[20000] NAS Server

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 3. 2017 17:35

Částečně, blbě jsem se vyjádřil, ale na mobilu se mi toho nechtělo víc matlat....

Děkuji Sasarovi za upřesnění a objasnění :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod hit.man 14. 3. 2017 22:59

Velice děkuji za vaše příspěvky. Chci jít řešením hotového NAS viz Synology DS416j. Chci co největší pole na které mám peníze tudíž to mi vychází na 4x3TB (jeden už mám z PC). Pořád každý píše, že je RAID 5 k ničemu. Kamarád který provozuje NAS na raid 5 už cca 10 rok mě utvrzuje o bezproblémovosti a bezporuchovosti při selhání jednoho disku. Kdybych měl peníze šel bych minimálně do 4x6TB v RAIDU 1, ale na to bohužel finance nemám. Chci co možná největší pole, ale finance chybí a nějaké procento obav z RAIDU 5 a případné ztráty dat je tu také.

Ještě mě napadá pořídit 2x6TB (WD RED NAS)cena cca 6.200 a provozovat je v RAIDU1 až mi dojde místo dokoupit a rozšířit pole o dalších 6TB.
hit.man
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 15. 3. 2017 08:31

zvuk11 píše:neřeší tohle ZFS/BRTFS RAID ?

Pouze částečně. Díky tomu že si tyhle filesystémy ukládají checksumy tak je minimalizované riziko vzniku "silent error". Když by totiž nastala situace a mělo by dojít k této neviditelné chybě, tak následně nebude souhlasit kontrolní součet a systém ví že došlo k chybě a může o tom informovat.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod Sasar 15. 3. 2017 11:15

Přeji vám mnoho zdaru a protože by nebylo moudré vás ochudit o tuto bolestnou a hořkou zkušenost. Musíte si zkrátka prožít na vlastní kůži, jako každý a poté zpětně zhodnotit své rozhodnutí.

Nargon: Konkrétně se používá 256bit SHA (1 in 2^256), avšak ani ZFS vás neochrání před přepisem dat poškozenými (corrupted data) během scrubingu (čtení a kopírování bloků z paritních, nebo redudantních dat) a kolizí součtů. Nezbytnou podmínkou pro provoz ZFS zůstávají ECC paměti a UPS, ovšem ani součty, ECC, ani cokoliv jiného vás nemůže uchránit před přepisem dat. Každý poprvé provede tzv. Scrub Of Death, kamarád mi poradil ... Enter. Disky s kapacitou 4TB maximálně do RAID10 (Striped Mirrored Vdev Zpool - ZFS), do vyšších raidů z důvodu spolehlivosti nepatří.
Sasar
Junior

Odeslat příspěvekod Srandista 15. 3. 2017 14:03

Lenze pole z RAID1 mozes rozsirit len na RAID5, pripadne mozes disk zrkadlit viacnasobne. RAID10 mozes na Synology NAS zalozit len ak mas hned od zaciatku 4 disky (a pochopitelne budes mat k dispozicii len polovicu ich kapacity).

Sam zatial musim zaklopat, nemal som s diskami zatial nikdy problem, ze by mi nejaky umrel pod rukami. A moj terajsi setup 2x2TB v RAID1 na NASke zatial funguje k plnej spokojnosti. Ale uz som s viacerych zdrojov pocul, ze RAID5 pri dnesnych kapacitach diskov zacina byt krajne nebezpecny a je vyrazne odporucane isk skorej do RAID6. Nakolko s ohromnymi kapacitami dnesnych diskov nie je vobec nerealne, ze ti pri rebuilde pola po jednom odidenom disku dojde k odideniu disku druheho (nakolko je treba precitat postupne data na uplne vsetkych diskoch), a v tom pripade mas s RAID5 slusne povedane problem, velky problem.

A co sa novych suborovych systemov tyka, s DS416j ta to vobec nemusi zaujimat, nakolko ta podporuje len ext4. Na to, aby si mohol pouzivat na 4 diskovej Synology NAS btrfs, musel by si si priplatit za DS416play.
Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | Intel Core i7-6700K + Scythe Mugen 4 | Patriot Viper 4 Series DDR4 16GB | MSI RX 470 4GB RAM | Intel 530 SSD 180GB + WD Black Mobile 1TB + WD Black 2TB | Corsair RM650x | Fractal Design Define C
Moto Z Play, Nexus 7 32GB
Srandista
Junior

