 3TB odrazuje, že mu většinou umřely po 3leté záruce a stejně musel kupovat nový. Bojím se abych ty ušetřené peníze neutratil za další tři roky na výměnnách HDD.

Děkuji za názory.
hit.man
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 13. 3. 2017 23:59

Dávat větší jak 2TB disk je podle mě hovadina...

Takže se zamysli jakou potřebuješ kapacitu a šel bych cestou R5(E)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod hit.man 14. 3. 2017 09:51

Dotaz, proč je hovadina dávat větší HDD jak 2TB? Chtěl bych mít pole Raid 5 4x3TB
hit.man
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 14. 3. 2017 10:05

nepíšeš kolik potřebuješ prostoru. Pokud nepotřebuješ hned 4TB můžeš dát 1x3TB + 3x4TB a až ti dojde místo, tak tu 3TB vyměnit.

Já mám 3TB WD red disky 2 roky a jedou v pohodě (tak doufám, že dále budou:)
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod zvuk11 14. 3. 2017 10:09

Většinou mají o něco větší poruchovost kvůli více plotnám, 4 TB modely nemají tak super poměr cena/kapacita jako 3Tb disky :arrow: šel bych do 3tb od toshiby (RAID 5 nebo RAID 10)

-- 14. 3. 2017 10:10 --

Kamarád měl zřejmě tu čest s seagete 3tb modely ty dříve opravdu umíraly ve velkém....
zvuk11
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 3. 2017 10:17

Resilvering* bude trvat věky.

* znovu vybudování pole.
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod zvuk11 14. 3. 2017 10:19

Záleží jestli ty 3 TB a výš potřebuje...
zvuk11
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 3. 2017 10:20

Problém je té NAS , kapacitě no.
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod zvuk11 14. 3. 2017 10:29

Jo marvel cpu a 512 mb RAM nebude to pravé :(
co stím ?
:arrow: koupit HP microserver
:arrow: seskládat něco
zvuk11
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 3. 2017 10:40

Deska s J1800 nebo J1900 (nebo SM NAS fosna, název musím dohledat), RAM a jeden PCIE řadič. OpenMedia Vault +R5E + ZFS.
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod zvuk11 14. 3. 2017 10:48

Jo to bude super kombinace :) jen bych se vykašlal na ZFS a šel radši do BRTFS

-- 14. 3. 2017 10:53 --

platí pokud se trochu vyznáš v linuxu tak bych si vybral podle gusta :D například takový slackware
zvuk11
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 14. 3. 2017 10:55

DS416j je SOHO řešení. Lze předpokládát, že tazatel na něj nemá enterprise nároky na to za jak dlouho se mu to zrebuildí pole a lze jen doufat, že bude mít i backup, aby při případném rebuildu vyšší zátěž na zbylé disky neposlala do kopru i je.

Jinak podle synology fora trvá rebuild 3-5TB disků cca 23-30 hodin. Což je za mě "doma" přijatelná hodnota.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod zvuk11 14. 3. 2017 11:04

Pokud umí nastavit nebránil bych se :arrow: vlastnímu řešení případně toho microserveru od HP (ikdyž tam to bude na štýru se spotřebou ale zas plnohodnotný celer + ECC :!: )
pokud ne tak je jasná volba nějaké hotové řešení :arrow: viz. synology
zvuk11
Junior

Odeslat příspěvekod Sasar 14. 3. 2017 16:58

Python.p píše:Resilvering* bude trvat věky.
* znovu vybudování pole.

Omyl. Termín resilvering v hovorovém žargonu znamená rebuilding degraded mode raid array po selhání jednoho nebo více disků (u velkých polí i zrcadla). Resilvering doslova znamená čas, během kterého je celé živé pole nechráněné a náchylné na diskové chyby a selhání dalšího disku, který lineárně prodlužuje s kapacitou disku.

Např.: Raid1 + Hot Spare tvořený trojicí 4TB disků pro domácí (např.: WD Red 4TB s chybovostí <1 in 10^14) se při selhání jednoho disku bude opravovat přibližně 12 - 14 hodin, bude-li pole aktivní (používané), může se oprava protáhnout i na 40 hodin. Závažnější problém představují skryté a neopravitelné chyby (přibližně 2 - 3 chyby 4TB). V případě ochranných prvků pole se spustí další cyklus verifikace. V případě, že během přepočtu selže další disk, pole se rozpadne. V případě, že dojde k narušení integrity, nebude pole synchronizováno a nebude vědět, která data jsou skutečně poškozena a která ne. V lepším přídě jen ztratíte malou část, možná důležitou, možná nedůležitou.

Vysvětlení aplikujte na zamýšlené použití RAID5 se všemi jeho nevýhodami (důrazně nedoporučuji raid5 - neefektivní a relativně nebezpečné) a situaci, kdy selže jeden z disků. Složená pole s paritou jsou velmi náchylné na skryté chyby (anglicky silent errors) a rozpad pole by znamenal s největší pravděpodobností ztrátu všech dat.
Sasar
Junior

Odeslat příspěvekod zvuk11 14. 3. 2017 17:03

neřeší tohle ZFS/BRTFS RAID ?
zvuk11
Junior

Další stránka