Odeslat příspěvekod Mike.M 15. 3. 2017 15:10

A taky otazka na co to bude, jestli na filmy tak bych to neresil. pokud na dulezite data a dokumenty tak to mam delane tak, ze vse je na jednom disku a pomoci utilitky se jeden adresar s daty zrcadli na druhy + navic na cloud. Pokud odejde disk s filmy a pisnickami, tak to neresim, pokud s dokumenty namountuju ten disk a opet behem chvilky mam data k dispozici. Taky mi kazdy den vecet se spustui cron kde mi vypise vsechny soubory danych adresaru do txt souboru abych vedel vubec co jsem tam mel. Foto samo jde na google na disk na flash i na druhy disk. System linuxu se kazdy den vecer pres dd zalohovava takze v pripade padu jen obnovim bitovou kopii.
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Doggg 15. 3. 2017 17:14

hit.man píše:Velice děkuji za vaše příspěvky. Chci jít řešením hotového NAS viz Synology DS416j. Chci co největší pole na které mám peníze tudíž to mi vychází na 4x3TB (jeden už mám z PC). Pořád každý píše, že je RAID 5 k ničemu. Kamarád který provozuje NAS na raid 5 už cca 10 rok mě utvrzuje o bezproblémovosti a bezporuchovosti při selhání jednoho disku. Kdybych měl peníze šel bych minimálně do 4x6TB v RAIDU 1, ale na to bohužel finance nemám. Chci co možná největší pole, ale finance chybí a nějaké procento obav z RAIDU 5 a případné ztráty dat je tu také.

Ještě mě napadá pořídit 2x6TB (WD RED NAS)cena cca 6.200 a provozovat je v RAIDU1 až mi dojde místo dokoupit a rozšířit pole o dalších 6TB.

Dej si na to pozor, to že někomu něco běží x let neznamená, že tobě se to nevyjebe druhý den po zapojení. Pokud jsou ta data pro tebe důležitá, volil bych nejbezpečnější možnost.

Osobně jsem u sebe došel k následujícímu setupu:

- vykašlal jsem se na všechny ty RAIDy (měl jsem 1)
- mám dva 3TB disky vedle sebe
- vybral jsem adresáře, které chci mít 100% pojištěné (fotky, rodinná videa a dokumenty - vejdu se do 1TB) a ty jednou za týden jobem syncnu na druhý disk (není tam tak velký přírůstek a všechny data mám nějakou dobu i na kompu, který je také zálohován). Snažím se tím řešit případný ransomware / náhodné smazání disku, jelikož ten druhý disk není mapován a uživatelské účty na něj nemají právo zápisu.
- celou NASku pak zálohuji do cloudu (prostor až 10TB) a klíčové soubory ještě jednou jednou měsíčně na NASku, kterou mám offsite

výše uvedené mi uspořilo mnoho místa (z 6TB mám 4TB volného, oproti 2TB v raid 1), jelikož jak někdo píše nademnou, filmy, muziku a instalačky programů (typicky největší žrouti místa) nepotřebuji mít v raidu u sebe a buď je restornu, nebo je stáhnu znova nebo o ně příjdu.

Pokud máš podobný setup a chceš primárně co nejvíc prostoru, zvážil bych i tuto možnost, je tam sice trošku víc nastavování, ale imho ten benefit je zajímavý - a nemusíš mít ani stejně veliké disky.

Bohužel nepíšeš na co nasku vůbec chceš mít, tak se radí hůře.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod Mike.M 15. 3. 2017 18:29

Doggg: presne tak ma slova. Neni raid jako raid. Takto resene doma pro doma je nejidealnejsi. Ake muzu rit mam 1.5TB disk uz 6 let a to teda pidminky v kterych jedu. Neizolovana pudabi 60°C hdparam mi disk vypina pi 30 min. System na usb3 flashce start 8s zabezpečené dokumenty jak jsem psal vyse. Reseni me stalo 5tis cele. Deska s j1800 picopsu i s case litr, ty dva disky jsem mel usb oajatel a ramka 500.- 2GB a pouzite je 500MB a to mi na tom bezi mmc tvheadend mysql apache, oscam, owncloud a spousty dalsich samba atd.spokojenist max, za mrsky peniz. A bezpecnost je.
Mike.M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hit.man 15. 3. 2017 21:07

Sasar:Přeji vám mnoho zdaru a protože by nebylo moudré vás ochudit o tuto bolestnou a hořkou zkušenost. Musíte si zkrátka prožít na vlastní kůži, jako každý a poté zpětně zhodnotit své rozhodnutí.

To sasar: To mám chápat tak ať si zvolím cokoliv tak to bude stejně k ničemu a užiju si pak propocený bezesný noci, že o data přijdu?

To Srandista: Je důležitý jaký bude NAS server umět souborový systém a proč?

6 TB bych chtěl mít kapacitu, teď mám v PC 3 TB a mám už plno. Data která bych měl v jakýmkoliv RAIDU by nebyla pro mě tak důležitá. Fotky, dokumenty bych měl uložený na nasce taky, ale dal bych si je časem do cloudu nebo bych je měl v PC. Kdybych o data v NASCE přišel štvalo by mě to. Mám v plánu tam ukládat filmy, seriály apod.

Takže 2x6TB v RAIDU 1 je taky blbost? Jde RAID 1 časem rozšířit o další 2x6TB a RAID1 zachovat?
hit.man
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 16. 3. 2017 09:18

Nic není blbost. jsou to prostě režimy jak ukládat a chránit data.

Každé má svoje plus a mínus. Jak píšu výše: Já jsem časem došel k tomu, že RAID (jakýkoli) na filmy a hudbu pro mě je zbytečný vs. úbytek místa, který to stojí. A hlavně RAID není záloha / archivace.

Nastavení je na tobě, není jeden univerzálně nejlepší model.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod JJezevec 16. 3. 2017 09:49

Pánové, Raid na domácím NASu pro filmy, hudbu,... je dle mě ta největší kokotina co můžete udělat.

Je třeba si uvědomit, že doma vám daleko více než na firemním serveru hrozí poškození dat od RANSOMWARE a jiných virů. A v tom vám žádný RAID nepomůže.
Finančně daleko lepší je mít v NASu samostatné disky, z nichž některé nebudou vůbec viditelně připojené do sítě, ale budou sloužit serveru jen jako vnitřní záloha pro clon prvního disku. (např. 1x týdně synchronizace). Pokud vás napadne Ransomware tak se na druhý disk vůbec nedostane.
Takto do do jisté míry nahradí RAID, a zabrání to i škodám způsobeným viry.

Takto to používám už několik let nejprve na Qnapu a nyní na WHS
JJezevec
Junior

Odeslat příspěvekod sr2053 16. 3. 2017 09:59

RAID je primárně pro vysokou dostupnost. Aby byly data dostupné i při výpadku disku. Tato funkce většinou je doma k ničemu.
Pokud je třeba zálohy , tak ideálně 2x NAS a data mít na 2 místech. Nejlepší je aby jeden NAS byl v jiné geo lokaci (cloud,kamarád atd...) a na RAID zapomenout.
Jinak na ZFS mám RaidyZ2 složené z 22x4TB disků a vše šlape jak má. Je to ovšem na serverovém HW což Synology za 5000 nemá.
sr2053
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 16. 3. 2017 10:17

Můj pohled na věc.

R1 pro "vše" (když mi umře jeden disk tak o vše nastohvané nepřijdu)

+ disk pro zálohy, Jednou za čas, záleží jak komu data narůstají (mě pokaždé když se vrátím z dovolené a naleju tam fotky) cron a nakopírovat obsah nejvzácnějších DAT na disk na které ji přístup jen právě pro cron. Jak mile jsou data na lokálním /zálohovacím/ disku, tak se přepošlou dál v zašifrované podobě do "cloudu" a jednou za čas, jak si vzpomenu si udělám offline zálohu na externí disk, který pak odvezu k našim /pro případ kdy bych vyhořel a na všech "cloudech" by mě to sejmul ransomware/

to je moje idea, tak jak to mám. Důležitá data jsou pro mě jen fotky, videa a pár MB kódu. Zbytek se dá stáhnout znovu - hry, filmy, hudba.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Noclaf 16. 3. 2017 10:42

hit.man píše:To sasar: To mám chápat tak ať si zvolím cokoliv tak to bude stejně k ničemu a užiju si pak propocený bezesný noci, že o data přijdu?

Kazdym zlepsenim pouze snizujes pravdepodobnost, ze se neco pokaka. Neexistuje 100% reseni. :-) To co tady kluci obcas navrhujou, mi ale prijde trochu jako overkill.

Za me : doma mi bezi 4x3TB v R5 + mam bokem offline disk na ktery zalohu obcas ty nejdulezitejsi veci. + NAS je pripojeny na UPS (coz je imho mnohem dulezitejsi, nez spousta veci co se tu resi...). Timpadem je NAS chraneny proti vypadku proudu, proti selhani jednoho disku a v pripade selhani dvou disku najednou (rebuild pole kdyz neni aktivni je cca 10-12h) mam ty nejdulezitejsi veci bokem a holt prijdu o sbirku legalne stazeneho A/V materialu. Na domaci pouziti mi to prijde akorat.
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 16. 3. 2017 10:57

2Noclaf: overkill je to do doby, než ti zahaprují unikatní data za posledních 10 let (fotky dítěte, dovolené,...), tak si pak řekneš jestli další NASka za 5k, případně ext cloud za €50/y není ještě nízká cena za rozumnou jistotu :)

naopak si myslím, že je nižší riziko selhání HW (což se snaží řešit RAID/UPS) oproti tomu, že ti někdo celý ten disk smázne / zašifruje - v SOHO podmínkách, kde mají typicky všichni jeden účet s plnými právy všude...Tam už ti raid nepomůže.

A bohužel částečně i vinou výrobců samotných, je na trhu povědomí, že RAID je samospásný pro všechno od zálohy po archivaci a redundanci...
Doggg
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka